تفاهم اولیه برای تبادل مجوز تردد کامیون میان ایران و ازبکستان/ مذاکره برای پیوستن ازبکستان به کریدور شمال- جنوب

تاریخ انتشار : شنبه 12 خرداد 1397 - ساعت : 09:10

کد مطلب: 50711 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خبر داد

تفاهم اولیه برای تبادل مجوز تردد کامیون میان ایران و ازبکستان/ مذاکره برای پیوستن ازبکستان به کریدور شمال- جنوب

مازندشورا: مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از تفاهم اولیه برای تبادل تعداد نامحدود مجوز تردد کامیون میان ایران و ازبکستان خبر داد و گفت: مذاکرات برای الحاق ازبکستان به کریدور شمال-جنوب در دستور کار قرار دارد.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا نفیسی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای درباره مذاکرات انجام شده در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به ازبکستان با مسئولان آژانس حمل و نقل جاده‌ای این کشور گفت: در این مذاکرات اهم مشکلات طرفین در این بخش ونحوه توسعه روابط حمل‌ونقلی جاده‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: حذف عوارض ورودی از ناوگان جاده‌ای یکدیگر با هدف کاهش هزینه های جابجایی کالا بین دو کشور و ترانزیت از قلمرو یکدیگر، چگونگی افزایش تردد جاده‌ای ناوگان ازبکی به ایران، مسائل مربوط به تردد کامیون های دو طرف از مرز‌های جاده‌ای و همچنین هزینه‌های پرداختی  توسط رانندگان از جمله مواردی بود که در مذاکرات مطرح شد.

نفیسی همچنین از انجام دور دوم مذاکرات مربوط به اصلاح موافقنامه حمل‌ونقل جاده‌ای سال ۱۳۷۲ خبر داد و گفت: هیات ازبکی به سرپرستی دهقان‌اف، رییس آژانس حمل و نقل جاده‌ای  جمهوری ازبکستان با پیشنهادات طرف ایرانی مبنی بر مبادله سالیانه تعداد نامحدود مجوز تردد برای کامیون‌های دو طرف و مبادله تعداد مشخصی پروانه تردد معاف از عوارض ورود به صورت اصولی موافقت کرد و پیشنویس  پروتکل اصلاحی در این خصوص تنظیم و آماده مبادله شد.

وی افزود: نهایتا مقرر گردید نشست کارشناسی اتی برای جمع‌بندی و نهایی کردن پیشنویس موافقت‌نامه در شهر تاشکند، پیش از سفر رییس جمهور به کشور ازبکستان برگزار شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از دعوت از مسئولان حمل‌ونقل جاده ای ازبکستان برای سفر به ایران خبر داد و گفت: به منظور آشنایی با رویه‌های تردد و تسهیلات ایجاد شده در مبانی ورودی کشور، طرف ایرانی از مسئولان ذی‌ربط جمهوری ازبکستان دعوت کرد تا از پایانه های مرزی سرخس و بازرگان دیدن کنند. طرف ازبکی نیز از این اتفاق استقبال کرده و مقرر شد ظرف ۱۰ روز آینده این سفر محقق شود.

نفیسی ادامه داد: سایر موارد از جمله افزایش همکاری در چهارچوب موافقتنامه عشق‌آباد و پیشنهاد طرف ایرانی برای الحاق به موافقتنامه چابهار و کریدور شمال-جنوب و فعال کردن موافقت‌نامه حمل‌ونقل ایران-افغانستان-ازبکستان در دستور کار مذاکرات آتی قرار گرفت.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/جاده ای

برچسب ها : #جاده‌ای #حمل‌ونقل #ازبکستان #مذاکرات #ترانزیت #مسئولان #مبادله #ایرانی #ازبکی #مدیرکل #نفیسی #راهداری #همچنین #مربوط #موافقتنامه #موافقت‌نامه #افزایش #پیشنویس #تعداد #ادامه #شهرسازی #کریدور #کامیون #المللی #آژانس #ناوگان #ورودی #عوارض #یکدیگر

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تفاهم اولیه برای تبادل مجوز تردد کامیون میان ایران و ازبکستان/ مذاکره برای پیوستن ازبکستان به کریدور شمال- جنوب

*

*


X https://sport45.site/