واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی به خبر بیماران تالاسمی و پاسخ  مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 خرداد 1397 - ساعت : 14:30

کد مطلب: 50675 چاپ به اشتراگ گذاشتن

واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی به خبر بیماران تالاسمی و پاسخ مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

مازندشورا: تولید دسفرال به‌دلیل تغییر جهانی پروتکل درمانی از فرم تزریقی به فرم خوراکی، بسیار محدود شده و کمبود مقطعی که اخیراً در کشور ایجاد شده نیز به‌دلیل تأخیر چندماهه واردات این محصول است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، چندی پیش گزارشی با عنوان «رنج‌نامه‌های بیماران تالاسمی در مازندران، از کمبود داروی حیاتی تا دست‌انداز‌های قانون طب‌کار» از این خبرگزاری منتشر شد که واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران را به‌دنبال داشت.

* جوابیه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران

تولید دسفرال به‌دلیل تغییر جهانی پروتکل درمانی از فرم تزریقی به فرم خوراکی، بسیار محدود شده و کمبود مقطعی که اخیراً در کشور ایجاد شده نیز به‌دلیل تأخیر چندماهه واردات این محصول بوده، که براساس اطلاع‌رسانی شرکت پخش شفا آراد، در حال حاضر از گمرک ترخیص و در خلال چند روز آینده آماده توزیع بوده، البته با توجه به تولید مشابه داخلی، واردات آن  محدود و اندک است، قابل ذکر است یک‌هزار و 681 بیمار دریافت‌کننده فرم تزریقی داروی دسفرال، تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار دارند.

در خصوص ادعای قرار گرفتن بیمارستان‌های استان در لیست سیاه شرکت‌های توزیع دارویی، اذعان می‌دارد با توجه به عدم توان مالی برخی از بیمارستان‌های دولتی در خرید نقدی دارو، داروخانه‌های خصوصی همکار دانشگاه، نسبت به دریافت و عرضه آن اقدام کرده و دارو را در دسترس بیماران قرار می‌دهند.

با عنایت به عدم پوشش 100 درصدی داروی خوراکی وارداتی (EXJADE) توسط سازمان‌های بیمه‌گر و قابل توجه بودن مبلغ ما به التفاوت پرداختی بیمار (از 300 لغایت 450 هزار تومان جهت داروی مصرفی یک‌ماهه)، لازم است دستگاه‌های مربوط نسبت به پوشش بیمه‌ای کامل داروی مذکور اقدام لازم را معمول دارند یا از محل مساعدت مالی بیماران خاص (با تأمین بودجه لازم) نسبت به تخفیف ما به التفاوت، اقدام مساعد به‌عمل آید.

 درخصوص داروهای مورد نیاز سایر بیماران خاص، با توجه به وجود 271 نفر بیمار مبتلا به بیماری هموفیلی در حوزه این دانشگاه، در سال 96 بالغ بر 10 میلیارد ریال دارو توسط انبار دارویی دانشگاه خریداری و توزیع شده و خوشبختانه مشکلی برای این بیماران از بابت دارو وجود نداشته و ندارد.

همچنین حدود یک‌هزار و 800 بیمار مبتلا به ام.اس استان داروهای مورد نیاز خویش را از داروخانه دولتی 13 آبان و داروخانه‌های خصوصی همکار دانشگاه در سطح استان تهیه کردند که خوشبختانه مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.

داروهای مورد نیاز 800 بیمار پیوندی و بالغ بر 3 هزار و 600 بیمار مبتلا به انواع سرطان در سطح استان نیز، علیرغم برخی کاستی‌ها، با پیگری‌های مداوم و شبانه روزی، از طریق داروخانه 13 آبان، داروخانه بیمارستان‌های دولتی، داروخانه هلال احمر و تعدادی از داروخانه‌های خصوصی همکار تأمین و عرضه می‌شود.

* پاسخ مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

بلافاصله بعد از ارسال جوابیه از دانشگاه مذکور با مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر تماس گرفتیم تا وی توضیحاتی در مورد سخنان خود ارائه دهد.

محمد علیزاده به سخنان رئیس کمیته علمی انجمن تالاسمی ایران استناد کرد و گفت: بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به داروخانه‌ها و مراکز درمانی و افزایش قیمت ارز مشکلاتی در توزیع و تولید داروهای بیماران تالاسمی ایجاد کرده است.

وی در ادامه به بخش دیگری از سخنان مجید آراسته اشاره و اظهار کرد: اخیراً در بحث تولید و واردات داروها مشکلاتی ایجاد شده است که می‌تواند جان بیماران را به خطر بیاندازد و یکی دیگر از مشکلات بیماران، بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به داروخانه‌ها و مراکز درمانی است و آنها به‌دلیل مطالبات وصول‌نشده خود، از سازمان‌های بیمه‌گر نتوانسته بدهی خود را با شرکت‌های توزیع‌کننده دارو صاف کند و همین امر دسترسی بیماران به داروها را محدود کرده است.

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر ادامه داد: در مصاحبه بنده و رئیس انجمن تالاسمی قائم‌شهر و حتی جوابیه دانشگاه علوم پزشکی مازندران آنچه که مشخص است وجود مشکلات فراوان پیش روی بیماران تالاسمی است، اینکه دانشگاه علوم پزشکی هم این مشکلات را می‌داند خیلی خوب است ولی متولی حل این مشکلات کیست؟!

علیزاده تصریح کرد: به‌راستی متولی حل مشکلات چه کسی است، انجمن قائم‌شهری که هنوز درگیر کمبود امکانات مراکز درمانی خود است و نهایت آرزویش داشتن یک مرکز تخصصی درمان برای بیماران تالاسمی شهرستان است، یا انجمن استانی که هنوز از خواب زمستانی خود بیدار نشده و حتی توان پیگیری اعطای تسهیلات درمان را برای اعضای تحت پوشش خود را ندارد، یا  انجمن ایرانی که خودش آنقدر مشکل دارد که فرصت نمی‌کند به مشکلات جامعه تالاسمی کشور رسیدگی کند و یا وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی که ‌ای کاش به جای صرف کردن وقت گرانبها برای تنظیم جوابیه به‌عنوان متولی درمان بیماران تالاسمی مشکلات پیش روی این عزیزان را برطرف کنند.

86044/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #تالاسمی #بیماران #دانشگاه #انجمن #مشکلات #بیمار #قائم‌شهر #مازندران #داروی #بیمه‌گر #سازمان‌های #داروخانه #توزیع #پزشکی #استان #درمانی #داروهای #جوابیه #درمان #تولید #سخنان #علوم‌پزشکی #مدیرعامل #دولتی #داروخانه‌های #اقدام #همکار #خصوصی #بیمارستان‌های #ندارد #ایجاد #مبتلا #محدود #واردات #کمبود #متولی #مراکز #به‌دلیل #خوشبختانه #مشکلاتی #داروها #ادامه #داروخانه‌ها #علیزاده #دارند #تزریقی #خوراکی #دسفرال #شهرستان #خبرگزاری #اخیراً #یک‌هزار #التفاوت #مذکور #دارویی #شرکت‌های #واکنش #تأمین

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی به خبر بیماران تالاسمی و پاسخ مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

*

*


X https://sport45.site/