مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 5757 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 03 شهریور 1395 -ساعت : 11:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران:

فضای سبز حاشیه بزرگراه ها به 330کیلومتر رسید

مازندشورا: مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر شهر تهران دارای بیش از 13هزار و 500 هکتار فضای سبز داخل محدوده و بیش از 38000 هکتار جنگلکاری در قالب طرح کمربند سبز شهر تهران است، گفت: طبق بررسی های انجام شده تا پایان سال1394، حدود 330 کیلومتر از مسیر رفت و برگشت حاشیه بزرگراه های شهرتهران سبز شده است.

مازندشورا:

بلدیه|طی 11 سال گذشته تاکنون، شاهد افزایش قابل توجه فضاهای سبز بزرگراهی و غیربزرگراهی در شهر تهران بوده ایم. در سال‌های اخیر، با توجه به سرعت گرفتن اقدامات مدیریت شهری تهران در توسعه و احداث بزرگراه‌ها، اجرای فضای سبز حاشیه این بزرگراه ها نیز با سرعت بیشتری به انجام رسیده است. توسعه فضای سبز بزرگراهی از جمله فعالیت‌های مدیریت شهری است که بطور مستمر تا سبز شدن تمامی مسیرهای بزرگراهی تهران ادامه خواهد داشت.علی محمد مختاری در گفت و گو با شهرنوشت، بر جنبه های زیستی و عملکرد فضاهای سبز بزرگراهی که به عنوان دالان های اکولوژیک در بستر شهری محسوب می شوند تاکید کرد و یادآور شد: این فضاها علاوه بر دارا بودن نقش مؤثر در مدیریت آب های سطحی، سیلاب ها و جلوگیری از فرسایش خاک، می توانند در اتصال جاذبه های گردشگری، تعدیل دما و  ارتقا کیفیت بصری نیز مفید باشند.
وی با بیان اینکه طی برنامه های اجرایی تا پایان سال 94 حدود 330کیلومتر از مسیر رفت و برگشت حاشیه بزرگراه های شهرتهران سبز شده است، گفت: در این بین می توان به بزرگراه های شهید مدرس، شهیدچمران، شهیدهمت، شهید بابایی، بعثت، آزادگان، شهید شوشتری، امام رضا(ع)، امام علی(ع)، شهید صدر، شهید زین الدین، شهید صیاد شیرازی، خاوران، شهید باکری و ... اشاره کرد.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینکه در سال جاری نیز فاز دوم پروژه فضای سبز حاشیه بزرگراه شهید حکیم به طول 20کیلومتر آغاز شده که تا پایان مهر ماه به بهره برداری خواهد رسید، ادامه داد: گونه‎های گیاهی مورد استفاده در بدنه بزرگراه ها تماماً از گونه‎های مقاوم و با نیاز آبی حداقل و سازگار با شرایط اقلیمی شهر تهران و قابل کاشت در زمین های شیب دار انتخاب می‎شوند.
وی در خصوص استفاده از گونه های سازگار با شرایط آب و هوای پایتخت اذعان کرد: با توجه به کمبود منابع آب، جایگزینی چمن کاری ها با گیاهان پوششی با نیاز آبی کم و درختان و درختچه های مقاوم و ماندگار همچنان ادامه دارد.
 جنگلکاری در قالب طرح کمربند سبز پیرامون شهر تهران
مختاری با اشاره به جنگلکاری در قالب طرح کمربند سبز پیرامون شهر تهران که تا پایان سال 83 حدود 22هزارهکتار از اراضی دامنه جنوبی البرز و پیرامون شهر تهران در قالب این طرح تحت پوشش عملیات جنگلکاری قرار گرفته است، افزود: از سال 84 تاکنون، حدود 16هزارهکتار جنگلکاری ایجاد و مساحت تحت پوشش این طرح در حال حاضر به بیش از 38 هزارهکتار رسیده و این سازمان براساس احکام برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران سالانه توسعه 1000 هکتار جنگلکاری را در دستور کار خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه حفظ و صیانت از حریم شهر تهران به خصوص در دامنه جنوبی البرز یکی از مهمترین کارکردهای این طرح محسوب می شود، اظهارکرد: این طرح عملاً امکان تعارض و دست‎اندازی به اراضی ملی و بالای خط تراز 1800متر را از سودجویان گرفته است. از مناطق مهم دامنه جنوبی البرز که توسط سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران جنگلکاری شده است می‎توان به مناطق سعید‎آباد، ترقیون، خجیر، غزال، شهدای گمنام، پادگان انصارالحسین، تلو، دانشگاه امام حسین(ع)، سوهانک، قوچک، سایت البرز، شهید محلاتی، دارآباد، مسیح دانشوری، رحمان آباد، ارتفاعات اردوگاه شهید باهنر، جماران فاز اول، تله‎کابین توچال، فرحزاد، دانشگاه آزاد، کوهسار، سولقان، حصارک کن، پیرداوود، حرا، لتمال کن، شهید باقری، آلاسر و وردآورد در 3فاز، شهید شهرام فر و...  اشاره کرد.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در خصوص گونه‎های مورد استفاده در طرح کمربند سبز که تماماً از درختان و درختچه های بومی یا مقاوم و با نیاز آبی حداقل و سازگار با شرایط اقلیمی شهر تهران انتخاب شده اند، تصریح کرد: جهت آبیاری نهال‎های کاشته شده از روش آبیاری تحت فشار استفاده می‎شود که این روش استفاده بهینه از منابع آبی و همچنین کاهش هزینه آبیاری از طریق حذف تانکر آبیاری را به ‎دنبال داشته است. 
شهر تهران دارای بیش از 13500هکتار فضای سبز داخل محدوده است
مختاری با بیان اینکه در حال حاضر شهر تهران دارای بیش از 13 هزار و 500 هکتار فضای سبز داخل محدوده است، افزود: این میزان از فضای سبز شامل بوستان های درون شهری در ابعاد محله ای، ناحیه ای، منطقه ای و  فرامنطقه ای،  بوستان های جنگلی داخل محدوده، رفیوژها، میدان ها، لچکی ها، حواشی بزرگراه ها و درختان معابر است که با احتساب جمعیت فعلی پایتخت سرانه فضای سبز درون شهری هم اکنون به حدود 16.5 مترمربع رسیده که این سرانه تا پایان سال 83 حدود 9 مترمربع بوده است. در بخش برون شهری نیز در قالب طرح کمربند سبز، بیش از 38 هزارهکتار جنگلکاری خارج از محدوده شهر ایجاد شده است.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با بیان اینکه هم اکنون تعداد بوستان های محله ای، منطقه ای، فرامنطقه ای و موضوعی (با احتساب بوستان های جنگلی داخل محدوده) به بیش از 2169 و تعداد بوستان های جنگلی خارج از محدوده به 17 بوستان جنگلی رسیده است اذعان کرد: تا پایان سال 1383 تعداد بوستان های شهری  1192 بوستان بوده است.
 


 
احداث پنجمین بوستان ویژه بانوان با وسعت 30 هکتار
وی با اشاره به ساخت بوستان‌های بانوان در تهران از سال 87 که براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران آغاز و تا تیرماه سال 90 چهار مجموعه از آن احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است، افزود: بهشت مادران در منطقه3  به مساحت 17 هکتار، پردیس بانوان در منطقه 15به مساحت 27 هکتار، نرگس در منطقه 18 به مساحت 24 هکتار و شهربانو واقع در بوستان بزرگ ولایت به مساحت 6هکتار در این طرح است.
مختاری در خصوص احداث پنجمین بوستان بانوان در پایتخت اظهار کرد: به منظور ايجاد بوستاني اختصاصي براي بانوان در پهنه‌ شرقي تهران نیز طراحی و احداث پنجمین بوستان ویژه بانوان با نام بوستان بانوان لویزان، در منطقه 4 به وسعت 30 هکتار آغاز شده است.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - بوستان - بزرگراه - بانوان - محدوده - هکتار - جنگلکاری - پایان - اشاره - منطقه - اینکه - مساحت - استفاده - مدیرعامل - کمربند - آبیاری - بزرگراهی - جنگلی - البرز - حاشیه - رسیده - احداث - پنجمین - درختان - پیرامون - تعداد - افزود - جنوبی - دامنه - گرفته - پایتخت - مقاوم - گونه‎های - سازگار - مدیریت - ادامه - شرایط - مناطق - اکنون - احتساب - سرانه - فرامنطقه - دانشگاه - دارای - براساس - مترمربع - منابع - مختاری - محسوب - برنامه - توسعه - فضاهای - 330کیلومتر - تاکنون - برداری - تماماً - اراضی - ایجاد - درختچه - اذعان - حداقل - اقلیمی - هزارهکتار -

نظر شما در مورد : فضای سبز حاشیه بزرگراه ها به 330کیلومتر رسید

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها