افطاری با طعم سادگی و تمرين سبک زندگی اسلامی به دعوت شهدا

تاریخ انتشار : یکشنبه 13 خرداد 1397 - ساعت : 08:30

کد مطلب: 50730 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش فارس از سفره‌‌های ساده و معنوی افطار در نکا

افطاری با طعم سادگی و تمرين سبک زندگی اسلامی به دعوت شهدا

مازندشورا: افطاری دادن از سنت‌های بسيار خوب و ارزشیی در ماه مبارك رمضان است كه در بسياری از منازل، محافل و مساجد با قوت برگزار می‌شود و در واقع برپایی سفره‌های افطاری ساده و معنوی، دستاورد ماه مبارك رمضان است كه هر روز بيشتر از قبل در حال ترويج است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نکا، برای دورهم بودن در ماه مبارک رمضان و برپایی سفره‌های افطار، بهانه‌های کوچکی لازم است که گاهی آن را در گوشه خانه کوچکی و در لابه‌لای خانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌یابیم، گاهی در مساجد و تکایا، گاهی در یک افطاردهی ساده بین‌راهی و گاهی در کنار مزار شهدا.

برپایی سفره‌های افطاری ساده و معنوی، دستاورد ماه مبارک رمضان است و در همین راستا، بسیج هنرمندان نکا هم در یک مهمانی افطاری، سفره‌ای ساده اما پربرکت و کریمانه، گسترانیده است تا همگان از خوان نعمت در این ایام و برکت روزه‌داری و اطعام‌دهی بهره‌مند شوند؛ سفره‌ای ساده از افطاری در کنار شهدای گمنام و خوش‌نام نکا.

براساس برنامه‌ریزی قبلی مقرر شد تا بانوان عضو بسیج هنرمندان شهرستان نکا در یک محفل دوستانه معنوی در پارک "مادر" نکا دور هم جمع شده و اطعام دهی در یک فضای معنوی و دوستانه برگزار شود؛ اما وقتی دعوت میزبان دیگری باشیم؛ همه برنامه‌ریزی‌ها با یک چشم‌برهم زدنی تغییر می‌کند.

ساعاتی به افطار مانده است که هوای بهاری و زیبای خرداد ماه در شهرستان نکا ابری می‌شود و گردانندگان مراسم افطاری، نگران از بارش باران، اما در عین حال منتظر این برکت الهی آماده‌اند تا ببینند سفره افطاری خود را با این وضعیت چگونه بگسترانند و ناگاه خودنمایی بارگاه شهدای گمنام و خوش‌نام موجب می‌شود که به دعوت شهدا، در کنار قبور و بارگاه با برکت‌شان مراسم معنوی برگزار شود.

آرامگاه شهدای گمنام نکا، آرامگاهی به معنی واقعی آرامش‌گاه است و می‌توان با ورود به این مکان مقدس آرامش واقعی را حس و لمس کرد.

دو شهید گمنام و یک بسیجی شهید " محمد تقی روحی" از اهالی غرب مازندران که در زمره شهدای گمنام بود و اکنون مدتی است با دی‌ان‌ای شناسایی شده است؛ در این مکان مقدس آرمیده‌اند و خواهران بسیج هنرمندان نکا در این مکان مقدس، میهمان شهدا شده‌اند.

اینجا کنار شهدای گمنام و شهید بسیجی، تکه‌ای از فردوس و بهشت برین است که براساس آنچه توسط اهالی مردم و حاضران اعلام می‌شود؛ هر روز غروب، سفره افطار در کنار مزار شهدا برپا است و در کنار سفره افطاری بسیج هنرمندان، هستند خانواده‌هایی که سفره افطاری شخصی خود را در کنار مزار شهدا گسترانده‌اند.

سفره‌ای ساده با نون و پنیر و سبزی، حلوا و سالادی که بسیجیان آماده کرده‌اند در کنار گلزار شهدای گمنام نکا پهن شده است و مادران و دختران دور این سفره حلقه زده‌اند ومنتظرند تا با اتمام دعای افطار و اذان روزه بگشایند.

بادآرامی با نم نم باران در حال وزش است و منادی ندا می‌دهد: "رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَةً ۚ إِنَّکَ أَنْتَ الْوَهَّابُ" و اکنون این متولیان مراسم هستند که برای میهمانان چای می‌ریزند تا یک روز روزه‌داری را با طعم چای در کنار شهدا، بگشایند و با صدای " الله اکبر" همه دستان رو به آسمان بلند شده و هرکسی نذی و نیازی به درگاه احدیت دارد و نان ، پنیر و خرما همراه با چای داغ افتتاح سفره افطار است.

مریم غلامی در مورد برپایی این سفره افطار در این مکان مقدس می‌گوید: این مکان مقدس آنقدر دارای معنویت است که با آرامش در این جا حضور یافته‌ایم و با توجه به اینکه برنامه از قبل تعیین شده نبود، اما حضور و نگاه این شهدا موجب شد تا کارها به درستی و با دقت انجام شود.

از او در مورد حضور در کنار قبر شهدا و افطاری خوردن در قبرستان می‌پرسم و می‌گوید: این شهدا عضوی از اعضای خانواده ما شده‌اند و اصلا" مزار شهدا برای ما مثل قبرستان نیست بلکه این مکان مقدس، مکانی برای آرامش ما است که در هر ساعت از شبانه‌روز که اینجا باشیم در امنیت هستیم و احساس آرامش داریم.

* ترویج برپایی سفره‌های افطار ساده، تمرین سبک زندگی اسلامی

مونا ابراهیمی، مسؤول بسیج هنرمندان هم براین باور است که اطعام‌دهی به مؤمن از سنت‌های گذشته است که به ما رسیده است و برپایی سفره افطاری در ماه مبارک رمضان به یک سنت برای همه ما تبدیل شده است و بسیج هنرمندان هم در این راستا با تمام توان وارد عمل شده است.

وی می‌گوید: سفره افطار برادران و خواهران بسیج هنرمندان نکا به طور مجزا و در دو شب جداگانه برپا شده است و سعی داریم تا با ترویج برپایی سفره‌های افطار ساده، از اسراف و زیاده‌روی‌های بی‌مورد در سفره‌های افطار جلوگیری شود.

حضور دختران، فرزندان و کودکان در این مراسم معنوی بسیج هنرمندان نکا هم فضای معنوی خاصی را حاکم کرده است؛ دختران و فرزندانی که با الگوبرداری از ائمه اطهار(ع)، با رعایت حجاب اسلامی دل در گرو ائمه داده‌اند.

* رمضان، ماه تربیت دینی فرزندان

منصوره محمدیان از اعضای بسیج هنرمندان نکا که خود مهمان سفره افطار است؛ در مورد برگزاری این مراسم افطاردهی می‌گوید: هدف از این ضیافت افطاری، ترویج افطاری ساده، دستگیری از نیازمندان و اتحاد و همدلی در بین اعضای بسیج هنرمندان است که به همت مسؤول بسیج هنرمندان نکا اجرایی شده است.

وی در مورد حضور فرزندان در این مراسم معنوی می‌گوید: خداشناسی و پذیرش اعمال دینی، مسأله‌ای است که به ‌صورت فطری در وجود همه کودکان وجود دارد و ما باید با شناسایی زمان و مکان مناسب برای رشد و تقویت این خداشناسی تلاش کنیم.

محمدیان افزود: ماه رمضان، محرم و مراسم‌های معنوی و مذهبی، فرصتی برای تقویت خداشناسی و پذیرش اعمال دینی در دل کودکان و نونهالان است که باید توجه ویژه اعمال شود.

* مزار شهدای گمنام نکا، میزبان سفره‌های افطاری

با توجه به قرار گرفتن حرم شهدای گمنام در وسط شهر نکا و کم بودن فاصله زمانی و مکانی با خانواده‌ها، برخی از این افراد مؤمن و دل در گرو شهدا داده، ترجیح می‌دهند که سفره افطار خود را در کنار شهدا پهن کرده و در کنار شهدا باشند.

سمیه مسعودی یکی از شهروندان نکایی است که سفره افطار خودرا به همراه خانواده پهن کرده است؛ می‌گوید: فاصله زیادی با مزار شهدا نداریم و از وقتی که تصمیم گرفتیم سفره افطاری را به جای خانه در گلزار شهدا پهن کنیم؛ خیلی زودتر از آنچه بفهمیم به این مکان آمده و منتظر افطاریم.

در کنار سفره‌کوچک، اما با برکت با چای، نان،پنیر و سبزی و کتلتی که برای افطار آماده شده است؛ می‌گوید: حضور در این مکان مقدس فرصتی است تا همواره شهدا را ناظر بر اعمال و رفتارمان بدانیم و در این شب‌های با برکت مهمان شهدا باشیم.

می‌گوید: افراد زیادی هستند که هر شب برای افطار مهمان شهدای گمنام می‌شوند و با حضور در این مکان مقدس، ضمن تجدید بیعت با شهدا، معنویت خود را در این مکان افزایش می‌دهند.

لذت هم‌نشینی شبی در کنار مزار شهدای گمنام آنقدر دلچسب و آرامش‌بخش است که وصف آن را پایانی نیست و چقدر به درستی گفته شده است که بزرگترین لذت این ماه چشیدن لذت بندگی است و خداوند هر لحظه به بندگانش فرصت می‌دهد تا به راه راست هدایت شوند.

مراسم ساده و معنوی افطاردهی بسیج هنرمندان نکا با حضور خواهران این بسیج در مزار شهدای گمنام با برپایی نماز جماعت، سخنرانی و مداحی رو به اتمام است؛ فضای معنوی خاصی در این مکان حاکم است که دل کندن از آن میسر نیست؛ همه ما به ظاهر مهمان سفره افطار بسیج هنرمندان نکا بوده‌ایم اما در واقع این شهدا بودند که ما مهمان آنان بوده‌ایم و میزبانی کردند و اکنون همه ما با مهمان در سفره کرم شهدا، سبکبال‌تر راهی می‌شویم.

در شب و روزهای ماه مبارک رمضان، بخشش، مهربانی، دستگیری و همه و همه الطاف الهی بر قلب مهربانان است، مراسم افطار به پایان رسیده است؛ اما این یک لقمه مهربانی همچنان ادامه دارد؛ به امید روزی که سفره‌های یکدلی و ساده در همه جا باب شود.

86002/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #افطار #افطاری #هنرمندان #گمنام #معنوی #شهدای #مراسم #می‌گوید #برپایی #سفره‌های #مهمان #رمضان #آرامش #اعمال #مبارک #کودکان #شهرستان #خداشناسی #فرزندان #خواهران #اعضای #دختران #ترویج #اکنون #اسلامی #سفره‌ای #افطاردهی #مکانی #می‌دهند #باشیم #داریم #خانواده #معنویت #درستی #مهربانی #قبرستان #افراد #مسؤول #زیادی #محمدیان #تقویت #فرصتی #فاصله #پذیرش #رسیده #بوده‌ایم #دستگیری #شده‌اند #برگزار #دوستانه #میزبان #باران #منتظر #براساس #خوش‌نام #کوچکی #زندگی #راستا #روزه‌داری #اطعام‌دهی #بارگاه #واقعی #اتمام #گلزار #بگشایند #می‌دهد #همراه #آماده #اینجا #بسیجی #اهالی #شناسایی #گزارش #آنقدر

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : افطاری با طعم سادگی و تمرين سبک زندگی اسلامی به دعوت شهدا

*

*


X https://sport45.site/