بوی خوش بودجه 3 هزار میلیاردی برای مازندران

تاریخ انتشار : پنج شنبه 03 خرداد 1397 - ساعت : 22:39

کد مطلب: 50502 چاپ به اشتراگ گذاشتن

فارس از جلسه شورای اشتغال مازندران گزارش می‌دهد

بوی خوش بودجه 3 هزار میلیاردی برای مازندران

مازندشورا: براساس اظهارات استاندار مازندران قرار است با عنایت به بند الف و ب تبصره 18 قانون بودجه 2 تا 3 هزار میلیارد تومان بودجه جهت تولید، اشتغال و رونق بازار وارد استان شود که امیدواریم بوی خوش این اعتبارات در بهار 97 بتواند با برنامه‌ریزی درست، کام مردم زحمتکش و انقلابی مازندران را شیرین کند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، جلسه شورای اشتغال استان مازندران بعد از ظهر امروز به ریاست استاندار در سالن شماره یک استانداری با حضور اعضا برگزار شد و در این جلسه به کمیت و کیفیت توأمان پرداخته شد اما با این اوصاف هنوز آمار دقیقی از میزان ایجاد اشتغال و میزان بیکاران استان در دست نیست.

با توجه به اینکه بخش مهمی از متقاضیان تسهیلات از تلاشگران بخش کشاورزی هستند، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از گلایه جامعه هدف این سازمان در دریافت تسهیلات گفت؛ جایی که بانک‌های عامل برای پرداخت یک وام 50 میلیون تومانی درخواست پنج ضامن را دارند.

دلاور حیدرپور تأکید می‌کند که این سخت‌گیری‌ها درست نیست زیرا طرف حساب کشاورز برای امر ضمانت بانکی همیشه کشاورز است و بانک نیز محدودیت‌هایی برای قشر کشاورز قائل می‌شود که انتظار داریم تسهیل صورت بگیرد.  

یکی از نمایندگان بانک‌ها پاسخ داد: اینطور نیست و تقاضای پنج ضامن نداریم، و توضیح داد که البته تعداد ضامنین بستگی به کیفیت آنها دارد.

موضوع مسلم این است که در مجموع عملکرد فروردین و اردیبهشت‌ماه بانک‌های مازندران در ارائه تسهیلات بانکی جهت اشتغال نزدیک صفر بوده است.

* اگر اصلاحیه جذب اعتبارات نبود؟!

موسی قاسم‌پیشه مدیرکل اقتصاد و دارایی مازندران این سؤال را مطرح کرد که چرا باید در برج دو سال 97 فکر جذب بودجه باشیم و اگر اصلاحیه و فرصت دولت برای جذب آن در سال 97 داده نمی‌شد، چه اتفاقی می‌افتاد و چرا باید همیشه منتظر آیین‌نامه بمانیم؟

عبدالله مهاجر رئیس بخش خصوصی مازندران گفت: مگر می‌شود این‌همه اعتبار داشته باشیم و جذب نشود؟ تا اصل مشکل حل نشود در سال 97 باید همین روش را داشته باشیم.

* 350 طرح نیمه‌تمام صنعتی منتظر سرمایه ثابت هستند

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران مشکل اصلی صنف خود را طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی عنوان کرد، جایی که بخش خصوصی هزینه شخصی صرف کرده است و اکنون سرمایه ثابت می‌خواهد.

محمد محمدپور عمران  تصریح کرد: در حال حاضر 350 طرح نیمه‌تمام صنعتی با پیشرفت کلی بالای 60 درصد در مازندران داریم که سرمایه ثابت می‌خواهند، اگر مشکل آنها حل شود 5 هزار شغل ایجاد می‌کنند.

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای 350 طرح، 800 میلیارد و تسهیلات مورد نیاز آنها برای تکمیل طرح‌ها، 400 میلیارد تومان است.

* نیروی تربیت‌شده فنی و حرفه‌ای متخصص باشد

سرپرست اداره‌کل فنی و حرفه‌ای مازندران گفت: سالانه 75 هزار نفرساعت آموزش رشته‌های مختلف فنی و حرفه‌ای را در استان داریم.

سید حسین درویشی در پاسخ مجتبی رضوی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت درباره اینکه نیروی تربیت‌شده فنی و حرفه‌ای در آن حدی که بخواهیم نیست، اعلام کرد: هر واحد صنعتی با هر کیفیتی که نیروی انسانی متخصص بخواهد به آنها معرفی می‌کنیم.

* آیا باز هم بازار سکه‌بازی در مازندران آغاز می‌شود؟

مجتبی رضوی همچنین گلایه‌ای از بانک‌ها مبنی بر عدم پرداخت تسهیلات به متقاضیان ثبت‌نام شده در سامانه بهین‌یاب داشت و این موضوع را مطرح کرد که گفته می‌شود قرار است 2 هزار و 600 میلیارد تومان پول وارد مازندران شود و اگر این مبالغ به‌صورت خام وارد استان شده و جذب سرمایه‌گذاری نشود؛ یعنی باز هم بازار سکه‌بازی آغاز می‌شود.

وی از استاندار مازندران خواست تا اهمیت ویژه‌ای به تولیدکنندگان خوش‌حساب بانکی داده شود و از آنها حمایت کنند.

* 30 تجمع کارگری در سال 96 داشتیم

نماینده تأمین اجتماعی نیز پرده از یک آمار کمتر ارائه‌شده برداشت و گفت: تنها در دو ماه گذشته یک‌هزار و 227 کارگر از کارگاه‌های تولیدی بیکار شدند و در مجموع اکنون 10 هزار و 420 کارگر بیکار شده در مازندران ماهانه 12 میلیارد و 850 میلیون تومان از تأمین اجتماعی بابت بیکاری دریافت می‌کنند.

وی همچنین اعلام کرد که در سال گذشته 30 مورد تجمع و اعتراض کارگری در مازندران داشتیم.

* محدودیت منابع نداریم

استاندار مازندران با بیان اینکه در سال گذشته مبلغ 100 میلیارد تومان تسهیلات خوداشتغالی و محرومیت‌زدایی پرداخت شده است، افزود: از کمیته امداد و بهزیستی استان خواستیم که افراد مددجو پایش شوند و آنهایی که تسهیلات خوداشتغالی دریافت کردند از لیست حمایتی خارج شوند.

محمد اسلامی خلأ موجود بر سر راه اشتغال را ظرفیت مشاوره دانست که باید برای مردم ایجاد شود و یک مقداری به کارها سرعت بدهیم، در این بخش اتحادیه‌ها و تشکل‌ها می‌توانند نقش بسیاری داشته باشند.

وی مشکل و گیر اصلی اشتغال را در این دانست که مردم باید باور کنند که اشتغال را خودشان ایجاد کنند؛ اکنون رشته‌های متنوعی وجود دارد که یک فرصت برای مردم است، در هیچ سرفصلی محدودیت منابع نداریم، مهم مردم هستند و باوری که باید ایجاد شود تا خودشان کارآفرین باشند.

* واقعاً چند بیکار در استان داریم؟

نماینده عالی دولت در مازندران همچنین از اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا در جلسه آینده بگوید به‌طور واقعی چند بیکار در استان داریم و یک سیستمی باشد تا بررسی کنیم که افراد بی‌پناه و دارای دانش زودتر سر کار بروند.

وی همچنین خواستار تسریع در ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آغاز پروژه بزرگ پالایشگاه شیر در مازندران شد که به‌تنهایی می‌تواند 23 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم را ایجاد کند.

اسلامی در پایان گفت: براساس تبصره 18 قانون بودجه کشور، 2 تا 3 هزار میلیارد تومان بودجه وارد مازندران می‌شود که باید در جهت توسعه بازار، تولید و اشتغال سرمایه‌گذاری شود و فعالیت‌ها برای تحقق این اهداف، تنها جهت رفع تکلیف نباشد.

به گزارش فارس، آمار اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نشان می‌دهد که تاکنون 40 هزار نفر در سامانه ثبت‌نام متقاضیان اشتغال و ساماندهی کارجویان ثبت‌نام کردند اما این آمار دقیقی نیست زیرا تنها یک خوداظهاری ساده برای عدم اشتغال است.

 باتوجه به اینکه قرار است براساس بند الف و ب تبصره 18 قانون بودجه حدود 3 هزار میلیارد تومان سرمایه وارد مازندران و برای اشتغال، بازار و تولید صرف شود، امیدواریم بوی خوش این اعتبارات در بهار 97 بتواند با برنامه‌ریزی درست، کام مردم زحمتکش و انقلابی مازندران به‌ویژه جوانان جویای کار را شیرین کند.

86001/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #مازندران #اشتغال #استان #تسهیلات #ایجاد #میلیارد #تومان #بودجه #داریم #حرفه‌ای #صنعتی #سرمایه #اینکه #همچنین #اجتماعی #بیکار #بازار #گذشته #باشیم #نیمه‌تمام #ثبت‌نام #نداریم #نیروی #اداره‌کل #سرمایه‌گذاری #اکنون #دریافت #کشاورز #گزارش #متقاضیان #استاندار #بانکی #پرداخت #می‌دهد #کارگر #قانون #تبصره #تولید #تأمین #کارگری #داشتیم #نماینده #محدودیت #منابع #دانست #تعاون #خودشان #اسلامی #افراد #براساس #خوداشتغالی #خواست #باشند #سکه‌بازی #همیشه #تجارت #شورای #میلیون #خصوصی #منتظر #مجموع #اصلاحیه #اعتبارات #بانک‌ها #بانک‌های #تربیت‌شده #میزان #موضوع #دقیقی #کیفیت #اعلام #مجتبی #کشاورزی #متخصص #رشته‌های #سامانه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : بوی خوش بودجه 3 هزار میلیاردی برای مازندران

*

*


X https://sport45.site/