مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50430 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 02 خرداد 1397 -ساعت : 10:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جزئیات برگزاری سومین نشست طرح معماری خوب

در خانه گفتمان شهر و معماری انجام شد؛

جزئیات برگزاری سومین نشست طرح معماری خوب

مازندشورا: سومین نشست طرح "معماری خوب" با موضوع روند طراحی در خانه گفتمان شهر و معماری برگزار شد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی سومین نشست طرح "معماری خوب" با موضوع روند طراحی با حضور جمعی از علاقه‌مندان به این حوزه در خانه گفتمان شهر و معماری (خانه وارطان) برگزار شد.

در این نشست ابتدا نوید گنجی بنیان‌گذار و سرپرست طرح "معماری خوب" بیانیه و برنامه‌های این طرح با موضوع ارتقای کیفیت زندگی از طریق افزایش آگاهی عمومی نسبت به معماری را ارائه کرد و پس از آن فیلم گفت‌وگو با مردم که توسط تیم طرح معماری خوب و با تمرکز بر زوایای دید گوناگون جامعه نسبت به این مهم تدوین و ضبط شده بود، در حضور مخاطبان پخش شد. در این گفت‌وگو مردم به مسائلی ازجمله زیبایی، حس نوستالژی یک بنا و استحکام به عنوان آیتم‌های یک معماری خوب اشاره کردند. 

حمید ناصرخاکی، معمار به عنوان اولین سخنران درباره روند طراحی در شکل‌گیری یک معماری خوب بیان کرد: به‌طورکلی جایگاهی برای تعریفی از کانسپت که معمار، امروزه به اصطلاح منتظر باشد تا ایده‌ای به ذهنش جرقه بزند و از آن بهره بگیرد دیگر وجود نداشته و اطلاعات زیادی در قالب یک پروژه در اختیار معمار قرار می‌گیرد تا به یک معماری خوب دست پیدا کند.

وی با اشاره به تغییر خطوط و جایگاه معماری در جامعه امروز، معنای معماری خوب را به طور کلی امری نسبی دانست و تصریح کرد: دغدغه معماری امروز فقط تأسیس یک آتلیه و طراحی یک‌خانه مسکونی نبوده و مردم در رشته‌های گوناگون همگام با معماران سعی در ایجاد خطوطی دارند که به مرور زمان معماری کردن به شکل امروزی از بین خواهد رفت و خود مردم فضای مورد علاقه خود را با ابزاری که تکنولوژی مسیرش را هموار خواهد کرد، طراحی کرده و می‌سازند.

ناصرخاکی همچنین مقایسه‌ای از روند و فرآیند طراحی در حوزه‌های دیگر امروزی نسبت به معماری ارائه و در این باره به نمونه‌های موردی اشاره کرد.

وی در پاسخ به سوال شرکت کنندگان در جلسه، معماری خوب را موضوع بسیار پیچیده و نسبی دانست و دیدگاه مردم در مورد معماری را در دو ردیف دسته‌بندی کرد که دسته اول را افرادی درگیر نوستالژی و حس و دسته دوم را افرادی که فاقد پاسخ مناسب به نیازهای مردم هستند، توصیف کرد.  

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه کارفرمایان به عنوان یک معمار از شما چه خواسته‌ای دارند و شما چگونه به آن پاسخ می‌دهید، اظهار کرد: معمولاً کارفرمایان رویکردشان حول این سه موضوع است؛ یک؛ سه گزینه ارائه دهید تا ببینیم کدام بهتر است، دو، رایگان طراحی می‌کنی؟! وسه، دقت کنید پروژه روی بیلبوردها برود!

همچنین در ادامه این نشست گفتگوی از پیش ضبط‌شده‌ای با کیوان خسروانی، معمار و طراح لباس پخش شد که بیانگر دیدگاه وی نسبت به ایجاد یک معماری خوب در بستر یک کشور بود.

وی درباره روند تاریخی شکل‌گیری یک معماری درست و مؤلفه‌های آن در جامعه بیان کرد: اساساً یک معماری خوب در پاسخ به سؤالاتی همانند معمار چه نقشی ایفا می‌کند، چه تأثیراتی در بستر جامعه می‌گذارد، معمار خوب کیست، چه کسی معمار خوب را تعیین می‌کند، سنت راهنماست یا مانع؟ به دست می‌آید.

خسروانی معماری خوب را محصول یک تعامل درست از فرهنگ، مردم و رفتار اجتماعی آن‌ها دانست و تأکید کرد: عدم وجود سلیقه عمومی نسبت به معماری در کشور ایران حاصل یک‌روند و خلأ تاریخی است که آن یکی از دلایل عمده معماری مخرب در جامعه امروزی ایران می‌باشد. 

در ادامه این نشست داراب دیبا، معمار و شهرساز با بررسی معماری در چارچوب یک اندیشه جهانی بیان کرد: معماری هر منطقه از جهان خلأهایی مختص به خود دارد که علل مختلفی مانند خواسته مردم، سنت پرستی یا در مقابل طرفداران بدعت‌گذاری، اقتصاد و تصمیم‌های قدرتمندان منطقه باعث نقص معماری در آن مناطق شده است.

وی یکی از معضلات معماری امروز ایران را تمرکز بیش‌ازحد جامعه بر نوستالژی‌های ذهنی دانست و افزود: تعصبات ذهنی به‌عنوان یکی از دلایل عقب‌ماندگی معماری ایران است که یک معماری اندیشمندانه حاصل توجه مردم به فضای زیست و تعامل معماران با پیش‌زمینه‌های ذهنی جامعه و در دام نیفتادن آن است.

همچنین دیبا در پاسخ به سؤال ایده آل مردم نسبت به یک معماری خوب، مقایسه‌ای میان معماری سوئیس و ایران انجام داد و بر در خدمت بودن فضای معماری برای مردم در کشورهای توسعه‌یافته تأکید داشت که این امر در ایران وجود ندارد.

سعید میرحسینی، معمار و شهرساز نیز با انتقاد از کارفرمایانی که مانع از به وجود آمدن معماری خوب شده‌اند، گفت: در گذشته پروژه‌هایی تحت عنوان پل در مقایسه با پل طبیعت ساخته می‌شدند که از آنها تنها به عنوان بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده می شد نه به‌عنوان فضای اجتماعی.

وی بیان کرد: معماری خوب روایت‌گر گونه‌ای از معماری است که مخاطب را راضی و بتواند احساسی در او ایجاد کند و از نگاه کلان به ریشه‌های شهرها که معماری را شکل می‌دهند، بپردازد که افزایش آگاهی مردم از معماری راهکاری برای رسیدن به معماری خوب است.

در ادامه این نشست، نتایج نخستین مسابقه و چالش فراهم آمدن بستری جهت تولید محتوای بدیع و نو در زمینه چیستی معماری خوب و راه رسیدن به آن شکل گرفته بود که توسط صاحبان ایده ارائه شد و سخنرانان نظرات خود را درباره ایده‌ها بیان کردند.

در پایان این نشست، سه سخنران به پرسش‌هایی درباره موضوع معماری و مردم که از پرسشنامه‌های طرح معماری خوب به دست آمده بود پاسخ داده و تندیسی از طرف تیم طرح "معماری خوب" به سخنرانان اهدا شد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معماری - معمار - جامعه - طراحی - موضوع - عنوان - ارائه - اشاره - درباره - امروزی - ادامه - همچنین - ایجاد - دانست - امروز - می‌کند - تعامل - تاریخی - خسروانی - کارفرمایان - سومین - اجتماعی - تأکید - سخنرانان - پخش - به‌عنوان - منطقه - دلایل - شهرساز - افرادی - دیدگاه - شکل‌گیری - پروژه - تمرکز - سخنران - ناصرخاکی - گوناگون - گفتمان - گفت‌وگو - افزایش - مقایسه‌ای - آگاهی - دارند - معماران - عمومی - نوستالژی -

مطالب مرتبط با : جزئیات برگزاری سومین نشست طرح معماری خوب
نظر شما در مورد : جزئیات برگزاری سومین نشست طرح معماری خوب

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*