مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5219 -تاریخ انتشار : دوشنبه 18 مرداد 1395 -ساعت : 11:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ريزگردها هر سال 120بار به خاورمیانه حمله مي‌كنند

تا 15سال ديگر طوفان ريزگردها به 300 بار در سال خواهد رسيد

مازندشورا: ريزگردها در سال‌هاي اخير به عنوان مهمترين منبع آلودگي هواي كشور ما در 6 ماه نخست سال شناخته مي‌شود.

مازندشورا:

بلدیه| نگاهي منطقه‌اي به اين پديده خطرناك نشان مي‌دهد كشورهاي خاورمیانه با بدترین صدمات ناشی از هجوم ریزگردها مواجه مي‌شوند. براساس گزارش کارشناسان سازمان ملل، تعداد طوفان های گرد و خاک کشور عراق در 15سال آینده می تواند از تعداد 120مرتبه کنونی  تا 300مرتبه در هر سال افزایش یابد.دانشمندان سازمان ملل پیش بینی می کنند که امکان وقوع 300 طوفان گرد و غبار در سال‌هاي پيش‌رو در عراق وجود دارد. این دانشمندان می گویند با افزایش قابل توجه طوفان های گرد و خاک، بیشترین آسیب های بهداشتی متوجه خاورمیانه مي‌شود و ایران و کویت بیش از سایر کشورها در معرض گرد و غبار و ریزگردهایی هستند که از کشورهای عراق و سوریه وارد این کشورها می‌شوند. سوء مدیریت زمین و آب، در کنار درگیری های این منطقه و همچنین تغییرات آب و هوایی از عوامل کلیدی این معضل هستند و بر طبق نظر هواشناسان، طوفان شن و ماسه و گرد و غبار، در مکان های جدید مانند برخی از نقاط آسیای مرکزی نیز اتفاق می افتد.
نتايج بررسي‌هاي واحد پايش و پيش بيني شركت كنترل كيفيت هواي تهران مشخص كرده كه در 15سال گذشته افزایش قابل توجهی در فراوانی و شدت طوفان های گرد و غبار و هجوم ریزگردها در منطقه  خاورمیانه رخ داده است. یکی از منابع اصلی انتشار ریزگردها عراق است، جایی که جریان آب رودخانه ها به علت ساخت سد در کشورهای بالادستی عراق با کاهش روبرو شده است و خود منجر به ناپدید شدن باتلاق ها و خشک شدن دریاچه ها هم در عراق و هم در ایران شده و رسوبات آن منبع اصلی انتشار ریزگردها در منطقه می شود. بیابان ها همواه یکی از منابع اصلی انتشار ریزگردها بوده اند ولی به نظر دانشمندان، فعالیت های معدنی ناپایدار، کشاورزی و اکتشافات نفتی در کنار تنش های نظامی موجود در کشورها ، این مساله را بغرنج‌تر كرده است.   


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : طوفان - ریزگردها - خاورمیانه - کشورها - انتشار - دانشمندان - افزایش - 15سال - منابع - منطقه - کشورهای - تعداد - ريزگردها -

نظر شما در مورد : تا 15سال ديگر طوفان ريزگردها به 300 بار در سال خواهد رسيد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها