مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5249 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 مرداد 1395 -ساعت : 08:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی:

ساماندهی وضعیت مسکن شهرها با بازآفرینی بافت‌های فرسوده/ ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت شهرها در بافت‌ها فرسوده زندگی می‌کنند

مازندشورا: مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت شهرها در بافت‌ها فرسوده مستقر هستند، گفت: تنها راهکار ساماندهی وضعیت مسکن شهرها بدون اینکه نیاز به احداث زیرساخت باشد استفاده از بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهرهاست.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی خراسان جنوبی، مهدی جعفری در کارگاه آموزشی و تشریحی مفاهیم پایه باز آفرینی شهری خراسان جنوبی که درمحل سالن اجتماعات غدیر این اداره کل و با حضور اعضاء ستادبازآفرینی شهری استان واعضاء ستادهای شهرستانی برگزارشد، گفت: سیاست وزارت راه و شهرسازی با توجه به امکاناتی که در بافت‌های فرسوده شهرها وجود دارد در اولویت نخست بازآفرینی شهرهاست. از حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت خراسان جنوبی ۵۷ درصد آن در شهرها زندگی می‌کنند.

وی بابیان اینکه سیاست دولت و وزارت راه و شهرسازی بر این است که بافت فرسوده و ناکارآمد شهرها را بازآفرینی کند افزود: خراسان جنوبی به ویژه مرکز استان پیشینه تاریخی دارد ازجمله مدرسه شوکتیه بیرجند به عنوان سومین مدرسه جدید بعد از احداث دارالفنون تهران و رشدیه تبریز در بیرجند احداث شد همچنین فرودگاه بیرجند سال ۱۳۱۲ به عنوان سومین فرودگاه ساخته شده در کشور است. همچنین شهرهای قاین، بشرویه، فردوس و برخی شهرهای استان دارای پیشینیه تاریخی است و نخستین آبرسانی شهری کشور در شهر بیرجند انجام شده است.

جعفری ضمن بیان اینکه خراسان جنوبی با ۱۵۱هزار کیلومتر مربع مساحت سومین استان پهناور کشوراست که ۱۱شهرستان، ۲۸ شهر، ۹۰۶ روستای بالای ۲۰ خانوار و هزار و ۹۰۰ آبادی دارد یادآور شد: خراسان جنوبی حلقه اتصال استان‌های جنوبی با خراسان رضوی است و از ۱۰ کرویدور اصلی کشور، دو کرویدور راه اصلی ایران از این استان می‌گذرد که ۷۸۰ کیلومتر آن در محدوده استان قرار دارد و باند دوم آنها در دست اجراست و در صورت اتمام در صنعت حمل و نقل منطقه تحول بسیار خوبی رخ خواهد داد.

وی بر فعال شدن ستادهای بازآفرینی شهرستان‌ها و استان تاکید کرد و گفت: در خرداد ماه سال ۹۵، هجدهمین ستاد ملی بازآفرینی شهری با حضور وزیر راه و شهرسازی در تهران برگزار شد که در این جلسه هشت مصوبه برای ستاد بازآفرینی استان مطرح شد که در این ستاد مصوبه هایی از جمله طرح ترسیب کربن برای اشتغال زایی شهرهای استان و روستاهای حریم شهر و توسعه شبکه حمل و نقل که در این زمینه با توجه به مشکل استان، شبکه حمل و نقل هوایی و حمل و نقل ریلی و جاده‌ای استان مورد تاکید قرار گرفت.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی تامین زمین توسط سازمان ملی زمین ومسکن برای احیا و مرمت بافت‌های فرسوده، توسعه استان با تاکید بر محور میراث فرهنگی و گردشگری، تهیه طرح برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، توسعه فضای آموزشی، بهداشتی و سلامت در بافت فرسوده را از دیگر مصوبه‌ها ذکر کرد.

وی یکی از مهمترین مصوبه‌های ستاد یاد شده را ایجاد بندر خشک در استان دانست و افزود: این مصوبه با توجه به موقعیت ترانزیت خراسان جنوبی، ۴۶۵ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و مرز میل ماهیرود ۷۸ به عنوان مرز رسمی با این کشور دارای اهمیت خاص بوده و کوتاه‌ترین مسیر با این کشور و کشورهای آسیای میانه است.

جعفری یادآور شد: امسال مصوبه‌ای مبنی بر آسفالت ۶۰ کیلومتر از مسیر فراه افغانستان به سمت قلعه کاه در این کشور دریافت شد که این امر در توسعه استان به ویژه توسعه صادارت موثر خواهد بود. لازم بذکر است کارگاه یادشده با هدف ارائه آموزش و بیان مفاهیم پایه بازآفرینی شهری (بافت فرسوده شهری) و ارائه تجارب شهرهای موفق از جمله سبزواربا حضور اعضاء ستاد بازآفرینی پایدارشهری شهرستان سبزوار در محل اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استان - خراسان - جنوبی - شهرسازی - بازآفرینی - فرسوده - شهرهای - توسعه - شهرها - کیلومتر - بیرجند - جمعیت - سومین - عنوان - تاکید - بافت‌های - جعفری - مصوبه - وزارت - همچنین - فرودگاه - ارائه - دارای - کرویدور - یادآور - تهران - برگزار - افغانستان - اینکه - مفاهیم - اداره - آموزشی - کارگاه - زندگی - اعضاء - ستادهای - تاریخی - مدرسه - افزود - مدیرکل - سیاست - احداث -

مطالب مرتبط با : ساماندهی وضعیت مسکن شهرها با بازآفرینی بافت‌های فرسوده/ ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت شهرها در بافت‌ها فرسوده ز...
نظر شما در مورد : ساماندهی وضعیت مسکن شهرها با بازآفرینی بافت‌های فرسوده/ ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت شهرها در بافت‌ها فرسوده ز...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها