مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5563 -تاریخ انتشار : جمعه 29 مرداد 1395 -ساعت : 10:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن

رضایی در دومین نشست مشترک وزیر راه و شهرسازی با اعضای کمیسیون عمران مطرح کرد؛

مشوق‌های فعالیت بخش خصوصی کافی نیست/ استفاده از ظرفیت‌های صندوق توسعه ملی برای همه پروژه‌ها/ در تخصیص اعتبارات به وزارت راه ظلم شده است

مازندشورا: رییس‌کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، بندی را آورده‌ایم‌که بخش خصوصی بتواند در پروژه‌های بندری و شرکت شهر فرودگاهی فعالیت کند، گفت: اگر واقعا می‌خواهیم خصوصی‌ها پای کار بیایند، باید برای بخش خصوصی جاذبه ایجاد کنیم.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و معاونین وی که در ساختمان دادمان وزارتخانه برگزار شد ضمن استقبال از ادامه‌دار بودن جلسات مشترک نمایندگان با معاونین و شخص وزیر، گفت: در این دوماهه‌ شکل‌گیری کمیسیون عمران مجلس دهم، این دومین نشست وزارتخانه با مجلس است که نشان از آن دارد که هر دو طرف می‌خواهند با تعامل و همراهی و نشست‌های دوره‌ای در راستای توسعه‌ کشور قدم‌های خوبی برداشته شود.

وی با اعلام رضایت مجلس از تلاش‌های مقام عالی وزارتخانه و معاونین وزیر، گفت: در دوران بی‌پولی و گرفتاری‌های اقتصادی انصافاً تلاش فراوانی برای انجام کارها داشته‌اید و مخصوصاً در حوزه راه‌سازی تلاش شما قابل‌تحسین است. همین‌که بزرگراه‌ها، راه‌های روستایی، آزادراه‌ها و به‌طورکلی شبکه‌ راهی کشور با این وضعیت مالی هم‌چنان فعال است و کارگاه‌ها تعطیل نشده، جای تقدیر و تشکر دارد.

رضایی بابیان اینکه ضرورت دارد به دلیل وضع اقتصادی کشور بخش خصوصی بیشتر در پروژه‌های عمرانی حضورداشته باشد، ادامه داد: همه بر این مهم تأکید دارند اما هم چنان نتیجه کار عدم حضور چشمگیر بخش خصوصی است. این در حالی است که ما در آستانه تنظیم و بررسی برنامه ششم توسعه، پیشنهاد‌هایی از سوی سازمان بندرهای کشور و راه‌آهن جمهوری اسلامی داریم که برای به‌کارگیری بخش خصوصی، آن‌ها را در بند بند این سند گنجانده‌ایم؛ اما درعین‌حال اصرار دارم این مشوق‌ها هنوز کم است و بخش خصوصی را در پروژه‌های ما فعال نمی‌کند.

وی با اعلام اینکه هنوز مشوق‌ها برای آوردن بخش خصوصی کم است، گفت: اگر واقعاً می‌خواهیم که خصوصی‌ها پای‌کار بیایند، باید جاذبه برای بخش خصوصی ایجاد کنیم. در حال حاضر حضور بخش خصوصی در شبکه ریلی اصلاً دیده نمی‌شود. در آزادراه‌ها هم حضور محدودی دارند. حتی در پروژه‌های فرودگاهی هم ردپایی از بخش خصوصی دیده نمی‌شود.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی گفت: بر همین اساس در برنامه ششم توسعه بندی را آورده‌ایم که بخش خصوصی بتواند در پروژه‌های بندری و شرکت شهر فرودگاهی فعالیت کند.

وی هم‌چنین با اشاره به اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص استفاده از صندوق توسعه ملی برای بندرها، گفت: باید از ظرفیت‌های صندوق توسعه‌ ملی برای سایر پروژه‌ها هم استفاده شود.

رضایی به بازدید کمیسیون عمران از شهر فرودگاهی امام خمینی اشاره کرد و گفت: قرار بود شهر فرودگاهی شهری مدرن و صنعتی و تجاری شود و کسی که از فرودگاه خارجی وارد ایران می‌شود اولین برداشتش با دیدن این فرودگاه این باشد که به یک کشور توسعه‌یافته قدم گذاشته است. به نظر می‌رسد  که در شرایط فعلی که فرودگاه‌های کشورهای همسایه مدرن هستند نباید فرودگاهی ضعیف‌تر داشته باشیم و قانون‌گذار هم پیش‌بینی شهر تمام‌عیار با محوریت فرودگاه را در برنامه پنجم توسعه برای این مجموعه داشت. برای همین پیشنهاد دارم مجمع شهر فرودگاهی فراتر از وزارتخانه باشد و بخش دیگری از دولت هم در این تشکیلات حضور داشته باشند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه احساس می‌کنم ظلمی به وزیر در تخصیص اعتبارات می‌شود، توضیح داد: متولی اصلی پروژه‌های عمرانی و مسئولیت مستقیم آن به عهده وزیر است؛ اگر اعتبار و مبالغی را در بودجه می‌آوریم، حتی تخصیص اعتبارات باید بر اساس نظر وزیر باشد. این در حالی است که در توزیع اعتبارات اسناد خزانه شاهد آن هستیم که وزارتخانه دخل و تصرفی ندارد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شاهد هستیم که در توزیع اسناد خزانه به پروژه‌ای پول داده‌شده است که طلبکاری وجود نداشته است. یعنی سازمان برنامه‌وبودجه، جایی که خودش متولی سیستم برنامه و بودجه کشور است دارد نظام برنامه‌ریزی را برهم می‌ریزد. اینکه اسناد خزانه خارج از اراده‌ وزیر توزیع شود نتیجه‌اش می‌شود نارضایتی از عملکرد وزیر. بر همین اساس خواستار حل‌وفصل این موضوع از سوی خود وزیر در دولت هستیم.


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خصوصی - فرودگاهی - وزارتخانه - اسلامی - توسعه - عمران - کمیسیون - پروژه‌های - برنامه - رضایی - شورای - اینکه - اعتبارات - شهرسازی - تخصیص - فرودگاه - خزانه - استفاده - مشترک - اسناد - هستیم - توزیع - صندوق - معاونین - نمی‌شود - نماینده - متولی - مشوق‌ها - بودجه - اشاره - اعلام - پروژه‌ها - ظرفیت‌های - فعالیت - دومین - وزارت - اقتصادی - ادامه - عمرانی - بابیان - آزادراه‌ها - دارند -

نظر شما در مورد : مشوق‌های فعالیت بخش خصوصی کافی نیست/ استفاده از ظرفیت‌های صندوق توسعه ملی برای همه پروژه‌ها/ در تخصیص...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها