مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5657 -تاریخ انتشار : یکشنبه 31 مرداد 1395 -ساعت : 17:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در جلسه امروز شورای شهر عنوان شد

نامه تهدیدآمیز رییس سازمان نمایشگاه‌ها به صنوف

مازندشورا:

بلدیه|مهدی چمران در دویست و هشتاد و چهارمین جلسه شورا با اشاره به برگزاری نمایشگاه خودرو که در آبان ماه سال جاری قرار است در محل دائمی نمایشگاه ها برگزار شود، گفت : در حالی که نمایشگاه شهر آفتاب برای برپایی نمایشگاه ها ساخته شده اما به رغم تاکیدات موجود قرار است نمایشگاه بین المللی خودرو ، باز در محل دائمی نمایشگاه ها برگزار شود که در اطلاعیه آمده زمان برگزاری این نمایشگاه 25 الی 28 آبان ماه خواهد بود .
رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: این در حالیست که ما بارها تذکر داده ایم، برگزاری اینگونه نمایشگاه ها که پر ازدحام هم هست موجب اختلال در زندگی شهروندان می شود ، نباید در این محل برگزار شود .

چمران ادامه داد : بر اساس تفاهمات قبلی میان سازمان نمایشگاه ها ، ناجا و شهرداری برگزاری نمایشگاه هایی مانند خودرو و نمایشگاه های مربوط به بازگشایی مدارس که با ازدحام جمعیت همراه است در این محل ممنوع است و شهرداری قطعا از برگزاری این نمایشگاه ها جلوگیری خواهد کرد .

وی تصریح کرد : با توجه به ساخت نمایشگاه شهر آفتاب ما اعتراض خود را نسبت به برگزاری این نمایشگاه و نمایشگاه های دیگر اعلام داشته ایم .

چمران در ادامه گفت : نکته جالب توجه این است که رییس سازمان نمایشگاهها در نامه ای به صنوف اعلام کرده که اگر واحدی اقدام به برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب کند از صنف مربوطه اخراج خواهد شد.
همچنین، حجت الاسلام ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در آستانه فرارسیدن هفته جهانی مساجد، به چگونگی و نحوة نامگذاری این هفته اشاره کرد و گفت : سازمان کنفرانس اسلامی بنا به پیشنهاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، سی ام مرداد ماه که روز به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط صهیونیست ها بوده است را به عنوان " روز جهانی مسجد " اعلام کرد . این موضوع در جریان سی امین اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو کنفرانس اسلامی که از هفتم لغایت نهم خردادماه سال 1382 در تهران برگزار شد به تصویب رسید .در این اجلاس شرکت کنندگان برجایگاه رفیع مسجد به عنوان رمز وحدت و برادری در جهان اسلام تاکید کردند. در این اجلاس تصویب شد که 21 آگوست هرسال، مطابق با 30 مرداد ماه، که مصادف با خاطره به آتش کشیدن مسجد الاقصی توسط تندروهای صهیونیست است ، به عنوان روز جهانی مساجد اعلام شود .همچنین در این اجلاس از کشورهای عضو خواسته شد با هدف ارج نهادن به نقش مساجد و صیانت از آنها به عنوان اماکن مقدسه ، در احیاء و تجلیل این روز تلاش نمایند همچنین گفته شده است که سی ام مرداد ماه مصادف با حمله عوامل رضاخان به مسجد گوهرشاد و کشتار مردم بیگناه در سال 1314 است.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه ضمن تبیین جایگاه حائز اهمیت مساجد در نظام اسلامی اظهار داشت : پیامبر گرامی اسلام (ص) پایه‌گذار اولین مسجد است. او مکانی را پایه‌گذاری کرد که علاوه بر عهده‌دار بودن نقش روحانی و معنوی، کانون فعالیت‌های اجتماعی مسلمانان نیز به شمار می‌رفت. به همین دلیل مسجد در طول تاریخ اسلام از ویژگی برجسته‌ای برخوردار بوده است. در صدر اسلام مسجد به عنوان دارالفتوا، دارالقضا، مرکز اصلی مدیریت شهر و جامعه اسلامی و حتی مرکز تجهیز نظامیان بوده و در نقطه مرکزی شهر قرار داشته که خیابانها، بازارها و ... همه به مسجد ختم می شده است. با گذشت زمان و محدودیت های ایجاد شده توسط حکام جور، مسجد آن جایگاه شایسته و بایسته خود را از دست داد و بیشتر به عنوان دارالعباده محض قلمداد گردید. اما با شروع نهضت امام خمینی (ره)  مجدداً تلاش جهت محوریت مسجد آغاز شد تا جایی که کلیه امور، برنامه ریزی ها و ساماندهی انقلاب در مساجد متمرکز و راهبری می شد و همچنین قسمت قابل توجهی از تلاش مسئولان بر اساس رهنمودها و منویات رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی ، حول محور اعتلای جایگاه مساجد بوده و بحمدا.. تا کنون در این مسیر زحمات و مساعی زیادی مصروف و توفیقات گسترده ای حاصل شده است.
ناصحی در ادامه گفت: مجموعه مدیریت شهری با هدف رسیدن به چشم انداز تهران ام القری جهان اسلام موضوع اعتلای جایگاه مساجد با کاربری های عظیم فرهنگی و اجتماعی را به صورت ویژه سرلوحه کار خود قرار داده است و  به صورت مستمر و پیوسته کمک به احداث، توسعه ، تکمیل، نوسازی، بهسازی، مقاوم سازی، تجهیز و تعمیر مساجد را در دستور کار خود داشته و بحمدا.. طی 10 سال گذشته به نحو احسن درتمامی مساجد تهران ورود پیدا کرده و به طور ویژه نسبت به اعتلای جایگاه عمرانی و معنوی مساجد نقش برجسته ای ایفا کرده و اقدامات گسترده ای معمول داشته است.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به احداث 400 مسجد اشاره کرد و افزود : از دیگر اقدامات و مصوبات مهم و شاخص شورای اسلامی شهر تهران موضوع احداث 400 باب مسجد در برنامة پنجسالة دوم شهرداری و توجه به نماد اسلامی و هویت دینی مساجد و تصویب لایحه مقاوم سازی مساجد می باشد.
حجت الاسلام ناصحی در پایان گفت: مسجد پایگاه انسجام و یکپارچگی مسلمانان است و حضور در مسجد و اقامه نماز جماعت و تشکیل صفوف به هم فشرده نمازگزاران به خوبی بیانگر این هماهنگی و انسجام می باشد. در مساجد است که افراد نمازگزار همچون قطره‌های آب به یکدیگر می‌پیوندند تا دریایی از اتحاد را به نمایش درآورند. همه در کنار یکدیگر در برابر پروردگار یکتا به نماز و عبادت پرداخته و سرود توحید را زمزمه می‌کنند. لذا توجه به مساجد و تلاش و اهتمام ویژه جهت تعالی این بیوت الهی، وظیفه ای است که در نظام اسلامی بر دوش همه کارگزاران و مسئولین سنگینی می کند. انشاءا.. با عنایت خداوند سبحان بتوانیم بیش از پیش جهت شکوفایی و اعتلای بعد ظاهری و معنوی مساجد ساعی و خدمت گذار باشیم.
به گزارش ایسنا،  در ادامه احمد دنیا مالی رئیس کمیسیون حمل ونقل به ارائه گزارشی از کمیسیون فرعی کلان شهر ها و تهران پرداخت و گفت: در بحث لایحه اصلاح قانون تشکیلات و انتخابات و شوراهای اسلامی شهر و روستا مواردی مطرح شد که پیرامون انتخابات و تعداد اعضای شوراها بود.

دنیا مالی ادامه داد: در بحث انتخابات این موضوع مطرح بود که انتخابات با نگاه حزبی برگزار شود اما به این نتیجه رسیدیم که فعلا در کشور شرایط برای اینگونه انتخابات مهیا نیست اما کسانی که می خواهند کاندیدای حضور در شورا باشند باید بر اساس تخصص گرایی و تعداد کمیسیون ها باشند.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران همچنین گفت: در خصوص تعداد اعضای شوراها نیز در این کمیسیون مباحثی مطرح شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای شهر های تا 50 هزار نفر جمعیت 5 عضو اصلی و دو عضو علی البدل، برای 50 هزار نفر تا یک میلیون نفر 9 نفر عضو اصلی و 3 عضو علی البدل، برای شهر های بیش از یک میلیون نفر 15 عضو اصلی و 10 عضو علی البدل و برای تهران 21 عضو اصلی و 11 عضو علی البدل در نظر گرفته اند این در حالی است که برخی وزرا و معاونین اذعان دارند که برای شهری مانند تهران 31 عضو هم کم است و باید تعداد اعضا بیش از این باشد.

براساس گزارش سایت شورای شهر، دنیا مالی تصریح کرد: در شهر های مشابه تهران که از مدل شورا و شهرداری تبعیت می کنند تعداد اعضا گاها تا 70 عضو هم می رسد از این رو امیدواریم در خصوص کاهش تعداد اعضای شورا ها بازنگری شود .


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نمایشگاه - اسلامی - مساجد - تهران - ادامه - کمیسیون - شورای - برگزاری - عنوان - تعداد - اسلام - اجتماعی - همچنین - جایگاه - برگزار - انتخابات - موضوع - اعلام - اجلاس - شهرداری - اعتلای - فرهنگی - البدل - معنوی - اعضای - احداث - تصویب - مرداد - اشاره - خودرو - جهانی - آفتاب - چمران - ناصحی - لایحه - اقدامات - گسترده - انسجام - مقاوم - دائمی - باشند - میلیون - شوراها - بحمدا - گزارش - یکدیگر - انقلاب - تصریح - کشورهای - الاسلام - صهیونیست - کنفرانس - کشیدن - جمعیت - مانند - مدیریت - تجهیز - مسلمانان - اینگونه - مصادف - ازدحام - افزود -

نظر شما در مورد : نامه تهدیدآمیز رییس سازمان نمایشگاه‌ها به صنوف

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها