مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5425 -تاریخ انتشار : دوشنبه 25 مرداد 1395 -ساعت : 11:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ایزدی در گفتگو با پایگاه خبری اعلام کرد:

مخالفت قطعی با تخریب بافت تاریخی شیراز و ایجاد ساخت و ساز/ ساخت خیابان در بافت تاریخی شیراز جایگاه قانونی ندارد/ طرح جامع تفصیلی، ملاک عمل برای تمامی دستگاه‌های اجرایی‌

مازندشورا: معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب که به یقین تصمیم تخریب بافت تاریخی شیراز به منظور ساخت خیابان در منطقه مقطعی است و نیازمند به بررسی مجدد دارد و وجهه‌ قانونی ندارد، اعلام کرد: هم‌اکنون طرح محدوده بافت تاریخی شهر شیراز تصویب و به استان ابلاغ شده و ملاک عمل تمامی دستگاه‌های اجرایی این حوزه در استان به شمار می‌رود.

مازندشورا:محمدسعید ایزدی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، درخصوص طرح پیشنهادی اخیر استاندار فارس مبنی بر ساخت خیابان ۲۴ متری در بافت تاریخی شیراز اعلام کرد: هر طرح اجرایی در شهر باید دارای مرجعی مشخص به نام کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی باشد تا وجهه‌ای قانونی پیدا کند و قابل اجرا باشد.

ایزدی در ادامه با تأکید براینکه این تصمیم به هیچ عنوان از وجاهت قانونی برخوردار نیست گفت: درحال حاضر طرح محدوده بافت تاریخی شیراز که در شورای عالی شهرسازی مصوب و به شهرداری نیز ابلاغ شده است ملاک عمل و مدنظر ما بوده که به هیچ عنوان ایجاد چنین دسترسی مبنی بر عبور خیابان از وسط بافت تاریخی اطراف حرم شاهچراغ را در خود جای نداده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی این تصمیم را صرفا مدیریتی دانست و افزود: این تصمیم باید مورد بررسی قرار گرفته و تحقیقات لازم درباره آن انجام شود.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران همچنین با بیان این مطلب که نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و اداره‌کل راه و شهرسازی استان فارس نیز با این تصمیم مخالف هستند گفت: از آنجا که پاسخگویی به مشکلات شهری موضوع همیشگی ما در این حوزه است هم‌اکنون در حال تهیه طرحی جدید و مجزا از طرح جامع تفصیلی شهر شیراز برای بافت تاریخی اطراف حرم شاهچراغ(ع) هستیم تا به چنین سؤالهایی پاسخ لازم را ارائه دهیم. در این راستا از کمک کارشناسان بین‌المللی و شناخته‌ شده‌ای استفاده کرده و قصد داریم با همکاری سازمان میراث فرهنگی کشور گامی اساسی و مؤثر برای بافت تاریخی این منطقه برداریم.

وی در این خصوص اضافه کرد: با وجود این که این طرح هنوز کامل نشده است ولی بدون شک می‌تواند پاسخ چنین مواردی را به راحتی بدهد چراکه مطالعات به اندازه کافی در این رابطه انجام شده ولی هنوز در قالب سند و مصوبه به اجرا درنیامده است.

ایزدی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: با این وجود حدود ۶ ماه گذشته طرح تفصیلی شهر شیراز را که مدت‌ها بود بلاتکلیف مانده بود تصویب شده که باید پس از ابلاغ مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان مجدد این مطلب که به یقین این تصمیم‌گیری مقطعی، نیازمند بررسی مجدد بوده و به لحاظ قانونی وجهه‌ای ندارد، اعلام کرد: تغییر طرح تفصیلی در حوزه اختیارات استاندار نیست و نوعی مغایرت اصولی محسوب می‌شود، این مسئله باید در شورای عالی شهرسازی بررسی شده و مورد مطالعه قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در پایان با بیان اینکه این تصمیم‌های مقطعی بدون هماهنگی دستگاه‌های متولی آن، دور از انصاف و نگاه کارشناسانه است گفت: ما آماده پاسخگویی به نیازهای استان چه از طرف مجموعه مدیریت استانی و چه از طرف مدیریت شهری هستیم و درحال حاضر نیز تلاش می‌کنیم پاسخ لازم به اینگونه مشکلات را بدهیم./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تاریخی - شهرسازی - شیراز - ایزدی - تفصیلی - قانونی - تصمیم - خیابان - بررسی - اعلام - شورای - عمران - بهسازی - مدیرعامل - مقطعی - مدیریت - میراث - فرهنگی - مشکلات - پاسخگویی - معاون - استان - هستیم - اطراف - پایگاه - استاندار - دستگاه‌های - ندارد - ایجاد - وجهه‌ای - ادامه - ابلاغ - درحال - عنوان - گفتگو - شاهچراغ -

مطالب مرتبط با : مخالفت قطعی با تخریب بافت تاریخی شیراز و ایجاد ساخت و ساز/ ساخت خیابان در بافت تاریخی شیراز جایگاه ق...
نظر شما در مورد : مخالفت قطعی با تخریب بافت تاریخی شیراز و ایجاد ساخت و ساز/ ساخت خیابان در بافت تاریخی شیراز جایگاه ق...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها