مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5623 -تاریخ انتشار : یکشنبه 31 مرداد 1395 -ساعت : 09:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در آستانه آخرین انتخابات هیأت‌رئیسه شورای چهارم پایتخت حملات اصولگرایان به اصلاح‌طلبان شورا افزایش یافت

حمله کانالی

مازندشورا: هفته آینده و در روز نهم شهریور آخرین انتخابات هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران برگزار می‌شود

مازندشورا:

بلدیه|در این انتخابات رئیس و دیگر اعضای هیأت‌رئیسه شورای چهارم پایتخت برای سال پایانی فعالیت این شورا انتخاب خواهند شد؛ بر‌‌اساس‌این هرچه به این روز سرنوشت‌ساز نزدیک‌تر می‌شویم، فضاهای سیاسی و تاخت‌وتازها به رقبا هم بیشتر می‌شود. در این میدان، اعضای اصولگرای شورا به مدد رسانه‌های رسمی و غیررسمی پرتعدادی که دارند - مانند کانال‌های تلگرامی- صریح‌تر و تندتر اعضای اصلاح‌طلب شورا را می‌نوازند. از سویی دیگر شنیده‌ها درباره حساب ویژه‌ای که اصولگرایان روی انتخابات شوراها باز کرده‌‌اند، چندان هم بیراه نیست. شنیده‌هایی که از یک سو بر پرچم‌داری مهدی چمران و حلقه اصلی همراه او برای این یک سال باقی‌مانده تا انتخابات ٩٦ و از سوی دیگر برای انتخابات شهردار در دوره بعدی برنامه‌ریزی دارد. از مدت‌ها قبل زمزمه‌هایی درباره ورود گزینه‌هایی جدید در شورا و به‌ویژه برای سمت شهردار تهران در میان اصولگرایان شنیده می‌شد که البته تا امروز هیچ‌کدام‌شان نهایی نشده‌‌اند؛ چون گزینه اصلی یعنی شهردار فعلی تهران بله نهایی را نگفته است.
اگر این شنیده‌ها درست باشد، اصولگرایان غیر از چمران برای ورود به انتخابات پنجم شورا نیاز به چهره‌ای معروف‌تر و مؤثرتر دارند و خب چه کسی بهتر از شهردار تهران که بخواهد رئیس شورای شهر تهران شود و با انتخاب همسوی یک شهردار با همراهی اعضایی که بیشترشان اصولگرا هستند، این جریان سیاسی یک شورا و شهرداری بدون دغدغه خواهد داشت. اینها همان شنیده‌هایی است که از گوشه و کنار جلسات و حرف‌ها و تکه‌پراکنی‌ها و البته کانال‌های مختلف و پرتعداد تلگرامی بیرون می‌زند. برخی از منابع آگاه می‌گویند محمدباقر قالیباف اگرچه آرایی به اندازه انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد؛ اما اگر راضی به حضور‌نیافتن در انتخابات شود، کمتر از ٥٠٠ هزار رأیی که چمران به عنوان اولین نفر در فهرست شورای چهارم آورده، نخواهد داشت و می‌تواند در یک دوره چهارساله با یک شهردار همسو بسیاری از برنامه‌های خود را در تهران اجرا کند و برای بسیاری از گزارش‌های مالی و حسابرسی‌های باقی‌مانده، تبصره و الحاقیه و... در نظر بگیرد. از آن طرف اصلاح‌طلبان درون شورا هم در سال آخر فعال شده‌‌اند و خودشان را به آب و آتشی می‌زنند که کم‌سابقه است؛ هرچند تعدادی از آنها حتی در انتخابات هیأت‌رئیسه قبلی به مسجد‌جامعی به عنوان تنها گزینه موجود هم رأی ندادند و با همین عقب‌نشینی هیأت‌رئیسه و ریاستش را دودستی تقدیم اصولگرایان کردند؛ اما حتی در این سال آخر که به مسجدجامعی و اصلاح‌طلبان بیرون شورا برای انتخابات احتیاج دارند، هم نمی‌توان روی رأی همه آنها حساب کرد. نکته حائز اهمیت درباره ترکیب رأی‌های احتمالی در انتخابات هیأت‌رئیسه آخر سال چهارم شورای شهر تهران این است که تعدادی از اعضای اصولگرا و مستقل شورا در این دو سال اخیر گردشی خودمحورانه از اصولگرایان داشته‌‌اند و اگرچه به سمت اصلاح‌طلبان نیامده‌‌اند؛ اما شاید با دادن رأی سفید تأثیر بیشتری بتوانند روی نتیجه نهایی داشته باشند.
محمد سالاری، یکی از اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان در‌این‌باره به «شرق» می‌گوید: در این مدت نه‌تنها جلسه‌ای مجزا برای انتخابات هیأت‌رئیسه نداشته‌ایم؛ بلکه اصراری هم به لابی با اعضا نداشته‌ایم. او می‌گوید اعضای اصلاح‌طلب می‌دانند که چه افرادی درباره رأی روی چمران و مسجدجامعی تردید دارند؛ اما در این مدت با آنها صحبتی نداشته‌ایم و این تصمیم را به خودشان واگذار می‌کنیم. سالاری در ابتدای صحبت‌های خود به هجمه‌هایی که در روزهای اخیر در کانال‌های تلگرامی بدون‌نام و بی‌هویت با عکس و نوشته‌هایی غیرمستند علیه او و اعضای دیگر شورا انجام شده، اشاره و گلایه کرد. او گفت: اعضای اصلاح‌طلب در این چند سال با رویکردی کارشناسی وارد موضوعات شدند و عملکرد ما در یک سالی که آقای مسجدجامعی ریاست را داشت، کاملا گویا و متفاوت است و اعضای شورا و مردم و همه مخاطبان ما می‌توانند این عملکرد یک‌ساله را با عملکرد بیش از یک‌دهه‌ای آقای چمران و هیأت‌رئیسه همسوی‌شان مقایسه کنند و خودشان تصمیم بگیرند و کلاه خودشان را قاضی کنند.
او به پیشنهاداتی که معمولا در این ایام برای اعضای شورا وجود دارد، اشاره کرد و گفت: ما نه لابی داشتیم و نه پیشنهادی را مطرح کردیم؛ اما این رفتارها و هجمه‌ها و بی‌آبروکردن‌هایی که از سوی جریان مخالف وجود دارد، نشان می‌دهد که آنها بسیار نگران هستند و با این رفتارها می‌خواهند از این نگرانی بکاهند و فشار را به این سو منتقل کنند. این عضو شورای شهر تهران می‌گوید اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند در این فضای بی‌اخلاقی وارد شوند و سیاسی‌کاری داشته باشند؛ چرا‌که انتشار این تصاویر و مطالب و طنزهایی که بی‌احترامی را به همراه دارند، عین سیاسی‌کاری است. اما احمد مسجدجامعی به عنوان یکی از دو گزینه برای ریاست شورای شهر در سال آخر واکنشی نسبت به این فضاهای رسانه‌ای نداشت و به «شرق» گفت: «هر عضو رأی خود را دارد؛ اما خوب است که در هر شرایطی اخلاق رعایت شود. در چنین زمان‌هایی معمولا چنین فضاهای بی‌اخلاقی وجود دارد و من شخصا ترجیح می‌دهم که سکوت کنم». این گفته مسجدجامعی اشاره‌ای است به عکس و متن‌های پر از طعنه و توهینی که به‌تازگی از طریق کانال‌های تلگرامی رنگارنگ و بدون هویت علیه او منتشر کرده‌اند. یکی از این کانال‌ها البته چندان هم بدون هویت نیست؛ مثل کانالی به نام فارس‌پلاس که مطالب آن کانال‌های دیگر را بازنشر می‌کند.
ارتباط انتخابات هیأت‌رئیسه شورا با عوامل فتنه
پرویز سروری به عنوان یکی از اعضای اصولگرای شورای پایتخت که معمولا صراحتی خاص در بیان اظهاراتش علیه جریان مخالف دارد و معمولا چند روزی در صدر اخبار چند خبرگزاری همسو قرار می‌گیرد، گفت‌وگویی را انجام داده و گفته است که برخی اصلاح‌طلبان شورا با یک عامل فتنه برای انتخابات هیأت‌رئیسه جلسه داشته‌اند. او در جمله‌ای دیگر می‌گوید: ‌»متأسفانه اخباری به دستمان می‌رسد که نشان می‌دهد خارج از شورای شهر پخت‌وپزهایی صورت می‌گیرد و افرادی فضای شورای شهر را به‌صورت سیاسی نگاه و با رویکردی سیاسی مسائل شورا را تعقیب می‌کنند». از آن طرف مجتبی شاکری، عضو دیگر اصولگرای شورا هم در کنار مقایسه‌ای که در صفحه اینستاگرام خود بین چمران و مسجدجامعی کرده، درست در پاراگراف آخر در‌حالی‌که همه بخش‌های صحبتش خطاب دارند، جمله‌ای مبهم و بدون خطاب را آورده است. او در این بخش گفته «به‌شدت از واژه فتنه و فتنه‌گر گریزان‌اند؛ گویا ماجرای جن و بسم‌الله است. در نهايت تحت مدیریت کمیته‌ای از بیرون هستند كه هنوز نظام، مهر مطرود و منکوب‌بودن را از آنها برنداشته و در جريان سال ٨٨ و فتنه جزء حلقه اوليه تصميم‌گيري بودند». این عضو هم در جمله‌ای شبیه به سروری نگران دخالت‌های بیرونی است. به نظر می‌رسد این اصرار به ارتباط‌دادن اصلاح‌طلبان شورا با عوامل چیزی که آنها «فتنه» می‌خوانند، همان تیر آخری است که اصولگرایان در میانه دست‌تنگی‌نداشتن نقص در عملکرد آنها می‌توانند به همکاران خود در شورا شلیک کنند. 
البته تقریبا بیشتر اعضای شورا در این روزها اظهاراتی را درباره هیأت‌رئیسه داشته‌‌اند؛ اما تجربه نشان داده که همه این رفتارها و خط‌ونشان‌ها در هر دو سوی ماجرا با دخالت نامحسوس جریانی در مجموعه شهرداری تهران تا لحظه آخر رأی‌گیری ادامه دارد و اتفاقا اتفاق‌های مهم و حرکت‌های اصلی در همان روزها و ساعت‌های پایانی رخ می‌دهد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - اعضای - شورای - هیأت‌رئیسه - تهران - اصلاح‌طلبان - اصولگرایان - شهردار - مسجدجامعی - چمران - دارند - کانال‌های - درباره - خودشان - عنوان - معمولا - چهارم - تلگرامی - می‌گوید - سیاسی - عملکرد - جریان - گزینه - پایتخت - می‌دهد - نهایی - رفتارها - بیرون - البته - فضاهای - اصلاح‌طلب - اصولگرای - جمله‌ای - سروری - می‌گیرد - ریاست - عوامل - می‌توانند - مخالف - روزها - بی‌اخلاقی - می‌رسد - سیاسی‌کاری - مطالب - نگران - رویکردی - شهرداری - شنیده‌هایی - همراه - باقی‌مانده - چندان - شنیده‌ها - کانالی - پایانی - بیشتر - اصولگرا - اگرچه - نداشته‌ایم - افرادی - تصمیم - سالاری - تعدادی - آورده - بسیاری - اشاره -

نظر شما در مورد : حمله کانالی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها