مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5746 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 03 شهریور 1395 -ساعت : 09:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در خانه گفتمان شه و معماری برگزار شد:

جزئیات نشست تخصصی پیرامون برگزاری مسابقه زندیه شیراز/ حفظ یکپارچگی و اصالت بافت تاریخی، مهم‌ترین رویکرد مسابقه

مازندشورا: نشست تخصصی بررسی روند برگزاری، داوری و انتخاب طرح‌های راه یافته به مرحله دوم مسابقه زندیه شیراز با حضور اعضای شورای سیاست‌گذاری، داوران و مشاوران شرکت کننده در مسابقه در محل خانه گفتمان شهر برگزار شد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، شرکت مادر بزرگترین مسابقه بین‌المللی طراحی شهری کشور با عنوان "طراحی مجموعه چندعملکردی زندیه شیراز" اقدام به برگزاری نشستی با هدف شفاف‌سازی روند برگزاری مسابقه، نحوه قضاوت و نیز بهره‌گیری از تجربیات مشاوران شرکت کننده در مسابقه کرد.

این نشست در حاشیه نمایشگاه ۱۰ روزه‌ برپاشده از مجموعه آثار ۱۲ شرکت کننده در مسابقه بوده که از تاریخ ۲۶ مردادماه تا ۴ شهریورماه در خانه گفتمان شهر و معماری برای بازدید عموم برپا شده است. نکته حائز اهمیت در این نشست امکانی بود که برای نخستین بار در تاریخ برگزاری مسابقات معماری و شهرسازی کشور فراهم شد تا شرکت‌کنندگان فرصت بحث و تبادل نظر با داوران و برگزارکننده را پس از اعلام نتایج مسابقه و در یک فضای صمیمی و دوستانه داشته باشند.

پیش از برگزاری نشست، مشاوران از آثار سایر شرکت‌کنندگان بازدید کرده و به بررسی نحوه مواجهه دیگر گروه‌های شرکت کننده با موضوع پرداختند. پس از آن، مشاوران در یک نشست صمیمانه و با حضور داوران و اعضای شورای سیاست‌گذاری مسابقه به بحث و تبادل نظر پیرامون نحوه برگزاری، بررسی آثار ارائه شده و روند ادامه مسابقه در مرحله دوم پرداختند.

در ابتدای نشست، آقای دکتر ایزدی، معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران بعنوان مدیر برگزاری مسابقه، گزارش مفصلی از این روند ارائه کردند. ایشان سیاست سرمایه‌گذاری شرکت را، بعنوان اصلی‌ترین مالک اراضی مورد طراحی، منطبق بر سیاست تراز صفر مالی، عنوان شده از سوی آقای دکتر آخوندی، (دیدگاه اقتصادی بودن پروژه و پرهیز از سوداگری) مطرح کرده و در امر برگزاری مسابقه رویکرد شرکت را پیگیری طرح تا جایی که برنده اصلی مردم، یکپارچگی و اصالت بافت تاریخی باشد، دانستند.

هیات داوران نیز با برشماری معیارهای انتخاب، گزارشی جامع از نحوه قضاوت ارائه کرده و دلیل دومرحله‌ای شدن مسابقه را تبیین کردند. بنابر اظهارنظر داوران که شرح تفصیلی آن در بیانیه مرحله نخست ارائه شده، هیچ‌یک از طرح‌های قضاوت شده تمامی معیارهای مورد انتظار را بطور کامل رعایت نکرده ، قابلیت اجرا شدن را دارا نبوده و از این رو مسابقه جهت ایجاد فرصت تجدیدنظر دومرحله‌ای اعلام شد.

بر این اساس تنها طرح‌هایی به مرحله دوم راه یافته و فرصت تجدیدنظر خواهند داشت که حداقل‌های مورد انتظار را مدنظر قرار داده بودند. توجه به زمینه تاریخی و الزامات ثبت جهانی مجموعه کریمخانی، انعطاف پذیری طرح، تحقق‌پذیری و تحریک جریان توسعه اقتصادی-اجتماعی توام با حفاظت معیارهای اساسی مورد انتظار داوران و کارفرما بوده است.

مشاوران ضمن تشکر از فرصت فراهم شده برای بحث و تبادل نظر و اعلام آمادگی به منظور مشارکت در ادامه نشست‌ها، نکاتی را در نقد و تمجید از نحوه برگزاری مسابقه بیان کردند. عمده انتقادات مشاوران متوجه خلاءهای آئین‌نامه‌ای بود که بیشتر تمرکز آن برگزاری مسابقات معماری بوده و طرح‌های بزرگ‌مقیاس طراحی شهری را بطور کامل پوشش نمی‌دهد./


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مسابقه - برگزاری - داوران - مشاوران - طراحی - معماری - ارائه - قضاوت - مجموعه - تبادل - مرحله - انتظار - معیارهای - اعلام - کننده - تاریخی - شهرسازی - بعنوان - شیراز - ادامه - سیاست - یکپارچگی - زندیه - پیرامون - تجدیدنظر - طرح‌های - دومرحله‌ای - پرداختند - اقتصادی - اصالت - گفتمان - تاریخ - گزارش - عمران - عنوان - بازدید - مسابقات - بهسازی - رویکرد - شرکت‌کنندگان - فراهم - بررسی -

مطالب مرتبط با : جزئیات نشست تخصصی پیرامون برگزاری مسابقه زندیه شیراز/ حفظ یکپارچگی و اصالت بافت تاریخی، مهم‌ترین رویکر...
نظر شما در مورد : جزئیات نشست تخصصی پیرامون برگزاری مسابقه زندیه شیراز/ حفظ یکپارچگی و اصالت بافت تاریخی، مهم‌ترین رویکر...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها