مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5284 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 مرداد 1395 -ساعت : 15:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نظارت بر انتخابات شوراها، وظیفه مجلس یا خارج از اختیارات آن؟

اظهارات متناقض دو عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور؛

نظارت بر انتخابات شوراها، وظیفه مجلس یا خارج از اختیارات آن؟

اختصاصی مازندشورا: برخی از اعضای کمیسیون از جمله اصغر سلیمی و پروانه مافی معتقدند این کمیسیون باید با برطرف کردن نواقص قانونی، همچنان مجری برگزاری انتخابات باشد و از طرفی بعضی از اعضا همچون امیر خجسته به شدت معتقدند شورای نگهبان باید وارد قضیه شود و همانند سه انتخابات دیگر در جمهوری اسلامی، متولی برگزاری انتخابات شوراهای شهر شود

اختصاصی مازندشورا: نظارت و برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر خلاف سه انتخابات دیگر نظام جمهوری اسلامی، برعهده مجلس شورای اسلامی است که پنجمین دوره آن در سال آینده برگزار خواهد شد. اما دیروز و امروز دو عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور پیرامون نظارت بر انتخابات شوراها و نیاز به ورود شورای نگهبان به این انتخابات اظهار نظر کردند. برخی از اعضای کمیسیون از جمله اصغر سلیمی و پروانه مافی معتقدند این کمیسیون باید با برطرف کردن نواقص قانونی، همچنان مجری برگزاری انتخابات باشد و از طرفی بعضی از اعضا همچون امیر خجسته به شدت معتقدند شورای نگهبان باید وارد قضیه شود و همانند سه انتخابات دیگر در جمهوری اسلامی، متولی برگزاری انتخابات شوراهای شهر شود.

در همین راستا دیروز و امروز دو عضو از این کمیسیون در مصاحبه‌های جداگانه‌ای پیرامون انتخابات سال 96 صحبت کردند. خجسته با اعلام این موضوع که مجلس ابزار و توانمندی لازم را در اختیار ندارد خواستار ورود شورای نگهبان به انتخابات شوراها شد اما از سویی دیگر سلیمی نظارت بر انتخابات شوراها را تنها برعهده مجلس دانست.

 

اصغر سلیمی عضو کمیسیون شوراها:

نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس است

اصغر سلیمی عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها در خصوص انتخابات شوراهای شهر و روستای سال آینده، اظهار داشت: کمیسیون شوراها و مجلس شورای اسلامی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را باید انجام دهند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مشکلاتی در دوره قبل بوده است که در این زمینه، مباحثی را در کمیسیون شوراها مورد بررسی قرار می دهیم تا نواقص آن برطرف شود. کمیسیون شوراها باید از کمک سایر دستگاه‌ها نیز استفاده کند.

 

امیر خجسته عضو کمیسیون شوراها:

نظارت بر انتخابات‌ شوراها خارج ‌از اختیار مجلس ‌است

خجسته با اشاره به انتخابات سال 96، گفت: شورای نگهبان مسئولیت انتخابات ریاست جمهوری را دارد و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا با مجلس است، از نظر مجلس چنین تفکیکی درست نیست و باید نظارت بر انتخابات شوراها نیز بر عهده شورای نگهبان قرار گیرد.

خجسته تاکید کرد: در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام این ایراد را مطرح کردم چرا که مجلس ابزار و توانمندی لازم را در اختیار ندارد اما شورای نگهبان ابزار و امکانات را دارد بنابراین اعتقاد داریم  ضعف قانونی وجود دارد. البته در دوره گذشته ما از عهده نظارت بر انتخابات شوراها برآمدیم اما این دوره مشکلات بیشتر خواهد شد و احتمال خطا وجود دارد.

این نماینده گفت: رایزنی های لازم صورت گرفته تا شرایطی ایجاد شود که شوراها نگهبان بپذیرفت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در توان مجلس نیست. اما اگر ظرفیتهای شورای نگهبان در اختیار مجلس قرار گیرد می توانیم از عهده نظارت بر این انتخابات بر بیایم.

 

بحث و بررسی پیرامون نظارت بر انتخابات شوراهای شهر سال 96 همچنان ادامه دارد و ورود شورای نگهبان به این مقوله همچنان محتمل به نظر می‌رسد اما باید باز هم منتظر ماند تا کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به نتیجه قطعی در این باره برسند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات شوراها - شوراها 96 - انتخابات شورا 96 - شوراهای اسلامی شهر - شورای شهر - انتخابات 96 مازندران -

نظر شما در مورد : نظارت بر انتخابات شوراها، وظیفه مجلس یا خارج از اختیارات آن؟

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*