مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50643 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 09 خرداد 1397 -ساعت : 10:29

چاپ به اشتراگ گذاشتن
توضیح درباره عوارض آزادراه تهران- پردیس/ عدم تناسب مبلغ سرمایه‌گذاری با نرخ عوارض

جوابیه وزارت راه و شهرسازی به یک خبر؛

توضیح درباره عوارض آزادراه تهران- پردیس/ عدم تناسب مبلغ سرمایه‌گذاری با نرخ عوارض

مازندشورا: وزارت راه وشهرسازی در پاسخ به خبر مندرج در روزنامه فرهیختگان در خصوص مبلغ عوارض آزاد راه تهران – پردیس اعلام کرد: بر اساس تعهدات قراردادی آزادراه تهران- پرديس و طرح تجاری پيوست آن می‌بايست سالانه به طور متوسط ۱۹ درصد رشد در درآمد آزادراه حاصل تا استهلاك سرمايه‌گذاری در بازه زمانی مندرج در قرارداد تحقق يابد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن جوابیه وزارت راه و شهرسازی به روزنامه فرهیختگان در خصوص خبر مندرج شده  در صفحه اول این روزنامه با عنوان «بيزنس پرسود آزادراه تهران پرديس» در تاريخ يكشنبه ۳۰ ارديبشهت ۱۳۹۷ به شرح زیر است:

 هرساله پس از بررسی گزارش‌های هزینه درآمد و درآمدها و میزان مانده سرمایه مستهلك نشده مندرج در صورت‌های مالی شرکت‌های آزادراه مورد تائید حسابرس مستقل، نرخ عوارض تعیین و با تصویب وزیر راه و شهرسازی به شرکت‌های آزادراه ابلاغ می‌شود.

 بدیهی است عدم تناسب مبلغ سرمایه‌گذاری با نرخ عوارض، موجب عدم دستیابی به اهداف تعیین‌شده برای استهلاك سرمایه‌گذاری در زمان مقرر می‌شود كه این امر در بلندمدت، منافع مردم و همچنین دولت را با پرداخت خسارت دیركرد، تحت تأثیر قرار داده و منجر به تطویل شدن زمان بهره‌برداری بخش خصوصی خواهد شد. لذا وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان شریك اصلی در پروژه‌های آزادراهی و به نمایندگی از طرف دولت و به جهت حفظ و صیانت از حقوق حقه خود، نظارت لازم و كافی بر عملكرد شرکت‌های بهره‌بردار را اعمال می‌نماید تا سرمایه‌گذاری انجام‌شده در چارچوب قانون مشاركت و آیین‌نامه اجرایی آن از محل درآمدهای مورد تأیید حسابرس قانونی مستهلك گردیده و آزادراه مربوطه در پایان مدت مقرر با حفظ سطح سرویس و ایمنی به دولت عودت داده شود.

لازم به ذكر است كه با عنایت به سیاست‌های اقتصادی دولت در سال‌های قبل و جلوگیری از افزایش نرخ عوارض آزادراه‌ها، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمان مقرر و مطابق قرارداد فی‌مابین، مستهلك نشده و این امر موجب متورم شدن مانده سرمایه‌گذاری شده است و تداوم چنین روندی بدون شك سبب ورود آسیب جدی در ایمنی و نگهداری آزادراه‌های كشور خواهد شد.

این در حالی است كه برای جبران عدم افزایش قیمت نرخ‌ها در سنوات گذشته و كمك به انطباق فرایند استهلاك سرمایه‌گذاری صورت گرفته با مفاد قراردادهای سرمایه‌گذاری و مشاركت، می‌بایست به‌طور متوسط سالانه درآمد آزادراه‌ها ۴۰ درصد افزایش یابد درحالی‌که در سال جاری بعد از ۱۸ ماه عدم افزایش نرخ عوارض، با در نظر گرفتن شاخص‌های مرتبط با رفاه اجتماعی و كاهش فشار تورمی بر كاربران جاده‌ای، متوسط درآمدهای پیش بینی شده از محل افزایش نرخ‌های عوارض حدود ۲۰ درصد است.

بر اساس تعهدات قراردادی آزادراه تهران- پردیس و طرح تجاری پیوست آن می‌بایست سالانه به‌طور متوسط ۱۹ درصد رشد در درآمد آزادراه حاصل تا استهلاك سرمایه‌گذاری در بازه زمانی مندرج در قرارداد تحقق یابد. با ابلاغ نرخ‌های اخیر و با فرض ثابت بودن نرخ رشد ترافیك در این آزادراه، انتظار تحقق افزایش درآمد سالانه ۱۹ درصدی را می‌توان متصور بود. كه این امر در بلندمدت قطعاً در راستای منافع دولت و مردم ارزیابی می‌شود.

شایان‌ذکر است كه با توجه به برنامه وزارت راه و شهرسازی برای استقرار سامانه اخذ عوارض الكترونیكی (ETC) در تمامی آزادراه‌های مشاركتی كشور و در نظر گرفتن تخفیف برای استفاده‌کنندگان از مسیر ETC ، این امكان موجب كاهش هزینه عبور از آزادراه برای استفاده‌کنندگان بومی آزادراه‌های مشاركتی می‌شود.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/جاده ای


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آزادراه - سرمایه‌گذاری - عوارض - افزایش - شهرسازی - وزارت - درآمد - مستهلك - آزادراه‌های - سالانه - استهلاك - تهران - متوسط - شرکت‌های - مندرج - قرارداد - آزادراه‌ها - گرفتن - استفاده‌کنندگان - مشاركتی - نرخ‌های - ایمنی - به‌طور - ابلاغ - هزینه - مانده - روزنامه - تناسب - پردیس - حسابرس - جوابیه - مشاركت - خصوصی - منافع - بلندمدت - درآمدهای -

مطالب مرتبط با : توضیح درباره عوارض آزادراه تهران- پردیس/ عدم تناسب مبلغ سرمایه‌گذاری با نرخ عوارض
نظر شما در مورد : توضیح درباره عوارض آزادراه تهران- پردیس/ عدم تناسب مبلغ سرمایه‌گذاری با نرخ عوارض

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*