مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5420 -تاریخ انتشار : دوشنبه 25 مرداد 1395 -ساعت : 08:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن

استاندار خوزستان تاکید کرد:

تمام دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران موظف به پیگیری مسکن مهر در خوزستان هستند

مازندشورا: استاندار خوزستان در جلسه شورای مسکن گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران موظف به پیگیری جدی پروژه مسکن مهر و تسهیل در رفع موانع مسکن مهر استان هستند.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان، غلامرضا شریعتی در شورای مسکن استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، گفت: در خصوص احداث واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر باید اولویت با واحدهایی باشد که دارای متقاضی مؤثر هستند تا هم‌زمان با احداث این واحدها سایر واحدهای باقی‌مانده نیز مورد پیگیری قرار گیرند.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ نفر تاکنون به من مراجعه و اعتراض خود را نسبت به عملکرد تعاونی‌های مسکن مهر اعلام کرده‌اند. این تعاونی‌ها زیرمجموعه و زیر نظر معاونت تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند؛ بنابراین این اداره از وظیفه خود تخطی کرده و کار خود را در این زمینه انجام نداده است؛ حتی فرمانداران شهرستان‌ها نیز نسبت به عملکرد تعاونی‌های مسکن مهر معترض هستند زیرا باید جوابگوی مردم باشند.

شریعتی ضمن انتقاد جدی به عملکرد تعاونی‌های مسکن مهر با تأکید بر تعیین تکلیف این تعاونی‌ها در اسرع وقت و تشکیل و به‌روزرسانی مجامع تعاونی‌های مسکن مهر در شهرستان‌ها، عنوان کرد: فرمانداران موظف به نظارت بر عملکرد تعاونی‌های مسکن مهر هر شهرستان و ارائه گزارش‌هایی از عملکرد این تعاونی‌ها به استانداری هستند. اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید پاسخگو باشد.

شریعتی در خصوص عدم تمایل مردم به خریداری واحدهای مسکن مهری که در شهر‌های جدید قرار دارند و یا فاصله زیادی از شهرستان محل سکونت آن‌ها دارد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد که برخی رفتارهای ما در زمینه خرید مسکن متمولانه است. برای مثال در کشورهایی مانند ژاپن یا کشورهای اروپایی محل سکونت تا محل کار افراد شاید ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد و در شهری مانند کوالالامپور در روز حدود سه تا ۳.۵ میلیون نفر سکونت دارد در حالی‌که جمعیت این شهر در شب به یک و نیم میلیون نفر کاهش می‌یابد یعنی بیش از ۱.۵ میلیون نفر از جمعیت شهر کوالالامپور توانایی خرید یا اجاره مسکن در این شهر را ندارند و به همین علت در شهرک‌های اطراف این شهر سکونت می‌گزینند.

وی ادامه داد: در برخی شهرهای بزرگ اروپا مانند پاریس نیز محل سکونت افراد از محل کار آن‌ها حتی تا ۱۵۰ کیلومتر نیز فاصله دارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد که فرهنگ شهرنشینی و سکونت در جامعه امروز کشور باید عوض شود و باید در خصوص سکونت در شهرک‌های اطراف محل استقرار افراد فرهنگ‌سازی صورت گیرد و در این شهرک‌ها ارائه خدمات مناسب برای زندگی نیز انجام شود و به طور مثال در شهرک‌های جدید استان مانند شیرین شهر که گفته می‌شود برای واحدهای مسکن مهر آن متقاضی کمی وجود دارد، باید در زمینه سکونت در این شهر فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

استاندار خوزستان افزود: باید اداره‌کل راه و شهرسازی در خصوص فرهنگ‌سازی سکونت در شهر‌های جدید خوزستان به‌صورت جدی پیگیری و با جذب مشاورین متخصص که توانایی ارائه طرح دارند، کار خود را انجام دهد.

شریعتی ادامه داد: این فرهنگ‌سازی صرف تبلیغات نیست بنابراین نباید به‌راحتی از کنار آن گذشت؛ باید در عین ارائه خدمات مناسب در این شهرک‌ها با ارائه راهکارهای جدید و نوین که دارای ضریب نفوذ و اثرگذاری بسیاری هستند، فرهنگ سکونت در شهرک‌های جدید استان را گسترش داد. پس باید با جدیت موضوع فرهنگ‌سازی این بخش دنبال شود.

شریعتی با بیان این‌که امروزه تبلیغات و فرهنگ‌سازی به عناوین یک تخصص و علم محسوب می‌شود، بیان کرد: انتظار دارم مسئولان و فرمانداران در حوزه مسکن مهر با مسائلی که وجود دارد به‌صورت علمی برخورد کنند و در این زمینه از کارشناسان و متخصصان خبره کمک بگیرند.

استاندار خوزستان با تأکید بر تشکیل جلسات شورای مسکن استان هر ۲ هفته یک‌بار، با بیان این‌که مشکلات بخش مسکن باید جدی گرفته شود، اظهار کرد: فرمانداران باید بدانند که متولی اصلی مسکن مهر در کشور دولت است و تأکید می‌کنم که این کار دولت باید به‌صورت جدی دنبال شود و فرمانداران موظف‌اند که از تمام امکانات و ظرفیت‌های شهرستان خود برای احداث و تکمیل واحدهای مسکن مهر استفاده کنند تا واحدهای مسکن مهر را به محیطی مناسب‌تر و بهتر برای زندگی تبدیل کنند.

شریعتی با اشاره به در اولویت بودن تکمیل واحدهای مسکن مهر دارای متقاضی مناسب، عنوان کرد: باید پروژه‌های مسکن مهر استان با جدیت پیگیری و دنبال شود و برای واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی نیز منشاء‌یابی صورت بگیرد.

وی کشور را گرفتار رکود جدی دانست و گفت: بخش مسکن از مهم‌ترین بخش‌هایی است که قادر به خروج کشور از رکود است. اگر بخش مسکن از رکود خارج شود و رونق یابد، به تبع آن اقتصاد کشور نیز از رکود خارج می‌شود و شاهد رونق و رشد اقتصادی خواهیم بود. حداقل ۹۰ شغل و حرفه وابسته به ساختمان و مسکن هستند و به عبارتی با خروج این صنعت از رکود، ۹۰ شغل و حرفه فعال می‌شوند.

استاندار خوزستان اظهار کرد: عزم دولت برای تکمیل و احداث واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر جدی است و در جلسات هیأت دولت به‌صورت مکرر پیگیری مسائل مسکن مهر خطاب به استانداران تأکید می‌شود.

شریعتی گفت: دولت تمام تلاش خود را به منظور خروج صنعت مسکن و ساختمان از رکود انجام می‌دهد و وظیفه تمام دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران تسهیل در تکمیل و اجرای پروژه‌های مسکن مهر و رفع موانع این مسیر است. اگر در این زمینه موانعی وجود داشته باشد که رفع این موانع در حوزه اختیارات ما باشد، از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سکونت - واحدهای - خوزستان - فرمانداران - شریعتی - فرهنگ‌سازی - پیگیری - زمینه - عملکرد - استان - ارائه - تعاونی‌های - متقاضی - به‌صورت - استاندار - تأکید - احداث - شهرک‌های - تکمیل - مانند - میلیون - فاصله - افراد - مناسب - شهرستان - بنابراین - تعاون - شهرسازی - باقی‌مانده - جلسات - دنبال - دارای - تعاونی‌ها - اداره‌کل - موانع - پروژه‌های - ادامه - فرهنگ - اطراف - ساختمان - شهرک‌ها - توانایی - زندگی - این‌که - خدمات - تبلیغات - اظهار - عنوان - اولویت - تصریح - اجتماعی - استانداری - شورای - دستگاه‌های - اجرایی - اداره - وظیفه - شهرستان‌ها - می‌رسد - کیلومتر - کوالالامپور - آن‌ها - دارند - تشکیل - شهر‌های - جمعیت -

مطالب مرتبط با : تمام دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران موظف به پیگیری مسکن مهر در خوزستان هستند
نظر شما در مورد : تمام دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران موظف به پیگیری مسکن مهر در خوزستان هستند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها