مددجوهای ما امروز نماینده مجلس و معاون وزیر شده‌اند/کاهش 10 هزار مستمری‌بگیر در مازندران

تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 خرداد 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 50671 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل کمیته امداد مازندران:

مددجوهای ما امروز نماینده مجلس و معاون وزیر شده‌اند/کاهش 10 هزار مستمری‌بگیر در مازندران

مازندشورا: مدیرکل کمیته امداد امام خیمنی مازندران گفت: کمیته امداد مازندران ابتدای سال 95، 63 هزار مستمری‌بگیر داشته است، 10 هزار مستمری‌بگیر کم شده و این یعنی بار دولت در پرداخت مستقیم کم شد.

مازندشورا: در این دیدار مسائل مربوط به کمیته امداد و افراد تحت پوشش این نهاد بحث شد.

* وظیفه فقرزدایی نداریم

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران در ابتدا اظهار کرد: کمیته امداد تبلور در انقلاب اسلامی است و تمامی اهداف بر اساس سیاست‌های کلان به‌ویژه فقرزدایی انجام می‌شود و ما به عنوان یک نهاد انقلابی وظیفه فقرزدایی نداریم بلکه وظیفه رسیدگی به امور محرومین و فقرا داریم.

این مسؤول با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی همانند اورژانس بیمارستان عمل می‌کند و هر کس مشکلی داشته باشد خدماتی ارائه می‌کند تا باعث از هم پاشیدن شاکله و اصل زندگی فرد نشود، ادامه داد: کمیته امداد همیشه ورود و خروج داشته اما تفکر توانمندسازی از ابتدا در این نهاد وجود داشت و تنها شدت و حدت آن کم و زیاد می‌شد.

* فقر معیشتی کمتر شد

نوروزی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب فقر زیاد بود، گفت: عمر کمیته امداد امام خمینی با عمر انقلاب اسلامی یکی است، تصمیم بر این بوده سال به سال اقدامات بهتری داشته باشیم.

وی افزود: در اوایل انقلاب علل و آثار فقر با اکنون فرق کرده است چراکه در آن دوران فقر معیشتی بود و همراه با آسیب اجتماعی نبود، در آن زمان آثار حکومت طاغوتی کاملاً در کمیته امداد مشهود بود اما اکنون فقر معیشتی کمتر است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران با عنوان اینکه اکنون با خدماتی که نظام جمهوری اسلامی داده، نوع فقر فرق کرده، فقر مطلق کاهش یافته است؛ ادامه داد: با توجه به اینکه جامعه تمدن‌سازی هستیم، بروز برخی از چالش‌ها در کشور سبب ایجاد فقر شده تا شاهد فقر زنانه، همراه با آسیب اجتماعی و همچنین فقر معیشتی به سایر حوزه‌های دیگر مانند فقر فرهنگی، تحصیلی و اشتغال وارد شده است.

این مسؤول با بیان اینکه کمیته امداد سعی کرده خود را با تغییر چهره فقر تنظیم کند، گفت: در 10 سال قبل به رویکردی تحت عنوان زنانه‌ شدن مددکاری روی آوردیم که محور توانمندسازی را از معیشتی به اشتغالزایی و خوداتکایی تبدیل کردیم.

* هدف کمیته امداد رشد ایمانی فقراست

نوروزی ادامه داد: هدف کمیته امداد امام خمینی بر این است خانواده‌ها را در تمام  حوزه‌ها رشد دهیم و اصلی‌ترین هدف رشد ایمانی فرد است چراکه فقر باعث می‌شود به تفکر ایمانی و اعتقادی لطمه وارد شود؛ اقتصاد خانواده را افزایش می‌دهیم تا این لطمه‌ها کاهش یابد.

* فقر مطلق بین مددجویان کمیته امداد نداریم

وی در خصوص این سؤال که با کوچک شدن سفره‌های خانواده‌ها آیا فقر مطلق نداریم؟ گفت: فقر مطلق بین مددجویان کمیته امداد نداریم، سال گذشته در مجلس شورای اسلامی با افزایش مستمری موافقت شد و با توجه به اینکه این نهاد در مازندران 72 هزار خانوار تحت پوشش دارد که 52 هزار و 400 مددجو از تله فقر مطلق آماده رهایی هستند.

* یارانه‌ها عادلانه‌تر باشد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران با بیان اینکه نظر ما بر این است یارانه‌ها عادلانه‌تر باشد و سهم فقرا در پرداخت مستقیم و غیرمستقیم بیشتر شود، ادامه داد: مستمری کمیته‌ امداد تا سه برابر افزایش یافته است.

 

 

نوروزی یادآور شد: امروز افتخار ماست که برخی از نمایندگان مجلس و معاونین وزرا ممدجو کمیته امداد بودند؛ تا این حد در حوزه‌های فرهنگی تحصیلی ورود پیدا کردیم و این پول پخش کردن نیست بلکه حمایت کردن و مشاوره دادن به خانواده‌هاست.این مسؤول همچنین درباره این سؤال  که گفته می‌شود کمیته امداد تنها پول توزیع می‌کند، بیان کرد: 10 درصد کار ما توزیع پول است و این نهاد سال گذشته بیش از 5 هزار شغل با پرتی کمتر از 7 درصد در مازندران ایجاد کرد که دومین سازمان بر اساس سامانه رصد است و این پول توزیع کردن نیست بلکه با مهارت آموزش  و ایجاد انگیزه ایجاد اشتغال می‌کنیم.

* کمیته امداد جیهزیه بدون آموزش پرداخت نمی‌کند

وی افزود: در حوزه کمک تحکیم بنیان خانواده به‌ویژه ازدواج با دختران فقیر و آموزش دادن آنان و تأمین جهیزیه داریم؛ کمیته امداد جیهزیه بدون آموزش پرداخت نمی‌کند و به همین دلیل طلاق در کسانی که ما به آنان آموزش دادیم به‌شدت پایین‌تر از متوسط جامعه است.

* یقیناً در بحث شناسایی خطا داریم

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران در رابطه با این سؤال، افرادی که تحت پوشش کمیته امداد قرار می‌گیرند بر چه اساس شناسایی می‌شوند؟ تأکید کرد: مهم‌ترین تحقیقات، میدانی است، یقیناً خطا در بحث شناسایی داریم اما اندازه خطا مهم است، استعلامات ما از تأمین اجتماعی، بهزیستی و سازمان‌هایی که مستمری پرداخت می‌کنند، انجام می‌شود.

این مسؤول خاطرنشان کرد: اگر کسی شغل داشته باشد، خطاست که تحت پوشش قرار دهیم و اگر چنین کاری انجام شود  باعث ایجاد خطای کاری و خطای اطلاعاتی می‌شود، با انجام تحقیقات منسجم‌تر سعی می‌کنیم میزان خطا را کاهش دهیم.

نوروزی تصریح کرد: برخی از افرادی که تحت پوشش هستند خودمان برای آنان شغل ایجاد می‌کنیم و سریع حقوق آنان را قطع نمی‌کنیم، اگر شغل ایجادشده درآمد چندانی ندارد که کفاف زندگی را بدهد، ممکن است تا چندین سال تحت پوشش کمیته امداد باشند.

وی اضافه کرد: اگر مردم کسی را می‌شناسند که شاغل در دستگاه اجرایی هستند و به هر دلیلی خود را تحت پوشش کمیته امداد قرار داند، حتماً به ما معرفی کنند چراکه حق‌الناس است و دریافت این پول حرام است.

* 10 هزار مستمری‌بگیر کم شد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران اظهار کرد: کمیته امداد مازندران ابتدای سال 95، 63 هزار مستمری‌بگیر داشته است، 10 هزار مستمری‌بگیر کم شده و این یعنی بار دولت در پرداخت مستقیم کم شد.

این مسؤول ادامه داد: سال 95 وام‌های اشتغالزایی که دولت از طریق بانک‌های عامل پرداخت کرده است، 40 میلیارد تومان، سال 96، 80 میلیارد تومان و امسال تسهیلات بیشتری پرداخت خواهد شد و این نشان‌دهنده این است از این فرصت برای فقرا و یا کسانی که در معرض فقر هستند، کمک کند.

نوروزی بیان کرد: کمیته امداد امام خمینی هر جا را فرصتی برای خدمت به فقر ببیند ورود پیدا می‌کند، در دو سال قبل 30 درصد در کل کشور کوچک شد، در حالی که فعالیت‌ها بیش از 30 درصد افزایش یافته است و بهره‌وری در این نهاد به معنای واقعی اتفاق افتاد.

* منابع مالی کمیته امداد 

وی در رابطه با این سؤال که منابع مالی کمیته امداد چگونه تامین می‌شود و سهم کمک‌های مردمی و دولت چقدر است؟ گفت: عمده تأمین دولتی است و برخی منابع بانکی است و از طریق حاکمیت ابلاغ می‌شود که سال قبل 80 میلیارد تومان منابع بانکی برای اشتغال داشتیم که امسال تا 140 میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران خاطرنشان کرد: برخی توافق‌نامه‌ها دولتی است و برخی از درآمد کمیته امداد از املاکی است که در اختیار داریم و به فروش می‌رسانیم و قسمتی هم درآمد مردمی است، در سال 97 حدود 25 درصد کمک مردمی داشتیم.

* با مؤسسات خیریه برادرانه همکاری می‌کنیم

این مسؤول بیان کرد: تلاش‌مان این است منابع مردمی را بیشتر کنیم، انفاق در جامعه باعث رشد و تعالی افراد می‌شود؛ انفاق برگرفته از ایمان درونی است.

 

 

وی یادآور شد: سعی کردیم با مراکز خیریه طوری رفتار کنیم که کار به‌صورت مردمی تداوم داشته باشد، کمیته امداد مازندران از تمام ظرفیت استان استفاده خواهد کرد تا با مؤسسات خیریه برادرانه همکاری کنیم که اولین فعالیت ما هم به‌صورت نمادین با جمع‌آوری زکات انجام خواهد شد.نوروزی در پاسخ به این سؤال که شاهد مراکز خیریه فراوانی هستیم، آیا برای کمیته امداد آسیب است؟ گفت: مؤسسات خیریه جزو همکارهای کمیته امداد هستند و یک آسیب نیستند چراکه یکی از سیاست‌های کمیته امداد همکاری و همراهی با آنهاست، با برخی از خیریه‌ها تعامل داریم و آمادگی داریم از هر خیریه بانک اطلاعاتی آنان را دریافت کنیم که چند درصد از این مددجویان تحت پوشش ما هستند.

انتهای پیام/86035/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #امداد #کمیته #مازندران #خمینی #نوروزی #اینکه #مدیرکل #مسؤول #خیریه #ایجاد #داریم #معیشتی #ادامه #افزایش #پرداخت #مردمی #نداریم #می‌کند #می‌کنیم #انقلاب #مستمری‌بگیر #اسلامی #میلیارد #چراکه #کردیم #ایمانی #مددجویان #مستمری #درآمد #مؤسسات #همکاری #منابع #تومان #تأمین #شناسایی #توزیع #اشتغال #یافته #اجتماعی #عنوان #فقرزدایی #جامعه #اکنون #به‌ویژه #دریافت #سیاست‌های #اظهار #اطلاعاتی #خاطرنشان #رابطه #افرادی #تحقیقات #امسال #ابتدا #خبرگزاری #انفاق #امروز #افراد #داشتیم #به‌صورت #دولتی #مراکز #برادرانه #نمی‌کند #خانواده #همراه #گذشته #افزود #خانواده‌ها #اشتغالزایی #همچنین #حوزه‌های #فرهنگی #تحصیلی #عادلانه‌تر #اوایل #جیهزیه #بدون آموزش پرداخت #هستیم #وظیفه #خدماتی #زندگی #مستقیم #بیشتر #یادآور #کسانی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مددجوهای ما امروز نماینده مجلس و معاون وزیر شده‌اند/کاهش 10 هزار مستمری‌بگیر در مازندران

*

*


X https://sport45.site/