مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5179 -تاریخ انتشار : یکشنبه 17 مرداد 1395 -ساعت : 10:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارشی از وضعیت پرندگان در پایتخت؛

باید کاری کنیم همه پارک‌های شهر باغ پرندگان باشد

مازندشورا: فضاهایی که پرندگان در آنها قابلیت سکونت داشتند و لانه سازی می‌کردند امروزه در حال کمتر شدن است با این حال باید اقداماتی مانند ایجاد باغ پرندگان کمک می کند تا شهر تهران از نعمت وجود پرندگان محروم نشود.

مازندشورا:

بلدیه|باغ پرندگان، در شمال ‌شرق تهران در دل جنگل لویزان واقع شده است. مجموعه باغ پرندگان در دل طبیعت طراحی و ساخته شده تا شرایط نگهداری بهتری به صورت طبیعی برای پرندگان مهیا باشد. 
باغ پرندگان با مساحت 23 هکتار در 2 فاز طراحی شده است. فاز اول به نام «دشتچر» نام گذاری شده است که در اردیبهشت ماه سال 1392 افتتاح شد و شامل پرنده‌هایی است که در قفس نگهداری می‌شوند و یا توان پرواز ندارند.
فاز دوم که مساحتی کمتر از فاز اول دارد در محدوده شمالی در حال احداث است و « آبچر» نام دارد. این فاز شامل پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند و توسط تور از خروج آنها جلوگیری می‌شود‌.
باغ پرندگان تهران، بزرگ‌ترین مجموعه نگهداری پرندگان است که به دلیل طراحی مسیرهای پیچ در پیچ، مسیر طولانی‌ای را شامل می‌شود. ورودی باغ در بالاترین قسمت آن قرار دارد و از بالا تقریبا همه محوطه باغ قابل رویت است. باغ با محل نگهداری انواع طوطی‌ها و كبوترها شروع می‌شود، در طول مسیر می‌توانید پرندگان شكاری، كوهی، صحرایی و آبزی را در نزدیكی هم در محیط طبیعی ببینید.

فقط پرندگانی مانند طوطی‌سانان و شكاری‌ها باید در قفس نگهداری شوند. قفس این پرنده‌ها طوری طراحی شده كه آنها بتوانند در ارتفاع بالا پرواز كنند و همه ‌جا را زیر نظر داشته باشند. ایستگاه پایانی باغ پرندگان هم قلمرو شترمرغ‌های آفریقایی و ایرانی است. در‌كنار هر قفس یا محیط روباز كه به یك نوع پرنده خاص تعلق دارد تابلوهایی نصب شده كه نام پرنده به همراه نام علمی آن به زبان انگلیسی نوشته شده است.
  
از شاخصه‌های باغ پرندگان تهران، طراحی زیبا و منحصر به ‌فرد محوطه باغ است. محوطه باغ پرندگان را مسیرهای سنگفرش شده که توسط درختان و گل‌های زیبایی محصور شده است در بر گرفته است. سایه بان هایی از جنس چوب، نی و پوشال، نیمکت‌های چوبی با طراحی‌های متنوع، آلاچیق‌های چوبی، عدم وجود تیر برق یا تاسیسات اضافی، تابلوهای راهنمای طرح چوب با خط نستعلیق، آبشارهای کوچک و زیبا و طراحی هوشمندانه برکه‌ها و پل‌های چوبی آن، از شاخصه‌های این باغ است. فضای بكر طبیعت باغ پرندگان، به همراه مصالحی از جنس سنگ و چوب و سقف آشیانه‌های پرندگان كه با ساقه‌های برنج پوشانده شده فضای زیبایی را به وجود آورده است.

اگر شنای قوهای سفید زیبا، شكار ماهی‌های كوچک توسط پلیكان‌ها، ایستادن فلامینگوها روی یک پا آن هم برای دقایق طولانی، شنای غازها و اردک‌های رنگارنگ با جوجه‌هایشان را تا حالا فقط در فیلم‌های مستند تماشا كرده‌اید، حالا این شانس را دارید كه همه این صحنه‌ها را در باغ پرندگان از نزدیک تماشا كنید.
هم ‌اكنون بیش از 6500 پرنده از 55 گونه متفاوت در باغ نگهداری می‌شوند. یكی از ویژگی‌های منحصر به فرد باغ پرندگان تهران، رها بودن پرندگان در محیط است، به این معنا كه حدود 90 درصد از پرنده‌های این مجموعه در فضای كاملا روباز و در محیط بدون قفس نگهداری می‌شوند.
  

به باغ‌های پرندگان زیادی در شهر تهران نیاز داریم
محمدمهدی گلمکانی، رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار «تهران سما» درباره اینکه قبلا شاهد عبور پرنده‌های زیادی از باغات شهر در تهران بودیم امروز این اتفاق کمتر می‌افتد گفت: هر نوع آلاینده‌ای روی سلامت همه جانداران، گیاهان، پرندگان و انسان‌ها تاثیر می‌گذارد و یکی از علل تغییرات تنوع زیستی آلودگی‌هاست.
رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران با اشاره به اینکه گونه‌هایی که مقاوم نیستند سریع‌تر نابود می‌شوند و گونه‌های مقاوم‌تر شکل می‌گیرند افزود: البته وقتی آلودگی زیاد باشد همه گونه‌ها ضرر می‌کنند و از بین می‌روند. ما در تهران با توجه به وضعیت اقلیمی که در دهه‌های گذشته داشتیم و توسعه‌ شهر که در دهه‌های اخیر داریم بیشتر در معرض خطر هستیم.
گلمکانی با بیان اینکه فضاهایی که پرندگان در آنها قابلیت سکونت داشتند و لانه سازی می‌کردند امروزه در حال کمتر شدن است تصریح کرد: ساختمان‌ها جای آنها را گرفتند، منابع آب سالم برایشان وجود ندارد و همه اینها باعث می‌شود نغمه‌های خوش پرندگان را در سطح شهر کمتر بشنویم.
  
وی با تاکید بر اینکه ما به باغ‌های پرندگان زیادی در شهر تهران نیاز داریم خاطر نشان کرد: باغ پرندگان شهر تهران نمادین است اما باید کاری کنیم همه پارک‌های شهر باغ پرندگان باشد. همه فضاهای سبز شهر، دوستدار پرندگان باشند. همه موجودات امنیت داشته باشند.
رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران با اشاره به اینکه دریاچه پارک چیتگر توانسته 10 گونه جدید پرنده به شهر تهران اضافه کند تاکید کرد: اگر بتوانیم هرچه بیشتر به این مکان‌های زیست محیطی رسیدگی کنیم انگار به بحث غنی سازی تنوع زیست محیطی نزدیک‌تر شدیم و آن را تقویت کردیم.
باغ پرندگان، برگ برنده کلان شهر تهران 

فرزاد امیر اصلانی، کارشناس تنوع زیستی ستاد محیط زیست شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار «تهران سما» تعداد گونه‌های پرندگان شهر تهران را 170 نوع خواند و بیان کرد: ما در تهران فقط کلاغ و قمری و گنجشک نداریم. در تهران چرخ ریسک، انواع سهره‌ها، مرغ مینا و طوطی داریم. تنوع بسیار خوبی از نظر تنوع پرنده در شهر تهران داریم. 
وی با اشاره به اینکه در پارک‌ها و بوستان‌های شهر به دلیل اینکه زیستگاه مناسبی برای پرندگان هستند انواع و اقسام گونه‌های پرندگان مشاهده می‌شود افزود: با توجه به اینکه فصل زادآوری پرندگان بهار است در سه ماهه اول سال گونه‌های بیشتری پرنده در سطح شهر دیده می‌شود.
اصلانی با ذکر اینکه در فصل پاییز و زمستان تعداد گونه‌های بیشتری در سطح شهر دیده می‌شود تصریح کرد: بعضی از این گونه‌ها مهاجر هستند و شهر تهران محل عبور آنهاست. ممکن است آنها پرنده مهاجر عبوری یا محلی باشند. 
این کارشناس تنوع زیستی ضمن بیان اینکه در تهران هفت نوع زیستگاه مختلف برای پرندگان داریم خاطر نشان کرد: این تنوع زیستگاه‌ها باعث شده که تعداد پرندگان بیشتری جذب شوند و در واقع تعدادشان کاهش پیدا نکرده است. 
  
اصلانی باغ پرندگان محدوده لویزان را راهکار و پیشنهاد بسیار خوبی دانست و گفت: گونه‌های مختلفی وارد آن باغ شدند و جنبه‌های مثبت زیادی از جمله ورود گونه‌های مختلف به شهر، زیستگاه مناسب برای زادآوری پرندگان است. دوماه پیش یکی از درناهای تاجدار که متعلق به قاره آفریقا است آنجا زادآوری کرد که دوتا از جوجه‌هایش به دنیا آمدند.
وی وجود باغ پرندگان را برگ برنده کلان شهر تهران دانست و افزود: ورود گونه‌های غیر بومی قدری احتیاط می‌طلبد و نمی‌شود آنها را در سطح زیستگاه‌ها رها کرد زیرا ممکن است به گونه‌های دیگر آسیب برسانند. باغ پرندگان باعث می‌شود بتوانیم از گونه‌های دیگر محافظت کرده و باعث افزایش گونه‌های مختلف شد. 
  
تمهیداتی برای رفاه شهروندان فاقد خودروی شخصی در این باغ در نظر گرفته شده است؛ خودروهای ون که در ابتدای خیابان هنگام، مستقر شده‌اند تا بازدیدكنندگان را به باغ پرندگان بیاورند و از آنجا هم دوباره آنها را تا خیابان هنگام برگردانند، همچنین در داخل باغ پرندگان ماشین‌های برقی وکالسکه‌هایی برای جا به جایی افراد سالمند طراحی شده است.
باغ پرندگان هر روز از ساعت 8 تا 18 برای بازدید شهروندان آماده است.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پرندگان - تهران - گونه‌های - اینکه - پرنده - طراحی - نگهداری - داریم - زیادی - می‌شوند - شهرداری - باشند - افزود - زیستگاه - تعداد - اشاره - زیستی - زادآوری - مجموعه - انواع - پرواز - مختلف - محوطه - بیشتری - بیشتر - تصریح - دانست - شهروندان - هنگام - خیابان - بتوانیم - کارشناس - بسیار - مهاجر - اصلانی - برنده - زیستگاه‌ها - محیطی - تاکید - گلمکانی - پرندگانی - قابلیت - مسیرهای - روباز - محدوده - طبیعی - پارک‌های - لویزان - طبیعت - همراه - شاخصه‌های - باغ‌های - وضعیت - خبرنگار - گونه‌ها - پرنده‌های - تماشا - منحصر - زیبایی - گرفته - دهه‌های -

نظر شما در مورد : باید کاری کنیم همه پارک‌های شهر باغ پرندگان باشد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها