مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5624 -تاریخ انتشار : یکشنبه 31 مرداد 1395 -ساعت : 09:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سیدکمال‌الدین شهریاری:

مسکن مهر بزرگترین ضربه را به شهرسازی کشور زد/ عدم شناخت مباحث بالادستی مسکن ضررآفرین شده است/ فقط دو وزیر می‌شناسم که شهرسازی می‌دانند

مازندشورا: یک عضو کمیسیون عمران مجلس‌ مسکن مهر را معضل دولت فعلی و بعدی خواند و با بیان اینکه به غیر از مرحوم مهندس کاظمی تنها وزیر فعلی راه و شهرسازی است‌که نسبت به شهرسازی تخصص دارد، می‌گوید: لازم است تا با دخالت وزیر در مباحث بالادستی، از مهاجرت‌های بی‌رویه به شهرها کاسته شود.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سید‌کمال‌الدین شهریاری نماینده دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی برگزاری جلسات مشترک نمایندگان کمیسیون عمران با وزیر راه و شهرسازی را برای پیشرفت امور به خصوص در بحث راه و شهرسازی اثرگذار خواند و گفت: به دلیل عدم شناخت مسایل بالادستی در دولت گذشته وزیر سابق بزرگترین ضربه را به موضوع مسکن و شهرسازی زد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مباحث بالاستی مسکن یکی از مباحثی است که  کشور با آن مواجه است و در دولت‌های گذشته مغفول واقع شده است، گفت: اگر جایگاه مباحث بالادستی مسکن مورد توجه قرار نگیرد آثارش در مسکن پیدا می‌شود و به عنوان بحران خود را نشان می‌دهد. مباحثی مثل توسعه پایدار، تعادل بخشی منطقه‌ای، توزیع متعادل جمعیت، مباحثی است که اگر مورد توجه قرار نگیرد یکی از آثار نامطلوب آن مشکلات مسکن و در قدم بعدی مشکلات اقتصادی و فرهنگی را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه در دولت‌های گذشته نسبت به این مسایل کمتر توجه شده است، ادامه داد: بسیاری از وزرای راه و  مسکن و شهرسازی به دلیل عدم تخصص مرتبط به شهرسازی نسبت به مسابل شهرسازی بی‌توجه بوده‌اند و مسکن را فقط در غالب فیزیک مسکن نگاه کرده‌اند. یکی از نمونه‌های آن در دولت گذشته؛ مسکن مهر بود. مسکن مهر و نحوه انجام آن یکی از بزرگترین ضربه‌هایی بود که  از سوی وزیر سابق به شهرسازی کشور زده شد.

شهریاری توضیح داد: مسکن مهر اگر چه با نیت خوب تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد کلیک خورد اما به دلیل عدم شناخت مسایل بالادستی از سوی طراحان آن نتوانست آن طور که باید و شاید در اجرای هدف تامین مسکن برای اقشار کم درآمد موفق باشد. حالا نه تنها تبدیل یه یک راه حل نشده است بلکه معضلی شده است که هم دولت تدبیر و امید و وزارتخانه شما و هم دولت‌های بعدی از آثار و عوارض نامطلوب آن در عذاب هستند.

وی با بیان اینکه در دولت‌های گذشته تقریبا دو  وزیر را دیدم که به مبحث شهرسازی توجه دارند، یکی مرحوم مهندس کاظمی و یکی هم شخص آقای آخوندی، ادامه داد: به آقای وزیر توصیه می‌کنم برای اینکه مدیریت بحث مسکن را داشته باشید درمباحث بالادستی در دولت بیشتر نفوذ و ظهور داشته باشید تا بتوانید با مدیریت در مباحث بالادستی از مهاجرت‌های بی‌رویه جلوگیری کنید.

شهریاری با بیان اینکه توزیع جمعیت در کشورمان از تعادل خارج شده است و شماری کلان‌شهرهایی داریم که خودشان دچار مشکلات ثانویه‌ای چون حاشیه‌نشینی، سکونتگاه‌های غیررسمی، افزایش جرم و خلاف شده‌اند گفت: هم روستاها را تخلیه کرده‌ایم و اقتصاد روستایی و کشاورزی را از دست داده‌ایم و هم رشد بی‌قواره شهرها را نمی‌توانیم مدیریت کنیم.

شهریاری ادامه داد: درحالی به افزایش جمعیت شهری افتخار می‌کنیم که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نسبت جمعیت روستایی از شهری بیشتر است. درحال حاضر جمعیت روستایی کشورهای پیشرفته‌ای مثل هلند و سوییس از جمعیت شهری ما بیشتر است اما ما دلمان خوش است روستا را شهر کرده‌ایم و اقتصاد روستایی را از او می‌گیریم،  این درحالی است که مقتضیات و الزامات شهر شدن را هم نمی‌توانیم در این روستا ایجاد کنیم. بر همین اساس تاکید داریم که شخص وزیر در دولت به مباحث بالادستی بپردازد که اگر توجه شود با عوارضی مثل بحران مسکن مواجه نمی شویم.

نماینده مردم دشتی و تنگستان این سخنان را در نشست مشترک با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و معاونین وی که در ساختمان دادمان وزارتخانه برگزار شد، مطرح کرد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - بالادستی - جمعیت - شهریاری - اینکه - مباحث - گذشته - روستایی - دولت‌های - مشکلات - بزرگترین - شناخت - مباحثی - ادامه - مسایل - بیشتر - مدیریت - آخوندی - باشید - افزایش - وزارتخانه - کشورهای - درحالی - اقتصاد - روستا - نمی‌توانیم - کرده‌ایم - داریم - توزیع - عمران - مواجه - کمیسیون - مشترک - نماینده - تنگستان - نگیرد - بحران - بسیاری - تامین - نامطلوب - تعادل - توسعه - اقشار -

نظر شما در مورد : مسکن مهر بزرگترین ضربه را به شهرسازی کشور زد/ عدم شناخت مباحث بالادستی مسکن ضررآفرین شده است/ فقط دو و...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها