مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5342 -تاریخ انتشار : جمعه 22 مرداد 1395 -ساعت : 11:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس شورای شهرتاکید کرد

تدوین آیین نامه ای برای توجه به نمای ساختمان ها در تهران

مازندشورا: رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تهران به شهری بی هویت تبدیل شده است چرا که نیمی از سازنده ها از نمونه های موجود در کشورهای دیگر تقلید می کنند و نمای ساختمان ها به صورتی ناهمگون ایجاد شده است.

مازندشورا:

بلدیه|مهدی چمران به تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون استفاده از معماری ایرانی _ اسلامی در بناها و ساختمان های جدید، اشاره کرد و افزود: ایشان تاکید دارند؛ معماری شهری باید به گونه ای باشد که انضباط و آرامش شهری را در بر داشته باشد.
وی با بیان اینکه بر همین اساس در دور چهارم شورای شهر موضوع معماری و منظر شهری را پیگیری کردیم، تصریح کرد: نظام نامه معماری ایرانی _ اسلامی در کمیسیون شهرسازی و معماری مطرح شده است که باید آیین نامه ای مشخص برای اجرایی شدن آن تدوین شود تا نمای ساختمان ها همان گونه که نقشه و سازه در صدور پروانه اهمیت دارد، مورد توجه قرار گیرد.
رئیس شورای شهر با اشاره به اینکه در دور دوم شورای شهر سه مصوبه در خصوص سیما و منظر شهری و همچنین مشوق هایی برای سازندگان بناها با معماری ایرانی _ اسلامی داشتیم، عنوان کرد: اگر چه در آن زمان این مصوبات به دلایلی اجرایی نشد اما در شورای سوم این مصوبات تکمیل و تا حدودی نیز اجرایی شد.
چمران با تاکید بر اینکه طراحی و ساخت بنا باید مورد توجه قرار بگیرد، خاطر نشان کرد: این موضوع باید از همان ابتدای امر طراحی و برنامه ریزی شود چرا که در غیر این صورت شاهد بناهای بی هویتی در شهر خواهیم بود.
وی به اقدامات غیر اصولی در زمینه طراحی بناهای جدید اشاره کرد و ادامه داد: امروز شاهدیم که در ابتدا داخل ساختمان طراحی و پس از آن درباره طراحی نما تصمیم گیری می شود.
رئیس شورای اسلامی شهر به بناهایی که برای فخر فروشی صاحبان آن به دیگران ساخته شده اند، اشاره کرد و گفت: بسیاری از این بناها شایسته معماری اصیل ایرانی نیست این در حالی است که معماری ما سابقه تاریخی دارد به طوری که می توان آن را از بزرگترین نمادهای فرهنگ و تمدن کشور دانست.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معماری - شورای - طراحی - اسلامی - ایرانی - اشاره - ساختمان - اجرایی - بناها - اینکه - بناهای - رئیس شورای شهر - تدوین - موضوع - تاکید - چمران - مصوبات -

نظر شما در مورد : تدوین آیین نامه ای برای توجه به نمای ساختمان ها در تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها