مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5601 -تاریخ انتشار : شنبه 30 مرداد 1395 -ساعت : 13:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
​16سال شورا و هیئت رئیسه، 13سال چمران و دوستان

نگاهی به انتخابات 6 شهریور؛

​16سال شورا و هیئت رئیسه، 13سال چمران و دوستان

مازندشورا: دوری چمران و اصولگرایان از صندلی ریاست شورا تنها یکسال طول کشید و سرانجام بار دیگر چمران و دوستان توانستند هیئت رئیسه شورا رااختیار بگیرند، امری که به نظر می رسد در انتخابات 6 شهریور، ریاست چمران بر پارلمان شهری به 13 سالگی برسد

مازندشورا: از شکل گیری شورای شهر تاکنون می توان این نهاد را پایگاهی همیشگی برای اصولگرایان دانست، از شورای دوم که تمام قد در اختیار آنها بود و محمود احمدی نژاد شهردار تهران را به ریاست جمهوری رساند تا دوره های سوم و چهارم که همواره اصلاح طلبان زیر سایه اصولگرایان بوده اند.

در این بین یک نام پر رنگ تر از بقیه با حضور در دوره دوم شورای شهر تهران خود را حتی به عنوان چهره ای ملی مطرح کرده است، مهدی چمران که با ظهور جریان جدید اصولگرایی به شورای شهر آمد و در نهایت هم با همراهی و اتحاد همفکران خود در آبادگران، اصلاح طلبان را از میدان به در کردند و شورای شهر تهران را به پایگاه اصلی اصولگرایان در دهه اخیر تبدیل کرد.

بررسی عملکرد شورای نافرجام دوره اول، دوره دوم، سوم و دوره اخیر نشان می دهد هیئت رئیسه شورا به غیر از مقطعی کوتاه در شورای اول و سال ابتدایی شورای چهارم تمام و کمال در اختیار اصولگرایان یا بهتر بگویم چمران و دوستانش قرار داشته است. تنها احمد مسجد جامعی بود که در این بین وقفه ای یکساله ایجاد کرد تا یک سال ریاست شورای شهر تهران در دوره فعلی را تجربه کرده باشد.

اهمیت هیئت رئیسه شورا و جایگاه آن در مدیریت شهری پایتخت آنجا نمایان می شود که بدانیم نحوه تعامل شورای شهر با شهردار و مجموعه تحت مدیریت اش با اختیاراتی که رئیس شورا دارد مشخص و عملیاتی می شود، چنانچه مدیریت جلسات شورا، طرح و پیگیری مصوبات، بررسی عملکرد معاونت ها، سازمان هاپ، شرکت ها و مناطق شهرداری تهران با اعمال نظر رئیس و هیئت رئیسه شورا سمت و سو می گیرد.

در این بین چیدمان طرح ها و لوایح شورا، مهندسی رویداد ها، انتشار و رسانه ای شدن موضوعات معمول و گاها غیر معمول و همچنین رای گیری های سرنوشت ساز شورای شهر از جمله مواردی است که چمران و اعضای اصولگرای شورای شهر در این سالها به بهترین شکل ممکن در جهت حفظ و حمایت از شهردار منتخب خود انجام داده اند و بی راه نیست که عمر با دوام محمدباقر قالیباف در شهرداری تهران را مدیون عملکرد رئیس و هیئت رئیسه شورای شهر از اواخر شورای دوم تا کنون بدانیم.
 
 
هیئت رئیسه شورای اول؛ محله برو بیا
از اردیبهشت 78 که اولین دوره شورای شهر تهران شکل گرفت ریاست  و ترکیب هیات رییسه در این دوره بی ثبات و متغیر است. در ابتدا  عبداله نوری رییس، سعید حجاریان نایب ودورودیان و حکیمی پور  منشی بوده اند.
همچنین علیزاده طباطبایی اولین خزانه دار شورا بوده است، اما در سال بعد دوزدوزانی رییس می شود، حجاریان نایب رییس و حکیمی پور  و درودیان منشی های شورای شهر وثمقی سخنگو بوده است وتا زمان انحلال شورا در نهایت حجاریان، خسروی، عطریانفر، اصغرزاده، جلایی پور و دوزدوزانی بوده اند که به عنوان رئیس یا نایب رئیس و منشی و ... عضویت هیئت رئیسه شورا را تجربه کردند.
 
شورای دوم؛ هیئت رئیسه متحد
این دوره شورای شهر تهران را باید دوره اتحاد و یکرنگی و البته کار تشکیلاتی جریان جدید اصولگرایان بدانیم .این دوره  از اردیبهشت 82  تا سال 86 طول کشید  و در تمام این چهارسال ترکیب اعضای هیات رئیسه از چمران به عنوان رییس، نسرین سلطان خواه و مسعود زریبافان عضو هیات ریسه و حسن بیادی به عنوان نایب رئیس تا پایان دوره تغییری نداشت.
با پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گرچه بارها حضور در دولت از طرف وی به اعضای شورا پیشنهاد شد ولی تا پایان دوره کسی شورا را ترک نکرد تا محمد باقر قالیباف هم به عنوان دومین شهردار اصولگرای پایتخت انتخاب شود، انتخابی که تا کنون نیز ادامه پیدا کرده است.
 
شورای سوم؛ شورای خوش شانس
دوره سوم اقبال بلندی داشت چراکه به دلیل تجمیع انتخابات 2سال طولانی تر شد و از سال 86 تا شهریور 92 به کار خود ادامه داد  . این دوره نیز گرچه سه عضو اصلاح طلب داشت  اما سهم آنها در هیئت رئیسه تنها حضور هادی ساعی عضو همیشه ساکت شورای شهر بود .
در این دوره نیز چمران از ابتدا تا انتها رئیس شورا بود. علی رضا دبیر دیگر عضو هیئت رئیسه و حسن بیادی هم نایب رییس شورا باقی ماند.

دوره چهارم؛ رفت و برگشت چمران
مهمترین رویداد این دوره که از شهریور 92 آغاز و احتمالا تا انتخابات خرداد 96 ادامه دارد، انتخاب شهردار و رئیس شورا بوده است، محمد باقر قالیباف با اختلاف یک رای شهردار تهران شد و احمد مسجد جامعی هم توانست با حمایت نیمی از اعضا و چهره های مستقل سالها ریاست مهدی چمران را بر شورای شهر پایان دهد.

اما دوری چمران و اصولگرایان از صندلی ریاست شورا تنها یکسال طول کشید و سرانجام بار دیگر چمران و دوستان توانستند با به رخ کشیدن توان تشکیلاتی خود هیئت رئیسه شورا را با ورود الهه راستگو، ابوالفضل قناعتی و مرتضی طلایی به عنوان نایب رئیس در اختیار بگیرند، امری که به نظر می رسد در سال آخر دوره چهارم شورای شهر هم تکرار شود و در انتخابات 6 شهریور، ریاست چمران بر پارلمان شهری به 13 سالگی برسد.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای - رئیسه - چمران - تهران - شهردار - ریاست - اصولگرایان - عنوان - انتخابات - اعضای - قالیباف - بدانیم - حجاریان - شهریور - ادامه - پایان - عملکرد - مدیریت - اصلاح - اختیار - چهارم - احمدی - اردیبهشت - ابتدا - ترکیب - حکیمی - اولین - دوزدوزانی - محمود - دوستان - بیادی - تشکیلاتی -  شورای - جمهوری - سالها - تجربه - طلبان - جامعی - جریان - اتحاد - بررسی - پایتخت - شهرداری - اصولگرای - نهایت - همچنین - معمول - رویداد - حمایت -

نظر شما در مورد : ​16سال شورا و هیئت رئیسه، 13سال چمران و دوستان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها