مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5385 -تاریخ انتشار : شنبه 23 مرداد 1395 -ساعت : 15:02

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران:

بهره برداری از پردیس حرفه ای خاوران تا یک ماه آینده

مازندشورا: مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با رد ادعای ایمن نبودن سینماهای احداث شده توسط این شرکت گفت: تمامی سینماها براساس استانداردهای ایمنی زمان خود احداث شده اند و در همین رابطه مجوز پایان کار سینما آزادی نیز صادر شد و در مرحله ثبتی و قانونی قراردارد .

مازندشورا:

بلدیه|علیرضا جعفری در نشست خبری پروژه های شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران ضمن  تبریک به مناسبت ولادت امام رضا (ع) و روز خبرنگار به مرور فعالیت ها درخصوص زیرساخت های فرهنگی تهران طی10  سال گذشته پرداخت و اظهارکرد: شهرداری تهران طی دوره اخیر مدیریت شهری ظرفیت های مختلفی را برای تحقق توسعه پایدار شهری مهیا کرده است که در این بین یکی از مدیریت های بسیار خطیر و مهم بحث زیرساخت های فرهنگی است .وی با اشاره به تاکید شهردار تهران مبنی بر تبدیل شهرداری از سازمانی خدماتی به نهادی اجتماعی گفت: دکتر قالیباف در سخنان خود حمل ونقل عمومی ، توسعه فعالیت های فرهنگی و افزایش ظرفیت بافت فرسوده را از مهمترین اولویت های مدیریت شهری اعلام کرد. دراین میان بحث فعالیت های فرهنگی و مصادیقی مانند مشارکت اجتماعی و شهروند توسعه مدار تعریف شد که امروز این امر در شورایاری ها  و مدیریت محلات عینت پیدا کرده است .

بهره برداری از 277 پروژه فرامنطقه ای

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی با بیان اینکه فعالیت های فرهنگی دارای دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری هستند، عنوان کرد: طی ده سال گذشته با دستور شهردار تهران در بحث توسعه سخت افزاری فعالیت های فرهنگی تمرکز کرده ایم و در این مدت 277 پروژه فرامنطقه ای در دستور کار شرکت قرار گرفته و به ثمر رسیده است .همچنین در این مدت بالغ بر 500 زمین چمن مصنوعی به منظور توسعه ورزش همگانی از سوی مدیریت شهری احداث شده است .
جعفری احداث سالن های فرهنگی و هنری در قالب سالن تئاتر، سینما و موسیقی با رویکرد ایرانی اسلامی را یکی از دستاوردهای شرکت توسعه فضاهای فرهنگی تعریف کرد و گفت: بازسازی سینمای آزادی در بازه زمانی بسیار کوتاه ، احداث پردیس ملت ، پردیس زندگی و سایر سالن های تئاتر و موسیقی از مهمترین اتفاقات فرهنگی پایتخت است.
وی با تاکید براینکه اقدامات شرکت توسعه فضاهای فرهنگی تنها به موضوعات فرهنگی ختم نمی شود، تصریح کرد: ساخت دو استادیوم بسیار بزرگ که امروز در اختیار تیم های پرسپولیس و استقلال قرار دارد از مهمترین دستاوردهایی است که می تواند سرانه فضاهای ورزشی را افزایش دهد و به توسعه ورزش همگانی کمک کند .
جعفری در بخش دیگری از سخنانش به 10 پروژه اولویت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی اشاره کرد و گفت: پروژه باغ کتاب تهران ، تئاتر حرفه ای خاوران ،مرکز آیینی صبا ، مسجد هفتاد و دو تن ، سراسر نمای مقاومت ، پروژه خانه سیمین و جلال ، مقبره الشهدای خیابان آزادی و... از مهمترین طرح هایی هستند که در سال 95 به بهره برداری رسیده یا می رسند .
مدیرعامل سازمان توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران  از بهره برداری از پردیس حرفه خاوران تا یک ماه آینده خبرداد و عنوان کرد: به غیر از این پروژه  عظیم  که در طول تاریخ انقلاب اسلامی بی نظیر است امروز تهران از6 بلک باکس تخصصی تئاتر برخوردار است که در نوع خود کم نظیر است.
وی پروژه ورزشی شهید اژدری و پروژه بانوی آفتاب جنب بوستان جوانمردان را از دیگر پروژه های مهم این شرکت دانست و اظهارکرد: قرار است که با همکاری سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران این دو پروژه درآینده ای نزدیک به اتمام برسند و در اختیار عموم قرار بگیرند. ضمن اینکه در نظر داریم تا 3 سالن تئاتر و سینما و 1 سالن نشست و کنسرت را در بلوار کوشان جنب بیمارستان مسیح دانشوری به بهره برداری برسانیم .
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر دلایل تاخیر پردیس حرفه ای تئاتر خاوران گفت: تمام تاکید مدیریت شهری در کم کردن فاصله شمال و جنوب تهران بوده است و بر این اساس تئاتر حرفه ای خاوران با توجه به زیرساخت های حمل ونقل ، احداث بزرگراه امام علی(ع) و توزیع مناسب زیرساخت های فرهنگی صورت گرفته است. همانطور هم که بارها اعلام کردیم بخش عمرانی این پروژه به اتمام رسیده و اما  بهره برداری کامل نیازمند اعتبارات و بودجه خاص خود است که به رغم محدودیت ها با تدبیر شهردار تهران این بخش تا یک ماه آینده به پایان می رسد و تهران شاهد بهره برداری از این پروژه عظیم خواهد بود .
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران  اجرای مطالعات عمیق در خصوص اجرای پروژه های گذر فرهنگ، سرای قرآن و نینوا را از مهمترین اقدامات مطالعاتی شرکت متبوعش معرفی و خاطرنشان کرد : برای عملیاتی شدن این  پروژه ها نیازمند بودجه و همکاری شورای شهر هستیم و تلاش می کنیم تا به فراخور اولویت هر یک از این پروژه ها را به شورا ارسال کنیم و فرایند اجرا را کلید بزنیم.

بهره برداری از بخش آیینی مرکز ایینی صبا تا پایان سال

جعفری با اشاره به انتقادات مطرح شده در خصوص شاخص های معماری  پروژه آیینی صبا با بیان اینکه طراح این مجموعه بارها در مسابقات معماری برنده جایزه اول شده است یادآورشد: یکی از خصوصیات این پروژه 450 مترمربع سن متحرک است که در نوع خود بسیار جالب و منحصر به فرد است. البته لازم به ذکر است یک بخش این پروژه فضای اقتصادی و یک بخش فضاهای آیینی است که امیدواریم بخش آیینی تا پایان سال به بهره برداری برسد و بخش اقتصادی نیز در دست بهره بردار قرار دارد .
وی افزود: همانطور که بارها اعلام شد در این پروژه سعی کردیم تا نگاه مدرن را در کنار معماری ایرانی اسلامی قرار دهیم .
سینماها با توجه به استانداردهای روز ایمنی ساخته شده اند 

به گزارش خبرنگار شهرنوشت مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران  درادامه نشست به بحث پایان کار سینماها اشاره کرد و گفت: این موضوع که سینماها پایان کار ندارند درست نیست چرا که در مورد همه سینماها ما به سمت گرفتن پایان کار رفتیم و مواردی چون عدم رعایت بحث ایمنی و آتش نشانی در ساخت سینماها را نمی  پذیریم  به عبارتی دیگر در ساخت سینماها به بحث ایمنی به طور کارشناسی توجه شده و سینماها با توجه به استانداردهای روز ایمنی ساخته شده است .
جعفری ادامه داد: البته از آنجا که استانداردهای ایمنی و آتش نشانی در طول زمان به روز می شوند ما در تمامی پروژه ها تلاش کردیم تا براساس ضوابط جدید آتش نشانی فعالیت کنیم و تمامی پروژه ها را به روز کنیم. به همین دلیل کاملا براساس ضوابط شهرسازی عمل کردیم و با توجه به بحث تطبیق طرح تفصیلی با پهنه و کاربری ها توانستیم پایان کار بگیریم. درمورد سینما ازادی نیز اقدامات مربوط به پایان کار انجام شد و در حال حاضر موضوع به صورت ثبتی و قانونی در حال انجام است .
برگزاری نمایشگاه دائمی کتاب در باغ کتاب

مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران  در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران با رد ادعای برگزاری نمایشگاه کتاب در باغ موزه کتاب اذعان کرد: با توجه به میزان استقبال کننده از نمایشگاه کتاب برگزاری این نمایشگاه در باغ کتاب امکان پذیر نیست. به همین دلیل با همکاری موسسه نشرشهر به این نتیجه رسیدیم که نمایشگاه دائمی کتاب را به شکل محدود تر در این فضا برگزار کنیم .
وی با اشاره به اینکه بزرگترین سالن های باغ کتاب در دنیا 20 تا 30 هزار مترمربع هستند، تاکید کرد: این در حالی است که باغ کتاب تهران مساحتی بالغ بر 65 هزار مترمربع دارد و از مهمترین باغ های کتاب محسوب می شود. البته چنین فضایی از یک طرف کفاف نمایشگاه کتاب را نمی دهد از طرف دیگر اختصاص این مجموعه تنها به فروشگاه کتاب صرفه اقتصادی ندارد. به همین  دلیل تصمیم گرفتیم که علاوه بر برپایی فروشگاه کتاب در این محوطه بخشی را به ارایه خدمات برای توسعه فرهنگ کتاب ویژه تمامی سنین اختصاص دهیم .
احداث کافه کتاب در حیاط خانه سیمین و جلال

جعفری در ادامه به حواشی مرمت خانه سیمین و جلال پرداخت و بیان کرد: درخصوص مرمت این خانه به موضوع وراث روبرو شدیم و جلسات زیادی را با وراث این دو نویسنده در خصوص کاربری و رضایت قلبی آنها برگزار کردیم . در نهایت قرار شد این خانه به عنوان منزل سکونت گاهی سیمین  و جلال حفظ شود ودرکنار آن کافه کتابی در حیاط برای استفاده عموم احداث شود.
وی ادامه داد: این تصمیم موجب شد تا در چند روز گذشته خواهرزاده سیمین در گفت وگو با یکی از رسانه از این اقدام شهرداری تشکر کند. البته از آنجا که این پروژه کد میراث فرهنگی دارد مرمت آن تنها بر اساس اصول میراث انجام می شود و به تازگی دستورات لازم برای مقاوم سازی این پروژه صادر شده است .   


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پروژه - فرهنگی - تهران - توسعه - فضاهای - شهرداری - برداری - پایان - تئاتر - سینماها - مدیریت - فعالیت - مهمترین - احداث - نمایشگاه - پردیس - ایمنی - اشاره - خاوران - آیینی - کردیم - البته - سیمین - اینکه - جعفری - زیرساخت - ادامه - بسیار - تاکید - اسلامی - مدیرعامل - اقدامات - همکاری - استانداردهای - نشانی - تمامی - برگزاری - موضوع - اقتصادی - معماری - مترمربع - بارها - سینما - امروز - افزاری - اولویت - شهردار - آینده - گذشته - عنوان - اعلام - رسیده - درخصوص - براساس - ایرانی - پرداخت - ظرفیت - اظهارکرد - ساخته - ضوابط - خبرنگار - فروشگاه - تصمیم - میراث - اختصاص - برگزار - موسیقی - دائمی - کاربری - اجتماعی - خبرنگاران - همانطور - گرفته - فرامنطقه - اتمام - ورزشی - اختیار - تعریف - نیازمند - مجموعه - آزادی - افزایش - همگانی - فرهنگ - بودجه - مشارکت - دستور -

نظر شما در مورد : بهره برداری از پردیس حرفه ای خاوران تا یک ماه آینده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها