مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5088 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 مرداد 1395 -ساعت : 16:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در نوزدهمین اجلاس فعالان صنعت ساختمان مطرح شد:

جدایی نظام مهندسی از نظام کاردانی سد پیشرفت صنعت ساختمان/ کشمکش های حوزه مدیریت کلان برازنده نیست

مازندشورا: نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چالش های بسیاری سد راه پیشرفت صنعت ساختمان کشور است که ازجمله آنها می توان به مدیریت عرصه توسط سازمان ها و نهادهای عمومی اشاره کرد که با رویکرد سوداگرایانه صورت می گیرد و باعث افزایش قیمت عرصه به صورت مداوم می شود.

مازندشورا:به گزارش «صما» موسوی لارگانی در نوزدهمین اجلاس فعالان صنعت ساختمانبا اشاره به تاثیر مستقیم و غیرمستقیم صنعت ساختمان بر زندگی شهروندان گفت: زمینهای بزرگ در اختیار شهرداری یا سازمان های بزرگ دولتی است که این سازمان ها به شکلسوداگرانه به دنبال سودهای کلان هستند و این موضوع باعث افزایش قیمت زمین شده است.

وی با بیان اینکه نبود مدیریت واحد شهری در کلانشهرها که منجر بهمدیریت بخشی و جزیره ای شده است، از دیگر چالش های موجود در این زمینه است افزود:نبود زیرساخت های مناسب توسعه شهری که منجر به عدم تمایل به زندگی در شهرک ها وگسیل آنها به سوی کلانشهرها می شود، از دیگر مشکلاتی است که سد راه پیشرفت صنعتساختمان کشور شده است.

موسوی لارگانی همچنین با انتقاد از سرمایه گذاری مستقیم بانک ها وموسسات مالی در صنعت ساختمان، عدم بروزرسانی تکنولوژی و صنعتی سازی و استفاده ازشیوه های سنتی سازی و نقش نهادهای دولتی در طولانی شدن پروسه اخذ مجوز، جداییسازمان نظام مهندسی از سازمان نظام کاردانی را از دیگر مشکلاتی دانست که مانعپیشرفت صنعت ساختمان کشور شده است و باید برطرف شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: عدم مطالعه کامل در ایجاد شهرهای جدید ازموارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین سرمایه گذاری مستقیم موسساتمالی و بانک ها در ساخت و ساز، سنتی بودن ساخت و سازها، ورود افراد غیرمتخصص به حیطه ساخت و ساز، عدم توجه به موضوع بهداشتایمنی و سلامت محیط و محیط زیست از دیگر مشکلات این بخش هستند که باید برطرف شوند.

ردپای سوداگران در بخش مسکن

در این همایش رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران نیز بااشاره به چالش های پیش روی این سازمان، از ردپای سوداگران در بخش مسکن انتقاد کردو گفت: در شرایط کنونی همه منتظر تغییر شرایط هستند و بازار هیچ تکانی نمی خورد.طولانی شدن دوره رکود، آسیب های جدی به اقشار مختلف مردم وارد می کند و مردم دیگرقادر نخواهند بود در حوزه مسکن داد و ستد کنند.

مهدی موذن با انتقاد از اصول و شیوه شهرسازی در کشور گفت: رشد و میزانساخت و سازها باید متعارف و ضابطه مند باشد. اما شاهدیم که در یک منطقه خاص مانندمنطقه 22 طی چند سال میزان ساخت و سازها چندین برابر شده، بدون اینکه به زیرساختها و نیازهای این حجم از ساخت و ساز توجه چندانی شود و این موضوع مشکلاتی را برایساکنان این منطقه فراهم کرده است.

موذن با تاکید بر اینکه کشمکش هایی که امروز در حوزه مدیریت کلان کشوردر حوزه ساختمان وجود دارد، برازنده این صنف نیست افزود: سال هاست سازمان هایمختلف برای احیای بافت فرسوده تلاش می کنند، اما تا کنون موفق نبوده اند و بایددلیل این عدم موفقیت ریشه یابی شود.

وی ادامه داد: درخصوص مقاوم سازی ساختمان ها هم اقدام خاصی انجام نشدهو متاسفانه ساختمان هایی که جدیدا ساخته می شوند از مقاومت و کیفیت خوبی برخوردارنیستند و در چنین شرایطی یک زلزله 5 ریشتری هم می تواند در تهران فاجعه بیافریند ودر این میان نباید اجازه دهیم حادثه بم دوباره تکرار شود.

وی با بیان اینکه رونق صنعت ساختمان نیاز به برنامه ریزی منسجم ودرازمدت دارد اظهار امیدواری کرد: مسئولان کم مهری خود را نسبت به نظام کاردانیکاهش داده و با به کارگیری این قشر کارشناس، شرایط را برای بهبود وضعیت ساخت وسازها فراهم آورند.

مردم زیربار استفاده از فناوری های نوین نمی روند

همچنین معاون مسکن بنیاد انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه بیش از50درصد کاربری های مناطق شهری و روستایی مسکونی هستند؛ اظهار داشت: 29درصد ازهزینه خانوارهای روستایی مربوط به بخش مسکن است. یک سوم تورم کشور به این بخش برمی گردد و نیز 15درصد از اشتغال کشور در بخش مسکن تامین می شود.همچنین سهم مسکن درتولید ناخالص ملی بین 5 تا 8 درصد برآورد شده، بنابراین پرداختن به این بخش بایددر الویت امور اقتصادی قرار گیرد.

معتمدی در ادامه گفت: از سال 84 تاکنون سالانه 200 هزار واحد مسکونیدر مناطق روستایی مقاوم سازی شده و متاسفانه ساختمان هایی که ساخته می شوند، عمربسیار کوتاهی دارند و هزینه مسکن در کشور ما هر 5 سال یک بار تکرار می شود.

وی با اشاره به اینکه ساخت و سازها باید از حالت سنتی خارج شود؛ تصرحکرد: یکی از مشکلات در صنعتی سازی ساختمان نداشتن بانک اطلاعاتی است. همچنین درخصوصاستفاده از فناوری های نوین، اطلاع رسانی چندانی انجام نشده و مردم به دلیل عدمآگاهی زیربار استفاده از فناوری های نوین نمی روند. بومی نبودن تکنولوژی های نوینساختمانی از دیگر مشکلات این بخش محسوب می شود.

در این همایش از طرح شناسنامه فنی و تصویری ساختمان توسط مدیران ومقامات دولتی رونمایی و از فعالان و منتخبان صنعت ساختمان تجلیل شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - ساخت و ساز - اینکه - همچنین - سازها - مشکلاتی - دولتی - شرایط - مشکلات - مستقیم - استفاده - انتقاد - موضوع - مدیریت - روستایی - کاردانی - فعالان - فناوری - اشاره - چندانی - منطقه - تهران - سرمایه گذار - فراهم - مناطق - همایش - اظهار - تکرار - زیربار - ساخته - مقاوم - متاسفانه - ادامه - تکنولوژی - موسوی - لارگانی - زندگی - برازنده - کشمکش - اجلاس - مهندسی - پیشرفت - کلانشهرها - افزود - طولانی - برطرف - ردپای - صنعتی - نوزدهمین - سرمایه - گذاری - سوداگران -

نظر شما در مورد : جدایی نظام مهندسی از نظام کاردانی سد پیشرفت صنعت ساختمان/ کشمکش های حوزه مدیریت کلان برازنده نیست

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها