هنرمندان مازندران برای نمایش آثار خود شرایط سختی دارند/لزوم برپایی گالری‌های هنری در شهرها

تاریخ انتشار : یکشنبه 13 خرداد 1397 - ساعت : 08:30

کد مطلب: 50731 چاپ به اشتراگ گذاشتن

بانوی هنرمندی مازندرانی در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس:

هنرمندان مازندران برای نمایش آثار خود شرایط سختی دارند/لزوم برپایی گالری‌های هنری در شهرها

مازندشورا: بانوی هنرمندی مازندرانی گفت: برپایی گالری هنری در هر شهر یا شهرهای نزدیک به یکدیگر یکی از ملزومات هنرمندان مازندران بوده و این چیزی است که بسیار با کمبود آن مواجه هستیم؛ هنرمندان با شرایط بسیار سخت به‌دنبال نمایش آثار خود هستند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، جهان پیرامونی ما پر از انسان‌‌هایی است که از استعدادهای فوق‌العاده‌ای در زمینه‌های مختلف برخوردار هستند و هر کدام از این افراد می‌توانند بر زندگی جامعه بشری تأثیرات شگرفی گذاشته و مسیر آنها را برای رسیدن به توسعه و تعالی در ابعاد مختلف زندگی هموار‌تر و تسهیل‌تر کند.

شناسایی این‌گونه افراد و شخصیت‌ها کار سختی نیست و تنها کافی است فضای جامعه برای به نمایش گذاشتن توانمندی‌های خلاقانه و تحول‌گرایانه این افراد مهیا باشد تا بتوانند زیبا‌یی‌های زندگی را در قالب‌های گوناگون به ویژه در قالب ارزشمند هنر در پیش روی مردم قرار دهند و فصل نوین و زیباتری را در راستای آرامش و آسایش انسان‌‌ها منصه ظهور بگذارند.

دنیای هنر بسیار شگفت‌انگیز و البته سرشار از خلاقیت‌ها و آفرینش است و رشته گرافیگ یکی از پرکاربردترین رشته‌ها در این حوزه است که لازمه ورود اولیه به این رشته، وجود خلاقیت در فرد است و اگر در رشته‌های دیگر خلاقیت کمک می‌کند تا فرد کارهایش را بهتر انجام دهد، در رشته گرافیک بدون خلاقیت نمی‌شود حتی واردش شد.

 

 

اگر شما ایده‌ای خلاقانه زیاد و ذوق هنری کافی دارید، شغل گرافیست مناسب شماست، با «مهسا نیکنام» متولد 1367 شهرستان نوشهر، کارشناس ارتباط تصویری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت‌الله آملی و کارشناس ارشد پژوهش هنر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی‌آباد کتول که در سنین کم و جوانی موفق شده است رتبه‌ها و عناوین بسیار ارزشمندی را در حوزه فرهنگ و هنر کسب کند و شرکت در 30 نمایشگاه گروهی شهرستانی، استانی و... و نیز برپایی 4 نمایشگاه انفرادی تخصصی گرافیک ـ نقاشی و عکاسی را در کارنامه فعالیت‌های هنری خود دارد، گفت‌وگو کردیم تا راز موفقیت‌های خود را برای‌مان بازگو کند.

فارس: چه شد که به هنر علاقه مند شدید آغاز این مسیر از کجا شروع شد؟

انتخاب و ورود به رشته‌ای مثل گرافیک برای من یک مرتبه و بدون پیش زمینه نبود بلکه سرچشمه هنر در خانه‌مان وجود داشت، پدرم هم خطاط و هم نقاش بسیار خوبی بوده است و در دوران کودکی هرگاه از او خواستم که کمک کند تا بتوانم نقاشی‌ام را بکشم همیشه مخالفت می‌کرد و با جمله اینکه «تو خودت توانا هستی حتی بهتر از من می توانی» مرا تشویق به انجام کار می‌کرد و این پروسه ادامه داشت تا اینکه زمان انتخاب رشته شد و مدیر دبیرستانم خانم «برزو» اسم من را در رشته انسانی نوشت و من با لبخندی پذیرفتم و تا روز موعود بدون اینکه با مدیر و خانواده‌ام مشورتی کنم روز اول مهر به جای آنکه در صف گروه انسانی حضور پیدا کنم خودم را در صف گروه گرافیک دیدم، با وجود مخالفت‌های همه جانبه من عاشق انتخابم بودم اما خاطره‌های پر هیجان آن روز همچنان در ذهنم باقی مانده است.

فارس: چه چیزی در هنر شما را جذب کرد؟

هنر آفریدگارم، وقتی چنین هنرمندی جهان را به این زیبایی خلق کرده است ما نیز باید از این هنرآموز درس بگیریم و زیبایی را خلق کنیم، از آنجایی که رشته گرافیک دریایی از مهارت‌ها است، در ابتدا از تمام این مهارت‌ یک قطره به ما می‌چشانند تا ما یک آشنایی نسبی با هر مهارتی پیدا کنیم و سپس بر حسب استعداد و مهارت مورد علاقه‌مان به سمت گرایش مورد نظر برویم.

فارس: اگر سبک کاری خاصی هم دارید، توضیح دهید؟

این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی، تمام پدیده‌ها دچار دگرگونی و یا دارای سرشاخه‌های مدرنی شده‌اند که این مسأله درباره من نیز صدق می‌کند، هنر یکی از این زمینه‌ها است که در تمام رشته‌ها با ورود ابزارها و امکانات جدید دچار تحولاتی شگرف شده است. سبک هنری که در حال حاضر کار می‌کنم «میکس و دیجیتال» است که تا اندازه‌ای هنری نوظهور به حساب می‌آید.

فارس: آیا نقدی بر نحوه آموزش، توان مدرسان و سایر شرایط آموزش این رشته پرطرفدار دارید؟

بله؛ متأسفانه در بعضی از مدارس از دبیرانی استفاده می‌شود که رشته تحصیلی غیرمرتبط با آن را گذرانده‌اند و به تدریس در آن رشته مشغول هستند و به‌دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد رشته موردنظر به سطح یادگیری ابتدایی و ساده‌ای می‌پردازند که این امر باعث می‌شود زمانی که هنرجویان وارد دانشگاه می‌شوند به مشکل بر بخورند و بنابراین چه بسا توجه به این امر ضروری است، همچنین استعدادیابی و در اختیار گذاشتن بودجه‌ای از سوی آموزش و پرورش مختص به دانش‌آموزانی که در روستا زندگی می‌کنند و فاقد تأمین امکانات شهری هستند می‌تواند از جمله اقدامات مهم بر نحوه آموزش چنین عزیزان در گوشه و کنار این مرز و بوم باشد.

فارس: در هنر به‌دنبال چه هدفی هستید و برنامه شما برای رسیدن به آینده هنری‌تان چیست؟ 

من هنوز به‌دنبال کسب تجربه بوده و هستم و هرگز از اینکه بگویم من در این زمینه هنوز تجربه کافی را کسب نکرده ام، بیمی نداشته و ندارم، هدف اصلی من در رشته گرافیک رسیدن به تجربیات هرچه بیشتر و رساندن پیام آن هم به شیوه‌ای هنری است.

فارس: راز موفقیت‌های خودتان در ابتدای سن جوانی را چه می‌دانید؟

اول خدا و سپس مادرم حامی‌ام بود و هر جا که نیاز بود تنها کسی که هیچ‌وقت نگذاشت من تنها بمانم فقط او بود، همچنین حسادت نکردن، تمرین و خلاقیت پل پیشرفت من است.

فارس: کدام‌یک از آثار شخصی‌تان را بیشتر از همه دوست دارید، لطفاً کمی در مورد آن توضیح دهید.

نمی توانم آثارم را از هم مجزا کنم  و آن هم به دلیل تنوع آثار در رشته‌ام است، همه آثارم را به یک اندازه دوست دارم.

فارس: برای کسانی که علاقه‌مند به کارهای هنری هستند چه توصیه‌ای دارید؟

توصیه من این است که به مهارت و توانمندی خود ایمان داشته باشند و البته ذکر این نکته قابل تأمل است که تجربه در کار گرافیک بسیار نقش مهمی را ایفا می‌کند، دانش‌آموزان و دانشجویان رشته گرافیک باید سعی کنند در حین تحصیل نیز با انجام کارها و پروژه‌هایی توان و تجربه خود را افزایش دهند و گاهی نیاز است گرافیست برای کسب تجربه‌های کاری متنوع، محل کاری خود را عوض کند.

فارس: آیا با توجه به مشکلاتی که خودتان لمس می‌کنید، باز هم آنها را برای حضور در دنیای هنر ترغیب می‌کنید؟

بله، همیشه این کار را انجام داده و خواهم داد، به نظر من رشته گرافیک یک دریای بدون انتها و مادر همه رشته‌های هنری است و از مجموعه انواع مهارت‌ تشکیل شده است و به جرأت می‌توانم بگویم ورود به دنیای هنر، عالمی بس عاشقانه است.

فارس: به‌عنوان یک بانوی هنرمند، معلم و استاد دانشگاه، چگونه توانستید یک برنامه‌ریزی دقیقی کنید تا دچار خستگی و سردرگمی در کارهای‌تان نشوید و موفقیت‌های مهم و پی در پی را به‌دست آورید؟

عشق و علاقه قلبی‌ام به هنر و رشته‌ای که در آن تحصیل کردم باعث و بانی آن شده است که با پشتکار فراوان بتوانم بر خستگی و دشواری‌های این راه غلبه کنم و در این راه قدم مثبتی برای علاقه‌مندان به این رشته هنری بر دارم.

فارس: اگر به شما بگویند همه کاره فرهنگ و هنر مازندران باشید و هر مقدار بودجه هم بخواهید در اختیار شما قرار داده می‌شود، چه کاری را در این حوزه به‌عنوان اولویت کاری‌تان برای مازندران انجام می‌دهید و چرا؟

اولین اقدامی که به جرأت می‌توانم بگویم در این زمینه انجام می‌دهم برپایی گالری هنری در هر شهر یا شهرهای نزدیک به یکدیگر است و این چیزی است که بسیار با کمبود آن مواجه هستیم و هنرمندان با شرایط بسیار سخت به‌دنبال نمایش آثار خود هستند.

با انجام چنین پروژه‌ای هنرمندان گمنام شناسایی و سبک‌های مختلف هنری معرفی شده و همچنین آموزش هنر پایه به علاقه‌مندان و کشف استعدادهای درخشان در بخش هنر که باعث پیشرفت هر چه بیشتر در زمینه هنر است، روبه‌رو خواهیم شد.

فارس: از تأثیر وجودی افرادی همچون معلم، مدیران فرهنگی و اساتید که در مسیر زندگی حرفه‌ای هنری‌تان مؤثر بودند، بگویید.

در رشته گرافیک بر خلاف تصور عام مردم، سختی‌های بسیار زیادی وجود دارد چون نیاز به پشتکار بسیار بالا و صبر زیادی دارد و اگر ذوق و خلاقیت وجود نداشته باشد خیلی زود به‌خاطر سختی‌های کار از ادامه آن منصرف خواهند شد.

 

 

اما خوشبختانه در زندگی من دست حمایت عزیزانی همچون استاد دوران نوجوانی‌ام آقای «حجت عیسی‌پور» و استاد عزیز دیگرم آقای «بابک شمس ناتری» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تنکابن که همواره حامی من بوده است تأثیر و نقش پررنگی بر زندگی هنری‌ام داشته است را نمی‌توانم نادیده بگیرم و جا دارد تشکر ویژه‌ای از این بزرگواران داشته باشم.

فارس: در کارنامه‌ هنری‌تان داوری مسابقات هنری را دارید. داوری سخت‌تر است یا تدریس؟

داوری مقوله‌ای سخت اما لذت‌بخش است، داوری قضاوتی است که از همه طرف باید مراقب که مبادا حق کسی ضایع شود و به همین دلیل از این نظر نسبت به تدریس سخت‌تر است.

به گزارش فارس، این هنرمند جوان مازندرانی علاوه بر تدریس در هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها، عنوان دبیر نمونه شهرستان نوشهر در مقطع متوسطه دوم سال تحصیلی 97-96 را نیز کسب کرده است و داور 36 مسابقه فرهنگی و هنری بخش هنرهای تجسمی (مسابقات شهرستانی) اداره آموزش و پرورش شهرستان نوشهر 96، داور مسابقات پرسش مهر ریاست جمهوری شهرستان نوشهر 96، داور جشنواره پوستر یلدا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن 96، داور بخش عکاسی جشنواره من انقلابی‌ام بسیج هنرمندان نوشهر 96، مدرس و داور کارگاه آموزشی (ورکشاپ) در زمینه نقاشی و خلاقیت دفتر حوزه هنری غرب استان مازندران نوشهر 96، نیز بوده است.

جوایز و عناوین دریافتی وی نیز شامل کسب رتبه نخست دومین جشنواره هنرهای تجسمی رامسر در رشته گرافیک (تایپوگرافی) 96، کسب رتبه نخست گروهی طراحی لوگو نخستین کنفرانس تجربیات خلاقانه آموزشی معلمان شیمی شمال کشور 96، کسب رتبه دوم بخش طراحی پوستر نخستین جشنواره فرهنگی و هنری من انقلابی‌ام شهرستان نوشهر 96، منتخب اثر گروهی رشته هنرهای تجسمی بخش تایپوگرافی جشنواره مصباح‌الهدی بخش فرهنگیان شهرستان نوشهر 96، کسب رتبه دوم مسابقه عکاسی بوی مهر ویژه غرب مازندران 95، کسب رتبه نخست در رشته طراحی پوستر به مناسبت هفته وحدت در سطح غرب مازندران 95، کسب رتبه نخست مسابقه نقاشی و گرافیک با موضوع اعتیاد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر 94، کسب رتبه برتر در مسابقه طراحی آرم منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر 93، کسب مقام برتر در عرصه علم و دانش آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران آمل ـ توحید 87، کسب رتبه نخست مسابقه طراحی لوگو دفتر سیر مطالعاتی مطهر شهرستان چالوس 87 و کسب رتبه نخست در رشته طراحی آب مرکب مرحله شهرستان 84 است.

گفت‌وگو از محمدحسین ملایی‌کندلوسی

انتهای پیام/86019/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #گرافیک #نوشهر #شهرستان #بسیار #زندگی #خلاقیت #طراحی #مازندران #فرهنگ #مسابقه #اسلامی #دانشگاه #جشنواره #آموزش #زمینه #تجربه #هنرمندان #دارید #اداره #اینکه #پیشرفت #مسابقات #استاد #تدریس #ارشاد #عکاسی #نقاشی #گروهی #موفقیت‌های #فرهنگی #می‌کند #افراد #بیشتر #داوری #مختلف #نمایش #به‌دنبال #برپایی #پوستر #هنرهای #همچنین #خلاقانه #تجسمی #دنیای #بگویم #به‌عنوان #می‌توانم #خودتان #هنرمند #آثارم #تجربیات #تحصیل #تنکابن #انقلابی‌ام #سخت‌تر #آموزشی #تایپوگرافی #آموزش و پرورش #نخستین #نداشته #زیادی #تأثیر #پشتکار #همچون #حرفه‌ای #سختی‌های #خستگی #انسانی #گرافیست #رشته‌های #رشته‌ها #کارشناس #جوانی #نمایشگاه #عناوین #البته #گذاشتن #شرایط #مازندرانی #هنرمندی #گزارش #استعدادهای #شناسایی #جامعه #شهرستانی #علاقه #توضیح #مهارت #مهارت‌ #امکانات #دارید؟ #اختیار #تحصیلی #زیبایی #بانوی #دوران #رشته‌ای #بتوانم #همیشه #ادامه #می‌کرد #پرورش

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : هنرمندان مازندران برای نمایش آثار خود شرایط سختی دارند/لزوم برپایی گالری‌های هنری در شهرها

*

*


X https://sport45.site/