مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5677 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 شهریور 1395 -ساعت : 11:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن

با د‌ستور رئیس‌جمهوری «ارد‌وگاه اضطراریِ» ٥٠ هکتاری برای شرایط بحران در پایتخت د‌ر نظر گرفته شد‌

شهرسایه برای تهران

مازندشورا: رئیس جمعیت هلال‌احمر: تهران کلانشهری است که نیاز د‌ارد‌ د‌ر زمان‌های بحران، شهرهای سایه د‌اشته باشد‌

مازندشورا:

بلدیه| با دستور رئیس‌جمهوري، زمینی به مساحت ٥٠ هکتار در فیروزکوه برای استفاده به‌عنوان اردوگاه اضطراری در نظر گرفته شده است. براساس پیشنهاد وزیران عضو کمیسیون لوایح دولت که اخیرا مورد تأیید رئیس‌جمهوری قرار گرفته، مقرر شده ٥٠ هکتار از اراضی شهرستان فیروزکوه استان تهران، از سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور گرفته شود و در اختیار جمعیت هلال‌احمر برای احداث اردوگاه اسکان اضطراری به مدت ٣٠‌سال قرار بگیرد. همچنین در این ابلاغیه تأکید شده که سازمان جنگل‌ها موظف به نظارت بر نحوه استفاده از این اراضی بوده و در صورت تغییر موضوع فعالیت، حق استفاده مزبور ساقط می‌شود. به گزارش «شهروند» این زمین در جاده روستایی نام‌آور و در انتهای شهرک ولیعصر، شهرستان فیروزکوه قرار گرفته است.شهرهای سایه جهت اسکان اضطراری تهرانی‌ها استفاده می‌شود
سیدامیرمحسن ضیایی، رئیس جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در این زمینه گفت: «تهران کلانشهری است که نیاز دارد در زمان‌های بحران، شهرهای سایه داشته باشد.» ضیایی با بیان این‌که این شهرهای سایه جهت اسکان اضطراری جمعیت چند میلیونی تهران استفاده می‌شود، ادامه داد: «پیش‌بینی ما این است که حداقل ٩ مرکز در اطراف تهران باید آماده اسکان اضطراری باشند.» ضیایی در مورد زمان احداث اردوگاه اسکان اضطراری گفت: «هنوز زمین تحویل ما نشده و این هفته به ما ابلاغ شده است که زمین به هلال‌احمر واگذار شده، طبیعتا با توجه به خصوصیات زمین، آن را آماده احداث اردوگاه خواهیم کرد.» او ادامه داد: «مقرر شده تا ظرف ٣ ماه آینده مکان‌های دیگری به دولت پیشنهاد دهیم تا نسبت به واگذاری آنها نیز اقدام شود.» رئیس جمعیت هلال‌احمر همچنین در مورد استفاده از این زمین‌ها در مواقع عادی گفت: «در کنار اردوگاهی که بنا می‌شود، ما می‌توانیم استفاده آموزشی جهت آموزش همگانی از این زمین‌ها داشته باشیم». او در مورد مدت زمان تملیک این زمین گفت: «طبیعتا دولت نمی‌تواند زمین را به صورت قطعی واگذار کند و برای آن مدت زمان تعیین می‌کند اما با توجه به نیاز تهران و همین‌طور زیرساخت‌های موجود در این زمین‌ها، انتظار این است که تملک زمین‌ها تمدید شود.»
اردوگاه اسکان اضطراری فیروزکوه مختص تهران است
مرتضی سلیمی، قائم‌مقام سازمان امدادونجات در گفت‌وگو با «شهروند» با اشاره به واگذاری زمین ٥٠ هکتاری از سوی دولت به هلال‌احمر جهت ساخت اردوگاه اسکان اضطراری در فیروزکوه، گفت: «اردوگاه اسکان اضطراری فیروزکوه مختص تهران است و با دستور رئیس‌جمهوري، این زمین به مساحت ٥٠ هکتار برای استفاده به‌عنوان اردوگاه اضطراری در نظر گرفته شده است.» او اضافه کرد: «این زمین از سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور گرفته شده و برای مدت ٣٠‌سال در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار خواهد گرفت.» سلیمی با اشاره به اقداماتی که بناست در این اردوگاه انجام شود، بیان کرد: «در گام نخست ٢٠درصد این زمین‌ها تبدیل به فضای سبز خواهد شد، سپس زیرساخت‌های اردوگاه اسکان اضطراری مدنظر خواهد گرفت و درنهایت به اردوگاهی در جهت جذب و نگهداری داوطلبان و جوانان مبدل خواهد شد تا ضمن این‌که ما را در جذب و نگهداری آنها کوشاتر خواهد کرد، ما می‌توانیم از این اردوگاه با این رویکرد هم بهره ببریم.» قائم مقام سازمان امدادونجات با اشاره به تعبیر «شهرهای سایه» از سوی رئیس جمعیت هلال‌احمر اظهار داشت: «هدف اردوگاه، اسکان اضطراری است تا زیرساخت‌های شهری نظیر آب، برق، تلفن، گاز، طراحی اردوگاه و همه موارد اینچنینی را در شرایط اضطراری تأمین کنیم تا در صورت وقوع حادثه و نیاز به اسکان اضطراری از این شهرهای سایه استفاده شود.» او در پایان خاطرنشان کرد: «براساس این‌که این شهر در حوزه تهران است، مسئولیت این اردوگاه به رئیس جمعیت هلال‌احمر تهران سپرده شده است.»
ویژگی اردوگاه اضطراری چیست؟
در ایجاد یک اردوگاه اضطراری ما در پی یافتن فرصتی هستیم که بازماندگان بحران حادث شده، زندگی خود را با دیگران در توازن یابند. در این ترکیب با لحاظ نمودن اصول بهداشتی (روان و جسم)، نه‌تنها زندگی خصوصی و جسمی افراد، فرصت بروز و ظهور می‌یابد بلکه در هماهنگی فرد و سازگاری و تطابق وی در یک تعامل جمعی، گام بزرگی نیز برداشته می‌شود. برای رساندن کمک‌های انسانی به مصیبت‌زدگان اول از همه بایستی محل اسکان آنها مشخص شود. در شهرهای سایه ویژگی‌های متعددی وجود دارد. از جمله: - اجرای نسبتا ساده آن. - نظم کلی حاکم بر شهر. - رعایت سلسله مراتب خیابان‌ها و سهولت در انتخاب مسیرها. - امکان گسترش طرح. - تقسیم چادرها به بلوک‌های مساوی و با شرایط یکسان. - اشغال کمتر زمین.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اردوگاه - اضطراری - اسکان - تهران - استفاده - هلال‌احمر - گرفته - جمعیت - فیروزکوه - شهرهای - زمین‌ها - این‌که - جنگل‌ها - زیرساخت‌های - شرایط - هکتار - ضیایی - بحران - اشاره - احداث - طبیعتا - آماده - ادامه - واگذار - می‌توانیم - نگهداری - زندگی - امدادونجات - سلیمی - اردوگاهی - واگذاری - ٣٠‌سال - پیشنهاد - اراضی - براساس - به‌عنوان - رئیس‌جمهوري - مساحت - شهرستان - مراتع - همچنین - شهروند - دستور - هکتاری - اختیار - رئیس‌جمهوری - گفت‌وگو -

نظر شما در مورد : شهرسایه برای تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها