عده‌ای دنبال گره زدن زلف ایران  به کاکُل غرب در برجام بودند/ تحقیق و تفحص از وزارت جهاد کشاورزی

تاریخ انتشار : سه شنبه 22 خرداد 1397 - ساعت : 11:15

کد مطلب: 50924 چاپ به اشتراگ گذاشتن

ادیانی‌راد در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس مطرح کرد

عده‌ای دنبال گره زدن زلف ایران به کاکُل غرب در برجام بودند/ تحقیق و تفحص از وزارت جهاد کشاورزی

مازندشورا: نماینده مردم قائم‌شهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی گفت: بزرگترین حسن برجام این بود که آنانی که قلباً دل‌داده غرب بودند و غرب برای آنان و آنان برای غرب دلبری می‌کردند و گروه‌هایی در کشور فکر می‌کردند اگر زلف ایران به کاکل غربی‌ها گره بخورد تمام مشکلات اقتصادی قابل حل است برجام این برکت را برای کشور و انقلاب اسلامی آورد که یک‌بار دیگر به دشمن نباید اعتماد کرد.

مازندشورا: مازندران به بخشی از سؤالات خبرنگاران این خبرگزاری پاسخ داده که در ادامه با هم می‌خوانیم؛

*ویژگی منحصر به فرد انتخابات سال سوم دوره دهم مجلس

*فارس: آیا انتخایات هیأت رئیسه و رئیس مجلس شورای اسلامی قابل پیش‌بینی بود؟

در انتخاب هیأت رئیسه و کمیسیون‌های تخصصی براساس فرآیند دموکراتیک عمل می‌شود که سال سوم دوره دهم انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ویژگی منحصر به فردی داشت و قابل پیش‌بینی هم بود، حدود هشت ماه قبل این اتفاقات را برای یکی از موثران مجلس ترسیم کردیم.

یکی از چالش‌هایی که با آن انتخاب هیات رئیسه روبه‌رو خواهیم بود عدم پیش‌بینی وضعیت اعضای هیات رئیسه و رئیس مجلس شورای اسلامی در سال سوم دوره دهم مجلس بوده که اتفاق افتاد و دلیل هم مشخص بود به این دلیل که دو سال اول مجلس دهم تقریبا دو فراکسیون با هم رقابت می‌کردند و سال دوم ائتلافی انجام شد که این ائتلاف به‌نفع فراکسیون‌ها منجر شد امسال به‌دلیل تغییر و تحول‌ها پیش‌بینی می‌شد که انتخاب رئیس مجلس به مرحله دوم کشیده شود و یا اینکه رئیس مجلس با رأی ناپلئونی انتخاب شود پیش‌بینی می‌شد و همچنین باید گفت چهره واقعی مجلس در ابن انتخاب روشن شد.

هیچ ضرورتی ندارد باشگاه‌ها از بودجه عمومی و بیت‌المال استفاده کنند

*فارس: نظر شما به عنوان عضو فراکسیون ورزش و جوانان در ارتباط با عدم واگذاری باشگاه‌های پیروزی و استقلال به بخش خصوصی چیست؟

بی‌تعارف اعلام کردیم که باشگاه‌ها از جمله پیروزی و استقلال باید واگذار شوند ولی دولت در این زمینه تخلف کرد و باید اجرا می‌کرد، در برخی از تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل هستیم.

هیچ ضرورتی ندارد باشگاه‌ها از بودجه عمومی و بیت‌المال استفاده کنند و باید گفت عدم واگذاری باشگاه‌های استقلال و پیروزی به بخش خصوصی تخلف است که در این زمینه در مجلس تصمیم‌گیری از تحقیق و تفحص در ارتباط با وضعیت ورزش در دستور کار مجلس قرار گرفت.

برجام دوره‌ای برای تنفس اقتصاد کشور بود 

*فارس: آیا برجام توانست انتظارات را در کاهش مشکلات اقتصاد را  برآورده کند؟

اصل مذاکره با کشورهای غربی از سال‌های گذشته مطرح بوده و اصل مذاکره را کسی رد نکرده و نمی‌کند و در دولت‌های قبل خاتمی، هاشمی و احمدی‌نژاد با آمریکا مذاکره داشتیم اینکه چگونه مذاکره در قالب برجام تجلی پیدا کرد موضوع مورد سؤال است.

برجام و توافق ایران با گروه ۵+۱ محاسنی داشت که بزرگ‌ترین حسن این بود که آنانی که قلباً دل‌داده غرب بودند و غرب برای آنان و آنان برای غرب دلبری می‌کردند و گروه‌هایی در کشور فکر می‌کردند اگر زلف ایران به کاکل غربی‌ها گره بخورد تمام مشکلات اقتصادی قابل حل است برجام این برکت را برای کشور و انقلاب اسلامی آورد که یک‌بار دیگر به دشمن نباید اعتماد کرد.

آن دسته از کسانی‌ که با امضای برجام به برخی مدال دادند و چه برخی انسان‌های عادی که با امضای برجام هورا کشیدند، کف زدند و پای‌کوبی کردند شاید با این نگاه که تمام مسائل حل می‌شود دیگر باید صادقانه بگویم که همه باید به این باور برسیم نباید به آمریکا اعتماد کنیم این دستاورد بزرگی برای کشور است؛ اگرچه هزینه‌های بسیاری را برای کشور داشت.

عده‌ای در قالب جُنگ اعلام کردند ۸۶ درصد مردم موافق و تنها ۱۴درصد مخالف بوده و نمی‌گذارند این مملکت سامان پیدا کند آمارسازی بوده و یا برای اغفال مردم بود؛ کما اینکه آمار این نبوده عده‌ای قصد فریب مردم را داشتند ولی ثابت شد که دشمن قابل اعتماد نیست.

برجام دوره‌ای برای تنفس اقتصاد کشور بود و توانستیم بخشی از فرآورده‌های نفتی خود را بفروشیم اما آیا هدف از امضای برجام این بوده تعطیلی قریب به اتفاق فناوری هسته‌ای، پلمپ کردن سایت‌های هسته‌ای در چهارچوب توافق برجام بتن ریزی قلب راکتور اراک برای این بوده نفت بفروشیم و چند صباحی تنفس مصنوعی داشته باشیم؟!

مذاکره با اروپا با عینک صد در صد بدبینی و بی‌اعتمادی

*فارس: با توجه به مشکلات برجام می‌توانیم به اروپا خوش‌بین باشیم؟

رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه زمان امضای برجام اعلام کردند تمام مشکلات تحریم ازجمله تسلیحات،حقوق بشر، اقتصادی و هسته‌ای حل خواهد شد، درحالی‌که الان هم تحریم هستیم و هم فعالیت هسته‌ای نداریم یعنی در بدترین شرایط قرار داریم.

اعتقاد من این است با اروپا  البته با عینک صد در صد بدبینی و بی‌اعتمادی مذاکره کنیم  که اتمام حجت برای کسانی است که تصور می‌کنند با توافق مشکلات برطرف می‌شود تا بعدها در داخل کشور نق نزنند که اگر با اروپا مذاکره می‌کردیم مشکلات حل می‌شد.

باید بهانه از بهانه‌جویان گرفته شود و انجام این مذاکرات لازم است اما در زمان محدود و همان شرایطی که مقام معظم رهبری اعلام کردند.

با آتش اروپا آبی گرم نمی‌شود

*فارس: آیا مذاکرات برای ادامه برجام اثر خواهد داشت؟

باید بدانیم که با آتش اروپا آبی گرم نمی‌شود؛ دلیل آن واضح است آمریکا در برجام بود اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نمی‌کردند حال با رفتن امریکا می‌خواهند به تعهدات خود عمل کنند و موضوعی دیگر اینکه تجربه تاریخ انقلاب اسلامی نشان داده در فضای مذاکرات هسته‌ای اروپایی‌ها نیز مانند آمریکا قابل اعتماد نیستند که در این زمینه بیانیه سعدآباد  و تهران نمونه‌هایی هستند که نشان داده اروپایی‌ها نیز قابل اعتماد نیستند.

موضوع مهم یکی از بندهای ۹ گانه رهبری این بوده که رئیس‌جمهور تضمین و تعهد کافی بگیرد دولت چرا این کار را نکرده و چرا اروپا و آمریکا به آن تضمین عمل نکردند تخلف در فرمان رهبری است.

دولت نگاهش این بوده که با کدخدا تعهد می‌بندد و مشکلات حل است تحلیل دولت، تحلیلی خوش‌بینانه تلقی می‌شود اصل بر برائت است حکمی بر مجرم بودن دولت صادر نمی‌کنیم ولی آنچه اتفاق افتاده نباید دولت اعتماد می‌کرد؛ مگر اوباما، بوش پسر، بوش پدر و کلینتون به نامه‌ها و تعهدات سران مملکت عمل کردند که ما تجربه قرارداد جدیدی را تجربه کنیم.

به اعتقاد من دولت خوش‌بینانه قصد خدمت به مردم را داشت اما به‌واسطه عدم رعایت مولفه‌ها انعقاد قرارداد محکم فضایی را برای کشور ایجاد کرد که کل سال فرصت‌ها را از دست داد.

رهنمودهای رهبری در بحث مسائل سیاسی و برجام عملیاتی شود

*فارس: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در سالروز ارتحال امام خمینی (ره) مجلس چه وظیفه‌ای در دستور کار خود دارد؟

رهنمودهای رهبری فصل‌الخطاب است و معتقد هستیم رهنمودهای رهبری در بحث مسایل سیاسی و  برجام عملیاتی شود و بیش از این وقت و فرصت‌های پیش‌روی ملت را تلف نکنند.

مجلس نیز انقلابی عمل خواهد کرد اگر غیر از این عمل کند جایگاه مجلس زیرسؤال خواهد رفت و به اشد وجه نظارت بر فرآیند کار در برجام مبنای رفتار قرار گیرد؛ مجلس علاوه بر بحث در کمیسیون‌های تخصصی براساس فرمایش رهبری به اطلاع کمیسیون انرژی برساند و دولت نیز فرمایش‌های اخیر مقام معظم رهبری را باید اجرا کند.

*الگوی کشتی در کشور نداریم

*فارس: امسال کشاورزان مازندران به‌دلیل مشکلات کم‌بارشی با مسائل بسیاری مواجه شدند از جمله اینکه برخی برنج‌کاران موفق به کشت نشدند، دولت در این زمینه چه وظیفه‌ای در دستور کار خود دارد؟

بخشی از مشکلات خشکسالی به کاهش نزولات جوی برمی‌گردد و بخشی دیگر باید گفت که تدبیر لازم در این زمینه وجود ندارد.

موضوع دیگر این است که الگوی کشتی در کشور نداریم و کشت برنج در برخی از مناطق مازندران نباید انجام می‌شد.

نکته مهم دیگر اینکه واقعاً الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنیم و با احتساب سدها تنها ۳۰درصد آب را مهار می‌کنیم و ۷۰درصد آب مستقیم به آب شور تبدیل می‌شود.

*اگر دولت به موارد توجه نکند زیر تیغ استیضاح می‌رود

راهکارهایی برای ایجاد منابع آبی پایدار در اختیار دولت قرار دادیم که باید عمل کند؛ در غیر این صورت زیر تیغ سؤال و استیضاح می‌رود که البته این مسائل دردی از کشاورز دوا نمی‌کند.

از آن طرف نیز مسؤولان نیز اگر بحث کشت جایگزین را مطرح می‌کنند باید کشتی را معرفی کنند که کشاورز متحمل خسارت نشود و برای کشاورز قرین به منفعت باشد.

براساس مصوبه هیات وزیران کشت برنج تنها در سه استان شمالی آن هم در اراضی مناسب باید انجام شود در سایر استان‌ها خلاف قانون است که دولت باید با این موضوع برخورد کند.

تحقیق و تفحص از وزارت جهاد کشاورزی

باتوجه به مشکلات کشاورزان مازندران، بحث تحقیق و تفحص از وزارت جهاد کشاورزی برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی در مجلس مطرح شده که فرآیند آن در حال انجام است.

دولت در بحث حق‌آبه جبران مافات کند

*فارس: با توجه به اینکه برخی از کشاورزان دارای حق‌آبه هستند و در حال حاضر آبی ندارند که بخواهند از آن استفاده کنند در این زمینه وظیفه دولت چیست؟

در زمینه حق‌آبه نیز دولت باید جبران مافات کند باید بدانیم حجم آب پشت سدها رو به کاهش است و با توجه به این مهم نمی‌توانیم این منابع ذخایر آبی را تنها در اختیار بخش کشاورزی قرار دهیم؛ چراکه نیازهای ضرورتی‌تر داریم که باید در آن زمینه درنظر گرفته شود.

نگرانی جدی برای آماده‌سازی سالن شهید وطنی برای بازی‌های لیگ برتر

*فارس: باتوجه به صعود تیم نساجی مازندران به لیگ برتر، آیا بازی‌های این تیم در ورزشگاه شهید وطنی برگزار می‌شود؟

موفقیت تیم نساجی و صعودش به لیگ برتر معلول همدلی مجموعه مسؤولان شهرستانی و استانی، خود تیم، کادر فنی و هواداران بوده است که برخی از ظرفیت‌ها ایجاد شده و برخی موانع برداشته شده تا تیم نساجی به لیگ برتر رفت.

بعد از صعود تیم تلفنی با سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان صحبت کردیم و در پی مذاکره سالن ورزشی برای برگزاری مسابقات لیگ برتری در شهرستان قول محکم داده شد و  نامه مکتوب هم ارسال شد بازدید هم صورت گرفت و استاندار مازندران نیز در این زمینه پیگیر هستند اعتقاد من این است مسؤولان استان بسیج شدند باتوجه به اینکه برگزاری بازی‌ها در روزهای ابتدایی مرداد ماه حجم عظیمی از کارهای عمرانی باید صورت گیرد.

امیدواریم با سرعت دقت کارها به خوبی پیش رود تا بازی نخست در سالن شهید وطنی انجام شود دغدغه جدی در این زمینه داریم و ظرفیت‌های شهرستانی و استانی را بسیج کردیم، در این زمینه حدود پنج میلیارد تومان بودجه درنظر گرفته شده که 2.5 میلیارد تومان آن توسط استان و 2.5 میلیارد تومان توسط وزیر تامین شده ولی نگرانی ما در زمینه زمان است.

*فارس: صحبت پایانی؟

ما وکیل‌ مردم هستیم نه وکیل‌ دولت، ما به‌عنوان نمایندگان پیگیر مشکلات مردمی هستیم تا بتوانیم مشکلات و مسائل را حل کنیم.

86034/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #برجام #زمینه #مشکلات #رهبری #رهبر #اینکه #مذاکره #اسلامی #اروپا #مازندران #اعتماد #هستیم #رئیسه #آمریکا #هسته‌ای #مسائل #پیش‌بینی #امضای #می‌شد #کردیم #موضوع #شورای #رهنمودهای #اعلام #کشاورزی #تحقیق #نباید #نداریم #اقتصاد #توافق #داریم #دستور #تعهدات #باتوجه #استان #مسؤولان #حق‌آبه #نساجی #تومان #میلیارد #کشاورز #کشاورزان #مذاکرات #گرفته #اروپایی‌ها #تجربه #الگوی #ایجاد #اعتقاد #انقلاب #می‌کردند #اتفاق #بودجه #باشگاه‌ها #ندارد #استفاده #فرآیند #استقلال #خبرگزاری #پیروزی #براساس #وزارت #عده‌ای #استیضاح #می‌رود #منابع #کمیسیون‌های #عملیاتی #سیاسی #وظیفه‌ای #اختیار #تخصصی #دارد؟ #انتخابات #شمالی #شهرستانی #شهرستان #بازی‌های #استانی #برگزاری #وکیل‌ #پیگیر #نگرانی #درنظر #ادامه #ویژگی #رعایت #سوادکوه #مافات #جبران #منحصر #نیستند #جوانان #ادیانی‌راد #بیت‌المال #عمومی #مملکت #بسیاری #اقتصادی #ارتباط #خصوصی #دوره‌ای #نکرده #نمی‌کند #واگذاری #باشگاه‌های #بفروشیم #باشیم؟ #وضعیت #بدانیم #چیست؟ #تضمین #نمی‌کنیم #خوش‌بینانه #فراکسیون #امسال #بی‌اعتمادی #بدبینی #رئیس‌جمهور #تحریم #به‌دلیل #ضرورتی #قرارداد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : عده‌ای دنبال گره زدن زلف ایران به کاکُل غرب در برجام بودند/ تحقیق و تفحص از وزارت جهاد کشاورزی

*

*


X https://sport45.site/