وضعیت قرمز برای 5 هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران/نیازی به محصولات خارجی نداریم

تاریخ انتشار : سه شنبه 22 خرداد 1397 - ساعت : 17:27

کد مطلب: 50941 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد

وضعیت قرمز برای 5 هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران/نیازی به محصولات خارجی نداریم

مازندشورا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: حدود ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران در وضعیت قرمز هستند که در این زمینه کشت‌های جایگزین به‌ویژه در شهرهای ساری، میاندورود و جویبار مورد توجه قرار گیرد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، دلاور حیدرپور بعد از ظهر امروز در نشست خبری به‌مناسبت هفته جهاد کشاورزی، اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود مشکلات و مسائل بسیار امام راحل(ره) در ۲۷ خرداد ۵۸ فرمان تشکیل جهاد سازندگی را دادند که کار جهادی براساس ساخت روستاها و شرایط آن زمان کشور در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: اقدامات جهاد سازندگی از همان روزهای آغازین شروع شد و سازندگی در روستاها گسترش یافت که کمک بسیار خوبی صورت گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: با شروع جنگ تحمیلی همکاران جهاد سازندگی در کنار رزمندگان در پشتیبانی از جنگ کمک‌هایی داشتند که دستاوردهای بسیار خوبی به همراه داشت که حاصل آن پیروزی انقلاب اسلامی بود.

این مسؤول افزود: پس از پایان هشت سال دفاع مقدس سازندگی ادامه پیدا کرد و با ادغام به وزارت جهاد کشاورزی تغییر نام پیدا کرد و همچنان این فعالیت‌ها ادامه دارد.

حیدرپور با اشاره به اینکه در بیشتر مواد کشاورزی به خودکفایی رسیدیم و نیازی به محصولات خارجی نداریم، اضافه کرد: در بحث تولید گندم  خودکفا شدیم و امسال نیز نیازی به واردات نداریم.

وی یادآور شد: کشور ما تولید شکر نیز در سال زراعی جاری به خودکفایی می‌رسد که همه اینها با ارتقای بهره‌وری محقق می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به بحث مشکلات خشکسالی در کشور و استرس آبی در استان اشاره کرد و گفت: سال زراعی جاری به‌دلیل کاهش ۱۵ تا ۱۷ درصدی بارش و کم بارشی برف و ذخیره در ارتفاعات نگرانی‌هایی داشتیم به طوری‌که همکاران آب منطقه‌ای بین ۴۰ تا ۵۰ هزار هکتار پیش‌بینی کردند که کشت نکنند.

حیدرپور با اعلام اینکه ستاد بحران در زمینه مشکلات استرس آبی تشکیل شد و اقداماتی در این زمینه صورت گرفت، افزود: با مشارکت خوب در سطح استان همراهی خوب دهیاران نزدیک ۱۹۵ هزار هکتار نشا صورت گرفت و در  برخی مناطق به لحاظ دمایی کشاورزان درحال کشت هستند.

وی اظهار کرد: حدود ۵ هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران در وضعیت قرمز هستند که در این زمینه کشت‌های جایگزین از جمله پنبه، ذرت، علوفه و کلزا به‌ویژه در شهرهای ساری، میاندورود و جویبار مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: مدیریت خوبی و هماهنگی برای جلوگیری از مسائل استرس آبی در زمینه تجهیز چاه‌ها و لایروبی کانال‌ها صورت گرفت تا بتوانیم مشکلات استرس آبی را کاهش دهیم.

حیدرپور بیان کرد: به مناسبت هفته جهاد کشاورزی ۵۴ پروژه در ۱۳۸ روستا در بخش‌های مختلف زیربنایی و تولیدی  به بهره‌برداری می‌رسد که در اختیار ۱۱ هزار و ۳۰۰ خانوار کشاورز قرار می‌گیرد.

وی با اعلام اینکه بیش از ۸۰۰ قطعه با سطح حدود ۱۷هزار هکتار داریم، گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار هکتار احیا کردیم که  بنا داریم آب‌بندان‌ها را در برنامه زمانی سه تا پنج ساله احیا کنیم؛ مجموع آب ذخیره شده توسط سدهای البرز و شهید رجایی ۳۰۰ میلیون متر مکعب ولی ذخیره آب‌بندان‌ها تا ۳۴۰ میلیون متر مکعب بوده که ظرفیت خوبی محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به خرید ۲۸هزار و ۳۵۰ تن کلزا تاکنون در استان اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی ما این است ۳۲ هزار تن دانه روغنی خریداری شود که با ادامه روند بتوانیم در زمینه سیاست اقتصاد مقاومتی و خوداتکایی گام برداریم.

حیدرپور با بیان اینکه آبیاری تحت فشار کمک بسیار خوبی برای استفاده بهینه از آب است، تصریح کرد: باید از آبی که در اختیار ما قرار می‌گیرد بتوانیم با استفاده درست مشکل کم‌آبی را در کشور و استان مدیریت کنیم.

وی درباره بحث تسهیلات اشتغال روستایی( کارا) ، گفت: یکی از کارهای مهمی که در دستور کار دولت  است استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی بوده که  ۴۵ درصد اعتبار برای بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۷۵ درصد طرح‌ها مربوط به بخش کشاورزی است، بیان کرد: حدود ۷۴۰ طرح مصوب کمیته‌های فنی استانی شد که از این تعداد ۶۸۴ طرح به بانک‌ها معرفی شد و بقیه در دست بررسی است و ۴۸ طرح با ۶۹ میلیارد ریال اعتبار  پرداخت شد.

حیدرپور یادآور شد: با همراهی بانک‌ها با سرعت بیشتری در  بررسی  و تعیین تکلیف این پرونده‌ها در اختیار متقاضیان برای کمک به رونق تولید و اشتغال بکار گرفته شود.

وی در پایان گفت: امسال در بخش کشاورزی به ۲۵ هزار بهره‌بردار تسهیلاتی با اعتبار حدود ۴ هزار و ۹۷۷ میلیارد ریال پرداخت شد.

۸۶۰۳۴/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #کشاورزی #مازندران #هکتار #حیدرپور #سازندگی #ادامه #زمینه #اینکه #بسیار #اشاره #استرس #استان #مشکلات #ذخیره #بتوانیم #اختیار #افزود #استفاده #تولید #اشتغال #اعلام #نیازی #نداریم #پیش‌بینی #همراهی #مدیریت #میلیون #بانک‌ها #میلیارد #پرداخت #اعتبار #روستایی #داریم #آب‌بندان‌ها #تسهیلات #می‌گیرد #یادآور #مسائل #تشکیل #روستاها #اسلامی #انقلاب #محصولات #اظهار #پیروزی #دستور #شالیزارهای #امسال #خارجی #زراعی #خودکفایی #وضعیت #همکاران #پایان #می‌رسد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : وضعیت قرمز برای 5 هزار و ۷۰۰ هکتار از شالیزارهای مازندران/نیازی به محصولات خارجی نداریم

*

*


X https://sport45.site/