مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5038 -تاریخ انتشار : سه شنبه 12 مرداد 1395 -ساعت : 14:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران مصوب شد؛

تصویب روز ۱۴ مهر به عنوان روز تهران

مازندشورا: در جلسه علنی شورای شهر تهران، اعضای شورا، ۱۴ مهر را به عنوان روز تهران؛ پایتخت ایران اسلامی انتخاب کردند.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورای اسلامی شهر تهران با تصویب ارائه طرح پیشنهادی به شورای فرهنگ عمومی کشور جهت تعیین « روز پایتخت»، ۱۴ مهرماه را به عنوان "روز تهران، پایتخت ایران اسلامی" تعیین کردند.

در جریان بررسی این طرح در جلسه امروز شورای شهر تهران محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه پیش از سال ۱۲۸۶ که برای اولین بار توسط مجلس، تهران به عنوان پایتخت اعلام شد در سلسله زندیه، تهران به عنوان پایتخت شناخته می‌شد. لذا لازم است که شروع زمان پایتختی شهر تهران به طور کامل مشخص شود.

 احمد مسجدجامعی عضو دیگر شورای شهر تهران با اشاره به تصمیماتی که در کمیسیون فرهنگی در خصوص تعیین روز پایتخت انجام شده است گفت: زمان آغاز پایتختی تهران مصادف با آغاز سال نو است که به دلیل اهمیت ایام نوروز نباید این ایام تحت الشعاع مناسبت دیگری قرار بگیرند لذا آغاز به کار دارالفنون برای روز تهران پیشنهاد شد که به دلیل مصادف بودن این روز با قتل امیرکبیر این روز نیز پذیرفته نشد.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان برابر آئین نامه‌های شورای فرهنگ عمومی کشور دو مناسبت ملی را در یک روز ثبت کنیم افزود: برای تعیین روز پایتخت مصادف بودن تهیه اولین نقشه تهران که توسط نجم الملک تهیه شده بود توسط کمیسیون پیشنهاد شد. تهیه این نقشه از اهمیت‌های بسیاری برخوردار است چرا که اولین آمارگیری و تعیین قبله در نقشه از مقدمات تهیه نخستین نقشه تهران بود لذا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مسجدجامعی با اشاره به پیشنهاد اعضای شورای شهر تهران برای تعیین روز پایتخت در ۱۴ مهرماه تاکید کرد: می‌توان این روز را به صورت داخلی و در مجموعه مدیریت شهری به تصویب برسانیم تا مراسم مصادف با این روز توسط مدیریت شهری انجام شود و از سوی دیگر نیز پیگیر ثبت این روز در تقویم از سوی شورای فرهنگ عمومی باشیم.

 مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تعیین روز تهران پایتخت ایران اسلامی به عنوان آغاز پایتختی این شهر محسوب می‌شود و به عنوان روز فتح و پیروزی قلمداد نخواهد شد، افزود: این روز تنها به عنوان تولد و آغاز پایتختی تهران به صورت قانونی که توسط مجلس آن وقت در سال ۱۲۸۶ رسما اعلام شد، می‌باشد.

 علیرضا دبیر رئیس کمیسیون مالی شورای اسلامی شهر تهران نیز تاکید کرد: مرجع تصمیم گیری در این خصوص شورای فرهنگ عمومی کشور است و شورای شهر تهران تنها برای تعیین روز پایتخت می‌تواند پیشنهاد ارائه کند.

اسماعیل دوستی دیگر عضو شورای شهر تهران هم با اشاره به مظلومیت پایتختی تهران در سال‌های اخیر افزود: زمانی مجلس شورای اسلامی در خصوص انتقال پایتخت بحث‌هایی را مطرح کرد که این اتفاق به وقوع نپیوست و چنین اتفاقی در آینده نیز نخواهد افتاد. لذا برای جلوگیری از این مظلومیت بهتر است در طرح پیشنهادی نام این روز را تهران پایتخت ایران اسلامی بگذاریم.

گفتنی است در ادامه بررسی های امروز شورای اسلامی شه تهران، اعضای حاضر در جلسه طرح پیشنهادی برای ارائه به شورای فرهنگ عمومی کشور جهت تعیین روز تهران پایتخت ایران اسلامی را در تقویم عمومی کشور به تصویب رساندند./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شورای - پایتخت - اسلامی - تعیین - عنوان - شورای شهر تهران - عمومی - پایتختی - اشاره - فرهنگ - کمیسیون - مصادف - تصویب - پیشنهاد - افزود - اولین - تاکید - اینکه - اعضای - ارائه - پیشنهادی - برخوردار - مظلومیت - نخواهد - تقویم - مدیریت - بسیاری - مسجدجامعی - بررسی - مهرماه - امروز - اعلام - اهمیت - شهرسازی - مناسبت -

مطالب مرتبط با : تصویب روز ۱۴ مهر به عنوان روز تهران
نظر شما در مورد : تصویب روز ۱۴ مهر به عنوان روز تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها