مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50691 -تاریخ انتشار : جمعه 11 خرداد 1397 -ساعت : 12:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
طرح پیاده‌راه سازی خیابان فردوسی سنندج گزینه نهایی راه و شهرسازی برای احیا

در قالب طرح بازآفرینی شهری کردستان:

طرح پیاده‌راه سازی خیابان فردوسی سنندج گزینه نهایی راه و شهرسازی برای احیا

مازندشورا: خیابان فردوسی در هسته مرکزی شهر سنندج قرار است با مشارکت راه و شهرسازی به پیاده راهی تبدیل شود تا شهروندان سنندجی خاطرات خوبشان را با قدم زدن در آن مرور کنند.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان کردستان، خیابان فردوسی سنندج در بافت مرکزی شهر قرار دارد و از دید اقتصادی و عملکرد تجاری واحدهای واقع شده در آن به قلب تپنده تجاری شهر معروف است اما این کاربری باعث شده ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی این خیابان در ازدحام جمعیت متردد در آن به فراموشی سپرده شود.

یادآوری این خاطرات برای مردم و شهروندان و رساندن این خیابان به جایگاه تاریخی و اجتماعی آن در راستای جذب گردشگران و استفاده در حوزه گردشگری نیازمند تغییر و تحولی جدی است که وزارت راه و شهرسازی در قالب طرح بازآفرینی شهری به دنبال احیای جایگاه آن است.

طرح پیاده‌راه سازی گزینه نهایی راه و شهرسازی برای احیای این جایگاه است که برای اجرای آن ۸۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب شده و پس از اتمام طرح مطالعاتی در حوزه‌های ترافیکی، تاریخی، معماری سنتی و بومی در ۲ مرحله شامل کف‌سازی و مرمت ساختمان‌های تاریخی اجرا می‌شود.

رئیس اداره عمران شهری اداره کل راه و شهرسازی کردستان با بیان اینکه خیابان فردوسی در بافت و مرکزی شهر واقع و احیای آن در جمع طرح‌های بازآفرینی شهری در دستور کار قرار گرفته است، گفت: اجرای طرح‌های متنوع عمران شهری از اولویت‌های راه و شهرسازی بوده و در این راستا پیاده راه خیابان فردوسی در حال طراحی و اجرا است.

مصطفی رضایی روز چهارشنبه افزود: کارهای مطالعاتی این طرح تا مرداد امسال به پایان می‌رسد و مناقصه آن برای آغاز اجرای عملیات اجرایی در نیمه دوم امسال برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: اعتبار مورد نیاز این طرح به میزان ۸۰ میلیارد ریال شامل ۶۰ میلیارد ریال از محل فروش املاک در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن و ۲۰ میلیارد ریال نیز از محل منابع نقدی شرکت بازآفرینی شهری تأمین شده است.

رضایی یادآور شد: مقرر شده بخش‌های مختلف این طرح از جمله رفع مشکلات ترافیکی مسیر و انتخاب جایگزین، بررسی ویژگی‌های تاریخی و معماری، طراحی طرح احیا با توجه به تاریخ و معماری این خیابان در طرح مطالعاتی گنجانده شود.

وی گفت: طرح پیاده‌راه خیابان فردوسی در دو مرحله اجرا می‌شود که مرحله اجرای آن شامل کف‌سازی و نورپردازی بوده و مرحله دوم نیز شامل جداره‌سازی و مرمت ساختمان‌های تاریخی موجود در آن است.

رضایی اضافه کرد: راه و شهرسازی استان کردستان برای اجرای تمام طرح‌های بازآفرینی شهری خود با نهادها دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها، شرکت‌های توزیع برق، گاز و مخابرات همکاری دارد. هم‌اکنون نزدیک به ۲۰ طرح بازآفرینی شهری با حدود ۲۴۰ میلیارد ریال اعتبار در استان کردستان در دست اجراست که این طرح‌ها به عنوان یکی از آیتم‌های توسعه زیرساخت در بافت‌های ناکارآمد محسوب می‌شوند.

۳۰ درصد جمعیت شهری کشور شامل ۱۹ میلیون نفر از ۵۶ میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناکارآمد زندگی می‌کنند و این میزان در استان کردستان حدود ۵۰ درصد از جمعیت یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفری است.

نایسر، ننله، حسن‌آباد، تقتقان و فرجه در سنندج، شهرک امام خمینی (ره)، محله قلعه و محله تازه‌آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است که در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می‌شوند.

در استان کردستان می‌توان از سنندج و مریوان به عنوان ۲ شهری که بیشترین میزان حاشیه‌نشینی را دارند، نام برد اگر چه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.

خیابان فردوسی به طول ۵۹۰ متر و به عرض ۲۰ متر بین میدان آزادی و انقلاب شهر سنندج واقع شده است.

شهر سنندج با بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت با سه ناحیه شهرداری اداره می‌شود.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خیابان - استان - تاریخی - بازآفرینی - کردستان - شهرسازی - فردوسی - سنندج - اجرای - جمعیت - میلیارد - اداره - مرحله - مطالعاتی - اعتبار - معماری - میزان - طرح‌های - رضایی - پیاده‌راه - جایگاه - میلیون - احیای - مریوان - امسال - شهرداری - مختلف - مناطق - ناکارآمد - می‌شوند - عنوان - کف‌سازی - نهایی - اجتماعی - وزارت - ویژگی‌های - گزینه - ترافیکی - عمران - ساختمان‌های - تجاری - مرکزی - طراحی -

مطالب مرتبط با : طرح پیاده‌راه سازی خیابان فردوسی سنندج گزینه نهایی راه و شهرسازی برای احیا
نظر شما در مورد : طرح پیاده‌راه سازی خیابان فردوسی سنندج گزینه نهایی راه و شهرسازی برای احیا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*