مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 50941 -تاریخ انتشار : سه شنبه 22 خرداد 1397 -ساعت : 17:27

چاپ به اشتراگ گذاشتن
وضعیت قرمز برای 5 هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران/نیازی به محصولات خارجی نداریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد

وضعیت قرمز برای 5 هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران/نیازی به محصولات خارجی نداریم

مازندشورا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: حدود ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران در وضعیت قرمز هستند که در این زمینه کشت‌های جایگزین به‌ویژه در شهرهای ساری، میاندورود و جویبار مورد توجه قرار گیرد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، دلاور حیدرپور بعد از ظهر امروز در نشست خبری به‌مناسبت هفته جهاد کشاورزی، اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود مشکلات و مسائل بسیار امام راحل(ره) در ۲۷ خرداد ۵۸ فرمان تشکیل جهاد سازندگی را دادند که کار جهادی براساس ساخت روستاها و شرایط آن زمان کشور در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: اقدامات جهاد سازندگی از همان روزهای آغازین شروع شد و سازندگی در روستاها گسترش یافت که کمک بسیار خوبی صورت گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: با شروع جنگ تحمیلی همکاران جهاد سازندگی در کنار رزمندگان در پشتیبانی از جنگ کمک‌هایی داشتند که دستاوردهای بسیار خوبی به همراه داشت که حاصل آن پیروزی انقلاب اسلامی بود.

این مسؤول افزود: پس از پایان هشت سال دفاع مقدس سازندگی ادامه پیدا کرد و با ادغام به وزارت جهاد کشاورزی تغییر نام پیدا کرد و همچنان این فعالیت‌ها ادامه دارد.

حیدرپور با اشاره به اینکه در بیشتر مواد کشاورزی به خودکفایی رسیدیم و نیازی به محصولات خارجی نداریم، اضافه کرد: در بحث تولید گندم  خودکفا شدیم و امسال نیز نیازی به واردات نداریم.

وی یادآور شد: کشور ما تولید شکر نیز در سال زراعی جاری به خودکفایی می‌رسد که همه اینها با ارتقای بهره‌وری محقق می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به بحث مشکلات خشکسالی در کشور و استرس آبی در استان اشاره کرد و گفت: سال زراعی جاری به‌دلیل کاهش ۱۵ تا ۱۷ درصدی بارش و کم بارشی برف و ذخیره در ارتفاعات نگرانی‌هایی داشتیم به طوری‌که همکاران آب منطقه‌ای بین ۴۰ تا ۵۰ هزار هکتار پیش‌بینی کردند که کشت نکنند.

حیدرپور با اعلام اینکه ستاد بحران در زمینه مشکلات استرس آبی تشکیل شد و اقداماتی در این زمینه صورت گرفت، افزود: با مشارکت خوب در سطح استان همراهی خوب دهیاران نزدیک ۱۹۵ هزار هکتار نشا صورت گرفت و در  برخی مناطق به لحاظ دمایی کشاورزان درحال کشت هستند.

وی اظهار کرد: حدود ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران در وضعیت قرمز هستند که در این زمینه کشت‌های جایگزین از جمله پنبه، ذرت، علوفه و کلزا به‌ویژه در شهرهای ساری، میاندورود و جویبار مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: مدیریت خوبی و هماهنگی برای جلوگیری از مسائل استرس آبی در زمینه تجهیز چاه‌ها و لایروبی کانال‌ها صورت گرفت تا بتوانیم مشکلات استرس آبی را کاهش دهیم.

حیدرپور بیان کرد: به مناسبت هفته جهاد کشاورزی ۵۴ پروژه در ۱۳۸ روستا در بخش‌های مختلف زیربنایی و تولیدی  به بهره‌برداری می‌رسد که در اختیار ۱۱ هزار و ۳۰۰ خانوار کشاورز قرار می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه بیش از ۸۰۰ قطعه با سطح حدود ۱۷هزار هکتار داریم، گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار هکتار احیا کردیم که  بنا داریم آب‌بندان‌ها را در برنامه زمانی سه تا پنج ساله احیا کنیم؛ مجموع آب ذخیره شده توسط سدهای البرز و شهید رجایی ۳۰۰ میلیون متر مکعب ولی ذخیره آب‌بندان‌ها تا ۳۴۰ میلیون متر مکعب بوده که ظرفیت خوبی محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به خرید ۲۸هزار و ۳۵۰ تن کلزا تاکنون در استان اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی ما این است ۳۲ هزار تن دانه روغنی خریداری شود که با ادامه روند بتوانیم در زمینه سیاست اقتصاد مقاومتی و خوداتکایی گام برداریم.

حیدرپور با بیان اینکه آبیاری تحت فشار کمک بسیار خوبی برای استفاده بهینه از آب است، تصریح کرد: باید از آبی که در اختیار ما قرار می‌گیرد بتوانیم با استفاده درست مشکل کم‌آبی را در کشور و استان مدیریت کنیم.

وی درباره بحث تسهیلات اشتغال روستایی( کارا) ، گفت: یکی از کارهای مهمی که در دستور کار دولت  است استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی بوده که  ۴۵ درصد اعتبار برای بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد طرح‌ها مربوط به بخش کشاورزی است، بیان کرد: حدود ۷۴۰ طرح مصوب کمیته‌های فنی استانی شد که از این تعداد ۶۸۴ طرح به بانک‌ها معرفی شد و بقیه در دست بررسی است و ۴۸ طرح با ۶۹ میلیارد ریال اعتبار  پرداخت شد.

حیدرپور یادآور شد: با همراهی بانک‌ها با سرعت بیشتری در  بررسی  و تعیین تکلیف این پرونده‌ها در اختیار متقاضیان برای کمک به رونق تولید و اشتغال بکار گرفته شود.

وی در پایان گفت: امسال در بخش کشاورزی به ۲۵ هزار بهره‌بردار تسهیلاتی با اعتبار حدود ۴ هزار و ۹۷۷ میلیارد ریال پرداخت شد.

۸۶۰۳۴/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کشاورزی - مازندران - هکتار - حیدرپور - سازندگی - ادامه - زمینه - اینکه - بسیار - اشاره - استرس - استان - مشکلات - ذخیره - بتوانیم - اختیار - افزود - استفاده - تولید - اشتغال - اعلام - نیازی - نداریم - پیش‌بینی - همراهی - مدیریت - میلیون - بانک‌ها - میلیارد - پرداخت - اعتبار - روستایی - داریم - آب‌بندان‌ها - تسهیلات - می‌گیرد - یادآور - مسائل - تشکیل - روستاها - اسلامی - انقلاب - محصولات - اظهار - پیروزی - دستور - شالیزارهای - امسال - خارجی - زراعی - خودکفایی - وضعیت - همکاران - پایان - می‌رسد -

نظر شما در مورد : وضعیت قرمز برای 5 هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران/نیازی به محصولات خارجی نداریم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*