فراموش نشدن چهاردیواری و محبت خیران

تاریخ انتشار : دوشنبه 07 خرداد 1397 - ساعت : 10:50

کد مطلب: 50582 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش فارس از جشن گلریان

فراموش نشدن چهاردیواری و محبت خیران

مازندشورا: جشن گلریزان فقط به سخنرانی مسؤولان ختم نشد بلکه چند دقیقه‌ای تریبون به دست زندانیان در شرف آزادی قرار داده شد که یکی از همین زندانیان اظهار کرد که همیشه فرشتگان را در داستان‌ها می دیدم اما مشارکت خیران سبب شد تا حضور فرشتگان زمینی را هم حس کنم.

مازندشورا:خبرگزاری فارس مازندران؛ سرویس اجتماعی/ در حال سپری کردن ماه مبارک رمضان هستیم و شکرخدا که توفیق حضور در این ماه را نصیب ما کرده است و هر روزه در اعمال مشترکه ماه مبارک زمزمه می‌کنیم«ای خدا تو بر اهل قبرها نشاط و شادمانى عطا کن؛ فقیران را بى‌‍‌نیازگردان؛ خدایا گرسنگان را سیر گردان؛ برهنگان را لباس بپوشان؛ خدا بدهى بدهکاران را ادا فرما؛ سوگواران را دل شاد ساز؛ خدایا هر غریبى را به وطن باز رسان؛ هر اسیرى را آزادى بخش؛ خدایا فسادگران در کار مسلمانان را اصلاح فرما؛ بیماران را شفا عنایت کن؛ اى خدا به غناى خود جلو فقر ما را ببند؛ بدى‌هاى ما را به خوبى صفات خودت تغییر ده؛ خدایا دیَن ما را ادا فرما و نادارى ما را به دارایى و بى‌نیازى بدل گردان که تو بر هر چیز توانایى.» این دعا از توصیه‌های اقتصادی است که نشان می‌دهد شریعت اسلام از فقرگریزان است و همه را توصیه می‌کند تا به لطف خداوند از مشکلات مالی، روحی و جسمی خارج شوند.

 

محفل گلریزان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد دقیقا ترجمه همین ادعیه بود که در مرکز مازندران با همکاری خیران و دستگاه قضا اجرا شد.

*متاهل بودن 70 درصد زندانیان در مازندران

به گفته مدیرکل زندان‌های مازندران سال گذشته مبلغ 37 میلیارد ریال برای کمک به خانواده‌های زندانیان اختصاص یافت و در این اقدام خیران و دستگاه‌های متولی دخیل بودند.

علی اکبرغفاریان از متاهل بودن 70 درصد زندانیان در مازندران خبر داد و گفت که هزار و 500 خانوار زندانیان زیرپوشش انجمن حمایتی قرار دارند که نیازمند حمایت و مشارکت خیرانند.

به گفته مدیرکل زندان‌های مازندران دو سال اخیر در کنار حمایت‌های دولت کمک خیران استان بیشتر شده است و در سال گذشته 45 میلیارد ریال مجموع درآمد انجمن‌های استان بود که نسبت به سال‌های اخیر رشد مناسبی را شاهد بودیم.

*2 درصد زندانیان جرایم غیرعمد مرتکب شدند

بنا به اظهارات مسؤولان دستگاه قضایی استان اگر دختران و پسران جوان زندانی برای آزادی از بند مورد حمایت قرار گیرند ترک تحصیل نکرده و از آسیب‌های اجتماعی نیز کم خواهد شد.

غفاریان در بخش از سخنانش اظهار کرده است که دو درصد زندانیان استان را زندانیان جرایم غیرعمد تشکیل می‌دهند که با آزادی آنان چندین هزار نفر که شامل خانواده‌های‌شان می‌شوند از مشکلات رها می‌شوند.

دغدغه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نه تنها مسؤولان دستگاه قضا را برآن داشت تا هر ساله جشن گلریزانی برگزار کنند و ستاد حمایت از این اقشار هم با عنوان ستاد دیه در سطح کشور و همچنین در استان‌ها تشکیل شده است بلکه خیران هم به صورت خودجوش برای حمایت از همنوعان خود در ترجمه آیاد قرآنی مبنی بر فقرزدایی اقدام خیرخواهانه دارند که به صورت سازمان یافته حمایت خود را دریغ نمی‌کنند.

*ورشکستگی مالی غیرکلاهبرداری  و مهریه در صدر جرایم غیرعمد

که در این زمینه محمدعلی غمگسار، مدیر نمایندگی ستاد دیه مازندران می‌گوید: ورشکستگی مالی غیرکلاهبرداری، پرداخت مهریه، تصادفات منجر به جرح، فوت و حوادث کارگاهی از جرایمی است که سبب شد تا این تعداد افراد در زندان‌ها حبس شوند. 

به گفته غمگسار ستاد دیه مازندران از سال 81 فعالیت خود را آغاز کرد و با اقداماتی که دستگاه قضا با همکاری خیران انجام داد توانست زمینه آزادی 4 هزار و 563 نفر را فراهم کند که در سال گذشته، 285 نفر جرایم غیرعمد در مازندران آزاد شدند.

 *بسیاری از محافل با عنوان خیریه فقط جیب‌ را خالی می‌کند 

اما در این مراسم نائب رئیس ستاد دیه کشور نیز حضور در محفلی همچون گلریزان و آزادی زندانیان را توفیق الهی دانست و گفت که لازم است در این مراسم نشاط معنوی نصیب همه حاضران شود.

علی‌اکبر یساقی که تمام سخنانش را با اشعاری از حافظ و مولانا مطرح می‌کرد اشاره داشت به اینکه بسیاری از محافل با عنوان خیریه فقط جیب‌ را خالی می‌کند لازم است بدانید به کجا کمک می‌کنید. در این بخش ستاد دیه خوشنام است و امسال رهبری 400 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کمک کردند.

*کلاهبرداری به نام ستاد دیه

یساقی اعلام کرد که به نام ستاد دیه کلاهبرداری‌هایی هم شده است ولی لازم است کمک‌ها آگاهانه صورت گیرد زیرا کمک به همنوعان همچون ویتامین روح است و دل را خوش می‌کند.

مراسم جشن گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد که با حضور مسؤولان ارشد استانی برگزار شد استاندار مازندران، مدیران ارشد دستگاه قضا هم حضور داشتند که حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی‌فرد رئیس کل دادگستری مازندران نیز طی سخنانی قرآن را منبع شیرین حیات‌بخش دانست و گفت که  در شهر رمضان قرآن برای حمایت جامعه بشری نازل شد و لازم است با مراجعه به آیات قرآن از تمام فرامین الهی تبعیت کنیم.

*زمینه احیای  واحدهای تولیدی و خدماتی فراهم شود

این بیانات رئیس دستگاه قضا در مازندران در حال بود که با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا محکومان مالی باید در ندامتگاه‌ها زندانی شوند، افزود: وقتی فردی مالی را دارد باید بدهی خود را بپردازد و در غیر این‌صورت باید کمک شود تا بدهی فرد بدهکار پرداخت شود اینکه در زندان باشد درست نیست در این رابطه لازم است قضات در ترجمه و اجرای بیانات قرآنی همکاری کنند.

محمد اسلامی استاندار مازندران هم مشارکت خیران را در جشن گریزان اقدام خداپسندانه عنوان کرد و گفت که باید چاره‌ای اندیشده شود تا واحدهای تولیدی و خدماتی مازندران فرصت دوباره‌ای پیدا کنند و احیا شوند.

لازم است از تسهیلات بانکی استفاده شود تا صاحبان واحدهای تولیدی برای چرخه تولید خود را بازیابی کنند.

*فرشتگان زمینی را حس کردم

جشن گلریزان امسال آزادی زندانیان جرایم غیرعمد فقط به سخنرانی مسؤولان ختم نشد بلکه چند دقیقه‌ای تریبون به دست زندانیان در شرف آزادی قرار داده شد که رضایی یکی از همین زندانیان در بند که به دلیل مشکلات مالی مجرم شناخته شد و چند سالی را در زندان به سر می‌برد اظهار کرد که همیشه فرشتگان را در داستان‌ها می دیدم اما مشارکت خیران سبب شد تا حضور فرشتگان زمینی را هم حس کنم.

رضایی با اشاره به اینکه خیران با نیت خیرشان سبب آزادی زندانیان شدند من هم تلاش دارم ادامه دهنده راه خیران باشم، گفت: همانطور که سختی زندان و چهاردیواری آن را فراموش نمی‌کنم محبت و لطف خیران هم از یاد نرفتنی است.

رهنما هم از دیگر زندانیانی بود که به دلیل مشکلات مالی دو سالی را در ندامتگاه محبوس است گفت که وقتی برگه حمایت از زندانیان را در دست گرفتم شرمنده شدم که چرا نمی‌توانم کمک کنم این در حالیست که همه ساله در حد وسع کمک می کردم و در مراسم گلریزان حضور داشتم.

به گزارش فارس جشن گلریزان امسال آزادی زندانیان جرایم غیرعمد مازندران با کمک بیش از 300 میلیون تومانی خیران به کار خود پایان داد. 

قابل ذکر است که یکی از بانوان خیر مازندرانی به نیت جلب رضایت خداوند و ترجمه ادعیه اعمال هر روزه ماه مبارک رمضان یک درصد از کل مجموع درآمد شرکت خود را برای آزادی زنان زندانی اختصاص داد و گفت که «زندان جای مادران نیست».

3141/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #زندانیان #مازندران #آزادی #خیران #جرایم #غیرعمد #حمایت #گلریزان #دستگاه #زندان #اینکه #ترجمه #عنوان #استان #مراسم #مسؤولان #خدایا #مشکلات #تولیدی #امسال #اقدام #رمضان #زندانی #زمینه #مبارک #گذشته #مشارکت #می‌کند #همکاری #فرشتگان #بیانات #زمینی #محافل #خیریه #بسیاری #فراهم #رضایی #غمگسار #پرداخت #اجتماعی #همچون #استاندار #محمدعلی #واحدهای #میلیون #چهاردیواری #اشاره #دانست #خدماتی #یساقی #فراموش #همنوعان #زندان‌های #میلیارد #اختصاص #دارند #مدیرکل #متاهل #خداوند #فرما؛ #ادعیه #اعمال #توفیق #مجموع #برگزار #قرآنی #ورشکستگی #غیرکلاهبرداری #می‌شوند #تشکیل #درآمد #گزارش #سخنانش #اظهار #مهریه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : فراموش نشدن چهاردیواری و محبت خیران

*

*


X https://sport45.site/