مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5051 -تاریخ انتشار : سه شنبه 12 مرداد 1395 -ساعت : 16:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شورای شهر تهران تصویب کرد:

تشویق بدهکاران شهرداری برای نجات از 39هزار چک وبال شده

مازندشورا: چک های شهرداری تهران وبال گردن مدیریت شهری شده است، بالغ بر 39هزار قطعه چک داریم که 23 هزار فقره آن مربوط به قبل از سال 82 است. چک هایی که امروز به معضلی برای شهرداری تهران بدل شده است.

مازندشورا:

تشویق بدهکاران شهرداری برای نجات از 39هزار چک وبال شده بلدیه | مدیریت شهری تهران برای وصول 1700 میلیارد تومان چک معوق مالکان و بدهکاران، شهرداری تهران امروز طرحی را در صحن علنی شورا به تصویب رساند که به موجب آن صاحبان چک و اسناد نکول شده نزد شهرداری در صورت پرداخت و تسویه یکجای بدهی خود از 20 تا 80 تخفیف برخوردار می شوند. 39 هزار شخصیت حقیقی و حقوقی بابت انواع عوارض ساخت وساز(بهای مربوط به عوارض تراکم و تغییر کاربری و..) و همچنین عوارض نوسازی به شهرداری تهران بدهکار است.

اصل رقم طلب شهرداری در مجموع معادل 716 میلیارد تومان محاسبه شده است اما به دلیل آنکه حداقل 12 سال از بدهی معوق برخی از اسناد می گذرد مبلغ جرائم منظور شده برای این میزان بدهی، معادل  هزار و 100 میلیارد تومان است که مجموع اصل و فرع کل طلب شهرداری را به 1700 میلیارد تومان می رساند.

در قالب لایحه ای که امروز توسط مدیران شهرداری تهران به پارلمان محلی پایتخت ارائه و تصویب شد چنانچه بدهکاران شهرداری حداکثر تا آذر ماه سال جاری(4 ماه) بدهی خود را یکجا پرداخت کنند مشمول تخفیف 20 تا 80 درصدی در جریمه بدهی خود خواهند شد به عبارت دیگر این میزان تخفیف شامل اصل بدهی نمی شود.
مطابق با آنچه امروز به تصویب شورای شهر تهران رسید این میزان تخفیف 20 تا 80 درصدی در جریمه بدهی بدهکاران شهرداری برحسب مدت بدهی معوق متفاوت است. هر چقدر مدت زمان اسناد نکول شده بیشتر باشد تخفیف 80 درصدی شامل آنها می شود.

مطابق با مصوبه امروز شورای شهر چنانچه بدهکاران عوارض نوسازی، بدهی معوق خود به صورت یکجا به شهرداری تهران پرداخت کنند ، در صورتی در مناطق یک تا هشت و منطقه 22 ساکن باشند معادل 50 درصد و اگر در منطق 9 تا 21 ساکن باشند معادل 70 درصد تخفیف جریمه دیرکرد بهره مند می شوند.

به گزارش خبرنگار بلدیه  اعضای شورای شهر تهران تصویب این  اين لايحه را در راستای تشویق مودیان بدهكار به پرداخت مطالبات معوقه شهرداری تهران اعلام کردند. مطابق با گزارش کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از سال 82 تا 94 به مدت 12 سال، معادل 39 هزار و 855 فقره چک، شهرداری تهران از مردم دریافت کرده که وصول نشده است. میزان کل بدهی¬ها 617میلیارد تومان می‌شود که باید پرداخت شود.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه با وجود تصویب این لایحه اصل بدهي ها به قوت خود باقي است گفت: اين طرح تشويقي شامل جريمه هاي ديركرد مي شود و اصل بدهي بايد عينا پرداخت شود.
او ادامه داد: مبلغ جرایم دیرکرد 1100 میلیارد تومان است که در لایحه در این خصوص صحبت می‌شود. در حال حاضر شهرداری دیگر از مردم چک دریافت نمی کند و بانک شهر این چک ها را از مردم می گیرد و در قبال آن وام برای پرداخت بدهی شهرداری به مردم می دهد.

او تصریح کرد: براساس این مصوبه به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود براي خسارت تاديه اسناد دریافتی نکول شده که تاریخ سررسید آنها تا پایان سال 1394 است؛ در صورت پرداخت کل بدهی به صورت نقدی و یکجا طرح تشویقی محاسبه شود.

دبیر محاسبه بخشش جریمه بدهی معوق بدهکاران شهرداری را اینگونه توضیح داد: تاریخ سررسید نکول شده تا انتهای سال 1382 معادل هفتاد درصد، از 1383لغایت 1385 معادل شصت درصد، از 1386 لغایت 1388 معادل پنجاه درصد، از 1389 لغایت 1391 معادل چهل درصد و از1392  لغایت پایان 1394 سی و پنج درصد است.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: مالکان و مودیانی که مجموع بدهی نکول شده آنها بیش از مبلغ يك و نيم میلیارد ریال است و تسهیلات تشویقی جریمه دیر کرد آن حداکثر بیست درصد بوده مشمول تسهیلات تشویقی نمی‌شود. 

به گفته وی همچنین مالکان و مودیانی که مجموع بدهی نکول شده آنها کمتر از 50 میلیون تومان است و تاریخ سررسید اسناد نکول شده آنها تا انتهای1394  است از هشتاد درصد تسهیلات تشویقی برخوردار می‌شوند.

دبیر گفت: بر اساس این لایحه به شهردار تهران اجازه داده می‌شود چنانچه بدهکاران عوارض نوسازی و شهر بدهی معوقه سال های گذشته و سال 1395 خود را یکجا پرداخت کنند، نسبت به اعطای مزایا و تسهیلات تشویقی به میزان پنجاه درصد جرایم دیر کرد برای مودیان ساکن مناطق یک تا هشت و منطقه بیست و دو و همچنین معادل هفتاد درصد برای مودیان ساکن مناطق 9 الی 21 اقدام کنند.

او افزود: تسهیلات تشویقی مذکور شامل بدهی وزارتخانه، سازمانها، دستگاه¬های اجرایی و شرکت های دولتی وابسته دولت و نهادهای و موسسات عمومی غیر دولتی نمی‌شود.

 رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: همچنین به منظور تبلیغات بهینه و آگاهی رساندن به شهروندان و فرهنگ سازی برای پرداخت به موقع در آمدهای پایدار، شهرداری تهران مجاز است تا سقف یک درصد عواید حاصل از جرایم دریافتی ناشی از حسن اجرای این مصوبه به استثنای وصولی های مربوط به سال 1395 را برای این امر تخصیص داداه و اقدامات لازم را در این راستا معمول کنند.

او تاکید کرد: شهرداری تهران موظف است عملکرد این مصوبه را ظرف مدت 4 ماه به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در پایان عنوان کرد: تصویب این لایحه و ارائه تخفیف در جرائم دیرکرد به عنوان تاکتیکی است تا شهرداری بتواند اصل بدهی خود را بگیرد و تصویب این لایحه به معنای بخشش اصل بدهی نخواهد بود.

در جریان بررسی این لایحه اعضای شورای شهر تهران خواهان ارائه گزارشی از سوی مدیران شهرداری در خصوص میزان اثربخشی اعمال تخفیف جرائم دیرکرد در سال های گذشته شدند.

چک های وبال گردن مدیریت شهری
معاون برنامه ریزی شهرداری تهران با بیان اینکه چک های شهرداری تهران وبال گردن مدیریت شهری شده است، گفت: بالغ بر 39هزار قطعه چک داریم که 23 هزار فقره آن مربوط به قبل از سال 82 است. چک هایی که امروز به معضلی برای شهرداری تهران بدل شده است.

به گزارش خبرنگار بلدیه، ناصر امانی در روند بررسی لایحه تسهیلات تشویقی پرداخت مطالبات شهرداری تهران با بیان اینکه برای اولین بار است که طی سه سال اخیر چنین لایحه ای به شورا آورده شده است، تصریح کرد: آخرین لایحه مربوط به سال 92 است و هر سال تنها برای بخشودگی عوارض ساختمانی لوایح را به شورا آورده ایم نه وصول جریمه ها.
او با تاکید بر اینکه بخشودگی جریمه ها در همه سازمان ها مرسوم است. به طور مثال در پلیس راهور یا تامین اجتماعی که تنها هدف تشویق مردم به پرداخت بدهی هاست، ادامه داد: چک های شهرداری تهران که بخش قابل توجهی از آن مربوط به سال 70 تا 82 است، امروز در کشوها و گاوصندوق های اداره درآمدهای شهرداری قرار دارد اما نکته حائز اهمیت آن است که از اول خردادماه94 تاکنون دیگر چکی در شهرداری گرفته نشده است.

امانی با اشاره به اینکه شهردار تهران از سال 90 شخصا پیگیر این بوده است که کارهای بانکی شهرداری تهران به صورت مشخص از سوی یک بانک عامل انجام شود، افزود: هیچ بانکی در این زمینه حاضر نشد وارد همکاری شود و همه بانک ها قصد داشتند که سودهای کلان از شهرداری تهران بگیرند و تنها بانکی که با شهرداری همکاری کرد بانک شهر بوده است که این مهم از اول خرداد 94 اجرایی شد.

امانی با تاکید بر اینکه با ادامه نیافتن روال پیشبرد امور با روش چک جلوی مفاسد گرفته شده است، خاطرنشان کرد: اکنون به دنبال گرفتن نقدینگی نیستیم بلکه می خواهیم چک های شهرداری را تعیین تکلیف کنیم زیرا به این چک ها نگاه درآمدی نداریم.

او با انتقاد از اینکه معضل چک ها از سال 70 در شهرداری باقیمانده است، تصریح کرد: تمام تلاش ما تسویه چک هاست تا هیچ چکی در دست هیچ کارمندی نباشد و ابهامی ایجاد نشود.

امانی با یادآوری اینکه هر سال شورا سقفی برای وصول تغییر کاربری از اداری به تجاری نیز تعیین می کند، ادامه داد: وقتی از سمت شورا سقف برای این مهم در نظر گرفته می شود شهرداری دیگر نمی تواند به مردم فشار بیاورد. به طوری که شورا 4500 میلیارد سقف تعیین کرده که با وجود اینکه شهرداری می تواند بیشتر از این میزان نیز وصول کند، اما الان این میزان 40 هزار میلیارد تومان است.

وصول 72 ساعته طلب شهرداری!
در این میان عباس جدیدی در جلسه امروز شورای شهر پیشنهاد عجیبی داد و گفت که توانایی دارد 72 ساعته مطالبات شهرداری از مردم را وصول کند. عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورا در بررسی تسهیلات تشویقی پرداخت مطالبات شهرداری تهران خطاب به چمران رئیس شورای شهر تهران گفت: آقای رئیس لیست تمامی بدهکاری های مردم به شهرداری را به کمیسیون حقوقی شورا بدهید. قول می دهم 72 ساعته همه مطالبات شهرداری را وصول کنم. در مقابل مهدی چمران رئیس شورای شهر گفت: آفرین آقای جدیدی. اما خودتان را اینطوری به زحمت نیندازید.

جریمه شهروندان به دلیل تأخیر پرداخت بدهی خلاف شرع است
از سوی دیگر مجتبی شاکری رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در جلسه امروز با اعلام اینکه پیش بینی جریمه برای تاخیر شهروندان در پرداخت عوارض و تعهدات بر اساس فتوای برخی مراجع تقلید امری خلاف شرع است، خواستار اصلاح جریمه در این راستا شد. او هنگام بررسی لایحه تسهیلات تشویقی پرداخت مطالبات شهرداری تهران که به موجب آن خسارت تاخیر در تادیه بدهی شهروندان به شهرداری در صورت پرداخت نقدی بخشیده می شود، اصل موضوع را زیر سوال برد و هر گونه تصویب قانون در زمینه دریافت جریمه تاخیر را متوقف به کسب نظر از مراجع دانست.

او با اشاره به اینکه باید ضمانت های لازم برای پرداخت اولیه شهروندان محکم شود تا با رقم 45 هزار میلیاردی مطالبات شهرداری روبرو نشویم، گفت: پیش بینی تسهیلات تشویقی به منزله مجوزی برای نپرداختن یا تاخیر در پرداخت مطالبات شهرداری توسط شهروندان است. شاکری خواستار ارائه لایحه ای شد که در ابتدای شروع ساخت و ساز ضمانت های محکم برای تادیه دیون را اعمال کند که متوقف نگه داشتن پایان کار یکی از آنهاست.

عبدالحسین مختاباد دیگر عضو شورای شهر نیز در جریان بررسی این لایحه گفت: نمی شود فقط سه منطقه شمالی شهر تهران خرج تهران را بدهند اما مرکز شهر مرکز تجمع معتادان باشد. منطقه شش تهران هم با تحولات کنونی به مرور از حیز انتفاع خارج می شود. این لایحه پیش از عید هم اعلام شد باید مشخص شود اجرای آن چه نتیجه ای را در وصول طلب شهرداری داشته است و چه درصدی به دلیل ارائه این تخفیف ها بدهی خود را پرداخت کرده اند.
اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز تاکید کرد بر اینکه اجرای این لایحه دائمی نیست و حداکثر تا چهار ماه اجرایی خواهد شد.

عباس جدیدی همچنین عنوان کرد:باید مشخص شود این تخفیفها به کدام قشر جامعه می رسد؟ آیا بسازبفروش ها نیز باید از این تخفیفات بهره مند شوند؟ پس واحد حقوق و وصول مطالبات شهرداری چکاره است؟ ما حق نداریم ماده 17 را بذل و بخشش کنیم. در پاسخ به صحبت های این عضو شورا، احمددنیا مالی رئیس کمیسیون عمران شورا تاکید کرد: بحث تخفیف مطرح نیست با تصویب این لایحه شورا در نظر دارد وصول مطالبات شهرداری تسریع شود حتی پیشنهاد می کنم این تسهیلات تشویقی در مناطق جنوبی شهر تهران به 100 درصد نیز برسد. به گزارش بلدیه، البته این پیشنهاد مورد تصویب شورای شهر تهران قرار نگرفت.

محمدسالاری رئیس کمیسیون شهرسازی نیز در این باره گفت: باید مشخص شود اثربخشی مصوبات قبلی شورا در این زمینه چه بوده است. در پاسخ به این سوال مهدی چمران عنوان کرد: مطابق با بررسی ها حدود 50 درصد از بدهی های معوق در دفعات قبل وصول شده است.

همچنین به پیشنهاد هادی ساعی بنا شد فقط بدهکارانی که به یکباره بدهی معوق خود را تسویه می کنند از این تخفیفات بهره مند شوند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - تهران - پرداخت - شورای - لایحه - اینکه - تشویقی - جریمه - تصویب - شورای شهر تهران - معادل - تسهیلات - تخفیف - مطالبات - کمیسیون - تومان - امروز - میلیارد - میزان - عوارض - بدهکاران - همچنین - ارائه - شهروندان - بررسی - تاکید - برنامه - بودجه - مربوط - اسناد - مطابق - مصوبه - گزارش - پایان - دیرکرد - منطقه - مناطق - امانی - پیشنهاد - درصدی - ادامه - عنوان - تاخیر - مجموع - بلدیه - تاریخ - جرایم - سررسید - شاکری - چمران - تعیین - اجرایی - اجرای - گرفته - بانکی - ساعته - زمینه - جدیدی - تصریح - چنانچه - محاسبه - نوسازی - حداکثر - حقوقی - تسویه - مودیان - جرائم - اعلام - تشویق - دریافت - مالکان - تواند - نداریم - اشاره - همکاری - کاربری - منظور - برخوردار - ضمانت - متوقف - عمران - تخفیفات - رئیس شورای شهر - تادیه - خواستار - بخشودگی - کمیته - رساند - مراجع - تغییر - اعمال - لغایت - هفتاد - پنجاه - مودیانی - باشند - خبرنگار - معوقه - 39هزار - اجازه - خسارت - دریافتی - نمی‌شود - شهردار - جریان - مدیران - اثربخشی - مدیریت - راستا - مشمول - گذشته - افزود - بیشتر - دولتی - آورده -

نظر شما در مورد : تشویق بدهکاران شهرداری برای نجات از 39هزار چک وبال شده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها