مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50675 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 خرداد 1397 -ساعت : 14:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی به خبر بیماران تالاسمی و پاسخ  مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی به خبر بیماران تالاسمی و پاسخ مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

مازندشورا: تولید دسفرال به‌دلیل تغییر جهانی پروتکل درمانی از فرم تزریقی به فرم خوراکی، بسیار محدود شده و کمبود مقطعی که اخیراً در کشور ایجاد شده نیز به‌دلیل تأخیر چندماهه واردات این محصول است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، چندی پیش گزارشی با عنوان «رنج‌نامه‌های بیماران تالاسمی در مازندران، از کمبود داروی حیاتی تا دست‌انداز‌های قانون طب‌کار» از این خبرگزاری منتشر شد که واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران را به‌دنبال داشت.

* جوابیه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران

تولید دسفرال به‌دلیل تغییر جهانی پروتکل درمانی از فرم تزریقی به فرم خوراکی، بسیار محدود شده و کمبود مقطعی که اخیراً در کشور ایجاد شده نیز به‌دلیل تأخیر چندماهه واردات این محصول بوده، که براساس اطلاع‌رسانی شرکت پخش شفا آراد، در حال حاضر از گمرک ترخیص و در خلال چند روز آینده آماده توزیع بوده، البته با توجه به تولید مشابه داخلی، واردات آن  محدود و اندک است، قابل ذکر است یک‌هزار و 681 بیمار دریافت‌کننده فرم تزریقی داروی دسفرال، تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار دارند.

در خصوص ادعای قرار گرفتن بیمارستان‌های استان در لیست سیاه شرکت‌های توزیع دارویی، اذعان می‌دارد با توجه به عدم توان مالی برخی از بیمارستان‌های دولتی در خرید نقدی دارو، داروخانه‌های خصوصی همکار دانشگاه، نسبت به دریافت و عرضه آن اقدام کرده و دارو را در دسترس بیماران قرار می‌دهند.

با عنایت به عدم پوشش 100 درصدی داروی خوراکی وارداتی (EXJADE) توسط سازمان‌های بیمه‌گر و قابل توجه بودن مبلغ ما به التفاوت پرداختی بیمار (از 300 لغایت 450 هزار تومان جهت داروی مصرفی یک‌ماهه)، لازم است دستگاه‌های مربوط نسبت به پوشش بیمه‌ای کامل داروی مذکور اقدام لازم را معمول دارند یا از محل مساعدت مالی بیماران خاص (با تأمین بودجه لازم) نسبت به تخفیف ما به التفاوت، اقدام مساعد به‌عمل آید.

 درخصوص داروهای مورد نیاز سایر بیماران خاص، با توجه به وجود 271 نفر بیمار مبتلا به بیماری هموفیلی در حوزه این دانشگاه، در سال 96 بالغ بر 10 میلیارد ریال دارو توسط انبار دارویی دانشگاه خریداری و توزیع شده و خوشبختانه مشکلی برای این بیماران از بابت دارو وجود نداشته و ندارد.

همچنین حدود یک‌هزار و 800 بیمار مبتلا به ام.اس استان داروهای مورد نیاز خویش را از داروخانه دولتی 13 آبان و داروخانه‌های خصوصی همکار دانشگاه در سطح استان تهیه کردند که خوشبختانه مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.

داروهای مورد نیاز 800 بیمار پیوندی و بالغ بر 3 هزار و 600 بیمار مبتلا به انواع سرطان در سطح استان نیز، علیرغم برخی کاستی‌ها، با پیگری‌های مداوم و شبانه روزی، از طریق داروخانه 13 آبان، داروخانه بیمارستان‌های دولتی، داروخانه هلال احمر و تعدادی از داروخانه‌های خصوصی همکار تأمین و عرضه می‌شود.

* پاسخ مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

بلافاصله بعد از ارسال جوابیه از دانشگاه مذکور با مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر تماس گرفتیم تا وی توضیحاتی در مورد سخنان خود ارائه دهد.

محمد علیزاده به سخنان رئیس کمیته علمی انجمن تالاسمی ایران استناد کرد و گفت: بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به داروخانه‌ها و مراکز درمانی و افزایش قیمت ارز مشکلاتی در توزیع و تولید داروهای بیماران تالاسمی ایجاد کرده است.

وی در ادامه به بخش دیگری از سخنان مجید آراسته اشاره و اظهار کرد: اخیراً در بحث تولید و واردات داروها مشکلاتی ایجاد شده است که می‌تواند جان بیماران را به خطر بیاندازد و یکی دیگر از مشکلات بیماران، بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به داروخانه‌ها و مراکز درمانی است و آنها به‌دلیل مطالبات وصول‌نشده خود، از سازمان‌های بیمه‌گر نتوانسته بدهی خود را با شرکت‌های توزیع‌کننده دارو صاف کند و همین امر دسترسی بیماران به داروها را محدود کرده است.

مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر ادامه داد: در مصاحبه بنده و رئیس انجمن تالاسمی قائم‌شهر و حتی جوابیه دانشگاه علوم پزشکی مازندران آنچه که مشخص است وجود مشکلات فراوان پیش روی بیماران تالاسمی است، اینکه دانشگاه علوم پزشکی هم این مشکلات را می‌داند خیلی خوب است ولی متولی حل این مشکلات کیست؟!

علیزاده تصریح کرد: به‌راستی متولی حل مشکلات چه کسی است، انجمن قائم‌شهری که هنوز درگیر کمبود امکانات مراکز درمانی خود است و نهایت آرزویش داشتن یک مرکز تخصصی درمان برای بیماران تالاسمی شهرستان است، یا انجمن استانی که هنوز از خواب زمستانی خود بیدار نشده و حتی توان پیگیری اعطای تسهیلات درمان را برای اعضای تحت پوشش خود را ندارد، یا  انجمن ایرانی که خودش آنقدر مشکل دارد که فرصت نمی‌کند به مشکلات جامعه تالاسمی کشور رسیدگی کند و یا وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی که ‌ای کاش به جای صرف کردن وقت گرانبها برای تنظیم جوابیه به‌عنوان متولی درمان بیماران تالاسمی مشکلات پیش روی این عزیزان را برطرف کنند.

86044/ح


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تالاسمی - بیماران - دانشگاه - انجمن - مشکلات - بیمار - قائم‌شهر - مازندران - داروی - بیمه‌گر - سازمان‌های - داروخانه - توزیع - پزشکی - استان - درمانی - داروهای - جوابیه - درمان - تولید - سخنان - علوم‌پزشکی - مدیرعامل - دولتی - داروخانه‌های - اقدام - همکار - خصوصی - بیمارستان‌های - ندارد - ایجاد - مبتلا - محدود - واردات - کمبود - متولی - مراکز - به‌دلیل - خوشبختانه - مشکلاتی - داروها - ادامه - داروخانه‌ها - علیزاده - دارند - تزریقی - خوراکی - دسفرال - شهرستان - خبرگزاری - اخیراً - یک‌هزار - التفاوت - مذکور - دارویی - شرکت‌های - واکنش - تأمین -

نظر شما در مورد : واکنش دانشگاه علوم‌پزشکی به خبر بیماران تالاسمی و پاسخ مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*