مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5269 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 مرداد 1395 -ساعت : 12:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در دورهمی خبرنگاران فرهنگ و هنر مطرح شد

پیام آفرینان نوع متفاوتی از مراقبت رسانه ای را در پیش گیرند

مازندشورا: مرکز ارتباطات وامور بین الملل شهرداری تهران همزمان با ایام گرامیداشت روز خبرنگار ،نشست صمیمانه ای با حضور اصحاب رسانه به عنوان «دور همی خبرنگاران فرهنگ و هنر» برگزار کرد که طی آن با حضور حجت الاسلام دعایی از سید فرید قاسمی پیشکسوت رسانه ای کشور قدردانی شد.

مازندشورا:

بلدیه|سید فرید قاسمی که در جمع اصحاب رسانه در فرهنگسرای ارسباران سخن می گفت با اشاره به اینکه در حوزه مطبوعات نیز برخی اشتباهات تاریخی رخ داده است، گفت: یکی از محاسن تاریخ عبرت آموزی است و اگر برخی اشتباهات ، نصب العین باشند دیگر آن را تکرار نمی کنیم و آینده بهتری در انتظار رسانه ها خواهد بود.
طرح دو مثال تاریخی از نحوه برخورد با رسانه
قاسمی افزود: در زمان صفویه به چاپخانه ارمنی مجوز فعالیت دادند اما اگر آن زمان مجوز فارسی مورد توجه بود ، اکنون ایران در مرحله ای دیگر از رشد رسانه ای قرار داشت آنچنان که تاریخ نشان می دهد با پدیده های نو هیچ وقت برخورد خوبی نشده و همیشه با تاخیر آنها را پذیرفته ایم که این تاخیر آسیب هایی به همراه داشته است.
این پیشکسوت عرصه روزنامه نگاری کشور افزود: نمونه دیگر از مقابله با رسانه زمانی بود که رادیو به ایران آمد و افرادی که قصد داشتند رادیو بخرند باید در نظمیه تائید صلاحیت می شدند تا بتوانند مجوز رادیو را بگیرند که این مجوز در ورودی خانه نصب می شد.
وی با اشاره به این دو مثال تاریخی، تصریح کرد: امروز باید هوشمندانه با رسانه برخورد شود و سیاستگذاران ، تصمیم گیرندگان و به ویژه پیام آفرینان نوع متفاوتی از مراقب و دخالت را در پیش گیرند.
قاسمی خاطر نشان کرد: همه در قبال رسانه های نو مسئولیت داریم اما در این راستا قانونگذاران مراقب باشند مانع چیزی نشوند که 20 سال دیگر برای آن اجازه صادر کنند چرا که این موضوع آسیب های زیادی دارد. 
وی با اذعان به اینکه امروزدر عرصه رسانه ، مهارت آموزی همراه تفکرورزی نیست تاکید کرد: همه امروز از سواد رسانه ای حرف می زنند اما باید به فهم رسانه ای توجه کرد و در این راستا باید بدانیم بدون شناخت گذشته، تصمیم گیری امکانپذیر نیست.
خطر روزنامه نگاری نشسته 
پیشکسوت عرصه روزنامه نگاری کشور با طرح مثالی در خصوص راه اندازی تلگراف در تهران گفت: روزهای نخست مردم با این پدیده آشنا نبودند و و برای همین بر دیوار تلگراف خانه نوشته شده بود هر کس با هر کجا حرف دارد، مفت فرستاده می شود اما زمانی که استفاده از تلگراف فراگیر شد ، آن وقت حساب حرف و کلمه و جمله را حساب کردند و در همان سر در تلگراف خانه نوشتند حرف مفت ممنوع .
به گزارش «تهران سما» قاسمی در ادامه افزود: وضعیت امروز تارنمای جهان گستر یا اینترنت هم درست شبیه تلگراف های گذشته است و آیا امروز ما آماده ایم که به ما بگویند برای هر لحظه استفاده و داشتن اینترنت باید پول بدهید؟
وی با اشاره به اینکه در دو دهه گذشته در ایران روزنامه نگاری ایستاده داشته ایم، از روند کنونی روزنامه نگاری انتقاد کرد و گفت: روزنامه نگاری ایستاده به روزنامه نگاری نشسته تبدیل شده است در حالی که تولید متمرکز آفت است و اگر به غلط شکل بگیرد دیگر نمی توان جلوی آن را گرفت و تغییر دادن آن نزدیک به محال است.
قاسمی بابیان اینکه در روزنامه نگاری نشسته ، داده ها و اطلاعات بیشماری هست، تاکید کرد: اما با وجود این فراوانی این اطلاعات از اعتبار لازم برخوردار نیستند و این نشان می دهد اعتبار منبع فدای سرعت اطلاع رسانی شده است آنچنان که امروز پایگاه های بی هویت محل خبر برداری روزنامه هایی با لگوی معتبر شده که به جریان انتشار روایت نامستند کمک می کنند.
این پیشکسوت عرصه روزنامه نگاری کشور با اشاره به دورهمی اصحاب فرهنگ و هنر در رسانه اظهار کرد: در گذشته میز فرهنگ و هنر در روزنامه از اعتباری خاص برخوردار بود و امیدواریم امروز هم ساختار رسانه ای به گونه ای باشد که این نوع مرجعیت فرهنگی حفظ شود و خبرنگار فرهنگی وسیله انتقال معیارها به تحریریه باشد.
وی خاطرنشان کرد: به طور قطع سواد عمومی خبرنگار فرهنگی باید بهتر از سایر سرویس ها باشد تا بتوان به عنوان یک مرجع پاسخگوی همکارانشان باشند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رسانه - روزنامه - نگاری - امروز - تلگراف - اشاره - گذشته - اینکه - قاسمی - برخورد - افزود - فرهنگ - باشند - فرهنگی - رادیو - تاریخی - تهران - تاکید - راستا - ایستاده - اعتبار - برخوردار - خبرنگار - اطلاعات - نشسته - اینترنت - مراقب - استفاده - پیشکسوت - اشتباهات - تاریخ - اصحاب - گیرند - آفرینان - متفاوتی - آموزی - آنچنان - دورهمی - زمانی - همراه - تاخیر - پدیده - تصمیم -

نظر شما در مورد : پیام آفرینان نوع متفاوتی از مراقبت رسانه ای را در پیش گیرند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها