تاریخ انتشار : چهار شنبه 02 خرداد 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 50445 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سایه حاشیه نشینی بر چهره البرز

800 هزار البرزی در مناطق حاشیه‌ای زندگی می‌کنند

مازندشورا: شهردارآنلاین: حاشیه ‌نشینی و ایجاد سکونتگاه های غیررسمی در اطراف کلانشهرها که در حقیقت ایجاد بافت شهری با کمترین زیرساخت‌ها محسوب می شود، امروز در شهرهای بزرگ کشور مشکلاتی را ایجاد کرده به حدی که گاه حاشیه نشینی ها بر دیگر نقاط کلانشهرها سایه انداخته و پررنگ تر جلوه می کند.

مازندشورا:حاشیه ‌نشینی و ایجاد سکونتگاه های غیررسمی در اطراف کلانشهرها که در حقیقت ایجاد بافت شهری با کمترین زیرساخت‌ها محسوب می شود، امروز در شهرهای بزرگ کشور مشکلاتی را ایجاد کرده به حدی که گاه حاشیه نشینی ها بر دیگر نقاط کلانشهرها سایه انداخته و پررنگ تر جلوه می کند. 

جوامع در طول تاریخ با مسائل و پدیده های مختلفی مواجه می شوند که از جمله آنها می توان به مساله سکونتگاه های غیررسمی (حاشیه نشینی) اشاره کرد که به ویژه در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه و در کلان شهرها به دلایل مختلف از جمله گسترش شهرنشینی، افزایش مهاجرت، افزایش فقر، کاهش فرصت های اشتغال در روستاها و شهرهای کوچک و... از رشد بیشتری برخوردار بوده است. 
 
ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و برخی از استان های کشور مانند استان البرز به دلیل مهاجرپذیری گسترده با این مشکل مواجه هستند. 
 
استان البرز با توجه به همجواری با پایتخت و از طرفی وجود ضعف و مشکلات و کمبود امکانات و... در سایر استان ها، مورد هجوم بی رویه مهاجرت ها قرار داشته و از سوی دیگر وجود چندین ندامتگاه و زندان در این استان و نقل مکان خانواده این زندانیان از شهرهای دور و نزدیک به این استان و در پی آن بروز مشکلات و تداخلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی ناشی از آن را در پی داشته است. 
 
مشکلات شغلی و اقتصادی از دیگر مسائلی است که گریبانگیر این افراد و خانواده ها بوده و موجب می شود به دلیل کمبود امکان و توان مالی، جهت تأمین محل سکونت ارزان به سمت مناطق حاشیه ای شهر ها متمایل شوند. 
 
کلانشهر کرج مرکز استان البرز به عنوان چهارمین شهر پرجمعیت کشور و با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 800 هزار نفر مواجه است. بر اساس اعلام مسئولان البرز نزدیک به یک میلیون نفر از جمعیت این استان در مناطق حاشیه ای زندگی می کنند. 

استاندار البرز گفت: برای اجرای پروژه‌های بازآفرینی در استان 796 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

محمدعلی نجفی در جلسه بازآفرینی بافت‌های فرسوده و محله استان که صبح امروز چهارشنبه(دوم خرداد)در سالن جلسات استانداری البرز برگزار شد، اظهار کرد: پروژه‌های بازآفرینی بافت‌های فرسوده اهمیت زیادی دارد چون اجرای آن باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و توسعه اشتغال و خدمات‌رسانی مناسب به شهروندان می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 30 درصد از مساحت استان را محله‌هایی تشکیل داده‌اند که جزء پروژه‌های بازآفرینی قرار دارند.

وی توضیح داد: طبق آمارهای به دست آمده بین 700 تا 800 هزار نفر در مناطق حاشیه‌ای البرز زندگی می‌کنند که بیشتر در حواشی کرج و فردیس متمرکز هستند .

نجفی افزود: رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی بر بازسازی بافت‌های فرسوده و خدمات‌رسانی به ساکنان مناطق حاشیه‌ای دارند و ساعت‌ها در این خصوص جلسه برگزار کرده‌اند.

این مسئول ابراز کرد: همه دستگاه‌های استانی موظف هستند که زمین‌هایی که در اختیار آنهاست را برای کمک به بازآفرینی بافت‌های فرسوده قرار دهند.

وی با اشاره به اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای پروژه‌های بازآفرینی در البرز افزود: 769 میلیارد تومان در پنج سال برای بازآفرینی بافت‌های شهری در نظر گرفته شده است.

وی اظهارکرد: منابع این طرح از طریق دولت و بخش خصوصی تامین می‌شود و استان البرز آمادگی لازم و کافی را برای این موضوع داشته و مدیران استانی روح توسعه را به دقت درک می‌کنند.

استاندار البرز اظهار کرد: امید است مدیران دولتی در این بخش همسو باشند و با تعامل کارها را به پیش ببرند.

 


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #استان #البرز #بازآفرینی #حاشیه #بافت‌های #مناطق #پروژه‌های #فرسوده #توسعه #گرفته #مواجه #اجرای #نشینی #حاشیه‌ای #زندگی #ایجاد #شهرهای #میلیارد #تومان #اعتبار #خدمات‌رسانی #استانی #مدیران #افزود #دارند #اظهار #زیادی #برگزار #خانواده #اشاره #افزایش #امروز #کلانشهرها #سکونتگاه #غیررسمی #مهاجرت #اشتغال #اجتماعی #میلیون #نزدیک #کمبود #مشکلات #استاندار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : 800 هزار البرزی در مناطق حاشیه‌ای زندگی می‌کنند

*

*


X https://sport45.site/