تابستان، شنا در دریای خزر و نکات مهم پیرامون آن

تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 خرداد 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 50661 چاپ به اشتراگ گذاشتن

بهزاد پورمحمد

تابستان، شنا در دریای خزر و نکات مهم پیرامون آن

مازندشورا: شروع تعطیلات مدارس و آغاز فصل گرما در تابستان و شاید بگوییم از نیمه‌های خردادماه، شنا در دریا، رودخانه، سد، کانال‌های آب و آب‌بندان‌ها، به‌عنوان یک تفریح و ورزش آرامش بخش برای ساکنان بومی استان‌های شمالی، مسافران و گردشگرانی که وارد اين استان‌ها می‌شوند، محسوب می‌شود.

مازندشورا:خبرگزاری فارس مازندران ـ اجتماعی/بهزاد پورمحمد: سه استان شمالی کشور(مازندران، گیلان و گلستان) به‌دلیل شرایط خاص جغرافیایی، آب وهوایی و جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری، هر ساله در ایام مختلف سال به‌ویژه در فصل تابستان و آغاز تعطیلات و یا در ایام تعطیلات خاص، پذیرای میلیون‌ها نفر مسافر وگردشگری است که وارد این استان‌ها شده و با اقامت موقت و یا گذری و کوتاه، از مواهب خدادادی شمال کشور بهره‌مند می‌شوند و در کنار آن باعث رونق گردشگری و توسعه اقتصادی این دیار زیبای کشور ما می‌شوند.

علاوه بر جاذبه‌های گردشگری مناطق جنگلی، آبشارها، اماکن مذهبی و تاریخی، سواحل آرام بخش و دلپذیر دریا در طول حدود 700 کیلومتر، دارای سهم بالایی از جذب گردشگران در شمال کشور است.

با شروع تعطیلات مدارس و آغاز فصل گرما در تابستان و شاید بگوییم از نیمه‌های خرداد ماه، شنا در دریا، رودخانه، سد، کانال‌های آب و آب‌بندان‌ها، به‌عنوان یک تفریح و ورزش آرامش بخش برای ساکنان بومی استان‌های شمالی، مسافران و گردشگرانی که وارد این استان‌ها می‌شوند، محسوب می‌شود.

متأسفانه سالانه به‌دلیل عدم آشنایی شناگران بومی و غیر بومی به فنون شنا، عدم شناخت از محیط و مجهز نبودن به تجهیزات اولیه، باوجود همه تلاش‌های ارزشمند متولیان امر، تعداد زیادی از هموطنان چه ساکنان بومی، چه مهمانان و مسافرانی که وارد این استان‌ها می‌شوند، جان خود را از دست داده و به‌جای استفاده صحیح از این مواهب الهی خاطراتی تلخ و ناگوار برای بستگان، خویشاوندان و سایر هموطنان به همراه دارند.

به‌طور کلی شناگران به دو گروه بومی و غیربومی و از دو جنس زن و مرد و با سنین مختلف تقسیم شده که براساس آمار موجود عموماً در این بین نوجوانان و جوانان بیشترین تعداد غرق‌شدگان را به خود اختصاص می‌دهند.

در حال حاضر از 700 کیلومتر سواحل خزر در شمال کشور تنها محدوده اندکی دارای کاربری عمومی بوده و بقیه آن در اختیار سازمان‌های دولتی و یا وابسته به دولت، شهرک‌ها و مالکان خصوصی است، بخشی از این سواحل نیز در قالب طرح‌های سالم‌سازی (طرح دریا) توسط شهرداری‌ها و بخش خصوصی و بخشی نیز در قالب مناطق حفاظت شده مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرد.

* عواملی که در افزایش تعداد غریق موثر هستند

1ـ عدم آشنایی به فنون شنا   

2ـ عدم آشنایی کافی با محیط شنا

3ـ مجهز نبودن به تجهیزات اولیه شنا   

4ـ بهم خوردن تعادل عادی فرد در آب

5ـ طوفانی بودن دریا (هنگام شنا در دریا)     

6ـ بهم خوردن مورفولوژی بستر دریا و یا رودخانه در اثر پیشروی و پسروی آب دریا و یا سیلاب‌های رخ‌داده

آنچه مسلم است کسانی‌که وارد آب می‌شوند تا شنا کنند، باید مهارت‌های اولیه و فنون شنا را آموزش دیده و به‌طور دورای و مرتب نیز تمرین کنند.

از طرفی بسیاری از افراد فکر می‌کنند، اگر شناگر ماهری در استخر هستند، در محیط‌های طبیعی مثل دریا در اعماق زیاد آن نیز به راحتی می‌توانند شنا کنند، در حالی‌که شنا در دریا و سایر محیط‌های طبیعی بسیار متفاوت با شنا در استخر است.

در بسیاری از موارد پیشروی و پسروی آب دریا و سیل در رودخانه‌ها و آب‌شستگی باعث تغییرات شدید زمین‌شناسی در بستر محیط‌های طبیعی دریا و رودخانه شده که عموماً باعث غرق شدن افراد در این محیط‌ها می‌شوند.

عدم وجود مکان‌های عمومی کافی با امکانات اولیه مناسب رفاهی و بهداشتی، ناکافی بودن ناجیان غریق و نیروهای امدادی و خدماتی به علت ناکافی بودن اعتبارات در این بخش (توجه ملی در این مورد اصلاً وجود ندارد، تنها از امکانات محدود استانی استفاده می‌شود)، عدم استفاده از جلیقه نجات توسط شناگران، ناکافی بودن امکانات امدادی، فقدان و یا ناکافی بودن تابلوها، پارچه نوشته‌ها و علائم  هشدار دهنده در مناطق پرخطر و حتی در محدوده طرح‌های سالم سازی، ناکافی بودن قایق‌های گشت دریائی در کنترل مناطق پرخطر، عدم وجود سکوهای دید بانی لازم و کافی در سواحل به خصوص در محدوده طرح‌های سالم‌سازی علاوه بر عوامل ذکر شده در افزایش مغروقان بسیار موثر هستند.

ناگفته نماند باوجود استفاده دریای خزر در فصل تابستان توسط کل مردم ایران، استانداری‌های مناطق ساحلی خزر، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های متولی استانی و شهرستانی با حداقل امکانات و منابع مالی حداکثر خدمات را به کمک دستگاه‌های اجرایی ذیربط و بخش خصوصی به مردم می‌دهند در حالی‌که ضرورت دارد به دریای خزر توجه و نگاه ملی شود.

* آماری از غرق‌شدگان چند سال گذشته در دریای خزر

سالانه تعداد زیادی از هموطنان ما، چه افراد بومی و چه مسافران و گردشگرانی که در فصل تابستان وارد استان‌های شمالی می‌شوند، در محیط های طبیعی از جمله دریا، سد، آب‌بندان، کانال‌های آب غرق می‌شوند.

آمار و اطلاعات نشان می‌دهد به طور متوسط در 10 سال گذشته بیش از2هزار نفر در سواحل خزر در سه استان ساحلی غرق شده اند که از این تعداد بیشتر مربوط به دریای خزر، تعدادی مربوط به  رودخانه و مابقی مربوط به سایر مکان‌ها مثل استخرها و آب‌بندان‌ها بوده‌اند.

ناگفته نماند به‌دلیل  برنامه‌ریزی مسؤولان استانی و دستگاه‌های اجرایی ذیربط و مشارکت بخش خصوصی و فعالیت موثر ناجیان غریق، گروه‌های امدادی و نیروهای خدماتی این آمار به تدریج در طول سنوات به شدت کاهش یافته است، ولی هرگز نباید از این مهم غافل ماند.

هر چند که این اقدامات ضروری و قابل توجه بوده، ولی با توجه به اهمیت موضوع امکانات موجود و اقدامات صورت گرفته، اقدامات صورت گرفته کافی نبوده و توجه ویژه دولت در سطح ملی را می‌طلبد.

براساس آمار سنوات گذشته، کمتر از پنج درصد از افراد در داخل طرح‌های سالم سازی غرق شده و آن هم زمانی بوده که طرح دریا بعلت طوفانی بودن تعطیل بوده و یا ساعت فعالیت طرح به پایان رسیده است و 95 درصد غرق شدگان در خارج از طرح‌های سالم سازی، در مناطق ممنوعه، نقاط کور و خطر آفرین و در زمان طوفانی بودن دریا غرق شده‌اند.

همچنین آمار و اطلاعات نشان می‌دهد بیشتر از70 درصد از غرق‌شدگان غیربومی بوده و بیشترین ساعات ناشی از مرگ ومیر در اثر غرق‌شدگی نیز 14 تا 17 عصر و عموماً در روزهای تعطیل و ایامی که چندین روز به مناسبت‌های مختلف در کشور تعطیلی داشته (مثل تعطیلات 10 تا 18 خرداد ماه جاری) و مسافران و گردشگران و حتی ساکنان بومی وقت بیشتری برای استفاده از دریا دارند، بوده است .

از طرفی آمار غرق‌شدگان چند سال اخیر نشان می‌دهد عموماً در فصل تابستان (شاید بگوییم از نیمه خرداد ماه) و پایان تعطیلات مدارس و شروع تعطیلات تابستانی و آغاز فصل گرما در ماه‌های خرداد، تیر، مرداد، شهریور بیشترین غریق در طول سال را داشته و اکثر مغروقان در سنین بین 10تا 40 سال و عموماً جوانان و نوجوانان و از نظر جنسیت نیز بیشترین غریق مربوط به مردها است.

معمولاً بیشتر از 70 درصد مغروقان مربوط به روزهای  چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه، یعنی در ایام تعطیلات پایان هفته بوده و یا ایام تعطیلات خاص، البته شرایط دریا و تعداد استفاده کنندگان از دریا و حجم مسافران ورودی به استان‌های شمالی در این آمار بی‌تأثیر نیست.

با توجه به تمرکز مراکز تفریحی- توریستی، ویلاهای خصوصی، پلاژها و محل‌های اسکان مجتمع‌های تفریحی، راههای دسترسی سریع به ساحل، دسترسی به مبادی ورودی استان، وسعت و کیفیت سواحل، نوع و میزان خدمات، شرایط محیطی و بسیاری از عوامل تأثیرگذار دیگر و بر اساس آمار مقایسه‌ای 10 سال اخیر، مشخص شده که شهرستان‌هایی که مستقیما به راه‌های ارتباطی اصلی ورودی استان‌های شمالی وصل می‌شوند و دسترسی مسافرین به سواحل آنها راحت‌تر و سریع‌تر است،بیشترین تعداد مغروقان را به خود اختصاص می‌دهند.

از طرفی آمار و اطلاعات نشان می‌دهد، در سال‌های اخیر توجه ویژه تر استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط شهرستانی و مشارکت فعال بخش خصوصی، در بعضی از مناطق توانسته در کاهش غریق بسیار موثر باشد.

هر چند که آمار غریق سالیانه دربرگیرنده تعداد قابل توجهی از هموطنان ما است، ولی حضور مسؤولانه ناجیان غریق، نیروهای امدادی و خدماتی و افراد بومی مجرب در سواحل استان‌های شمالی در نجات جان انسان‌ها  بسیار موثر و ارزشمند است.

* روش‌های پیشگیری و کاهش غریق

 1ـ فرهنگ‌سازی‌، آموزش و افزایش آگاهی‌های عمومی (هم در شناخت خطر و هم در استفاده درست از محیط) بسیار موثر بوده که توسط رسانه‌های ارتباط جمعی (رسانه ملی)، خبرگزاری‌ها، روزنامه ها و مطبوعات ملی و استانی و یا از طریق بروشورها و پارچه نوشته در سطح استان‌های ساحلی باید به‌طور ویژه‌تری انجام گیرد

2ـ شناسائی دوره ای مناطق پرخطر و نصب علائم هشدار دهنده در این محل‌ها

3ـ فعال کردن و تقویت کمی و کیفی طرح‌های سالم‌سازی (طرح دریا) و یا ایجاد محل‌هائی امن بیشتر از گذشته برای شنا

4ـ  بکارگیری ناجیان غریق و تیم‌های امدادی و خدماتی مجهز و آموزش‌دیده و تأمین حداقل نیازهای آنها

5ـ تجمیع امکانات دستگاه‌های متولی و یکپارچه سازی و مدیریت صحیح بر منابع و هماهنگی بیشتر بین سازمان‌های متولی

6ـ حمایت و بکارگیری ویژه‌تر و بیشتر از بخش خصوصی در آموزش، تأمین و تجهیز امکانات

7ـ بکارگیری تیم‌های نظارتی، بازرسی و گشت‌های ویژه در دریا و ساحل.

در زمینه فعالیت‌های انسان دوستانه و وظایف سازمانی، سالانه همزمان با گرم شدن هوا و شروع فصل تابستان با هماهنگی استانداری‌های گیلان، مازندران، گلستان و نیز فرمانداری‌ها و بخشداری‌های شهرستان‌های ساحلی این استان‌ها، با بکارگیری اکیپ‌های امدادی و خدماتی از جمله جمعیت هلال‌احمر، نیروی انتظامی، اورژانس 115، دانشگاه‌های علوم پزشکی، ناجیان غریق ، میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری‌ها، آتش‌نشانی‌ها، بخش خصوصی و...، خدمات ارزنده‌ای در کاهش غریق در سواحل شمالی کشور صورت می‌گیرد، ولی بعلت محدودیت های خاص و ناکافی بودن و ناچیز بودن منابع آنها بخصوص منابع مالی، این خدمات ارزنده کافی نبوده، اما ارزشمند است.

ملی کردن طرح دریا با بودجه سالانه مشخص از سوی دولت، تقویت بخش خصوصی با پرداخت تسهیلات به تعاونی‌های متشکل از ساکنان بومی مناطق ساحلی، شناسائی دوره‌ای نقاط امن، ممنوعه و پرخطر توسط گروه‌های کارشناسی، تعیین یک متولی اجرائی مسؤولیت پذیر برای هدایت دستگاه‌های اجرائی، تقویت و حمایت از فعالیت اصحاب رسانه با هدف آموزش و تقویت فرهنگ استفاده مناسب و درست از دریا، تقویت امکانات گروه‌های امدادی و خدماتی فعال، تقویت و توسعه امکانات رفاهی و بهداشتی مناسب در طرح‌های سالم سازی موجود، مطالعه و داشتن یک طرح جامع همه جانبه با یک چشم انداز کوتاه مدت و دراز مدت در سواحل دریای خزر در این زمینه، می‌تواند در سیاست‌گذاری کاهش غریق و به حداقل رساندن آن بسیار موثر باشد.

انتهای پیام/86034/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #سواحل #مناطق #خصوصی #امکانات #می‌شوند #استفاده #تعطیلات #تابستان #تعداد #طرح‌های #شمالی #بیشتر #دریای #دستگاه‌های #تقویت #استان‌های #امدادی #خدماتی #عموماً #ساحلی #ناکافی #بیشترین #منابع #افراد #می‌دهد #آموزش #طبیعی #هموطنان #مربوط #خدمات #غرق‌شدگان #سالانه #بسیار #گذشته #اولیه #ساکنان #استان‌ها #خرداد #گردشگری #متولی #پرخطر #مسافران #شهرداری #عمومی #می‌دهند #مازندران #محدوده #شهرداری‌ها #مختلف #بکارگیری #بسیاری #طوفانی #فرمانداری‌ها #سالم‌سازی #استان #اجرایی #فعالیت #ارزشمند #استانی #اقدامات #محیط‌های #حداقل #شناگران #پایان #ورودی #مناسب #دسترسی #شرایط #موجود #گروه‌های #رودخانه #به‌طور #آشنایی #شهرستانی #بخشداری‌ها #نیروهای #شناسائی #رسانه #تفریحی #تیم‌های #تأمین #زمینه #حمایت #هماهنگی #اطلاعات #ممنوعه #سنوات #اجرائی #مشارکت #استانداری‌های #گرفته #تعطیل #نبوده #ذیربط #افزایش #کانال‌های #بگوییم #مدارس #گردشگران #آب‌بندان‌ها #گردشگرانی #تجهیزات #نبودن #شناخت #دارای #کیلومتر #به‌دلیل #گلستان #گیلان #جاذبه‌های #کوتاه #علاوه #توسعه #مواهب #باوجود #زیادی #بهداشتی #رفاهی #حالی‌که #استخر #پارچه #هشدار #ناگفته #عوامل #دهنده #پسروی #پیشروی #براساس #غیربومی #دارند #نوجوانان #جوانان #می‌گیرد #سازمان‌های #اختصاص #نماند

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تابستان، شنا در دریای خزر و نکات مهم پیرامون آن

*

*


X https://sport45.site/