شمیم عشق یار مهربانی در دیار علویان

تاریخ انتشار : دوشنبه 28 خرداد 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 51069 چاپ به اشتراگ گذاشتن

جشنواره کتابخوانی رضوی؛ فرصتی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی

شمیم عشق یار مهربانی در دیار علویان

مازندشورا: هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف ترویج فرهنگ رضوی و گسترش و ترویج مطالعه با موضوع فرهنگ غنی اسلامی به مناسبت ایام با برکت دهه کرامت در مازندران برگزار می‌شود.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، هشتمین جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی از برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) به مناسبت دهه کرامت توسط بنیاد علمی فرهنگی امام رضا(ع) و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در استان‌ها برگزار می‌شود.

بعد از برگزاری خوب و شایسته و مشارکت 50 هزار نفری مردم مازندران در دوره هفتم جشنواره کتابخوانی رضوی در استان، هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف ترویج فرهنگ رضوی و گسترش و ترویج مطالعه با موضوع فرهنگ غنی اسلامی و سیره ائمه معصوم(علیهم‌السلام)، به مناسبت ایام با برکت دهه کرامت در مازندران برگزار می‌شود.

فراخوان این جشنواره اردیبهشت ماه امسال با معرفی هفت اثر با موضوع سیره امام رضا علیه‌السلام در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان»،«جوان و بزرگسال» و همچنین بخش «خانوادگی» منتشر شد.

در راستای گسترش فرهنگ مطالعه عمومی در کشور، برگزاری هر چه باشکوه‌تر جشنواره نهضت کتابخوانی رضوی به صورت ویژه در مازندران مورد توجه قرار می‌گیرد.

جشنواره کتابخوانی رضوی، فرصتی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ترغیب شهروندان به سمت کسب معارف رضوی است و نیاز است تا با توجه به تجربه موفق این جشنواره در استان، همه مسؤولان و متولیان فرهنگی استان مازندران برای برگزاری هر چه بهتر این برنامه فرهنگی و ترویج فرهنگ رضوی همگام با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تلاش کنند.

این مهم سبب شده است تا برخی از مسؤولان فرهنگی، سیاسی و ورزشکاران شهرستان قائم‌شهر درباره اهمیت این جشنواره و ترویج فرهنگ کتابخوانی رضوی به گفت‌وگو بپردازیم.

 

*لزوم تبیین معرفی و شناختن کرامات واقعی امام رضا(ع) به نسل جوان

فرماندار قائم‌شهر درباره مشارکت عموم  مردم فهیم و فرهنگی و کتابخوان شهرستان در هشتمین  جشنواره بین‌المللی مسابقه کتابخوانی رضوی گفت: معرفی و شناختن کرامات واقعی امام رضا(ع) به جامعه، به ویژه نسل جوان بسیار مهم و حائز اهمیت  است، چرا که بسیاری از معارف دینی ما با این معارف حقیقی و ناب قابل اثبات بوده و کمک شایانی به باور و پذیرش عمومی و بسط این فرهنگ غنی اسلامی می‌کند.

مهدی محمدی تصریح کرد: این رویداد مهم و ارزشمند محملی است که ارادتمندان و عاشقان فرهنگ اهل‌بیت(ع) از توده‌های مردم تا جامعه فرهنگی و هنری و دانشگاهی و مدیران اجرایی کشور، خرمن خرمن از گل‌های این بوستان معنوی را بچینند و از نغمات آن، جان‌های تشنه و عاشق را سیراب کنند.

وی افزود: این جشنواره فرصتی است تا در سایه کرامت حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) بار دیگر فرهنگ کتاب و کتابخوانی را پاس بداریم، برنامه‌ریزی صورت گرفته در این جشنواره برای محتواسازی درباره سیره امام رضا(ع) و جاری و ساری کردن این معارف در عرصه‌های مختلف زندگی و همچنین تفکیک این آموزه‌های مترقی براساس مخاطب، اعم از جوانان، بزرگ‌سالان، خردسالان، زنان و... می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

*دهه کرامت فرصتی برای تقویت معارف دینی

شهردار قائم‌شهر نیز اظهار کرد: کهن سرزمین ایران مفتخر و معطر به حضور هشتمین اختر تابنده آسمان امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف و التحیه و الثناء و خواهر گرانقدرشان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است که وجود نورانی ایشان ارزشمندترین سرمایه معنوی و روشنایی بخش قلوب مؤمنان است.

بهمن معین‌پور خاطرنشان کرد: دهه کرامت که مطلع و ختام آن، میلاد این دو وجود مبارک است؛ فرصت مناسبی را فراهم می‌آورد تا بر بستر جشنواره بین‌المللی مسابقه کتابخوانی رضوی اقشار فرهنگی و آنان که با کتاب مانوسند از اقصی نقاط عالم، با گرامیداشت این ایام مبارک و فرخنده، نقش و سهمی در اشاعه و ترویج فرهنگ نورانی رضوی و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) ایفا کنند.

 

*گسترش و ترویج مطالعه با موضوع فرهنگ غنی اسلامی

رئیس شورای اسلامی ارطه نیز گفت: این جشنواره که با هدف ترویج فرهنگ رضوی و گسترش و ترویج مطالعه با موضوع فرهنگ غنی اسلامی و سیره ائمة معصوم(علیهم‌السلام) و به مناسبت ایام با برکت دهه کرامت برگزار می‌شود احیای مفهوم کریم و کرامت در جامعه و آنچه که می‌توانیم به طریق آن در جامعه مفهوم کرامت را مستجل کنیم مراجعه به قرآن است.

سید علی عمادی اظهار کرد: امام رضا(ع)خورشید تابانی است که افراد را از زشتی ها، بدی ها دور می کند و باعث نشاط و ایجاد زبان و قلبی پاک می شود.

 

*دعوت قهرمان کشتی جهان از مردم

سیداحمد محمدی قهرمان کشتی جهان درباره مشارکت عموم مردم فهیم و فرهنگی وکتابخوان شهرستان قائم‌شهر در این جشنواره، شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی را برای همه اقشار جامعه فرصتی بی‌بدیل برای مطالعه دانست و از همه مردم به‌ویژه ورزشکاران و ورزش دوستان دعوت کرد تا با شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی، در ترویج آموزه‌های عبادی و اجتماعی امام رضا(ع) اثرگذار باشند.

 

* عشق به امام رضا (ع) عامل مهم استقبال از جشنواره کتابخوانی رضوی

بخشدار مرکزی قائم‌شهر نیز بیان کرد: این جشنواره شناخت مردم را از سیره رضوی افزایش می‌دهد و امیدواریم نام امام رضا(ع) به این جشنواره برکت داده و شاهد رشد کتابخوانی در بین مردم باشیم.

مهدی حمزه‌خانی تصریح کرد: عشق و علاقه به امام رضا(ع) عامل مهم استقبال جشنواره کتابخوانی رضوی در جهت ترویج فرهنگ مطالعه است و این جشنواره حرکتی جدی در جهت تعمیق سیره و فرهنگ رضوی است و دست‌اندرکاران این جشنواره خادمان افتخاری ساحت رضوی هستند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قائم‌شهر نیز گفت: جشنواره کتاب‌خوانی رضوی یکی از برنامه‌هایی است که به مناسبت دهه کرامت توسط بنیاد علمی فرهنگی امام رضا (ع) و نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود این جشنواره با محوریت پرداختن به ابعاد مختلف زندگی ، شخصیت و سیره حضرت امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه  (س)در قالب‌های شعر و داستان  با معرفی هفت عنوان کتاب در سه رده سنی کودک ، نوجوان ، جوان و  بزرگسال برگزار می‌شود.

سید علی علوی با اعلام آمادگی این اداره برای شرکت در این رویداد مهم فرهنگی افزود: با استقبال و همکاری مناسب مجموعه همکاران و مسؤولان قائم‌شهر شاهد حضور و مشارکت هرچه بهتر این افراد در برگزاری هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی باشیم.

 

*امام رضا(ع)، جلوه تام رحمت الهی است

آیت‌الله علی فقیهی استاد حوزه و دانشگاه نیز درباره لزوم مشارکت مردم در جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار کرد: پیوند با امام رضا(ع)، ما را با علوم الهی آشنا می‌سازد و نهضت علمی مورد دغدغه مقام معظم رهبری در راستای گسترش فرهنگ رضوی تحقق می‌یابد.

وی هدف اصلی جشنواره ملی کتابخوانی رضوی را نهادینه کردن سیره رضوی در جامعه عنوان کرد و افزود: امام رضا(ع)، جلوه تام رحمت الهی است که به‌واسطه وجود ایشان، رحمت حق شامل حال بشریت می‌شود، این‌چنین رحمت حق به بشر می‌رسد. بشر بر حسب فطرت سالم خداداد اگر حق را بفهمد آن را می‌پذیرد؛ مهم، اقدامات مناسب در جهت شناخت و شناساندن حق است.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره فرصتی برای ترویج فرهنگ رضوی و گسترش فرهنگ و سبک زندگی حضرت امام رضا(ع) است.

فقیهی با تاکید بر لزوم بهره‌گیری از آموزه‌های دینی به طور کامل و دقیق، گفت: همه باید تلاش کنند تا این سیره در جامعه به نحو مطلوبی گسترش یابد.

به گزارش فارس، امید است در هشتمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی که با هدف ترویج فرهنگ رضوی و گسترش و ترویج مطالعه با فرهنگ غنی اسلامی و سیره ائمة معصوم(علیهم‌السلام) برگزار می‌شود، خوش بدرخشیم.

نحوه شرکت در مسابقه به دو صورت آنلاین و مکتوب است و مردم استان می‌توانند برای سوالات مسابقه و منابع  به کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها و سایت www.razavi.iranpl.ir مراجعه کنند.

86018/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #جشنواره #فرهنگ #کتابخوانی #ترویج #فرهنگی #کرامت #گسترش #اسلامی #جامعه #قائم‌شهر #مطالعه #فرصتی #عمومی #برگزار #استان #مشارکت #معارف #برگزاری #هشتمین #درباره #موضوع #مسابقه #معرفی #مازندران #کتابخانه‌های #شهرستان #مناسبت #اداره #استقبال #دانشگاه #بین‌المللی #مسؤولان #اظهار #علیهم‌السلام #معصوم #زندگی #آموزه‌های #افزود #اقشار #خاطرنشان #مبارک #نورانی #مفهوم #شناخت #مناسب #فقیهی #فاطمه #عنوان #باشیم #افراد #قهرمان #استاد #مراجعه #ورزشکاران #همچنین #راستای #شناختن #بزرگسال #نوجوان #گزارش #بنیاد #کرامات #واقعی #اهل‌بیت #معنوی #رویداد #تصریح #بسیار #محمدی #مختلف

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : شمیم عشق یار مهربانی در دیار علویان

*

*


X https://sport45.site/