مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5328 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 مرداد 1395 -ساعت : 19:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نماینده مردم همدان در شورای‌عالی استان‌ها مطرح کرد

نگرانی از دولتی شدن شهرداری‌ها در برنامه ششم توسعه

مازندشورا: نماینده مردم همدان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به بندهای ماده 4 لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: بر اساس این ماده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها جای شوراها را خواهند گرفت که این نشان از اراده دولت‌ها برای کاهش اختیارات و تنزل جایگاه شوراهاست.

مازندشورا:

بلدیه| در سی‌امین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها، اصغر جهانیان با اشاره به اصل هفتم قانون اساسی، گفت: شوراها بی‌تردید از ارکان تصمیم‌گیری در امور کشور محسوب می‌شوند و برابر اصل یکصدم قانون اساسی برای پیشبرد برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و آموزشی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی تاکید شده است.وی افزود: اداره امور روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان با نظارت شورا انجام می‌شود. بی‌تردید با نگاه به این دو اصل از قانون اساسی، شوراها تا به حال توانسته‌اند منشاء خدمات ارزنده‌ای در حوزه مربوط به فعالیت‌های محلی و منطقه‌ای خود باشند.
نماینده مردم همدان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به بررسی برنامه ششم توسعه کشور در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز نگرانی‌های بسیاری در خصوص تصویب این لایحه وجود دارد؛ به طوریکه در صورت تصویب این لایحه، شاهد کاهش نقش شوراها و شهرداری‌ها خواهیم بود و شهرداری‌ها عملا دولتی خواهند شد.
جهانیان ادامه داد: بر اساس این لایحه عوارض شهرداری‌ها در اختیار سازمان شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و استانداری قرار خواهد گرفت و این موضوع موجب طولانی شدن تخصیص بودجه به شهرداری‌ها خواهد شد.
وی با اشاره به بندهای «الف»، «ب» و «ج» ماده 4 لایحه برنامه ششم توسعه، گفت: مطابق این بندها اختیارات شورای اسلامی شهر در خصوص تصویب و تفریغ بودجه و نظارت بر درآمدها و هزینه‌های شهرداری‌ها لغو می‌شود و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها جای شوراها را خواهد گرفت؛ لذا اراده دولت‌ها بر خلاف آنچه که اظهار می‌کنند کاهش اختیارات و تنزل جایگاه شوراها است.
نماینده مردم همدان در شورای عالی استان‌ها تاکید کرد: تفکیک امور محلی از ملی در سالیان گذشته و پس از تاسیس شوراها به تدریج در حال شکل‌گیری است و از آنجایی که شوراها و شهرداری‌ها با ایجاد قابلیت‌های فنی، تخصصی و اجرایی در بدنه خود توانسته‌اند در این مسیر حرکت ارزنده‌ای داشته باشند، تصویب لایحه برنامه ششم توسعه در بخش مدیریت شهری تیر خلاصی خواهد بود بر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مدیریت شهری.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری‌ها - شوراها - شورای - لایحه - توسعه - برنامه - تصویب - استان‌ها - برنامه ششم توسعه - نماینده - اساسی - اشاره - قانون - همدان - دهیاری‌ها - مدیریت - بودجه - اسلامی - اختیارات - بی‌تردید - جهانیان - دولتی - تاکید - نظارت - ارزنده‌ای - توانسته‌اند - باشند -

نظر شما در مورد : نگرانی از دولتی شدن شهرداری‌ها در برنامه ششم توسعه

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها