مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5483 -تاریخ انتشار : سه شنبه 26 مرداد 1395 -ساعت : 15:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش بلدیه از صحن علنی شورای شهر تهران؛

قفل شدن منطقه 4 و گزارش وضعیت پروژه های شهرداری تهران

مازندشورا: علیرضا دبیر با اشاره به جدول مقایسه ای بین وضعیت اجرایی پروژه‌های سرمایه‌ای غیرمستمر (عمرانی) در طی سالهای 90، 91، 92، 93 و 94 بیان داشت: سال 90 در حدود 28.9 درصد، سال 91 حدود 17 درصد، سال 92 حدود 10 درصد؛ درسال 93 حدود 18 درصد و سال 94 حدود 28 درصد پروژه های غیرمستمر شهرداری عقب‌تر از زمان‌بندي بوده‌اند.

مازندشورا:

قفل شدن منطقه 4 و گزارش وضعیت پروژه های شهرداری تهران بلدیه | علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در صحن علنی امروز در جریان ارائه گزارش نظارتي دوازده ماهه پروژه‌هاي تملک دارایی سرمايه‌اي سال 1394 شهرداري تهران اظهار کرد: تعداد کل پروژه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای 2446 پروژه است که پروژه‌های سرمایه‌ای مستمر (نگهداشت) 1579 پروژه، پروژه‌های سرمایه‌ای غیرمستمر (عمرانی) 867 پروژه، پروژه‌های سرمایه‌ای غیرمستمر (عمرانی) جدید 333 پروژه و پروژه‌های سرمایه‌ای غیرمستمر (عمرانی) نیمه‌تمام 534 پروژه بوده است.
  او در خصوص علل تاخير پروژه ها توضيح داد: علت تاخير پروژه‌های سرمایه‌ای غیرمستمر (عمرانی) بازديد شده در 71 مورد مربوط به زمين، 27 مورد طراحی و برنامه‌ریزی،20 مورد پیمانکار، 255 پروژه به علت مسائل مالی، 39 مورد به دليل مشكلات اجرايي، و 68 پروژه به سایر موارد مربوط بوده است که در کل این علل تاخیر در پروژه‌ها به 480 مورد می‌رسد.
 به گزارش بلدیه، دبیر درباره پیشرفت فیزیکی پروژه های مستمر گفت:‌ میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه های مستمر در مناطق 75 درصد، در معاونت ها 88 درصد و به طور کلی 78 درصد بوده است. این در حالی است که میانگین پیشرفت فیزیکی مورد انتظار در زمان بررسی 100 درصد بوده است. که این یعنی اجرای پروژه‌ها بطور میانگین22‌  درصد از برنامه عقب بوده است.
 رییس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: وضعیت پیشرفت فیزیکی در سال 1394 پروژه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای شهرداری (عمرانی و نگهداشت) برحسب جلوتر یا عقب‌تر بودن از زمان انتظار در پروژه هاي مستمر (نگهداشت) منفی  21.23 درصد، پروژه هاي غیرمستمر (عمرانی) منفی 25.33 درصد واین یعنی میانگین کل، منفی 23.67 درصد پروژه‌ها عقب‌تر از برنامه بوده‌اند.
 او به میانگین پیشرفت فیزیکی کل پروژه‌های غیرمستمر (عمرانی) در معاونت‌ها اشاره کرد و گفت: معاونت فني و عمراني 64.52درصد، معاونت شهرسازي59.73درصد، معاونت خدمات شهري31.87درصد، معاونت حمل و نقل و ترافيک39.91درصد، معاونت امور اجتماعي 19.94درصد، معاونت توسعه منابع انساني100 درصد و میانگین معاونت‌ها44.73 درصد بوده است.او تاکید کرد: میانگین پیشرفت فیزیکی مورد انتظار در زمان بازدید از پروژه های غیرمستمر در مناطق شهرداری تهران 100 درصد بود اما کارشناسان با پیشرفت 75 درصدی پروژه ها مواجه شدند و 25 درصد عقب ماندگی در پروژه های مناطق مشاهده شد.
 علیرضا دبیر با اشاره به جدول مقایسه ای بین وضعیت اجرایی پروژه‌های سرمایه‌ای غیرمستمر (عمرانی) در طی سالهای 90، 91، 92، 93 و 94 بیان داشت: سال 90 در حدود  28.9 درصد، سال 91 حدود 17 درصد، سال 92 حدود 10 درصد؛ درسال 93 حدود 18 درصد و سال 94 حدود 28 درصد پروژه های غیرمستمر شهرداری عقب‌تر از زمان‌بندي بوده‌اند.او درباره نحوه ارجاع کار پروژه های سرمایه ای غیرمستمر از سالهای 90 تا94 بیان داشت: حدود 31 درصد پروژه ها در سال 94 با مناقصه عمومی؛ بیش از6 درصد با مناقصه محدود؛ بیش از12 درصد استعلامی؛ نزدیک به 39 درصد ترک تشریفات(واگذاری به شرکت های دولتی و خصوصی) و همچنین بیش از 10 درصد واگذاری به شرکت ها و سازمان های وابسته اجرا شده است.
  دبیربا توجه به مشکلات پیش آمده در پروژه‌ها پیشنهاد کرد: بايد قبل از شروع عملیات نسبت به انجام مطالعات توجيهي، تعيين مشخصات، برآورد كل، حجم عمليات، زمانبندي اجرا و ميزان اعتبار مورد نياز براي هر يك از اجزا پروژه براي درج در موافقتنامه‌ها اقدام شود. همچنین ضروري است هرگونه تغيير در كاربري، بهره‌برداري و عنوان پروژه‌هاي مصوب با ارائه مستندات لازم و گزارش توجيهي به تصويب شورای شهر تهران برسد.
 علیرضا دبیر اضافه کرد: هدف اصلی از تهیه این گزارش تعیین مشکلات اجرایی از مرحله انتخاب تا پایان اجرای پروژه های سرمایه ای و ارائه راهکار رفع مشکلات با پیشنهاد طرح ها و لوایح مورد نیاز به شورای شهر تهران و همچنین نظارت کمیسیون برنامه و بودجه بر کمیت؛ کیفیت و عملکرد پروژه ها بوده است. به گزارش خبرنگار بلدیه پس از ارائه این گزارش، رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران گفت: با توجه به حجم بالای بدهی های شهرداری تهران و اعتبارات لازم برای پروژه های نیمه تمام ، برنامه 5 ساله دوم نیاز به بازنگری جدی دارد.او با اشاره به گزارش نظارتی پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای سال 94 شهرداری تهران که توسط کمیسیون برنامه و بودجه ارائه شد اظهار داشت: این گزارش باید در کنار گزارش شهرداری تهران در خصوص دیون و بدهی های شهرداری قرار گیرد .
 او ادامه داد :بر اساس این گزارش بیش از 50 درصد مشکل پروژه های نیمه تمام شهرداری تهران به عدم تامین مسائل مالی بر می گردد و برای انجام این پروژه ها به نرخ امسال 41000 میلیارد تومان اعتبار نیاز است و بر اساس گزارش شهردار تهران که دو هفته گذشته در صحن شورا ارائه شد ، دیون شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی بیش از 20 هزار میلیارد تومان است که البته هنوز مستندات و پیوست های آن گزارش به اعضا ارائه نشده است و آن گزارش قطعا نیاز به راستی آزمایی جدی دارد و ما حتما آنرا پیگیری خواهیم کرد. با اینحال مجموعه بدهی ها به انضمام اعتبارات لازم برای اتمام پروژه های نیمه تمام بیش از 000/000/60 تومان اعلام شده است.

لذا بنده فکر میکنم ما روزی که برای تدوین برنامه 5 ساله دوم تصمیم گرفتیم با چنین موضوعاتی مواجه نبودیم بنابراین اکنون ضرورت دارد ما جلسات فشرده ای برای بازبینی ، و بازنگری و اصلاح برنامه 5 ساله داشته باشیم . چراکه ما در آن زمان با یک روند انبساطی بودجه شهرداری تهران را سال به سال اضافه کردیم و براساس آن بودجه ها ،ماموریت تعیین کردیم و در مقابل آن از شهرداری مطالبه هم داریم . اکنون با توجه به حجم بالای بدهی ها و اعتبار لازم برای پروژه های نیمه تمام  می بایست یک تجدید نظر جدی در برنامه 5 ساله انجام دهیم و در کنار آن موضوعات دیگری مانند رکود ساخت و ساز که قسمت عمده درآمد شهرداری های  از محل عوارض ساخت و ساز است قطعا در تحقق برنامه هایی که ما تصویب کردیم دچار مشکل خواهیم شد ، البته با اصلاح رویکرد کمیسیون ماده 5  و اجتناب از رویکرد صرف درآمدزایی که با نظارت شورا و کمیسیون شهرسازی و معماری صورت پذیرفت هم موجب شد بخشی از درآمدی که قبلا شهرداری ها پیش بینی می کردند حذف شود. بنابراین مجموعه موارد مذکور نشان می دهد  دیگر امکان تحقق برنامه 5 ساله دوم وجود ندارد در بسیاری از حوزه ها ما به عنوان پارلمان محلی می بایست این برنامه را اصلاح کنیم و درخواست دارم در دستور کار شورا قرار گیرد.
 شهرداری منطقه چهار به زودی قفل می شودمحمد سالاری در بخش دیگری از صحبت های خود به مشکلات منطقه چهار اشاره کرد و گفت: شهرداری منطقه 4 بزودی قفل می شود به گونه ای که دیگر امکان تداوم مدیریت شهری در آنجا وجود نخواهد داشت. رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران در جلسه علنی شورای شهر تهران با انتقاد به نحوه ارائه گزارش شورایاری های منطقه 4 در جلسه روز سه شنبه گفت: منطقه 4 بزرگترین منطقه شهرداری تهران محسوب می شود که اکنون با مشکلات و چالش های زیادی مواجه است وسرفصل این مشکلات می بایست امروز در حضور آقای بهاری شهردار منطقه مطرح می شد که متاسفانه اجازه داده نشد و ایشان به سرعت جلسه را ترک کردند . من بارها به ایشان و معاونین شهردار تهران هشدار داده ام که شهرداری منطقه 4 بزودی قفل می شود به گونه ای که دیگر امکان تداوم مدیریت شهری در آنجا وجود نخواهد داشت. او ادامه داد: فقط در سال جدید شاهد حجم گسترده ای از تخلفات و تثبیت های کاربری های خلاف بوده ایم. همچنین روزانه شاهد  طرح شکایت و دغدغه تعداد گسترده ای از شهروندان به دلیل عدم تصمیم گیری و مدیریت صحیح در این منطقه می باشیم .
 سالاری با انتقاد جدی نسبت به نحوه مدیریت مجموعه های ستادی و ... شهرداری منطقه 4 از سوی شهرداری منطقه اعلام کرد: اکثر معاونین و همکاران آقای قالیباف در جریان این چالش ها هستند ولی متاسفانه نسبت به ارائه گزارش و حل و فصل آن اقدامی نمی کنند. این عضو شورا با اشاره به اینکه منطقه4  بعنوان بزرگترین منطقه شهرداری تهران نیازمند تدبیر و عقلانیت و تصمیم گیری به هنگام و عدم انتقال استرس به بدنه شهرداری منطقه و مدیران مربوطه می باشد گفت: می بایست مجموعه  اشکالات و چالش هایی که این منطقه با آن مواجه است در جلسه ای جداگانه مورد بررسی و نتیجه گیری قرار گیرد و از هیات رییسه شورا تقاضا دارم حتما طی جلسه ای با حضور شهردار تهران مشکلات منطقه 4مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.
 طرح مبلمان شهری چند منظوره رانت ایجاد می‌کندرییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران گفت: در صورت اصلاح نشدن طرح الزام شهرداری به طراحی و اجرای مبلمان شهری چند منظوره برای بهره برداری در مواقع بحران، برای پیمانکاران این بخش رانتی فوق العاده ایجاد می کند.
 مجتبی شاکری نیز در جریان بررسی لایحه الزام شهرداری تهران به طراحی و اجرای مبلمان شهری چند منظوره با محوریت بهره برداری در مواقع بحران، با اشاره به اینکه پیگیری موضوع زلزله احتمالی تهران در یک دوره رونق داشت، گفت: بافت های فرسوده پراکنده در چندین منطقه ظرفیت تبدیل شدن به فاجعه انسانی در صورت وقوع زلزله در تهران را دارد شاید فاجعه ای سنگین‌تر از هیروشیما و ناکازاکی پیش روی ماست. البته ان شا الله چنین حادثه ای رخ ندهد.
 او با بیان اینکه لایحه مذکور یک حلقه کوچک از مجموعه اقداماتی است که می باید در قالب طرحی پاسخگوی وضعیت بحران باشد، افزود: به طور کلی انجام مطالعه در این رابطه کار مثبتی است و به نظر می رسد در عنوان طرح باید به جای عبارت طراحی و اجرا که برای پیمانکاران مبلمان شهری رانت ایجاد می کند، عبارت انجام مطالعه استفاده شود.
 شاکری با تاکید بر اینکه مطالعه درباره ابعاد مختلف این طرح با یک نگاه فراخ منظر که همه جوانب بحران را در نظر بگیرد، امری ضروری است، گفت: ما در اجرای بندهای برنامه 5ساله دوم که بخشی از آن مبلمان شهری است تجربه موفق دیگر کشورها را به عنوان مطالعات پیوست پیش رو نداریم. هرگونه ورود در اجرا، متوقف به تاییدات مطالعات پیوست و مدل موفق مهارکننده بحران است که به تصویب شورای شهر برسد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پروژه - تهران - شهرداری - گزارش - منطقه - برنامه - غیرمستمر - ارائه - پروژه‌های - شورای - عمرانی - کمیسیون - سرمایه‌ای - مشکلات - پیشرفت - معاونت - میانگین - اشاره - فیزیکی - بودجه - مبلمان - بحران - اجرای - مواجه - مستمر - اینکه - بلدیه - عنوان - شهردار - وضعیت - همچنین - بررسی - اصلاح - دارایی - تصمیم - طراحی - پروژه‌ها - مدیریت - مجموعه - بایست - کردیم - البته - مطالعه - امکان - نگهداشت - تومان - اعتبار - مطالعات - منظوره - عقب‌تر - جریان - انتظار - اکنون - سرمایه - درباره - مناطق - ایجاد - شهرسازی - پیوست - مذکور - تصویب - دیگری - بزودی - رویکرد - مواقع - لایحه - پیمانکاران - زلزله - فاجعه - ساخت و ساز - عبارت - برداری - الزام - انتقاد - نخواهد - بزرگترین - متاسفانه - گسترده - معاونین - تداوم - توجيهي - بوده‌اند - افزود - تاکید -  علیرضا - سالهای - اجرایی -  رییس - موارد - اظهار - امروز - تعداد - تاخير - مسائل - مربوط - مناقصه - واگذاری - بازنگری - اعتبارات - میلیارد - پیگیری - اعلام - خواهیم - بالای - ومعماری - هرگونه - پیشنهاد - مستندات - اضافه - نظارت - تعیین - بنابراین -

نظر شما در مورد : قفل شدن منطقه 4 و گزارش وضعیت پروژه های شهرداری تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها