نظارت بر انتخابات شوراها، وظیفه مجلس یا خارج از اختیارات آن؟

تاریخ انتشار : سه شنبه 19 مرداد 1395 - ساعت : 15:57

کد مطلب: 5284 چاپ به اشتراگ گذاشتن

اظهارات متناقض دو عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور؛

نظارت بر انتخابات شوراها، وظیفه مجلس یا خارج از اختیارات آن؟

اختصاصی مازندشورا: برخی از اعضای کمیسیون از جمله اصغر سلیمی و پروانه مافی معتقدند این کمیسیون باید با برطرف کردن نواقص قانونی، همچنان مجری برگزاری انتخابات باشد و از طرفی بعضی از اعضا همچون امیر خجسته به شدت معتقدند شورای نگهبان باید وارد قضیه شود و همانند سه انتخابات دیگر در جمهوری اسلامی، متولی برگزاری انتخابات شوراهای شهر شود

اختصاصی مازندشورا: نظارت و برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر خلاف سه انتخابات دیگر نظام جمهوری اسلامی، برعهده مجلس شورای اسلامی است که پنجمین دوره آن در سال آینده برگزار خواهد شد. اما دیروز و امروز دو عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور پیرامون نظارت بر انتخابات شوراها و نیاز به ورود شورای نگهبان به این انتخابات اظهار نظر کردند. برخی از اعضای کمیسیون از جمله اصغر سلیمی و پروانه مافی معتقدند این کمیسیون باید با برطرف کردن نواقص قانونی، همچنان مجری برگزاری انتخابات باشد و از طرفی بعضی از اعضا همچون امیر خجسته به شدت معتقدند شورای نگهبان باید وارد قضیه شود و همانند سه انتخابات دیگر در جمهوری اسلامی، متولی برگزاری انتخابات شوراهای شهر شود.

در همین راستا دیروز و امروز دو عضو از این کمیسیون در مصاحبه‌های جداگانه‌ای پیرامون انتخابات سال 96 صحبت کردند. خجسته با اعلام این موضوع که مجلس ابزار و توانمندی لازم را در اختیار ندارد خواستار ورود شورای نگهبان به انتخابات شوراها شد اما از سویی دیگر سلیمی نظارت بر انتخابات شوراها را تنها برعهده مجلس دانست.

 

اصغر سلیمی عضو کمیسیون شوراها:

نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس است

اصغر سلیمی عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها در خصوص انتخابات شوراهای شهر و روستای سال آینده، اظهار داشت: کمیسیون شوراها و مجلس شورای اسلامی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا را باید انجام دهند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مشکلاتی در دوره قبل بوده است که در این زمینه، مباحثی را در کمیسیون شوراها مورد بررسی قرار می دهیم تا نواقص آن برطرف شود. کمیسیون شوراها باید از کمک سایر دستگاه‌ها نیز استفاده کند.

 

امیر خجسته عضو کمیسیون شوراها:

نظارت بر انتخابات‌ شوراها خارج ‌از اختیار مجلس ‌است

خجسته با اشاره به انتخابات سال 96، گفت: شورای نگهبان مسئولیت انتخابات ریاست جمهوری را دارد و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا با مجلس است، از نظر مجلس چنین تفکیکی درست نیست و باید نظارت بر انتخابات شوراها نیز بر عهده شورای نگهبان قرار گیرد.

خجسته تاکید کرد: در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام این ایراد را مطرح کردم چرا که مجلس ابزار و توانمندی لازم را در اختیار ندارد اما شورای نگهبان ابزار و امکانات را دارد بنابراین اعتقاد داریم  ضعف قانونی وجود دارد. البته در دوره گذشته ما از عهده نظارت بر انتخابات شوراها برآمدیم اما این دوره مشکلات بیشتر خواهد شد و احتمال خطا وجود دارد.

این نماینده گفت: رایزنی های لازم صورت گرفته تا شرایطی ایجاد شود که شوراها نگهبان بپذیرفت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در توان مجلس نیست. اما اگر ظرفیتهای شورای نگهبان در اختیار مجلس قرار گیرد می توانیم از عهده نظارت بر این انتخابات بر بیایم.

 

بحث و بررسی پیرامون نظارت بر انتخابات شوراهای شهر سال 96 همچنان ادامه دارد و ورود شورای نگهبان به این مقوله همچنان محتمل به نظر می‌رسد اما باید باز هم منتظر ماند تا کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به نتیجه قطعی در این باره برسند.

نویسنده :

برچسب ها : #انتخابات شوراها #شوراها 96 #انتخابات شورا 96 #شوراهای اسلامی شهر #شورای شهر #انتخابات 96 مازندران

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نظارت بر انتخابات شوراها، وظیفه مجلس یا خارج از اختیارات آن؟

*

*


X https://sport45.site/