مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5059 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 مرداد 1395 -ساعت : 09:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش جلسه امروز شورای شهر؛

40 هزار چک مردم در گاوصندوق شهرداری

مازندشورا:

شهرداری 39855 فقره چک به مبلغ 617 میلیارد تومان از مردم دارد
 
همچنین علیرضا دبیر  در بررسی لایحه تسهیلات تشویقی پرداخت مطالبات شهرداری تهران اظهار داشت: 39 هزار و 855 فقره چک از سوی مردم دست شهرداری تهران است که مبلغ این چک ها 617 میلیارد تومان است.
 
وی یاد آور شد: مبلغ جرایم دیرکرد 1100 میلیارد تومان است که امروز در مورد این دیرکردها تصمیم گیری می شود.دبیر بیان داشت:در حال حاضر شهرداری دیگر از مردم چک دریافت نمی کند و بانک شهر این چک ها را از مردم می گیرد و در قبال آن وام برای پرداخت بدهی شهرداری به مردم می دهد.
 
دبیر اظهارداشت: پیشنهاد داده شده است مناطق یک تا هشت و 22 حدود 50 درصد تخفیف و در مناطق جنوب شهر نیز 70 درصد تخفیف داده می شود.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: کل جرایم دیرکرد نوسازی 168 میلیارد تومان بوده است که 98 میلیارد تومان تخفیف داده می شود.
 
جریمه شهروندان به دلیل تأخیر پرداخت بدهی خلاف شرع است
رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر با اعلام اینکه پیش بینی جریمه برای تاخیر شهروندان در پرداخت عوارض و تعهدات بر اساس فتوای برخی مراجع تقلید امری خلاف شرع است، خواستار اصلاح جریمه در این راستا شد.

مجتبی شاکری هنگام بررسی لایحه تسهیلات تشویقی پرداخت مطالبات شهرداری تهران که به موجب آن خسارت تاخیر در تادیه بدهی شهروندان به شهرداری در صورت پرداخت نقدی بخشیده می شود، اصل موضوع را زیر سوال برد و هر گونه تصویب قانون در زمینه دریافت جریمه تاخیر را متوقف به کسب نظر از مراجع دانست.

وی همچنین با اشاره به اینکه باید ضمانت های لازم برای پرداخت اولیه شهروندان محکم شود تا با رقم 45 هزار میلیاردی مطالبات شهرداری روبرو نشویم، گفت: پیش بینی تسهیلات تشویقی به منزله مجوزی برای نپرداخت یا تاخیر در پرداخت مطالبات شهرداری توسط شهروندان است.

شاکری خواستار ارائه لایحه ای شد که در ابتدای شروع ساخت و ساز ضمانت های محکم برای تادیه دیون را اعمال کند که متوقف نگه داشتن پایان کار یکی از آنهاست.

دپوی چک‌های بال گردن شهرداری تهران در گاوصندوق
معاون برنامه ریزی شهرداری تهران با بیان اینکه چک های شهرداری تهران وبال گردن مدیریت شهری شده است، گفت: بالغ بر 39هزار قطعه چک داریم که 23 هزار فقره آن مربوط به قبل از سال 82 است. چک هایی که امروز به معضلی برای شهرداری تهران بدل شده است.
ناصر امانی در روند بررسی لایحه تسهیلات تشویقی پرداخت مطالبات شهرداری تهران با بیان اینکه برای اولین بار است که طی سه سال اخیر چنین لایحه ای به شورا آورده شده است، تصریح کرد: آخرین لایحه مربوط به سال 92 است و هر سال تنها برای بخشودگی عوارض ساختمانی لوایح را به شورا آورده ایم نه وصول جریمه ها.

وی با تاکید بر اینکه بخشودگی جریمه ها در همه سازمان ها مرسوم است. به طور مثال در پلیس راهور یا تامین اجتماعی که تنها هدف تشویق مردم به پرداخت بدهی هاست، ادامه داد: چک های شهرداری تهران که بخش قابل توجهی از آن مربوط به سال 70 تا 82 است، امروز در کشوها و گاوصندوق های اداره درآمدهای شهرداری قرار دارد اما نکته حائز اهمیت آن است که از اول خردادماه94 تاکنون دیگر چکی در شهرداری گرفته نشده است.

امانی با اشاره به اینکه شهردار تهران از سال 90 شخصا پیگیر این بوده است که کارهای بانکی شهرداری تهران به صورت مشخص از سوی یک بانک عامل انجام شود، افزود: هیچ بانکی در این زمینه حاضر نشد وارد همکاری شود و همه بانک ها قصد داشتند که سودهای کلان از شهرداری تهران بگیرند و تنها بانکی که با شهرداری همکاری کرد بانک شهر بوده است که این مهم از اول خرداد 94 اجرایی شد.

امانی با تاکید بر اینکه با ادامه نیافتن روال پیشبرد امور با روش چک جلوی مفاسد گرفته شده است، خاطرنشان کرد: اکنون به دنبال گرفتن نقدینگی نیستیم بلکه می خواهیم چک های شهرداری را تعیین تکلیف کنیم زیرا به این چک ها نگاه درآمدی نداریم.

وی با انتقاد از اینکه معضل چک ها از سال 70 در شهرداری باقیمانده است، تصریح کرد: تمام تلاش ما تسویه چک هاست تا هیچ چکی در دست هیچ کارمندی نباشد و ابهامی ایجاد نشود.

امانی با یادآوری اینکه هر سال شورا سقفی برای وصول تغییر کاربری از اداری به تجاری نیز تعیین می کند، ادامه داد: وقتی از سمت شورا سقف برای این مهم در نظر گرفته می شود شهرداری دیگر نمی تواند به مردم فشار بیاورد. به طوری که شورا 4500 میلیارد سقف تعیین کرده که با وجود اینکه شهرداری می تواند بیشتر از این میزان نیز وصول کند، اما الان این میزان 40 هزار میلیارد تومان است.

نکته جالب در جریان بررسی این لایحه پیشنهاد عباس جدیدی و واکنش چمران به آن بود، عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورا خطاب به چمران رئیس شورای شهر تهران گفت: آقای رئیس لیست تمامی بدهکاری های مردم به شهرداری را به کمیسیون حقوقی شورا بدهید. قول می دهم 72 ساعته همه مطالبات شهرداری را وصول کنم.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - تهران - اینکه - پرداخت - لایحه - میلیارد - مطالبات - تومان - امروز - شورای - شهروندان - جریمه - امانی - تاخیر - تسهیلات - تشویقی - بررسی - گرفته - ادامه - مربوط - بانکی - تعیین - کمیسیون - تخفیف - تاکید - بخشودگی - آورده - تصریح - میزان - گاوصندوق - شورای شهر تهران - چمران - همکاری - تواند - حقوقی - متوقف - جرایم - عوارض - برنامه - مناطق - دریافت - پیشنهاد - مراجع - خواستار - دیرکرد - اشاره - زمینه - تادیه - شاکری - ضمانت -

نظر شما در مورد : 40 هزار چک مردم در گاوصندوق شهرداری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها