مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5441 -تاریخ انتشار : دوشنبه 25 مرداد 1395 -ساعت : 16:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن

حافظی مطرح کرد؛

مناقصه اولین زباله سوز شهر تهران؛ظرف یک ماه آینده

مازندشورا: رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه شورا جایگاه نظارت و سیاست گذاری دارد و جایگاه اجرایی ندارد، گفت: وقتی در جایگاه اجرا نباشیم مطالبه و عملی کردن کارها سخت تر می شود.

مازندشورا:

بلدیه| رحمت الله حافظی در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح اقدامات کمیسیون سلامت شورا در یک سال گذشته تصریح کرد: یکی از اقدامات صورت گرفته افزایش برنامه هایی برای کاهش قطع درختان وافزایش جریمه های این حوزه بوده است.وی همچنین به ارتقای کیفیت آب شرب تهران در تابستان 94 در مقایسه با تابستان 93 اشاره کرد و گفت: همانطور که به خاطر دارید میزان آلودگی ها فراتر از استاندارد ها بود که با اجرای برنامه ای مدون شاهد کاهش این میزان آلودگی بودیم.
حافظی همچنین به کاهش میزان آلودگی میوه جات و سبزیجات با کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی اشاره کرد و گفت: کمیسیون سلامت شورا با هدف مقابله با آبیاری مزارع جنوبی با آب فاضلاب اقداماتی در دست دارد که دراین راستا برخی مزارع متخلف قلع وقمع شده اند هرچند که هنوز مشکلات ادامه دارد و اقدامات انجام شده نیاز به پیگیری دارند اما شاهد کاهش این مشکل بوده ایم.
وی ادامه داد: همچنین مقدماتی برای ارتقای کیفیت نان از مزرعه تا سفره شهروندان انجام شده است. به طوری که مراحل کاشت ، داشت ، برداشت ، حمل به سیلو ، نگهداری و پخت نان زیر ذره بین کارشناسان سلامت کمیسیون قرار گرفته و همچنان این فرایند نظارتی ادامه دارد .
حافظی با اشاره به طرح های مقابله با جانوران موذی افزود: با استفاده از روش های علمی تلاش کردیم از جمعیت جانوران موذی تهران بکاهیم. بر همین راستا براساس سرشماری انجام شده در سال 93 جمعیت موش های تهران دو میلیون و 100 هزار مورد بوده که پاییز 94 این میزان به یک میلیون و 800 هزار مورد کاهش یافته است. 
وی همچنین از خشک شدن دریاچه شیرابه های پسماندهای کهریزک خبرداد و گفت: بالاخره در چند دهه شاهد حذف این دریاچه از چهره شهر تهران بودیم .
حافظی از برگزاری نخستین مناقصه ساخت زباله سوز بیمارستانی شهر تهران نیز خبرداد و گفت: از ابتدا دفن زباله های بیمارستانی به شیوه سنتی اجرا می شود. به طوریکه روی دپوی زباله های شهری دفن می شدند که با جدیدیت و اقدام شهرداری این دفن به داخل سلول ها تبدیل شده است.
وی ادامه داد: با توجه به نیاز ارتقای روش دفن زباله های بیمارستانی کمیسیون سلامت تلاش کرد در جهت هم افزایی های لازمه ظرف یک ماه آینده مناقصه اولین زباله سوز شهر تهران برگزار شود تا در یک سال و نیم آینده شاهد افتتاح نخستین زباله سوز استاندارد بیمارستانی تهران باشیم .
رییس کمسیون سلامت شورا همچنین یکی دیگر از اقدامات کمیسیون متبوع خود را توقف فعالیت برخی از صنایع آلاینده شهر تهران برشمرد و گفت: مورد نخستینی که منجر به تعطیلی فعالیت واحد آلاینده شد، برخورد با کارخانه ایرفو ذوب چدن بود و توقف فعالیت کارخانه های شن و ماسه منطقه 18 به طوری  که برداشت از این کارخانه ها برای همیشه ممنوع شد .
وی ادامه داد: توقف یکی از خطوط غیر استاندارد کارخانه تولید آسفالت منطقه 18 یکی دیگر از اقدامات کمیسیون سلامت بوده ضمن آنکه سوخت مصرفی کارخانه بعثت نیز از مازوت به گاز تبدیل شده است . هرچند که همچنان در صنایع آلاینده چالش هایی داریم و فعالیت برخی از کارگاه ها همچنان محیط زیست شهر تهران را تهدید می کند .
وی از حمایت دیوان عدالت اداری از فعالیت برخی صنایع آلاینده تهران انتقاد کرد و گفت: دوکارخانه سنگ خرد کنی در اطراف تهران بودند که با حکم شعبه های هم عرض فعالیتشان متوقف شد اما با حکم دیوان عدالت اداری باری دیگر فعالیت خود را از سر گرفتند .
حافظی با تاکید بر اینکه قدرت دیوان باید جامع نگر باشند و سلامت مردم را در اولویت کاری خود قرار بدهد، گفت: باید دقت کنیم و برای سلامت شهر و ساکنانش ارزش قائل شویم هر چند ممکن است در این راستا 8 کارگر کارخانه آلاینده همچون کارخانه مزبور از کار بیکار شوند، اما نکته مهم آن است که سلامت مردم را به خطر نیاندازیم .
وی با یا آوری این که هنوز با جدیت با کارخانه روغن نباتی قو برخورد نشده و 300 کارگر آن به کار خود ادامه می دهند، گفت: با وجود موافقت شهرداری منطقه 18 و اعلام آمادگی برای جذب این تعداد کارگر اما به دلیل قوانین بالادستی تامین اجتماعی مشکل پرسنلی سبب شده این کارخانه آلاینده به کار خود ادامه دهد. هرچند که کمیسیون سلامت تلاش کرده مذاکرات چند جانبه ای با سازمان تامین اجتماعی و کارخانه روغن نباتی قو برگزار کند.
این عضو شورای شهر تهران همچنین از اعلام آلایندگی کارخانه سنگ بری مناطق 15 و 16 به سازمان صنایع و مشاغل شهرداری خبرداد وگفت: میزان آلایندگی این واحد های سنگ بری را که حجم بالایی از غبار و ریزگرد ها را به هوای شهر تهران القا می کنند  به سازمان صنایع و مشاغل اعلام کردیم و مراحل قانونی برای برخورد با این کارگاه ها باید طی شود تا فعالیتشان متوقف شود.
حافظی افزود: کمیسیون سلامت از اواسط سال 93 بازدید هایی را از شرکت ها و سازمان های مرتبط با سلامت و خدمات شهری شهرتهران انجام داده و در همین راستا بازدید از مناطق 22 گانه تهران در دستور کار کمسیون قرارگرفت و در وهله نخست بازدید از مناطق 15 تا 22 صورت گرفت و نشست های مختلفی با شوارایاران بدون حضور مسوولان شهرداری انجام شد .
وی همچنین از تشکیل کارگروه ویژه شهرری خبرداد وگفت: قرار است پس فردا اولین جلسه این کارگروه در فرمانداری شهرری تشکیل جلسه دهد تا با حضور سازمان های مرتبط با مدیریت شهری همچون محیط زیست بررسی مسائل این منطقه در دستور کار قرار گیرد .
حافظی همچنین از پیگیری طرح صیانت از باغات شهر تهران در کمیسیون سلامت خبرداد و گفت: این طرح چندین بار به صحن شورا آمد و قرار شد در یک کمیسیون مشترک برای تامین نهایی راهی صحن شود.
وی همچنین درباره آخرین وضعیت مگس های سفید شهر تهران گفت: در سال 93و94 شاهد بودیم که مگس های سفید تهدید جدی برای شهر تهران به حساب می آمدند اما امسال با اقدامات انجام گرفته وضعیت این معضل نسبت به سال گذشته بهتر شده است .
حافظی تصریح کرد: در اردیبهشت ماه سال جاری نشست مشترک میان سازمانی تشکیل شد که در نتیجه کمیته مشترکی برای مقابله با این معضل انجام گرفت و در نتیجه  کاهش قابل توجه تراکم این مگس ها در تهران حاصل شد. هر چند که این نشست ها باید تا رفع این معضل استمرار داشته باشد.
وی در بخشی دیگر از صحبت هایش با تاکید بر اینکه مسوولیت پذیری مدیریت شهری شامل شورا و شهرداری تهران می شود، گفت: هم اکنون لایحه مدیریت شهری دردستور کار دولت است. انتظارداریم این لایحه چنان تدوین شود که منجر به پاسخگویی مسوولان شود. به طور مثال عضوی که ده سال پیش در شورا حضور داشته ودر مقطعی از زمان تصمیمی گرفته است که امروز برای شهر تهران همان تصمیم زیان آور شده است باید پاسخگو باشد در واقع هر فردی باید در هر مقطعی هر تصمیمی می گیرد سالها بعد در مقام پاسخگویی قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه مجلس و دولت می بایست در خصوص شاخص های حکم روایی شایسته شهری ورود موثری داشته باشند، گفت: باید شهری را متصور شویم که محل آرامش مردم باشد و منجر به ارتقای کمی و کیفی شهروندان شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت کنونی آلودگی آب تهران نیز گفت: سلامت آب تهران مطالبه بحق شهروندان است که انتظار داریم در این خصوص دستگاه ها پاسخگو باشند. در همین راستا پرونده الودگی اب تهران به وزارت بهداشت ارجاع شد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون تعزیرات کشوری، هرکسی که آب شرب را آلوده یا اب الوده را توزیع کند، مجرم است و شامل حبس تعزیری می شود. به دنبال این اتفاق سازمان ابفا شرایطی ایجاد کرد که با لوله کشی اب سد مالمو به مناطق شرقی تهران که بر اساس امارهای سال ۹۳ اب الوده داشتند، آب سالم منتقل شد.
وی با تاکید بر اینکه از سال۹۴ وضعیت اب تهران بهبود یافته است، افزود: در سال ۹۵ شاهد محدودسازی ارائه اطلاعات ازمایشگاه های مجاز سنجش و پایش اب تهران بودیم. به طوریکه هیچ ازمایشگاهی مجاز نیست به صورت مستقیم سلامت اب تهران را سنجش و امارها را اعلام کند.
حافظی با انتقاد از اینکه در سال ۹۵ نمی توانیم در خصوص سلامت اب تهران بدون امارهای ازمایشگاه های رسمی اظهارنظر کنیم، تصریح کرد: در سال ۹۳ اب ۸ منطقه جنوبی شهر تهران سالم نبودند. البته قابل پیش بینی است به محض طرح مجدد این موضوع سازمان های مرتبط اعلام می کنند که اب تهران سلامت لازم را دارد و نیترات اب در حد استاندارد است.
رئیس کمیسیون سلامت شورا در پاسخ به وضعیت ساخت و سازهای منطقه ۲۲ تهران نیز گفت: این ساخت و سازها به چالشی میان شهرداری و وزارت راه و شهرسازی بدل شده است. البته گفتنی است اقدامات شهرداری به استناد یکی از مصوبات کمیسیون ماده ۵ صورت می گیرد که بر اساس ان افراد هیچ محدودیتی در ساخت در ارتفاعات ندارند مگر مزاحمت برای همسایگان که این مورد در منطقه ۲۲ صدق نمی کند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - سلامت - کمیسیون - کارخانه - حافظی - همچنین - ادامه - شهرداری - اقدامات - منطقه - زباله - آلاینده - فعالیت - وضعیت - صنایع - اینکه - اعلام - راستا - خبرداد - میزان - بیمارستانی - مناطق - تاکید - اشاره - ارتقای - گرفته - آلودگی - بودیم - استاندارد - مدیریت - مرتبط - تشکیل - تصریح - دیوان - آینده - همچنان - هرچند - کارگر - اولین - مقابله - باشند - شهروندان - افزود - تامین - بازدید - برخورد - مناقصه - اجتماعی - ساخت و ساز - البته - شورای - آلایندگی - مشاغل - کارگروه - تصمیمی - مقطعی - پاسخگو - وزارت - امارهای - الوده - پاسخگویی - لایحه - مسوولان - دستور - شهرری - نباتی - مشترک - ازمایشگاه - داریم - جانوران - برداشت - کردیم - جمعیت - یافته - میلیون - مراحل - پیگیری - برنامه - کیفیت - تابستان - مزارع - جنوبی - دریاچه - نخستین - اداری - عدالت - انتقاد - فعالیتشان - متوقف - تهدید - کارگاه - تبدیل - طوریکه - برگزار - کمسیون - گذشته - همچون -

نظر شما در مورد : مناقصه اولین زباله سوز شهر تهران؛ظرف یک ماه آینده

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها