مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5191 -تاریخ انتشار : یکشنبه 17 مرداد 1395 -ساعت : 13:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه ایجاد صندوق ذخیره شهری را بررسی می کند؛

شرط های موفقیت پیشنهاد شهردار

مازندشورا: صندوق ذخیره شهری می تواند مانع از خرج تراشی در منابع اداره شهر شود اما کارشناسان پولی معتقدند نفس اجرای این ایده خوب است به شرط آنکه پیش شرط های لازم و ابزار نظارتی کافی برای اداره آن هم ایجاد شود.

مازندشورا:

شرط های موفقیت پیشنهاد شهردار بلدیه | بهشاد بهرامی | شهردار تهران دو هفته پیش در حضوری سرزده در صحن علنی پارلمان محلی پایتخت پیشنهاد ایجاد یک صندوق ذخیره شهری را به اعضای شورای شهر ارائه کرد.محمدباقر قالیباف شهردار تهران با ارائه پیشنهاد اعلام کرد: این صندوق می تواند ملی برای واریز تمامی درآمدها و طلب های شهرداری تهران باشد. ایجاد این صندوق می تواند سرمایه ای برای پایتخت محسوب شود تا در هنگام بروز مشکلات اقتصادی بتوان از آن کمک گرفت.

به گفته وی منبع تغذيه این صندوق مي‌تواند شامل 14هزار ميليارد تومان بدهي دولت به شهرداري و يك ميليارد دلاري باشد كه طبق مصوبه مجلس بايد از محل صندوق ذخيره ارزي كشور به شهرداري تهران پرداخت شود.او با تاکید بر اینکه صندوق ذخيره شهری مي‌تواند منبع درآمدي مطمئن و پايدار براي اداره آينده شهر به حساب‌ آيد، عنوان کرد: دولت هر كالا، تهاتر يا كارخانه بر زمين مانده‌اي كه دارد را مي‌تواند به جاي بدهي خود به شهرداري واگذار كند تا شهرداري با تبديل آن به احسن، درآمدش را به‌ حساب اين صندوق واريز كند. او تاکید داشت اگر اعضای شورای شهر با این پیشنهاد موافق باشند می توانیم لایحه ایجاد صندوق ذخیره شهری را در جلسات بعدی به شورای شهر ارائه کنیم.

به گزارش بلدیه، اگرچه ارائه این پیشنهاد به گفته برخی اعضای شورای شهر می تواند مانع از خرج تراشی در منابع اداره شهر شود اما کارشناسان پولی معتقدند نفس اجرای این ایده خوب است به شرط آنکه پیش شرط های لازم و ابزار نظارتی کافی برای اداره آن هم ایجاد شود.

رضا بوستانی اقتصاددان و مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه ایجاد یک صندوق ذخیره به تنهایی نمی تواند شفافیت و اطمینان ایجاد کند، به «بلدیه» می گوید: یکی از مبانی اولیه برای شفافیت بخشی به یک صندوق ذخیره از طريق حسابداري حرفه اي با اعمال ساز كارهاي دقيق و گزارش دهي مستمر امکان پذیر است. 
اوبا  ذكر مثالي بانك ها را نمونه مقايسه اي براي تبيين  منظور خود عنوان و اظهار می کند: فعاليت بانكها را سهامداران و بانك مركزي در مقام ناظر رصد مي كنند به دلیل بالا بودن هزینه ها بخشی از درآمدهای ثبت شده در صورت های مالی شکل صوری داشته باشد.

او ادامه می دهد: برای ایجاد یک صندوق ذخیره در نهادی همچون شهرداری که در گروه مجموعه های دولتی یا دارای سهامدار قرار نمی گیرد و یک نهاد عمومی است نیاز است در ابتدا قانونگذار شفافیت لازم را در سازوکارهای حسابرسی ایجاد و سپس قوه قضائیه به عنوان نهاد نظارتی بر آن نظارت کند. 
به گفته این صاحبنظر حوزه پولی در حال حاضر تنها نهاد نظارتی بر عملکرد مالی شهرداری، شورای شهر است که فقط می تواند از ابزار استیضاح برای نظارت استفاده کند.

بوستانی با بیان اینکه به صرف ایجاد یک صندوق ذخیره نمی توان در نظام حسابرسی شهرداری ها شفافیت ایجاد کرد، تاکید می کند: باید هم راستا با ایجاد چنین صندوقی بسترهای قانونی نظارت بر آن مشخص شود و حدود اختیارات شهردار در این صندوق اعلام شود.

او می گوید: ایجاد هر صندوق ذخیره ای در شهرداری چه با هدف ثبات سازی و چه با هدف سرمایه ای یا تامین هر دو هدف، نیازمند استقرار پیش شرط هایی در حوزه شفاف سازی است؛ ضمن آنکه نحوه اداره و نظارت بر آن نیز از مراحل دیگر برای ایجاد یک صندوق کارآمد است.
این اقتصاددان تصریح می کند: یکی از مسیرهای نظارتی بر صندوق ذخیره شهری نیز ایجاد ابزار نظارتی از طریق نهادهای حرفه ای و دارای ابزار همچون قوه قضائیه است.

بوستانی به تجربه حساب ذخیره ارزی اشاره می کند و می گوید: این صندوق در دو دوره مختلف با دو تفکر متفاوت مدیریت شد و در دو دوره مدیران این حساب بر کارآمدی دستگاه تاکید داشتند این در حالی بود که هیچ ابزار نظارتی بر نحوه عملکرد این حساب در هر دوره وجود نداشت و منابع حساب به دو شكل كاملا متفاوت هزينه شد. او اعتقاد دارد مقام هاي نظارتي بدليل آنكه در زمان مناسب امكان ورود ندارند فقط به توصيف و داوري وضعيت پرداختند. بوستاني مي گويد تجربه حساب بايد در صندوق هاي مشابه به شكل ارزي و ريالي استفاده شود و اگر الگوهاي كنترلي و نظارتي رعايت نشود وافي به مقصود نخواهد بود.

رحمت اله حافظی عضو شورای شهر تهران نیز معتقد است: صندوق ذخیره شهری اگرچه می تواند محلی برای تامین منابع برای اقدامات شهر باشد اما صرف ایجاد این صندوق نمی توان امیدوار بود که گامی در راستای شفاف سازی هزینه های شهری برداشته می شود مگرآنکه ملاحظاتی در قالب این صندوق دیده شود.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : صندوق - ایجاد - ذخیره - تواند - نظارتی - شورای - ابزار - تاکید - پیشنهاد - تهران - شهرداری - شفافیت - نظارت - شهرداري - بلدیه - اداره - ارائه - شهردار - منابع - مي‌تواند - بوستانی - عنوان - اینکه - اعضای - قضائیه - عملکرد - حسابرسی - استفاده - نظارتي - متفاوت - تجربه - تامین - دارای - اقتصاددان - اعلام - سرمایه - ذخيره - گزارش - اگرچه - هزینه - پایتخت - ميليارد - همچون -

نظر شما در مورد : شرط های موفقیت پیشنهاد شهردار

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها