مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 51074 -تاریخ انتشار : دوشنبه 28 خرداد 1397 -ساعت : 10:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
گران بودن هزینه‌های غربالگری و سلامت جنین دردسر والدین جوان

بارداری و دغدغه‌های این دوران طلایی

گران بودن هزینه‌های غربالگری و سلامت جنین دردسر والدین جوان

مازندشورا: لزوم انجام تست‌های غربالگری و سلامت جنین در سه ماهه نخست و دوم بارداری از تاکیدات کادر درمانی است اما گران بودن این تست‌ها یکی از دغدغه‌هایی است که مادران و پدران با آن دست به گریبان هستند چراکه معمولاً این آزمایش‌ها بدون پوشش مناسب بیمه‌ای هستند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان قائم‌شهر، داشتن فرزند سالم همیشه یکی از دغدغه‌های بزرگ و مهم پدران و مادران است و این امر با توجه به افزایش سن، بیشتر هم خواهد شد.

ماشینی شدن، توسعه غذاهای فست فودی و ناهنجاری‌های اجتماعی و البته ژنتیک، از مهمترین عواملی هستند که می‌توانند بر روی سلامت جنین تأثیرگذار باشند و یا خدای نکرده سلامتی فرزندان‌مان را به چالش بکشند.

امروزه روش‌های نوین پزشکی قبل، هنگام و بعد از بارداری به مادران کمک می‌کند تا با خیال راحت‌تری دوران بارداری خود را سپری کنند و فرزندی سالم به‌دنیا بیاورند.

یکی از روش‌های مهم که همه مادران در گام نخست باید آن را انجام دهند آزمایشات غربالگری و سلامت جنین است که می‌تواند بیماری‌ها و ناهنجاری‌های احتمالی را تا حدودی مشخص کند.

گرچه بررسی‌های ناهنجاری‌های کروموزومی بر روی جنین در طول بارداری فقط احتمال است ولی تا حدود زیادی پزشک را از حال و هوای جنین در رحم را آشکار خواهد کرد.

تست‌های غربالگری، مجموعه‌ای از بررسی‌های سونوگرافی و آزمایشاتی است که در دوران بارداری در زمان‌های معین برای تشخیص ناهنجاری‌های جنین انجام می‌شود و حاصل این غربالگری‌ها احتمال ابتلای جنین به سندروم‌های ژنتیکی شایع مانند سندروم داون (تریزومی 21)،‌ سندروم ادوارد (تریزومی 18) و سندروم پاتو (تریزومی 13) را بررسی می‌کند.

باتوجه به دغدغه مادران امروز نسبت به انجام غربالگری و انجام آزمایشات در دوران بارداری به‌ویژه در سه ماهه نخست بارداری که دوران طلایی مادر و جنین محسوب می‌شود به سراغ کارشناس مامایی رفتیم تا در این باره توضیحاتی دهد.

زینب هدایتی در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه مادران باردار باید در نخستین مراجعه خود به پزشک متخصص زنان و یا ماما از آنها بخواهند که برنامه‌ای که قرار است در طول بارداری اجرا کنند را برای‌شان توضیح دهند، اظهار کرد: بین هفته 6 تا هفته دهم بارداری، به انجام تست‌های روتین نیاز داریم که میزان قندخون، کم‌خونی و تیروئید مادر را بررسی کند.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین تست‌ها در دوران بارداری در گام نخست، انجام تست‌های غربالگری است که دو مرحله دارد و در سه ماهه نخست و دوم بارداری انجام می‌شود.

این کارشناس مامایی تصریح کرد: مرحله نخست غربالگری بارداری FTS نام دارد و از 11 هفته تا 13 هفته و 6 روز یک سونوگرافی برای مادر درخواست می‌کنیم که در آن به غیر از اندازه جنین و سن بارداری، فاکتوری به نام NT اندازه‌گیری می‌شود چرا که چین گردن یا همان ناحیه شفاف پشت گردن جنین در طول این هفته‌ها قابل بررسی است و عدد آن باید کمتر از عدد سه باشد و اگر بالای سه باشد مارا نگران می‌کند.

هدایتی با بیان اینکه موازی با سونوگرافی NT و در همان روز، یک آزمایش خون هم از خانم باردار درخواست می‌شود، اظهار کرد: این آزمایش، همان آزمایش غربالگری مرحله نخست است و از مادر نمونه خون گرفته می‌شود و در آن دو فاکتور را اندازه‌گیری می‌کنند و با نرم‌افزار مخصوص، عددها را با عدد NT سونوگرافی بررسی می‌کنند و مواردی همچون سن جنین، وزن نرمال مادر و اینکه آیا دیابتیک است یا خیر در آن قید می‌شود.

وی ادامه داد: انجام سونوی NT، به این معنی نیست که بگوییم جنین سالم است چرا که نتیجه آن یک عدد احتمالی است و در غربالگری مرحله نخست سه عقب‌ماندگی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این کارشناس مامایی تصریح کرد: سندروم داون، تریزومی 18 و 13، سه ناهنجاری بزرگ هستند و غربالگری احتمال اینکه جنین به این عقب‌ماندگی گرفتار شود را بررسی می‌کند و بر اساس آن آزمایشات مادران به سه دسته مادران کم‌خطر، مادران با ریسک و خطر متوسط و یا پرخطر تقسیم می‌شوند که اگر کم‌خطر باشد غربالگری مرحله دوم را مختصرتر درخواست می‌کنیم ولی در غیر این‌صورت باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

هدایتی در پایان گفت: وقتی پزشک متخصص و یا ماما، در خواست سونوی NT و غربالگری مرحله نخست  را دارد خانم باردار باید هردو را در یک روز انجام دهد یعنی نخست سونوگرافی را انجام دهد و اگر عدد NT، زیر سه بود بلافاصله آزمایش خون را هم انجام دهد.

به گزارش فارس، داشتن فرزند سالم حق و خواسته همه خانم‌ها و آقایان است و انجام تست‌های غربالگری و سلامت جنین می‌تواند تا حدود زیادی خیال آنان را از داشتن یک فرزند سالم راحت کند ولی گران بودن این تست‌ها یکی از دغدغه‌هایی است که مادران و پدران با آن دست به گریبان هستند چرا که معمولاً این آزمایش‌ها بدون پوشش مناسب بیمه‌ای هستند و با توجه به اهمیت آزمایش‌های تشخیصی و غربالگری دوران بارداری برای داشتن نسلی سالم، تاکنون اقدام مؤثری در رابطه با پوشش بیمه حداکثری آن انجام ‌نشده است.

گزارش از : مهرآسا جانعلی‌پور

86044/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بارداری - غربالگری - مادران - دوران - بررسی - مرحله - سونوگرافی - آزمایشات - آزمایش - سندروم - می‌کند - تریزومی - اینکه - تست‌های - ناهنجاری‌های - داشتن - سلامت - گزارش - درخواست - کارشناس - مامایی - باردار - هدایتی - احتمال - فرزند - می‌کنیم - می‌تواند - اندازه‌گیری - سونوی - کم‌خطر - عقب‌ماندگی - تصریح - دغدغه‌های - تست‌ها - روش‌های - زیادی - پدران - بررسی‌های - احتمالی - اظهار - متخصص - طلایی -

نظر شما در مورد : گران بودن هزینه‌های غربالگری و سلامت جنین دردسر والدین جوان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*