اكران فیلم داستانی « طالب» از ترسيم زندگي روستايي تا يافتن حقيقت

تاریخ انتشار : یکشنبه 13 خرداد 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 50725 چاپ به اشتراگ گذاشتن

فارس گزارش مي‌دهد

اكران فیلم داستانی « طالب» از ترسيم زندگي روستايي تا يافتن حقيقت

مازندشورا: فیلم داستانی « طالب» ساخته ناصر نورزايي، روایتی از زندگي اجتماعي است كه زندگي روستايي را با اداب و رسوم مختلف به تصویر می‌کشد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، فیلم داستانی « طالب» ساخته ناصر نورزایی، روایتی از زندگی اجتماعی است که زندگی روستایی را به تصویر می‌کشد.

رضا نورزانی، نویسنده و کارگردان در " طالب" زیبای زندگی سخت اما شیرین روستایی را تقدیم به تمام روستاییان کرد تا با به تصویر کشیدن گوشه و بخشی از زندگی روستایی و در کنار به تصویر کشیدن سردرگمی‌های یک جوان برای یافتن مقصر مرگ پدر، صبر، انس و الفت و بردباری و همکاری مردم روستا را به نمایش بکشد.

 

فیلم داستانی « طالب»، توصیف زندگی روستایی است و زندگی جوانی است که پدرش را در یک اتفاقی از دست داده است و به دنبال مقصر این اتفاق است و همین گشتن به دنبال حقیقت موجب شده است که رسیدن به عشقی که سال‌ها انتظارش را کشیده است؛ سه سال به طول بی‌انجامد.

فیلم از کار و تلاش روستایی در کنار کلنجار رفتن برای یافتن حقیقت و مقصر مرگ پدر، توسط این جوان (طالب) آغاز و با گذر از فرود و فرازهای مختلف و پرس و جوهای متعدد و قرار گرفتن در وضعیتی مشابه پدر و کمک به آقا عمو که از نظر طالب او قاتل پدرش بود و نجات جان وی ادامه می‌‌یابد.

داستانی که حتی تلاش‌های مادر و همسایگان و دوستان هم مانع تلاش طالب برای یافتن حقیقت مرگ پدر نمی‌شود.

 

در بخش دیگری از داستان در کنار همه تلاش‌های زندگی روستایی، قصه دلدادگی طالب و مرضیه سه ساله شده است و پدر مرضیه  اصرار دارد که این وضعیت مشخص شود؛ اما تلاش طالب برای یافتن حقیقت و مقصر مرگ پدرش، او را در بین دوراهی قرار داده است و یافتن حقیقت برای او در اولویت قرار دارد.

از طرفی " آقاعمو" هم بعد از فوت " حسن جان" پدر طالب، به دلیل اینکه برخی از اهالی او را مقصر در این مرگ می‌دانستند، آرامش نداشته و به قول خودش، این مرگ حسن جان، آرامش را از او گرفته بود و وقتی طالب و آقاعمو برای گرفتن هیزم به جنگل می‌روند، در یک حادثه، آقاعمو از بالای درختی سقوط کرده و در آن هنگام از طالب می‌خواهد که کمکش کند تا زنده است به روستا برسد تا این اتفاق و متهم شدن از سوی اهالی روستا برای طالب تکرار نشود.

 

طالب که در ابتدا در پی انتقام از آقاعمو بوده است؛ بعد از شنیدن داستان واقعی فوت پدرش از زبان " آقاعمو" و اینکه اتفاقی بوده است و پدرش از بالای صخره پرت شده است و حتی او را تا روستا هم رساندم اما جانش به دنیا نبود؛ برای کمک به "آقاعمو" تلاش کرده و با رساندن " آقاعمو" به روستا و سپس بیمارستان، جانش را نجات می‌دهد.

 

فیلم داستانی « طالب»، از کار و تلاش روستایی در کنار کلنجار رفتن برای یافتن حقیقت و مقصر مرگ پدر آغاز و سپس با یافتن حقیقت و عروسی طالب و مرضیه و رسیدن به آرامش به پایان می‌رسد.

* توسعه هنر با حمایت از هنرمندان در قالب انجمن‌های مختلف

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا هم گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا تلاش دارد تا با حمایت از هنرمندان در قالب انجمن‌های مختلف، شرایط توسعه هنر را در جامعه فراهم آورد و در این بخش از هنرمندان در همه رشته‌ها حمایت می‌شود.

مهدی روحی در شهرستان نکا اظهار کرد: در عرصه‌های مختلف فرهنگ و هنر نیازمند حمایت لازم از هنرمندان هستیم.

وی که خود بازیگر نقش پدر عروس در فیلم داستانی « طالب» است در مورد این فیلم می‌گوید: نبود امکانات مناسب و زمان اندک برخی از لوکیشن‌ها موجب شد که کارگردان و بازیگران با مشکلاتیت روبرو باشند اما شیرینی کار هنر آنقدر فراوان است که بر مشکلات نائل می‌آید و خوشبختانه فیلم قابل قبولی ارائه شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا گفت: اکران رایگان این فیلم در نکا با حضور شهروندان نکایی در سالن ارشاد با استقبال خوبی مواجه بود و امیدواریم با گسترش چنین نمایش‌هایی، توجه به هنر و هنرمندان را در جامعه گسترش دهیم.

* ساخت فیلم با موضوع " بحران آب" در دست اقدام

ناصر نورزایی، نویسنده فیلم داستانی « طالب» که اولین داستان خود را در چهارم ابتدایی به نگارش درآورده و به واسطه داستان‌هایی که نوشته با هدایت فیلم آشنا شده است و در فیلم سینمایی" یک روز با شکوه" همکاری داشته است؛ ساخت هر فیلمی را با مشکلات فراوان همراه می‌داند.

وی در مورد ساخت فیلم داستانی « طالب» بر این باور است که ساخت این فیلم هم همچون ساخت بسیاری از فیلم‌های دیگر با مشکلات بزرگ و کوچک فراوانی در مقیاس خود روبرو بوده است و با همکاری رفع شد.

نورزانی در مورد یکی از مشکلات فیلم داستانی « طالب» می‌گوید: مهمترین مشکل ما در این فیلم در بخش لوکیشن جنگل بود که محدودیت زمان و استفاده از اسب داشتیم و باید یک روزه هم اسب را تحویل می‌دادیم؛ اما با همه تلاش مجموعه این کار اجرایی شد.

فیلم داستانی « طالب»، اولین کار داستانی " ناصر نورزانی" است که به ادعای خودش بدون نقص نیست؛ و در ادامه راه ساخت فیلم با موضوع " بحران آب" به سفارش و همکاری اداره کل آب و فاضلاب مازندران در دست انجام است.

به گزارش فارس، فیلم داستانی « طالب»، یک فیلم اولی کاملا ساده است که با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا و با نویسندگی رضا نورزانی تولید شده است؛ فیلمی که برای بیان و به نمایش گذاشتن زندگی روستایی، بایدها و نبایدها، شادی و غم و گذشت، ساخته شد و برای رسیدن به این موضوع به سراغ مرگ پدری در جنگل و جست‌وجوی پسر برای یافتن حقیقت مرگ پدر رفته است.

حضور بازیگرانی همچون رضا عباسی، رضا غلامی، مهدی روحی، لیلا علیپور، محبوبه کارشکی، آسیه یزدفاضلی، بلقیس کرمی، حسن معنوی، فرهاد غفاری، محمود شریفی در این فیلم به کارگردانی و نویسندگی ناصر نورزانی و مشاور هنری رضا راعی و تدوین و تصویر شاهین نورانی با همکاری و پشتکار موجب شده است تا فیلمی در خور توجه با نگاه توجه به مسائل اجتماعی را شاهد باشیم.

در «طالب» این نگاه زندگی روستایی در قالب صبر، استقامت و آرامش به‌خوبی درآمده است و به وضوح از یک انتقام به حقیقت و آرامش رسیدن در فیلم دیده می‌شود و هنر فیلم سازی زندگی روستایی و اجتماعی در بین مردم، رخ می‌نماید.

 

فیلم داستانی « طالب»، زندگی مردان و زنان مازندرانی است که در روستای " کرسام" سوادکوه به کارگردانی " ناصر نورزایی" در حدود یک ساعت ساخته شده است که بازیگران مختلفی در آن ایفای نقش کرده‌اند.

در پایان نمایش این فیلم در سالن ارشاد نکا، از دست اندرکاران این فیلم تجلیل شد.

86002


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #داستانی #زندگی #روستایی #حقیقت #یافتن #آقاعمو #همکاری #ارشاد #روستا #هنرمندان #فرهنگ #اداره #آرامش #نورزانی #مختلف #مشکلات #تصویر #حمایت #اسلامی #جنگل #داستان #مرضیه #گزارش #ساخته #فیلمی #اجتماعی #نورزایی #موضوع #نمایش #می‌گوید #جامعه #فراوان #همچون #نویسندگی #کارگردانی #اولین #بحران #روبرو #گسترش #بازیگران #پایان #اتفاق #خبرگزاری #کلنجار #دنبال #اتفاقی #شهرستان #کارگردان #نویسنده #گرفتن #ادامه #انتقام #کشیدن #توسعه #بالای #اهالی #تلاش‌های #اینکه #انجمن‌های

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اكران فیلم داستانی « طالب» از ترسيم زندگي روستايي تا يافتن حقيقت

*

*


X https://sport45.site/