مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5184 -تاریخ انتشار : یکشنبه 17 مرداد 1395 -ساعت : 11:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن

10 هکتار در تصرف زباله‌ها

درگیریدلالان ضایعات و ماموران شهرداری در یافت‌آباد

مازندشورا: یکی از تجارت‌های پرسود در دنیا، تجارت زباله است. در تهران هم کم نیستند کسانی که از محل جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها کسب درآمد می‌کنند.

مازندشورا:

بلدیه | یکی از تجارت‌های پرسود در دنیا، تجارت زباله است. در تهران هم کم نیستند کسانی که از محل جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها کسب درآمد می‌کنند. طبق قانون، این جمع‌آوری و بازیافت زباله برعهده شهرداری است، اما در سطح شهر تهران مکان‌های متعددی وجود دارند که افراد به صورت غیرقانونی در آن اقدام به جمع‌آوری پسماندهای خشک می‌کنند. دیروز یکی از همین مکان‌ها محل درگیری ماموران شهرداری و این دلالان بود. زمینی در منطقه یافت‌آباد تهران که حدود 30 سال در تصرف دلالان زباله قرار داشت، از طرف شهرداری منطقه 18 با دخالت نیروی انتظامی پس گرفته شد.به گزارش «فرهیختگان»، سال‌هاست این زمین 10 هکتاری در منطقه یافت‌آباد تهران که جزء موقوفات سازمان اوقاف نیز هست، در تصرف دلالان زباله قرار دارد و زباله‌گردهای سطح شهر که برخی آنها را معتادان یا کودکان‌شان تشکیل می‌دهند، انواع پلاستیک، شیشه، نایلون، فلز، کاغذ و سایر اقلام بازیافتی را جمع‌آوری می‌کنند. زباله‌ها پس از فروش به خرده‌فروشان زباله، با کامیون به محل دپوی غیرقانونی زباله منتقل می‌شوند. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که شهرداری نیز به صورت موازی اقداماتی در حوزه جمع‌آوری و تفکیک پسماندهای خشک انجام می‌دهد.
مصطفی حسنی، مدیر روابط‌عمومی شهرداری منطقه 18 در مورد بازپس‌گیری این منطقه از سوی شهرداری به «فرهیختگان» می‌گوید: «سال‌هاست در منطقه تقی‌آباد، ضلع شمالی خط آهن تهران اهواز، زمین‌های اوقاف به صورت غیرمجاز تصرف شده است. اوقاف در این باره بارها اقدام کرد، اما نتوانست برای بازپس‌گیری این زمین‌ها موفق شود.» چندی پیش نماینده دادستانی تهران و نیروی انتظامی از این بخش بازدیدی داشتند و شرایط بهداشتی آن را به‌شدت اسفبار توصیف کردند. به همین دلیل حکم به جمع‌آوری این منطقه صادر شد.  پس از ابلاغ حکم به کسانی که در این منطقه ساکن هستند دیروز نیروی انتظامی به همراه ماموران شهرداری منطقه 18 به این محل رفت و پس از درگیری مختصری که به گفته حسنی به جرحی منجر نشد، یک‌چهارم از این زمین از دلالان بازپس گرفته شد.

 دپوی زباله‌ها در کهریزک
البته تنها یافت‌آباد درگیر این معضل نبوده است و چندین منطقه در تهران در تصرف دلالان زباله قرار دارد. این درحالی است که براساس ماده 16 قانون پسماند، نگهداری، مخلوط کردن، جمع‌آوری، حمل‌ونقل، خرید و فروش، دفع، صدور و تخلیه پسماندها در محیط طبق مقررات و آیین‌نامه اجرایی آن خواهد بود. در غیر این صورت اشخاص متخلف به حکم مراجع قضایی به جزای نقدی محکوم می‌شوند. حال به نظر می‌رسد شهرداری برای اجرای این ماده اقدام به تخلیه این زمین‌ها و ساماندهی پسماندهای خشک کرده و برنامه‌ای برای ساماندهی زباله‌گردها درنظر گرفته است تا با ساخت محل دپوی مرکزی زباله‌ها در کهریزک تهران جمع‌آوری زباله‌های خشک تهران را به صورت کامل با مدیریت خود انجام دهد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : منطقه - شهرداری - تهران - جمع‌آوری - زباله - زباله‌ها - دلالان - یافت‌آباد - اقدام - پسماندهای - ماموران - انتظامی - اوقاف - گرفته - نیروی - بازپس‌گیری - ساماندهی - تخلیه - زمین‌ها - سال‌هاست - می‌شوند - دیروز - بازیافت - کسانی - قانون - غیرقانونی - درگیری - فرهیختگان -

نظر شما در مورد : درگیریدلالان ضایعات و ماموران شهرداری در یافت‌آباد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها