تجربه اول برای 6 فرماندار سوادکوه در 4 دولت گذشته

تاریخ انتشار : شنبه 19 خرداد 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 50851 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نکاتی پیرامون انتخاب معاون فرماندار نور به‌عنوان سیزدهمین فرماندار سوادکوه

تجربه اول برای 6 فرماندار سوادکوه در 4 دولت گذشته

مازندشورا: انتخاب معاون فرماندار نور به عنوان سیزدهمین فرماندار سوادکوه با توجه به تجربه اول برای 6 فرماندار سوادکوه در 4 دولت گذشته بیانگر آن است که محرومتر‌ین شهرستان مازندران در آزمون و خطای انتخاب فرمانداران غیر‌بومی با تجربه اول مدیریت گرفتار‌است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، انتخاب فرماندار توسط استاندار و با حکم وزیر‌ کشور، مهم‌تر‌ین تصمیم سیاسی برای شهرستان قلمداد می‌شود که تأثیر اساسی بر سایر بخش‌های زندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان دارد و با توجه به وظایف فرماندار، می‌توان از انتخاب وی به‌عنوان نقطه آغازی بر تغییر و تحول در رویکرد‌ها و اولویت‌ها تفسیر‌ کرد.

شهرستان سوادکوه که از سال 1359 که به‌عنوان شهرستان مستقل معرفی‌ شد تاکنون 12 فرماندار در این شهرستان حضور‌ داشتند که به ترتیب: عزت‌الله اکبری، احمد وهاج، محمد توحیدی‌فر، محمد‌علی مرتجایی، محمد‌حسن آل‌رضا امیری، علی فلاح، سید‌جواد ابوالحسنی، علیرضا جمشیدی، علی‌محمد صمدیان، عزیز باقری، رجب‌علی وهابی و عبدالجواد توحیدی‌مقدم بودند.

در بررسی شاخص‌های توسعه شاهد علل مختلفی هستیم که باید نسبت به اولویت‌های آن توجه کرد و موضوع انتخاب مدیر بومی یکی از این شاخص‌هاست که باید به همراه صلاحیت‌های فردی، سوابق، تعهد، تخصص مدیریتی، اقبال عمومی و اقبال نخبگان به وی، همراهی نمایندگان مجلس و مدیران ارشد استانی و مدیران شهرستانی، برنامه‌محور‌ بودن و اعلام زمانبندی برای آن مورد توجه باشد.

70 درصد فرمانداران شهرستان سوادکوه تاکنون غیر‌بومی بودند و تنها از 12 سال پیش شاهد اقبال مدیران استانی به فرمانداران بومی بودیم و در دولت‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم 5 فرماندار بومی و یک فرماندار غیر‌بومی با 2 معاون بومی را شاهد بودیم و در شهرستان سوادکوه‌شمالی هم تاکنون 2 فرماندار انتخاب شدند که هر 2 فرماندار غیر‌بومی با معاون بومی بودند.

شهرستان سوادکوه به‌عنوان یکی از محروم‌تر‌ین شهرستان‌های مازندران مطرح است و اجرای قاعده «آزمون و خطا» برای این شهرستان بر سرعت توسعه‌نایافتگی آن می‌افزاید و با نگاهی بر عملکرد‌های دوران مدیریتی فرمانداران در شهرستان سوادکوه بر موفقیت‌های پایه‌ای فرمانداران بومی به‌دلیل آشنایی با ظرایف این شهرستان، شاهد هستیم.

معاونان فرمانداران شهرستان سوادکوه در 4 دولت اخیر بومی بودند و معاونان بخش مهمی از فعالیت‌های اجرایی را بر طبق قانون بر عهده دارند.

خبر انتخاب معاون فرماندار شهرستان نور به‌عنوان سیزدهمین فرماندار شهرستان سوادکوه حاوی نکاتی است که لازم است به آن توجه‌ ‎شود.

انتظار بسیاری از دلسوزان شهرستان سوادکوه که در مصاحبه‌ها و یا محافل رسمی و غیر‌رسمی بیان می‌شد حاکی از اقبال آنان به انتخاب معاون فرماندار سوادکوه و سوادکوه‌شمالی که از نیرو‌های بومی و مورد احترام جریان‌های سیاسی هستند، بود که انتخاب فرماندار سوادکوه از شهرستان دیگر و زمزمه‌های انتخاب سومین فرماندار غیر‌بومی سوادکوه‌شمالی همراه با سؤال‌هایی است که فلسفه نا‌دیده‌گرفتن مدیران شهرستانی در اولویت آن است.

مدیریت ارشد شهرستانی تنها در صدور فرمان مدیریتی و امضا و ابلاغ نامه‌ها خلاصه نمی‌شود بلکه آشنایی با گلوگاه‌های توسعه و عقب‌ماندگی، آشنایی با توانمندی‌ها و مشکلات مناطق شهری و روستایی، دانش اولیه از اطلاعات مرتبط در مواقع بحران‌های طبیعی و اجتماعی، تعامل و آشنایی مدیران شهرستانی با مدیر اول اجرایی شهرستان و نحوه مدیریت تعاملی و مشارکتی و احترام متقابل بخشی از کلید‌واژه‌هایی است که باید در انتخاب فرماندار مورد توجه قرار‌گیرد.

صراحت و شفافیت همواره راهگشایی دست‌یابی به اهداف است و پیشنهاد می‌شود تا مدیران مرتبط استانی دلایل روشن انتخاب فرماندار غیر‌بومی با توجه به وجود گزینه‌های مناسب شهرستانی را بیان کنند و از کلی‌گویی‌ها و تعارف‌های متداول دوری‌کنند تا برای تحلیل‌گران روشن شود که اولویت‌های مدیران ارشد استانی در انتخاب فرمانداران چیست و اگر نگاهی بر عملکرد‌ها داشته باشیم میانگین موفقیت فرمانداران بومی نسبت به فرمانداران غیر‌بومی شهرستان سوادکوه بسیار بالا‌تر است.

تجربه لغو معارفه فرماندار سوادکوه‌شمالی در ماه‌های گذشته شائبه عدم قاطعیت لازم استانداری در معرفی و انتخاب فرمانداران مورد نظر را به دنبال دارد و فشار‌ها و خواسته‌های حاشیه‌ای بر انتخاب مهمترین مسؤولیت شهرستانی سایه افکنده است که نا‌دیده‌انگاشتن مدیران بومی بخشی از این اشتباه محاسباتی است.

فرماندار غیر‌بومی که اولین سابقه مدیریت ارشد شهرستانی را بر عهده می‌گیرد برای آشنایی با قابلیت‌ها و مشکلات شهرستان سوادکوه باید انرژی و وقت خود را صرف‌کند و این صرف‌ شدن وقت و انرژی می‌توانست با انتخاب نیروی بومی در خدمت توسعه‌ باشد.

معتقدم انتخاب فرماندار غیربومی برای شهرستان سوادکوه با توجه به سوابق، دانش، اقبال عمومی و خاص و سوابق معاونان فرمانداران سوادکوه و سوادکوه‌شمالی، اشتباه است و انتظار آن است که مسؤولان مرتبط استانی برای تنویر افکار عمومی به این ابهام‌ها پاسخ دهند.

نکته قابل توجه دیگر در انتخاب فرمانداران شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی در 4 دولت اخیر حاکی از آن است که همه 8 فرماندار 4 دولت اخیر، اولین تجربه فرمانداری خود را تجربه‌کردند و مدیران تعیین‌کننده فرمانداران شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی ظاهراً نسبتی بین شاخص‌های توسعه در موضوع احیای زغال‌سنگ البرز مرکزی، کک‌سازی، تکمیل محور سوادکوه، تجهیز بیمارستان شهدای سوادکوه، سهم اندک گردشگری در توسعه این دو شهرستان، معضل سنگ‌شکن‌ها در حیات کشاورزی، مشکل آب‌شرب در برخی مناطق شهرستان، نحوه استفاده از سد آیت‌الله صالحی مازندرانی در شهرستان و مشکلات مرتبط با کارگران شرکت زغال سنگ البرز مرکزی و اشباع‌تراورس و رکود در شهرک‌های صنعتی و کارخانجات با انتخاب فرماندار قائل نیستند.

انتظار آن است که در مراسم تودیع و معارفه فرماندار سیزدهم شهرستان سوادکوه به‌صورت روشن، شفاف و صریح درباره انتخاب معاون فرماندار شهرستان نور به‌عنوان فرماندار سوادکوه با وجود معاون فرماندار قوی در شهرستان سوادکوه پاسخ داده‌ شود تا ابهامات افکار عمومی در این‌باره رفع‌ شود.

شهرستان سوادکوه به‌عنوان محرومتر‌ین شهرستان مازندران گرفتار آزمون و خطای انتخاب فرمانداران غیر‌بومی با تجربه اول مدیریت هستند و این در حالی است که مدیران با‌توان بیشتر و آشنا به شهرستان و قدرت مدیریت بالاتر حضور دارند مگر اینکه مدیران تصمیم‌گیر استانی دلایل انتخاب خود را با شفافیت اعلام کنند.

گزارش از عمران اکبرنژاد

انتهای پیام/86015/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #شهرستان #فرماندار #سوادکوه #فرمانداران #مدیران #غیر‌بومی #معاون #شهرستانی #به‌عنوان #سوادکوه‌شمالی #استانی #اقبال #مدیریت #آشنایی #تجربه #عمومی #توسعه #انتظار #معاونان #مشکلات #شهرستان‌های #مازندران #مرتبط #مدیریتی #تاکنون #سوابق #انرژی #احترام #افکار #مرکزی #البرز #اولین #اشتباه #دارند #مناطق #شفافیت #دلایل #معارفه #اعلام #اجتماعی #شاخص‌های #سیاسی #گزارش #سیزدهمین #گذشته #هستیم #اولویت‌های #آزمون #نگاهی #بودیم #نکاتی #موضوع #همراه #اجرایی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تجربه اول برای 6 فرماندار سوادکوه در 4 دولت گذشته

*

*


X https://sport45.site/