مرگبارترین گُل به خودی

تاریخ انتشار : چهار شنبه 02 خرداد 1397 - ساعت : 10:42

کد مطلب: 50426 چاپ به اشتراگ گذاشتن

صنعتی برای تباهی

مرگبارترین گُل به خودی

مازندشورا: گُل ماده مخدر شایع بین جوانان است و از آن به‌عنوان داروی فعال‌کننده استفاده می‌کنند؛ مازندران جز 13 استانی است که مصرف این ماده مخدر در آن شایع است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در سال‌های اخیر شاهد ورود مواد مخدر صنعتی با اثرات بالاتری نسبت به مواد مخدر سنتی هستیم، به‌طوری‌که فرد حتی با یک‌بار تجربه هم به آن اعتیاد پیدا می‌کند.

گروه هدف مواد مخدر صنعتی، بیشتر جوانان است علاوه بر اینکه منجر به اعتیاد و وابستگی بسیار شدید شده، اتفاقات و حوادث دلخراشی را نیز رقم می‌زند که حتی یادآوری آن نیز دردناک است.

موادمخدر صنعتی به حدی رواج پیدا کرده که هر چند وقت یکبار شاهد نام و اثر جدید از آن هستیم که هر روز به‌دنبال مصرف‌کننده می‌گردند و با ترویج باورهای غلط و اشتباهی مبنی بر اینکه هرگز معتاد نخواهید شد و مسیر زندگی را تغییر می‌دهد، وارد زندگی افراد می‌شود.

لذت حاصل از مصرف مواد مخدر صنعتی در نخستین تجربه نسبت به مواد مخدر سنتی بسیار زیاد است، به همین دلیل فرد سعی می‌کند بیشتر به این سمت گرایش پیدا کند.

البته از این نکته هم نگذریم که برخی از جوانان به‌دلایلی ازجمله لاغری، انرژی زیاد و یا موارد دیگر در این راه می‌افتند.

موضوع مهم دیگر اینکه تفاوت مواد مخدر سنتی با صنعتی در آثار جسمی فرد مبتلاست، مواد مخدر صنعتی آثاری به همراه ندارند، به همین دلیل خانواده‌ها متوجه سوءمصرف مواد توسط فرزند خود نمی‌شوند.

نکته‌ای که نباید از آن گذشت، کاهش سن مصرف موادمخدر است، به‌طوری‌که به دانش‌آموزان رسیده و نگرانی‌های بسیاری به‌دنبال دارد.

* گُل؛ ماده مخدر شایع بین جوانان

معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی مازندران در این‌باره به فارس، اظهار کرد: گُل یا گلشن ماده‌ مخدری است که بعد از تریاک بسیار شایع بوده، این ماده مخدر همان ماری جوانا و حشیش البته با تأثیرپذیری بیشتر است.

فاطمه پورفاطمی با بیان اینکه گُل ماده مخدر شایع بین جوانان است، افزود: جوانان از آن به‌عنوان داروی فعال‌کننده استفاده می‌کنند؛ مازندران جز 13 استانی است که مصرف این ماده مخدر در آن شایع است.

وی بیان کرد: در این زمینه و با توجه به اهمیت موضوع تلاش کردیم اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی لازم در بین جوانان صورت نگیرد تا به این سمت گرایش پیدا نکنند، ازجمله آن می‌توان به راه‌اندازی 40 پایگاه در 4 شهرستان ساری، قائم‌شهر، نوشهر و چالوس و توزیع بروشورها و سایر اقدامات فرهنگی اشاره کرد.

معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی مازندران تصریح کرد: این ماده مخدر در میان جوانان بسیار شایع شده ولی باید بدانند که بسیار ماده خطرناکی است و روی مغز آنان تأثیر می‌گذارد و پردازش اطلاعات را کند می‌کند.

* برداشت‌های اشتباه جوانان در مصرف ماده مخدر گُل

این مسؤول با اشاره به برداشت‌های غلط و اشتباه جوانان در مصرف این ماده مخدر گفت: بیشتر افراد تصور می‌کنند این ماده مخدر کم‌خطر بوده و روی فرد تأثیر نمی‌گذارد ولی باید بدانند که این ماده مخدر همان ماری جوانا البته با تأثیرپذیری بیشتر است.

پورفاطمی یادآور شد: براساس آمارها این ماده مخدر بین 85 درصد مردان اغلب مجرد و 15 درصد زنان شایع بوده که اغلب تحصیلات آنان دیپلم و زیردیپلم است و جامعه هدف آنان بیشتر جوانان که 15 درصد دانشجویان، 3.7 درصد دانش‌آموزان را دربرمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: خنده‌های بی‌مورد، قرمزی چشم که فرد مجبور است بیشتر از قطره چشمی نفازولین استفاده کند، پرخاشگری، گستاخی، افزایش اشتها، توهم، هذیان است که مصرف آن در درازمدت موجب ابتلای فرد به بیماری روانی، خستگی مفرط، بی‌انگیزگی و کاهش تمرکز حواس می‌شود.

معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی مازندران ادامه داد: مصرف این دارو به‌صورت تدخینی بوده و به سرعت وارد خون می‌شود ولی درحال حاضر شاهد عرضه این ماده مخدر به‌صورت دم‌نوش، کیک و خوراکی یا با قلیان هستیم.

* اعتیاد با یک‌بار مصرف

این مسؤول با تأکید بر اینکه جوانان به‌راحتی تحت تأثیر باورهای غلط قرار نگیرند، خاطرنشان کرد: برخی باورها درباره مصرف این ماده مخدر وجود دارد که می‌گویند بی‌خطر بوده ولی جوانان بدانند با مصرف حتی یک بار آن معتاد می‌شوند.

پورفاطمی با اشاره به اینکه جوانان به شادی‌های زودگذر روی نیاورند و با هرکسی دوستی نکنند، گفت: خانواده‌ها نیز در این زمینه هوشیار باشند و رفت و آمدهای فرزندان و تغییر رفتارهای آنان را به دقت مورد بررسی قرار دهند و در صورت مشاهده رفتارهای غیرطبیعی ازجمله افسردگی، اضطراب و پرخاشگری به‌صورت جدی پیگیری کنند.

به گزارش فارس، این سخن که بارها و بارها شنیده می‌شود و به نابودی یک زندگی ختم می‌شود «موادمخدر صنعتی اعتیادآور نیست» باید جدی گرفته شود چرا که  این مواد شدیداً اعتیادآور هستند و جامعه به‌ویژه جوانان باید در این زمینه آگاه باشند.

انتهای پیام/86034/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #جوانان #صنعتی #بیشتر #اینکه #بسیار #مازندران #پیشگیری #زندگی #بهزیستی #معاون #ازجمله #البته #زمینه #توسعه #موادمخدر #اعتیاد #به‌صورت #تأثیر #می‌کند #هستیم #بدانند #اشاره #برداشت‌های #جامعه #باشند #رفتارهای #بارها #اعتیادآور #پرخاشگری #خاطرنشان #مسؤول #پورفاطمی #نکنند #اشتباه #دانش‌آموزان #تجربه #به‌دنبال #یک‌بار #به‌طوری‌که #گزارش #شهرستان #باورهای #معتاد #جوانا #تأثیرپذیری #خانواده‌ها #گرایش #تغییر #افراد #استفاده

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مرگبارترین گُل به خودی

*

*


X https://sport45.site/