مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5436 -تاریخ انتشار : دوشنبه 25 مرداد 1395 -ساعت : 13:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه گزارش می دهد؛

​اختیارات شهردار تهران از شورای اول تا شورای چهارم

مازندشورا: سقف اختیار تصویب و انجام معاملات با سایر شهرداری ها، دولت و وزارتخانه ها و سازمان ها و شرکت های دولتی و نیز سازمان ها و شرکت های متعلق به شهرداری تهران از 3میلیارد تومان سال 78 به 40 میلیارد تومان در حال حاضر رسیده است.

مازندشورا:

​اختیارات شهردار تهران از شورای اول تا شورای چهارم بلدیه | محمدرضا نوریان | خبر داغ سه شنبه 22تیرماه پیشنهاد طرحی برای محدود کردن اختیارات شهردار تهران با 22 امضای اعضای شورای شهر تهران بود، هرچند با سابقه ای که شورای چهارمی ها از خود نشان داده بودند از همان لحظه انتشار خبر خیلی ها به تصویب نهایی آن با شک و تردید نگاه کردند.

در آخر هم شک و تردید وارد شده به واقعیت نزدیک تر بود و آنطور که ناصر امانی، معاون امور شورای شهردار تهران صراحتا گفت با لابی صورت گرفته با اعضای شورا آنها راضی شدند تا طرح تقریبا مسکوت بماند.

این طرح که احمد حکیمی پور چهره شاخص اصلاح طلبان شورا تهیه و جمع کردن امضاهایش را بر عهده داشت درواقع اختیارات شهردار تهران در معاملات مالی با اشخاص حقیقی و حقوقی، دولت و سازمان ها و شرکت های وابسته به دولت و شهرداری و شرکت ها و سازمان های زیر مجموعه اش مدنظر قرار داده بود.

اختیاراتی که شهردار تهران را قادر ساخته است بدون نیاز به مجوز شورای شهر نسبت به تایید و انجام هرگونه معامله ای نظیر خرید، فروش، قرارداد همکاری، اجاره و ... تا سقف تعیین شده اقدام کند و همه یا بخشی از این اختیار را به معاونین، مدیران و روسای سازمان ها و شرکت های زیر مجموعه خود بر اساس مصوبه شورا واگذار نماید.

این اختیارات هم مانند بسیاری از قوانین و مصوبات مهم شورای شهر تهران میراثی به جا مانده از شورای اول است، همان شورای پر سر و صدایی که در میانه راه منحل شد و احمد حکیمی پور هم یکی از اعضای آن بود.

شورای اول شهر تهران در هفدهمین جلسه خود با مصوبه ای این اختیارات را به مرتضی الویری، شهردار وقت تهران داده بود  . تا کنون مبنای عملکرد شهرداران پایتخت و مدیران شهری در معاملات مالی است که البته سقف معاملات مالی در نظر گرفته شده تا کنون تغییرات زیادی کرده است.


این تغییرات به صورتی است که به طور مثال سقف اختیار تصویب و انجام معاملات با سایر شهرداری ها، دولت و وزارتخانه ها و سازمان ها و شرکت های دولتی و نیز سازمان ها و شرکت های متعلق به شهرداری تهران از 3میلیارد تومان سال 78 به 40 میلیارد تومان در حال حاضر رسیده است.

به گزارش بلدیه در بند الف ماده یک این مصوبه، اختیار تصویب و انجام معاملات تا سقف 3میلیارد تومان بین شهرداری تهران با سایر شهرداری ها، وزارت خانه ها، موسسات و شرکت های متعلق به دولت یا شهرداری و یا وابسته به آنها به  شهردار تهران واگذار شده است.

همچنین شهردار تهران اختیار دارد نسبت به تصویب و انجام معاملات تا سقف 500 میلیون تومان اعم از خرید، فروش، اجاره و استیجاری از طریق مناقصه محدود یا عمومی با رعایت قوانین اقدام کند.

در تبصره اول این مصوبه شهردار تهران می تواند بخشی از اختیارات تصویب و انجام معاملات این ماده را با حکمی کتبی به معاونین، مدیران مناطق و یا مدیرعامل و روسای سازمان ها و شرکت های شهرداری واگذار نماید.

     

شهردار تهران می تواند بر اساس ماده 2 این مصوبه انجام معاملات تا سقف 100 میلیون تومان را با ترک تشریفات قانونی تایید کند و این اختیار را نیز به معاونین و مدیران مناطق و مدیرعامل و روسای سازمان ها و شرکت های شهرداری تهران تفویض کند.

تصویب نهایی بهای خرید یا میزان خسارت و معامله با اشخاص حقیقی و حقوقی مستثنی از بند الف یعنی سازمان ها و نهادهای دولتی یا متعلق به شهرداری که بهای آن تا 100میلیون تومان باشد با موافقت شهردار تهران ممکن خواهد بود ضمن آنکه اگر بهای مورد نظر بیش از مبلغ فوق باشد تصویب نهایی آن در کمیسیونی متشکل از شهردار تهران، نماینده شورا و معاون مربوطه صورت می گیرد.

      

این در حالی است که بر اساس تغییرات مصوب شورای شهر در قانون معاملات شهرداری تهران و بودجه شهر تهران سقف اختیارات معاملات با دولت، شهرداری و شرکت ها و سازمان های وابسته به 400 میلیارد ریال و در مورد املاک به 750میلیارد ریال رسیده است.

ضمن آنکه این سقف در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی نیز در حال حاضر 200میلیارد ریال و در مورد املاک 350میلیارد ریال است که این ارقام سقف قطعی حتی با لحاظ 25درصد افزایش احتمالی بوده است.
همچنین شهردار تهران مجاز است تا 50 درصد سقف اختیارات در نظر گرفته شده را به معاونین، مدیران مناطق، مدیران کل و مدیران ستادی شهرداری تهران واگذار کند.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهردار - شهرداری - شورای - معاملات - مدیران - تصویب - اختیارات - تومان - اختیار - مصوبه - واگذار - معاونین - متعلق - بلدیه - وابسته - روسای - حقیقی - حقوقی - مناطق - اعضای - اشخاص - گرفته - تغییرات - مدیرعامل - املاک - دولتی - رسیده - تواند - 3میلیارد - میلیارد - میلیون - همچنین - معامله - تردید - معاون - نهایی - محدود - گزارش - حکیمی - مجموعه - نماید - اقدام - اجاره - تایید - قوانین -

نظر شما در مورد : ​اختیارات شهردار تهران از شورای اول تا شورای چهارم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها