مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5690 -تاریخ انتشار : دوشنبه 01 شهریور 1395 -ساعت : 15:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن

استاندار تهران در آستانه هفته دولت تشریح کرد

از رفع مشکل «آب» شرب تا انتخاب اشتباه برای ساخت «مسکن مهر»

مازندشورا: استاندار تهران با تاکید بر آغاز روند توسعه استان و افزایش خدمت‌رسانی به شهروندان تاکید کرد: استان تهران در حال یک پوست‌اندازی است، در حقیقت از غفلتی که در گذشته وجود داشته خارج شده‌ایم و با وجود محدودیت منابع، با ارائه خدمت‌رسانی به مردم از ابتدای دولت یازدهم شاهد افزایش خدمت‌رسانی‌ها بوده‌ایم.

مازندشورا:

بلدیه| سیدحسین هاشمی در نشست خبری امروز (دوشنبه) که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: در دولت یازدهم، در استان تهران خدمات ویژه‌ای ارائه شده که همگی آنها برای اولین بار در این استان اتفاق افتاده بود. در استان تهران برای اولین بار جلساتی با تعاونی‌ها خیرین سلامت و اتاق بازرگانی برگزار شد که تصمیمات موثری در این جلسات گرفته شد.  متاسفانه در گذشته برخی مسائل استان مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته بود که در این سه سال با پیگیری بسیاری از آنها مرتفع شد.وی با اشاره به اینکه شهرستان‌های اطراف شهر تهران تحت نام این شهر در سایه قرار گفته بودند، افزود: تلاش کردیم هویت، جایگاه و توانمندی‌های این شهرستان‌ها را به اطلاع مردم برسانیم و موجب تحرک بیش از پیش این شهرستان‌ها شویم. متاسفانه در برخی از این شهرستان‌ها جمعیتی معادل یک استان کشور را دارند اما حتی یک تخت بیمارستانی وجود نداشت، لذا مسائل سلامت شهروندان در اولویت ویژه استان قرار گرفت.
در هیچ منطقه‌ای از استان تهران مشکل آب شرب وجود ندارد
استاندار تهران با تاکید بر لزوم استفاده از پساب‌ها برای بخش کشاورزی و صنعت استان گفت: خوشبختانه در حال حاضر هر دو ماه یک بار شاهد افتتاح یک تصفیه‌خانه فاضلاب هستیم. بی‌تردید با توجه به نیازی که در تهران برای استفاده از پساب‌ها با توجه به خشکسالی‌های اخیر وجود دارد، این موضوع از اهمیت ویژه‌ای در بخش‌های کشاورزی و صنعت برخوردار است.
هاشمی ادامه داد: در ابتدای دولت یازدهم در برخی از مناطق شهر تهران و شهرستان‌های این استان آب شرب به لحاظ کمی و کیفی مشکلاتی داشت. با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیمات ویژه‌ای اتخاذ شد تا به امروز که می‌توان گفت در هیچ منطقه‌ای از استان تهران مشکل آب شرب وجود ندارد.
وی تاکید کرد: در گذشته در شرق استان تهران با کمبود 50 میلیون متر مکعبی آب روبه‌رو بودیم که اگر انتقال آب از سد ماملو به شرق استان تهران انجام نمی‌شد، امروز با مشکلات جدی روبه‌رو بودیم. البته باید رینگ شرق  به غرب استان تهران در بخش تامین منابع آبی تکمیل شود تا در موانع خاص بتوان از هر یک از این دو منطقه آب را به منطقه دیگر انتقال داد. این طرح تحت عنوان رینگ قمر بنی‌هاشم با سرعت بسیاری در حال انجام است.
با اتمام کمربند سوم شهر تهران، حجم ترافیک تهران کاهش می‌یابد 
استاندار تهران به مشکل حجم ترافیک در شهر تهران اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلاتی که در ابتدای دولت یازدهم وجود داشت، پرحجم بودن ترافیک تهران بود که بخشی از این ترافیک حاصل عبور خودروهای سنگین تجاری از درون شهر تهران بود، لذا در دولت یازدهم تکمیل کمربند دوم شهر تهران انجام شد و کمربند سوم نیز در این دولت به تصویب رسید. قطعا با اتمام کمربند سوم شهر تهران، به کاهش حجم ترافیک این شهر و افزایش کیفیت هوا کمک بسزایی خواهد شد. پیش‌بینی می‌کنیم این کمربند در فروردین ماه سال 96 به بهره‌برداری برسد.
خروج 17 هزار تاکسی فرسوده، به امید بهبود کیفیت هوای تهران
هاشمی به آلودگی هوای شهر تهران به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: در 3 سال گذشته دولت به موضوع کاهش آلودگی هوای شهر تهران و سایر کلانشهرها توجه ویژه‌ای داشته و اقدامات موثری را انجام داده است که تشکیل کمیسیون خاص تهران و کلانشهرهای کشور در کنار 7 کمیسیون اصلی دیگر یکی از این اقدامات بوده که نقش بسزایی در رفع آلودگی هوا و سایر مشکلات کلانشهرها داشته است، البته توزیع سوخت با استاندارد یورو 4 نیز در کاهش آلودگی هوای تهران تاثیر بسیاری داشته به طوری که 5 ماه نخست سال 95 به لحاظ کیفیت هوا با همین دوره در سال گذشته قابل مقایسه نیست. امیدواریم با انجام اقدامات دیگر از جمله خروج 17 هزار تاکسی فرسوده شاهد بهبود کیفیت هوای تهران باشیم.
انتخاب اشتباه برخی نقاط برای ساخت مسکن مهر
وی  در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع مسکن مهر به عنوان یکی دیگر از دغدغه‌های دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: 25 درصد مسکن مهر کل کشور در استان تهران قرار گرفته است. متاسفانه انتخاب برخی نقاط برای ساخت مسکن مهر موجب شده است در بحث تامین زیرساخت‌ها دولت یازدهم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود. در استان تهران نیز برخی نقاط مانند پردیس و فیروزکوه برای اجرای این پروژه انتخاب نشده است و گاها خدمت‌رسانی در این پروژه‌ها از ساخت خود آنها هزینه بیشتری را می‌طلبد.
استاندار تهران ادامه داد: تامین زیرساخت‌ها برای مسکن مهر کاری پیچیده و پرهزینه بود که در دولت یازدهم و طی سه سال گذشته انجام شد. در نقاطی که شهروندان در پروژه‌ مسکن مهر ساکن شده بودند، با تلاش بسیار فضای آموزشی فراهم شد و زیرساخت‌ها برای شهروندان مهیا شد.
هاشمی تاکید کرد: متاسفانه مسکن مهر بدون پیش‌بینی منابع مالی لازم و زیرساخت‌های حداقلی اجرایی شده بود که به یک معضل برای دولت یازدهم تبدیل شد اما این دولت با وجود تمام مشکلات مالی شرط کرد که تا زمانی که حداقل زیرساخت‌ها فراهم نشده است، واحدهای مسکونی را به شهروندان تحویل ندهد.
وی به قبول پیشنهاد خود برای افزایش 5 میلیون تومانی وام مسکن مهر اشاره کرد و افزود: برای کمک به متقاضیان واحدهای مسکن مهر این افزایش 5 میلیون تومانی به تصویب رسید تا روند ارائه پروژه‌ها تسهیل و در زمان کمتری به مردم تحویل داده شود.
استاندار تهران همچنین به بازگشت شبکه 5 به استان تهران اشاره کرد و افزود: متاسفانه طی دو سال گذشه به دلایل مختلفی شبکه 5 از استان تهران جدا شد و پس از آن نیز به صورت خیلی فوری شبکه تهران اچ دی را راه‌اندازی کردند که تنها 24 نقطه امکان دریافت آن وجود داشت. پیگیری‌های بسیاری برای بازگشت شبکه پنج به استان تهران انجام شد اما همگی بی نتیجه ماند اما امروز و پس از تغییر مدیریت صداوسیما، این اتفاق روی داد و این شبکه به استان تهران بازگشت و امیدواریم با پخش برنامه‌های پربیننده، دیگر بار مخاطبان این شبکه را دنبال کنند.
افتتاح 642 پروژه در هفته دولت
هاشمی از افتتاح 642 پروژه با اعتباری معادل 1545 میلیارد تومان در هفته دولت خبر داد و افزود: طی 3 سال گذشته، 4256 پروژه با اعتباری معادل 11 هزار و 737 میلیارد تومان در استان تهران افتتاح شده است. همچنین در سه سفر ریاست جمهوری به شهرستان‌های استان تهران، 1850 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های مختلف به رقم پروژه‌های قبلی اضافه شد. پروژه‌هایی که در سفرهای ریاست جمهوری به تصویب رسید، به دستور رییس جمهور باید صددرصد بودجه آنها تخصیص یابد و امیدواریم در سال آینده این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند.
وی به همکاری و همراهی قوه قضاییه در سه سال گذشته اشاره کرد و افزود: مشکلات بسیاری از جمله تجهیزات، فضا و نیروی انسانی در حوزه قوه قضاییه در استان تهران وجود داشت که در سفر سه روزه ریاست این قوه به استان تهران بسیاری از آنها مرتفع شد. رفع عقب‌ماندگی‌های استان تهران در حوزه امور قوه قضاییه با تلاش ریاست این قوه حل شد که جای تقدیر دارد.
استاندار تهران درخصوص پروژه‌های افتتاح شده در بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر در استان تهران 9 محصولی که تولید می‌شود، در کشور رتبه اول را کسب کرده است. طی 3 سال گذشته 6 هزار تن تولیدات کشاورزی استان افزایش یافته است.
تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه
هاشمی درباره مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری گفت: از حدود 8266 تغییر کاربری در سطح استان جلوگیری شد و ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه تخریب شده است که در این حوزه در سطح کشور رتبه اول را کسب کرده‌ایم.
ایجاد صنایع پاک و نوسازی صنایع قدیمی
وی با اشاره به 17 هزار واحد صنعتی، در سطح استان تهران گفت: بسیاری از این واحدها تجهیزاتشان بسیار فرسوده بود که تجهیزات آنها طی سه سال گذشته نوسازی شده است. همچنین بیش از 86 هزار صنف در استان تهران فاقد مجوز هستند که ساماندهی آنان از اولویت‌های استان طی سه سال گذشته بوده است. در همین راستا 12 هکتار زمین برای ساخت شهرک‌های صنعتی در استان تهران در نظر گرفته شد که ساخت این شهرک‌ها آغاز و با سرعت زیادی پیش می‌رود. همچنین 695 واحد صنعتی با سرمایه‌ای معادل سه هزار میلیارد تومان در سطح استان ساخته شده است و همه این اقدامات در حالی انجام شده است که برابر قانون ایجاد صنایع جدید تا شعاع 120 کیلومتری تهران ممنوع است. بنابراین ایجاد صنایع پاک و نوسازی صنایع قدیمی را در دستور کار قرار دادیم.
گازرسانی به تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان تهران
استاندار تهران گازرسانی به همه روستاهای بالای 20 خانوار در سطح استان تهران را یکی دیگر از دستاوردهای دولت یازدهم طی سه سال گذشته خواند و افزود: در دولت یازدهم تمام روستاهایی که نیازمند جاده‌سازی و گازرسانی بودند از این نعمت برخوردار شدند.
هاشمی به ایجاد 425 هزار و 511 شغل جدید تا پایان سال 94 در سطح استان تهران اشاره کرد و افزود: 35 درصد مشاغل تازه ایجاد شده در بخش صنعت، 63 درصد در بخش خدمات و 1.2 درصد در بخش کشاورزی بوده است.
وی احداث تصفیه‌خانه فاضلاب و آب‌رسانی به روستاهای استان را از دیگر اقدامات انجام شده در سه سال گذشته خواند و افزود: در بسیاری از روستاها تصفیه‌خانه‌هایی ایجاد شد که پساب همان رودخانه‌ها را تصفیه و برای بخش کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار گرفت. در بخش طرح‌های امور آب در روستاها نیز همانند شهر اقدامات بزرگی انجام شده است. این اقدامات در حالی انجام شد که به حق دولت یازدهم مدیریت مالی بسیار ارزشمندی را انجام داد، در حالی که باید بسیاری اقدامات زیرساختی در زمانی که درآمدهای دولت افزایش چشمگیری داشته باشد، اما دولت یازدهم با کاهش تولید نفت از 2.5 بشکه به 800 هزار بشکه و کاهش قیمت نفت تا 25 دلار توانستیم این اقدامات را انجام دهد.
پرداخت ماهانه 700 میلیارد تومان یارانه در استان تهران
استاندار تهران به پرداخت 700 میلیارد تومان یارانه در استان تهران اشاره کردو افزود: ماهانه این رقم در حالی پرداخت می‌شود که بودجه عمرانی استان تهران به تازگی به 500 میلیارد تومان رسیده است. معتقدم باید به افراد نیازمند و محروم کمک کنیم و این یارانه پرداخت شود اما افرادی که نیازمند نیستند لزومی برای پرداخت یارانه به آنها وجود ندارد و باید این پول در همان استان صرف امور عمرانی شود. سالانه 8500 میلیارد تومان یارانه در استان تهران پرداخت می‌شود که اگر بخشی از آن در توسعه استان هزینه شود، قطعا در یک برنامه 5 ساله تمام کمبودهای این استان مرتفع خواهد شد.
جمع‌آوری روزانه 500 تا 700 معتاد در تهران
هاشمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ایجاد هماهنگی و تعامل میان دستگاه‌های ذی‌ربط برای مبارزه با موادمخدر در استان تهران اشاره کرد و افزود: هماهنگی و تعامل در این موضوع بین دستگاه‌های ذی‌ربط بی‌نظیر است. در همین راستا ستاد واحدی تشکیل شد و فعالیت‌ها و تصمیمات آن موجب شده که امروز چهره شهر تهران تغییر کرده است. این اقدام در حالی انجام شد که در ابتدای این دولت در تهران تنها ظرفیت 400 نفری کمپ شفق وجود داشت که آن نیز به دلیل مسائل بهداشتی تعطیل شد، اما امروز تا 8500 نفر ظرفیت ایجاد شده و 500 تا 700 نفر روزانه در تهران جمع‌آوری می‌شوند. قطعا چهره  شهر تهران بهبود یافته و با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان و متجاهر و ادامه این روند شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود.
موفقیت طرح جمع‌آوری متکدیان منوط به همکاری مردم است
وی به همکاری مردم در موفقیت طرح جمع‌آوری متکدیان اشاره کرد و افزود: این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است. اگر فرهنگ دادن پول به متکدی سرچهارراه جمع شود، دیگر فردی برای تکدی‌گری به خیابان‌ها نخواهد آمد.  قطعا همکاری مردم در این بحث جدی است و نیازمند کمک مردم هستیم. اگر این کار انجام شود، قطعا چهره شهر تهران از وجود متکدیان پاک خواهد شد.
استاندار تهران تاکید کرد: متاسفانه در میان متکدیان شاهد حضور اتباع بیگانه نیز هستیم به طوری که 80 نفر از کشور میانمار به کشور وارد شده بودند که تکدی‌گری می‌کردند. همچنین افرادی از کشور پاکستان با اخذ ویزا وارد کشور و مشغول تکدی‌گری بودند که همه آنها جمع‌آوری و ساماندهی شده بودند.
برنامه‌ای برای تغییر فرمانداران نداریم
هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر فرمانداران ظرف یک سال آینده گفت: برنامه‌ای برای تغییر فرمانداران وجود ندارد مگر فردی خودش به دلایل مختلف از جمله کاندید شدن برای عضویت در شورا و مجلس بخواهد استعفاء بدهد.
ویژه برنامه‌های استانداری برای اربعین حسینی در نجف
وی درخصوص برنامه‌های ویژه اربعین حسینی نیز گفت: امسال استان تهران مسوولیتهایی در نجف اشرف برعهده گرفته است و در همین راستا 20 هزار متر مربع سوله با کمک خیرین استان برای خدمت‌رسانی به زائران در نجف اشرف ایجاد کرده است. در این سوله‌ها روزانه برای 70 هزار زائر وسایل پذیرایی فراهم می‌شود.
استاندار تهران درخصوص اجرای طرح ساماندهی رودخانه جاجرود و انتقاداتی که از سوی محیط زیست استان تهران، آب منطقه‌ای و فرمانداری مطرح می‌شود نیز گفت: با این طرح صددرصد موافق هستم و به نظر من توسط مهندس رودخانه این طرح ایجاد می‌شود که البته باید هماهنگی‌ها و اخذ مجوزها از ابتدا توسط شهرداری لواسان انجام می‌شد اما در حال حاضر باید این اختلافات حل شود و قبل از هر اقدامی مجوزهای لازم آن گرفته شود ولی به طور کلی اصل کار را می‌پسندند چراکه از بسیاری مشکلات از جمله ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری می‌کند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - استان - افزود - یازدهم - گذشته - اشاره - بسیاری - ایجاد - اقدامات - میلیارد - تومان - تغییر - پرداخت - جمع‌آوری - گرفته - موضوع - امروز - کشاورزی - مشکلات - استاندار - افتتاح - نیازمند - همچنین - صنایع - افزایش - ترافیک - کمربند - یارانه - متاسفانه - همکاری - آلودگی - غیرمجاز - ویژه‌ای - زیرساخت‌ها - پروژه - شهروندان - هاشمی - سازهای - کیفیت - ساخت و ساز - تاکید - بهبود - ریاست - معادل - متکدیان - صنعتی - امیدواریم - تکدی‌گری - روستاهای - گازرسانی - راستا - ساماندهی - بسیار - برنامه‌های - پروژه‌های - درخصوص - قضاییه - بازگشت - رودخانه - نوسازی - پروژه‌ها - فرمانداران - فراهم - اجرای - فرسوده - میلیون - شهرستان‌های - روبه‌رو - مرتفع - البته - ابتدای - ادامه - استفاده - منطقه‌ای - هستیم - شهرستان‌ها - روزانه - تامین - ندارد - عنوان - تصمیمات - مسائل - تصویب - دستگاه‌های - تعامل - بالای - تخریب - یافته - ذی‌ربط - تهراناستاندار - تجهیزات - خواند - تولید - موفقیت - هماهنگی - ظرفیت - روستاها - خانوار - عمرانی - جلوگیری - کاربری - حسینی - ماهانه - برنامه‌ای - اربعین - افرادی - دیگری - بودیم - مشکلاتی - برخوردار - اهمیت - انتقال - منابع - بسزایی - اتمام - منطقه - تکمیل - فاضلاب - تصفیه‌خانه - ارائه - خدمات - برگزار - اشتباه - اولین - اتفاق - پساب‌ها - موثری - سلامت - خیرین - پیش‌بینی - بهره‌برداری - مدیریت - دلایل - تومانی - تحویل - اعتباری - جمهوری - بودجه - صددرصد - دستور - مختلف - واحدهای - زمانی - کلانشهرها - دغدغه‌های - تهرانهاشمی - تاکسی - تشکیل - کمیسیون - هزینه - خدمت‌رسانی - صحبت‌های - آینده -

نظر شما در مورد : از رفع مشکل «آب» شرب تا انتخاب اشتباه برای ساخت «مسکن مهر»

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها