فعالیت 80 رشته صنایع دستی در مازندران/ ثبت اصالت 25 رشته صنایع دستی مازندران

تاریخ انتشار : دوشنبه 21 خرداد 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 50892 چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون صنایع دستی اداره کل گردشگری مازندران اعلام کرد

فعالیت 80 رشته صنایع دستی در مازندران/ ثبت اصالت 25 رشته صنایع دستی مازندران

مازندشورا: معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اعلام فعالیت 80 رشته صنایع دستی در استان گفت: از این تعداد، حدود 25 رشته ثبت اصالت دریافت کرده اند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، حسین ایزدی صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی که در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال 1364 عضو سازمان گردشگری شده است و رتبه ممتازی را باتوجه به موهبتها و ظرفیتهای خدادادی دارد.


وی افزود: 300 رشته بومی محلی صنایع دستی در کشور شناسایی شده است که 80 مورد آن در مازندران فعال است و از این میزان نیز حدود 25 رشته مهر اصالت را دریافت کرده اند.


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: توجه به صنایع دستی نباید تنها مختص به مواردی باشد که مهر اصالت را دریافت کرده اند، بلکه رشته های نیمه فعال باید مورد توجه قرار بگیرند و احیا شوند.


ایزدی بیان کرد: برخی رشته ها مانند نمدمالی، لاکتراشی و جاجیم و گلیم در حال انقراض هستند که باید از شرکتهای واسطه ای یا هلدینگ در بحث سرمایه گذاری آنها استفاده شود.


وی بیان کرد: بیمه هنرمندان، احیای انجمن صنایع دستی و تسهیل در تسهیلات بانکی مورد توجه است که باید با تشریک مساعی بتوانیم خلاهای موجود را برطرف کنیم.


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: صنایع دستی در کنار اقتصاد کشاورزی جزیی لاینفک از اقتصاد مازندران است که نیاز به عنایت ویژه دارد.


ایزدی با بیان اینکه مازندران دارای پهنه جغرافیایی وسیع بوده و بسیار متنوع و کاربردی است، اظهار کرد: جنگلهای سرسبز و انبوه و کوهستانی ییلاقی همواره مامن محصولات صنایع دستی از قبیل لاک تراشی، نمدمالی و نساجی های سنتی بوده است.


وی ادامه داد: به علت خاک حاصلخیز در کوهپایه رواج سفالگری و در مناطق ساحلی نیز به دلیل وجود آببندانها حصیربافی و کوب بافی داریم.


 معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران بیان کرد: هنرهای چوبی مانند معرق و منبت چوب، گره چینی و خراطی و نساجی سنتی شامل جاجیم، چادرشب، گلیمچه، سفره بافی همچنین نمدمالی و سفالگری از مهمترین آثار صنایع دستی مازندران هستند که سهم زیادی در درآمدزایی و صادرات استان دارند.


86001/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #صنایع #مازندران #گردشگری #اداره #میراث #فرهنگی #نمدمالی #معاون #اصالت #ایزدی #سفالگری #اقتصاد #نساجی #مانند #اظهار #دریافت #جاجیم

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : فعالیت 80 رشته صنایع دستی در مازندران/ ثبت اصالت 25 رشته صنایع دستی مازندران

*

*


X https://sport45.site/