مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5508 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 مرداد 1395 -ساعت : 11:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن
برنامه اصلاح طلبان برای ریاست مسجد جامعی و تصاحب هیئت رئیسه شورا/ اصولگرایان با ترکیب تکراری

سالاری اعلام کرد؛

برنامه اصلاح طلبان برای ریاست مسجد جامعی و تصاحب هیئت رئیسه شورا/ اصولگرایان با ترکیب تکراری

مازندشورا: کاندیدای نهایی ما برای جایگاه ریاست شورا همانند گذشته احمد مسجد‌جامعی است و در جلساتی که در پیش است درباره‌ سایرکاندیداها تصمیم‌گیری خواهد شد

مازندشورا:انتخابات هیات‌رئیسه شورای شهر نزدیک است؛ اگرچه هر کسی اظهار‌نظری درباره رئیس آینده شورای شهر  دارد، اما خود شورایی‌ها همچنان منتظر اتفاقات، لابی‌ها و خبرهای روزهای آینده هستند و می‌گویند شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان چیزی را پیش‌بینی کرد.

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اگر ساختار سیستم سالم بود، می‌توانستیم با ضریب خطای 10 درصد، نتایج انتخابات را پیش بینی کنیم، به «فرهیختگان» می‌گوید:‌ «با وضعیت موجود حتی تا لحظه آخر نیز نمی‌توان پیش بینی کرد که چه اتفاقی می‌افتاد و اسم چه کسی از صندوق بیرون خواهد آمد.»

 این در حالی است که بر اساس گفته‌های یک منبع آگاه برخی از اعضای شورای شهر رای دادن به گزینه‌های دو جناح را منوط به قرار گرفتن در لیست انتخاباتی سال آینده آنها کرده‌‌اند. از طرفی خبر‌های خوبی از جناح اصلاح‌طلبان به گوش نمی‌رسد؛ چرا‌که به نظر می‌رسد اختلاف‌نظرهایی درباره گزینه اصلی ریاست شورا در میان آنها وجود دارد. البته محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی و نایب رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان این موضوع را رد می‌کند. سالاری از انتخابات هیات‌رئیسه می‌گوید.
 
آیا اصلاح‌طلبان تصمیم قطعی در رابطه با گزینه‌‌های مطرح در انتخابات هیات رئیسه گرفته‌‌اند؟
مثل سال‌های گذشته به زودی جلساتی در‌باره انتخابات هیات رئیسه خواهیم داشت و کاندیداهایی برای تمام جایگاه‌های هیات رئیسه از سوی اصلاح‌طلبان معرفی خواهند شد. البته کاندیدای نهایی ما برای جایگاه ریاست شورا  همانند گذشته احمد مسجد‌جامعی است و در جلساتی که در پیش است درباره‌ سایر کاندیداها تصمیم‌گیری خواهد شد. تلاش ما این است که انتخابات هیات رئیسه در یک فرآیند دموکراتیک انجام شود.

آیا احتمال گذر از چمران در این دوره از انتخابات وجود دارد؟
همان‌طور که می‌دانید، رای ورزشکاران شورا تاثیر بسزایی در نتیجه انتخابات هیات‌رئیسه داشته است‌. ما شاهد بوده‌ایم که ورزشکاران هر بار تصمیم متفاوتی گرفته‌اند. آنها سال اول به مسجد‌جامعی رای دادند، در انتخابات شهردار نیز همین‌طور. البته بگذریم از اینکه در انتخابات شهردار ما یک گل به خودی داشتیم و یکی از منتسبان ما، به گزینه اصولگرایان رای داد. با این حال دیدیم که در‌ دوره‌های بعد، ورزشکاران بنا بر صلاح‌دید خود، چمران را انتخاب کردند. به نظر من اگر  ورزشکاران مدعی پیگیری مطالبات شهروندان و توجه به اذهان عمومی هستند باید به این نتیجه برسند که به مسجد‌جامعی رای بدهند؛ چرا‌که جریان اصولگرا بیش از یک دهه مدیریت شورای شهر تهران را در اختیار داشت و در این دوران دیدیم که جایگاه‌ شوراها در فرآیند تصمیم‌گیری نه تنها ارتقا پیدا نکرد، بلکه این جایگاه هر سال افت شدیدی هم داشت.

چه دفاعی از هیات‌رئیسه‌ای که یک سال ریاست شورا را بر عهده داشت، دارید؟
اصلاح‌طلبان شورا به جریان تکثرگرایی و نگاه پایین به بالا اعتقاد دارند؛ چیزی که در هیات‌رئیسه فعلی دیده نمی‌شود. در دوره مسجد‌جامعی با توجه ویژه به شورایاری‌ها‌ سعی شد اذهان عمومی بیشتر مورد توجه قرار گیرد و از مشارکت مردم برای مدیریت شهر استفاده شود. از طرفی در این یک سال ما شاهد تحولات در حوزه نرم‌افزاری، افزایش بدنه کارشناسی و افزایش کمیته‌ای تخصصی بوده‌ایم.

در حال حاضر اصلی‌ترین انتقاد وارد بر هیات‌رئیسه چیست؟
شاهدیم که در حال حاضر از ظرفیت نهاد شورای اسلامی شهر استفاده نمی‌شود. در‌واقع این نهاد اجتماعی به عنوان یک کنشگر، در حد و ظرفیت‌‌های قانونی خود عمل نمی‌کند. هیات‌رئیسه در بسیاری مسائل اعضای شورا‌ را مشارکت نمی‌دهد و به تنهایی تصمیم‌گیری می‌کند، به طوری که از جلسات بین‌بخشی شورا با دولت و مجلس یا اعضا خبر ندارند یا به آنها اجازه دخالت داده نمی‌شود. درباره گزارش‌ها هم  آقای رئیس، گزارش‌ها را به صورت گزینشی به کمیسیون‌ها می‌فرستد.

راه‌حل شما در این باره چیست؟
برای بهتر شدن وضعیت شورا باید نگاه به شورا تکثرگرا و از پایین به بالا باشد. اعضای مستقل و ورزشکار شورا باید این موضوع را در نظر بگیرند. انتخابات پارسال مجلس شورای اسلامی نشان‌دهنده نوع مطالبات مردم از مسئولان است. البته شورا یک نهاد اجتماعی است، نه سیاسی. اما باید توجه داشت برای تحقق بسیاری از ماموریت‌های فرهنگی، اجتماعی و شهری باید به اذهان عمومی و نگاه کارشناسان توجه داشت. ما در حال حاضر نیازمند به‌کار‌گیری کارشناسان متخصص در تمام حوزه‌های مرتبط شهری هستیم. در این راستا تجربه نشان داده است جریان اصلاح‌طلب در به کارگیری این کارشناسان موفق‌تر عمل کرده است.

قناعتی خبر داد؛
اصولگرایان با ترکیب تکراری در انتخابات هیئت رئیسه شورا

بلدیه|ابوالفضل قناعتی با اشاره به انتخابات سال آخر هیئت رئیسه در شورای شهر چهارم گفت: هنوز اصولگرایان جلسه ای برای این انتخابات برگزار نکرده اند زیرا ترکیب این انتخابات برای اصولگرایان تغییری نخواهد کرد.وی در خصوص کاهش دو رای از اصولگرایان به نفع اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو گفت: در ایام انتخابات، رجزخوانی ها شروع شده و حرف هایی زده می شود که شاید مبنای واقعی نداشته باشد. شاید این حرف یک بلوف سیاسی باشد شاید هم واقعیت داشته باشد اما هنوز اصولگرایان در این رابطه جلسه ای برگزار نکرده اند.

قناعتی تاکید کرد: جلسه انتخابات هیئت رئیسه ۹ شهریور به صورت علنی برگزار خواهد شد.


این عضو شورای شهر تهران در خصوص بازدید روز گذشته خود از پیاده راه ۱۷ شهریور گفت: روز گذشته در جریان بازدید، شاهد یک مورد قمه زنی بودیم و آمبولانس نیز ۳۰ دقیقه طول کشید تا به محل حادثه برسد. امنیت در این پیاده راه وجود ندارد و حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کاسب بیکار هستند و تنها تعدادی دست فروش مشغول فعالیت در این پیاده راه اند.

وی با بیان اینکه کاسبان این منطقه از وضعیت اقتصادی نامناسبی رنج می برند، گفت: به گفته اهالی و کاسبان این منطقه، این افراد حدود ۵ سال است که به حق و حقوقشان نرسیده اند و درآمدی نداشتند. به گفته آنها مگر ما مسئولین می توانیم یک ماه بدون حقوق زندگی کنیم؟ این افراد ۵ سال است که هیچ حقوق و درآمدی ندارند و ما نیز جوابی برای این افراد نداریم.

قناعتی در خصوص پیشنهاد کمیسیون نظارت برای ساماندهی این پیاده راه گفت: این پیشنهادات تنها نظر کمیسیون نظارت است و در حد پیشنهاد است و باید در صحن مطرح شود تا موافق و مخالف در خصوص آن صحبت کنند. احتمالاً ۱۵ روز دیگر و بعد از انتخابات هیئت رئیسه به موضوع پیاده راه ۱۷ شهریور رسیدگی شده و تصمیم گیری نهایی در خصوص آن انجام می شود.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - شورای - هیات‌رئیسه - رئیسه - مسجد‌جامعی - البته - اصلاح‌طلبان - ریاست - ورزشکاران - جریان - نمی‌شود - تصمیم‌گیری - اذهان - سالاری - عمومی - اعضای - درباره - کارشناسان - آینده - اجتماعی - مطالبات - استفاده - دیدیم - مشارکت - شهردار - افزایش - گزارش‌ها - مدیریت - اسلامی - بوده‌ایم - بسیاری - پایین - جلساتی - اینکه - می‌گوید - وضعیت - تهران - کمیسیون - بلدیه - نمی‌توان - چرا‌که - گزینه - جایگاه - فرآیند - چمران - گذشته - تصمیم - موضوع - می‌کند - نتیجه -

نظر شما در مورد : برنامه اصلاح طلبان برای ریاست مسجد جامعی و تصاحب هیئت رئیسه شورا/ اصولگرایان با ترکیب تکراری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها